Prvi grow / Golden Teacher / psenica-kokos

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
gari
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 06.04.2018, 11:44
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Prvi grow / Golden Teacher / psenica-kokos

Post Postao/la gari »

Sto se tice troskova, mene je do sad sve jako malo kostalo. Platio sam spore 2e, 3 teglice po 1e. Psenicu, skalpel, spriceve i igle sam oko 3 e platio. Mada tegle se mogu i dosta jeftinije naci. Ostale stvari sam nabavio, ekspres lonac nasao na tavanu, a rukavice, maske, i ostalo za dezinfeksiju mi mama donela iz bolnice jer radi tamo. (spric i igle nisam smeo da joj trazim) :D Ostalo mi je da kupim jos filter vatu, to jos nisam kupio do sad. Kokos, posude i kutiju za grow. Ako nisam nesto zaboravio...

Inace mic nepreduje, nadam se da ce sve biti ok posto je juce preziveo selidbu u drugi stan.

slika
Tegla 1


slika
Tegla 2

slika
Tegla 3

Ne znam sto su sve 3 razlicite, postupak je bio isti za sve 3. Al nesto je uticalo verovatno, mozda kolicina spora u tecnosti prilikom inokulacije, ne znam. Tad in nisam obelezio pa ne znam koja je prva inokulirana. Danas sam ih tek obelezio brojevima da mogu da pratim razvoj.
ljacve55
rank5
Postovi: 158
Pridružen/a: 07.03.2017, 17:26
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 41 put

Re: Prvi grow / Golden Teacher / psenica-kokos

Post Postao/la ljacve55 »

Svaka spora koju si inokulirao je zasebna jedinica tako da to o čemu pričaš je nevažno.Najbitnije je da su one krenule da razvijaju zdrav micelij.
Avatar
258
rank3
Postovi: 60
Pridružen/a: 23.09.2015, 22:20
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 11 puta

Re: Prvi grow / Golden Teacher / psenica-kokos

Post Postao/la 258 »

Samo naprid! :D
Avatar
gari
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 06.04.2018, 11:44
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Prvi grow / Golden Teacher / psenica-kokos

Post Postao/la gari »

Da osvezimo dnevnik malo... :bigsmilee:

Prva tegla je gotova, micelijum je prekrio sve. A ostale dve su na nekih 80-90%. Prvu teglu sam stavio u frizider dok druge dve ne budu gotove.
Za sad izgleda da nema tragova kontaminacije.

slika
Tegla 1

slika
Tegla 2

slika
Tegla 3

Moracu uskoro u nabavku, da dokupim sta mi fali. Kokosov treset, posuda i kutija za grow.

E sad, imam pitanje. Kad budem pripremao kokos, hoce pomoci da u njega ubacim malo gipsa i talog od kafe? Ili se to radi u nekoj drugoj metoti uzgoja? :-?
Nisam bas 100% siguran da ide sad gips i kafa pa bolje da pitam.
ljacve55
rank5
Postovi: 158
Pridružen/a: 07.03.2017, 17:26
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 41 put

Re: Prvi grow / Golden Teacher / psenica-kokos

Post Postao/la ljacve55 »

Ne treba ti ništa od toga da ubaciš jer samo možeš sve upropastiti.Kokosov treset pasteriziraj i to je to.
Gipsom reguliraš ph i sa njim još možeš pokušati a kava ti može kontaminirati sve.
Zato ti i kažem da ideš samo sa kokosom,a kasnije kad češ imati nekoliko uzgoja možeš isprobati i ostale metode.
Avatar
gari
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 06.04.2018, 11:44
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Prvi grow / Golden Teacher / psenica-kokos

Post Postao/la gari »

E ovako, posto su sve 3 tegle gotove sa kolonizacijom, sledi sledeci korak. Pasterizacija kokosa i mesanje sa psenicom.

slika

Koristio sam trecinu ove cigle presovanog kokosa
slika

Posto nemam termometar, u loncu sam prokuvao 1,2 litre vode, sacekao malo da prestane sa kljuca voda i ubacio trecinu cigle (200 grama) kokosa. Onda sam sve izmesao da bude kao zemlja i ostavio tako par sati. Kad se kokos ohladio sve sam sterilisao, povrsinu na kojoj radim i aluminijumske posude, i u njih stavio red psenice red kokosa, tako 2 puta skoro do vrha, onda sam sve izmesao i na kraju prekrio slojem kokosa 1 cm i folijom na kojoj sam izbusio rupice. Imao sam pomesanog materijala za jednu i po posudu.
E sad, ne znam koji odnos psenice i kokosa treba da bude u posudama, posto je meni ostalo jako puno kokosa na kraju, nisam ocekivao da cu od trecine cigle dobiti toliko. Sad ne znam jel sam trebao staviti manje psenice a vise kokosa ili kako. Kod mene je u posudama otprilike 50% psenice 50% kokosa.

