Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la CroOyster »

dafodil je napisao/la:ej, opet ja sa jednim pitanjem, vec je bilo pitanje o tome, ali nisam video odgovor. Evo o cemu se radi: Kada otvorim fruiting chamber radi luftiranja i prskanja, osetim neprijatan miris (kao smrdljive noge otprilike) ali BUKVALNO samo na momenat i onda ostane samo miris gljiva kako i treba. Bojim se da turam vise glavu u chamber i da njuskam, pregledam kolace i sl. Jedna gljiva zurno raste a i pinovi su krenuli (slike u mom dnevniku). Dakle, taj smrad nije stalan vec traje samo momenat.
Sta je u pitanju?
dakle miris micelija je prekrasno gljivasto osvijezavajuc.. tako mora uvijek biti.. ovo sto osijetis je vjerovatno infekcija.. pitanje je samo koliko je uznapredovala u odnosu na mic posto nema slike nemogu nista vise napisat. Postoji jos sansa da ti je to tepih Co2 koji zna imati neugodan miris ali opet taj smrad mora doci uslijed neke infekcije.. pogledaj ako ima gdje bijelog micelija dali ima neke narandaste tekucine po njemu zovu se metaboliti inace to gljiva izbacuje kad se brani od infekcija..
JaTheWizard
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 03.11.2017, 11:01
Ima zahvala: 5 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la JaTheWizard »

Pozdrav, znaci razvijam micelij na jecmu, sad je oko 7-9 tjedan, nisam imao vremena "posadit" to prije i reko idem danas to rijesit.
Znam da se micelij dobro razvio jos prije 2 tjedna ali kao sto rekoh nisam imao vremena i privatnosti da to rijesim prije.
Danas kad sam pregledao tegle primjetio sam da se na dnu skupila neka zuta prozirna "tekucina" koja nije bas tekuca nego je kao med ili ulje, znam da tog nije bilo prije tjedan dana.
Na samom miceliju nema promjena u boji, bijel je i gust kao snijeg.
Da li netko zna sta bi to zuto moglo biti i da li je opasno/za bacit ili mogu nastavit po planu?
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la CroOyster »

To su metaboliti neki to od sale kazu gljiva piski hehe...
oni vecinom nastaju usljed ovrane od neke infekcije nemora to biti velika infekcija da bi se oni pojavili... ugl ako mirise kako sam gore napisao onda je ok. Mada nebi tu teglu koristio za transfere jer po meni ima nekih indikacija da je prisutna neka omanja infekcija.. posijat mozes bez problema i cekat gljive...
inace kad je tegla potpuno kolonizirana mozes komotno ubaciti u frizider na nekih 5C to ce usporit razvoj micelija moze biti tako i do cetiri mjeseca u frizu... jasno neznam o kojoj se gljivi radi neke su tolerantne na hladnocu a neke ne...
JaTheWizard
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 03.11.2017, 11:01
Ima zahvala: 5 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la JaTheWizard »

A jesam panj, nisam niti procitao postove prije mog.
Rijec je o vrsti Mexican/Palenque, tako je barem pisalo na printu koji sam dobio sa FSRE nl .
Sve tegle su bile jako dobro zatvorene do danas, zapravo sam se danas morao borit s folijom da ju skinem s tegli.
Kad sam ih otvorio miris je bio po gljivama, kao jesenska suma poslje kise, vrlo ugodan.
Uglavnom, danas sam to "posadio" pa cu vidjet jel bude sta iz toga.
Avatar
dafodil
rank2
Postovi: 42
Pridružen/a: 25.11.2017, 05:37
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dafodil »

Cao svima, inaokulirao sam case pre pet-sest dana i nista se nije pojavljivalo na sobnoj temp. Sada sam ih stavio na toplije mesto koje odgovara po pitanju temp. Sta mislite ima li sanse da spore krenu?
Freedom's just another word for nothin' left to lose...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Naravno, zašto ne? Pet dana nije uopće puno, ni 10 nije puno.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
dafodil
rank2
Postovi: 42
Pridružen/a: 25.11.2017, 05:37
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dafodil »

e hvala, stalno se nesto tripujem da sam zasrao...
:)
Freedom's just another word for nothin' left to lose...
Avatar
drimena
rank3
Postovi: 52
Pridružen/a: 31.07.2011, 12:42
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la drimena »

Pozdrav svima, nisam siguran da li imam problem sa grow-om,tražim savjet. Naime radio sam grow na raži i sve je prošlo dobro u teglama i sad su trenutno u boxu sa perlitom. Stavio sam gornji i donji sloj verma koji sam prethodno sterilizirao. E sad, posto mi je temp u boxu bila 19 ja sam ispod stavio lavor vode u kojem je bio grijač tako da bi ta topla voda malo grijala box ali sam posle 2,3 dana primjetio da je u boxu previse vlage, sve se kapljice formirale po površini kejsinga. Brže bolje sam maknuo lavor i stavio box pored radijatora i sad drzi oko 21,22. Imam automatski fan koji izbacuje vazduh napolje. Jos uvijek se nista ne događa posle 4,5 dana, kao da je stalo. Čitao sam na netu da kapljice ubijaju micelijum i da se stvorio overlay od mrtvih stanica micelijuma i da to sad treba sastrugati. Pokusao sam da slikam telefonom ali slike nisu nekog kvaliteta.

slika

Da li neko ima iskustva sa sličnom situacijom? Ima li spasa?
Hvala dobri ljudi
Download complete
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la danko fafanko »

Meni to izgleda sasvim ok
Avatar
drimena
rank3
Postovi: 52
Pridružen/a: 31.07.2011, 12:42
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la drimena »

Hvala Danko, vrlo mi je čudno i muči me to što su u boxu evo već skoro 10 dana i još uvijek ne vidim jasno obrazovane pinove. već danima posmatram i pratim i kao da se ništa ne mijenja. box je onaj klasični od 20L, sa donje strane imam 12 rupa i izdignut je od poda, sa strana ima ukupno 10 i na poklopcu je veća rupa i na nju nakačen fan od kompa koji vrti svaka 2 sata po 2 min. Okrenut je tako da duva prema spolja. Temperatura je oko 21 i vlaga je oko 90%, na dnu ima dobar sloj perlita i povremeno čak dodam malo vode u sami perlit kako bi ostao vlažan. Radim li nešto pogrešno?
Download complete
Odgovori