Pre
slika

Posle :bigsmilee:
slika

Posude
slika


E sad, imam pitanje. Jel ove posude stavljam u kutiju, ili gde da ih cuvam dok micelijum ne prekrije sve? Mislim jel moraju u sterilom okruzenju biti? Posto jos nisam na kutiji izbusio rupe sa filter vatom za razmenu gasova.
sapeone1
rank2
Postovi: 24
Pridružen/a: 06.06.2018, 20:53
Ima zahvala: 1 put

Re: Prvi grow / Golden Teacher / psenica-kokos

Post Postao/la sapeone1 »

Bok gari, ugl ja malo ajmo rec kasnim za tobom (u fazi koloniziranja GT-a ali tek nakon 12 dana mi poceo mic izbijat i sve to nekak meni sporo ide jer je danas 18-ti dan a nemam ni 20% tegle vidljive mice o.O vec sam jednom promuckao..a sto se druge tegle tice ona puno sporije napreduje :/) nego sad kad ponovo citam tvoj dnevnik shvacam da sam razmisljao o istoj metodi poput tebe samo sto kod nas u pet cemtru imaju verma pa sam ja i to kontao mijesat sa kokosom ali odgovor na tvoje pitanje bi kontam bio da bi kasnije trebao drzati u boxu iz razloga sto su ti posude plitke kolko sam skuzio jer kak ces kasnije vlagu odrzavat a uostalom odakle im prostora za rast o tom da ni nepricamo jel :D a sto se toce 50-50 mislim da bi trebalo bit ok jer iako mi je prvi grow ja sam stvarno doslovno sve na ovom forumu u vezi gljiva istrazio od svakog dnevnika do svakog topica pa mislim da imam neko znanje i sori brate sto sam se raspiso naduvan sam ko kreten pa me mal inspiracija pukla :D
Ugl probaj napravit neki box i obavezno napravi rupe za protok zraka i u svaku sinteticke vate naguraj ili onom medicinskom trakom obljepi..ali onom papirnatom jer nam ipak treba protok zraka ii ono najbitnije sretno :D
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Prvi grow / Golden Teacher / psenica-kokos

Post Postao/la danko fafanko »

@gari, ok si sve napravio, bilo bi bolje da si u taj kokos stavio i 10-15% vermikulita al i ovako je ok. Ove gore rupice su ti malo prevelike, sledeći put samo ćaćkalicom probuši i dovoljno je tri rupice na jednoj kutiji. Sad je bitno da su u mraku, mogu i ovako vani stajati ali možda bolje da staviš u kutiju kad su ti te rupe gore tako velike pa da ne upadne nešta unutra... Sretno :)
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Prvi grow / Golden Teacher / psenica-kokos

Post Postao/la danko fafanko »

sapeone1 je napisao/la:Bok gari, ugl ja malo ajmo rec kasnim za tobom (u fazi koloniziranja GT-a ali tek nakon 12 dana mi poceo mic izbijat i sve to nekak meni sporo ide jer je danas 18-ti dan a nemam ni 20% tegle vidljive mice o.O vec sam jednom promuckao..a sto se druge tegle tice ona puno sporije napreduje :/) nego sad kad ponovo citam tvoj dnevnik shvacam da sam razmisljao o istoj metodi poput tebe samo sto kod nas u pet cemtru imaju verma pa sam ja i to kontao mijesat sa kokosom ali odgovor na tvoje pitanje bi kontam bio da bi kasnije trebao drzati u boxu iz razloga sto su ti posude plitke kolko sam skuzio jer kak ces kasnije vlagu odrzavat a uostalom odakle im prostora za rast o tom da ni nepricamo jel :D a sto se toce 50-50 mislim da bi trebalo bit ok jer iako mi je prvi grow ja sam stvarno doslovno sve na ovom forumu u vezi gljiva istrazio od svakog dnevnika do svakog topica pa mislim da imam neko znanje i sori brate sto sam se raspiso naduvan sam ko kreten pa me mal inspiracija pukla :D
Ugl probaj napravit neki box i obavezno napravi rupe za protok zraka i u svaku sinteticke vate naguraj ili onom medicinskom trakom obljepi..ali onom papirnatom jer nam ipak treba protok zraka ii ono najbitnije sretno :D
Dugo je 18 dana a da ti je samo 20% pobijelilo, probaj otvorit teglu i vidi kakav je miris pa javi :)
Avatar
gari
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 06.04.2018, 11:44
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Prvi grow / Golden Teacher / psenica-kokos

Post Postao/la gari »

Hvala na odgovorima :)

Planirao sam da ubacim malo vermikulita ali nisam mogao da ga nadjem. A nisam bio pri parama da ga narucujem. Al dobro, do sledeceg puta cu nabaviti.
Posude sam ubacio u box, i ubacio sam cinijicu sa vodom cisto da malo odrzava vlaznost. Danas cu izbusiti rupice na boxu i staviti filter vatu.

@sapeone1 Na kojoj temperaturi drzis tegle? Kod mene se mic pojavio posle 3 dana, a prva tegla je bila gotova za nekih 14 dana. Al moje tegle su manje i temperatura se penjala i do 30 stepeni.
Odgovori