Prosvjetljenje

Njegujte svoje tijelo i duh u skladu sa prirodom
Odgovori
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

Nedavno sam , čitajuči jedne naše dnevne novine pročitao meni interesantnu rečenicu , bolje rečeno činjenicu za koju nisam znao a to je da se muslimanski vjernici hodočaste u Meku kako bi ispunili svetu dužnost da se poklone Kabi koja se nalazi u unutrašnjem dvorištu Velike džamije . Vjerovanje kaže da nema spasenja ni raja ako vjernik nije hodočastijo u Meku . I sve bi to bilo poluzanimljivo i možda interesantno da me nije zapanjila jedna činjenica , običaj koji nalaže svakom muslimanu da kad ugleda Kabu , uzvikne "Labbaika" ovdje sam !" " Tu sam" .
Nevjerojatno me to podsjetilo na ono budističko , biti prisutan , svjestan.Ako pogledamo tu rečenicu kroz uobičajen um , nečemo ništa neuobičajenog primjetiti , ali ako se pogleda kroz vertikalno znanje , kroz iskustvo budnosti onda ta riječ ima veoma dalekosežno značenje ...
Dakle , nema ulaska u raj ako se ne sazreli i ako se ne spozna prisutnost , ako se ne probudi i kaže " Ovdje sam " Tu i sad . Prisutan . Probuđen.
Da , to je tajno znanje koje je Um još više udaljio od svjesti i sveo ga na običan uzvik bez imalo značaja .Možda sam se prevario. Može li to biti? Bez značaja? Pogotovo ako se uzme u obzir životna važnost tog hodočašča za koje žive mnogi islamski vjernici i za koje mnogi skupljaju čitav život novce kako bi si ga mogli priuštiti. Možda sam romantik , zaglupljena kokoš ali meni ne izgleda taj uzvik bezznačajan . Naprotiv ...pun je simbolike i značaja , razumjevanje je potrebno da bi ga se ispravno protumačilo ...Islam traži probuđenost i svjesnost da bi se u Kebi moglo reči "Tu sam" odnosno "ovdje sam" i da bi se kroz čistoču i samospoznaju stekao raj ma šta god on nekom značio...Jednako tako je stvar i sa Biblijom ili sa Isusovom naukom koja dobija sasvim drugu konotaciju gledajuči je i tumačeči kroz oči prosvetljenosti .
Zato sam uvjeren da su prvobitno postojali pokreti gdje su Učitelji , Proroci tumačili svjesnost i prosvetljenje svojim učenicima i to je onda bilo istinsko i orginalno . Nažalost , Um ne želi biti probuđen ...sa vremenom je jedno umiječe sveo na priču ..na bajku i šarenu lažu koja je bila mnogo jednostavnija i prihvatljivija za masu a pogotovo isplativija i prodatnija za one koji sebe pozvaše da tumače rječ Učitelja kroz vlastitu pohlepu i ego.
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la Bamakhepa »

Prije ce bit idolopoklonicki relikt gdje najavljuju vlastito prisustvo pred tom kamencugom (koja je i sama relikt predislamskog idolopoklonickog vremena). Naravo, tumaceno kao izjava pred Bogom (pripirsuju Abrahamu i uhamedu, iako je povijesno pagansko - smatraju predstavnikom Alaha na zemlji, kako ze iznad nje nalazi Alahovo prijestolje itd).

U osnovi su uzeli paganski simbol i pretvorili ga u svoju varijantu zidovskog "kovcega saveza" da bi imali konkretni predmet za klanjanje i obozavanje kao Bozijeg predstavnika na zemlji. Katolici su tu potrebu malo rastrkali na niz relikvija.

S obzirom na povijest, nastanak, spise i teologiju islama nema nekog smisla tumacit na ovaj nacin, ako je istina to sto pises to oni sebe najavljuju Boku. Ja doso ba, primjetime.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

Bamakhepa je napisao/la: S obzirom na povijest, nastanak, spise i teologiju islama nema nekog smisla tumacit na ovaj nacin, ako je istina to sto pises to oni sebe najavljuju Boku. Ja doso ba, primjetime.
Napisao sam pooooduži odgovor ali kad sam ga htio podiči ..prebacio se sait na zahtjev da se registriram i naravno sve je obrisano...Molim admine da provjere..
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
klada
rank4
Postovi: 140
Pridružen/a: 27.07.2015, 21:39
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la klada »

antonio dobro si ono rekao i baš je zanimljivo i mislim da si to baš super oblikovao, htio sam se nadovezati i malo skrenuti i reči neko svoje gledanje, u biti religije kroz relikiju nemožeš ništa one jesu vjerojatno izašle od ljudi i proroka i poslanika božanskih mada su to mogli biti samo prosvjetljeni ljudi i grupe koje su upoznale stvarnost i svemir i dimenzije nivoe, a onda su životinjama ljudima nastojali pomoći, i onda kroz godina kako su dobivale na masovnošću ego tripovi i vladari su kroz nju vladali i to je povijest na ovamo, srećom događa se velika tehnološka i informatička mogučnost koja je napredovala više nego sam čovjek u odnosu na kasni srednji vijek ili 18 19 stolječe, to nam daje puno veće mogućnosti(sad na stranu što ovce neznaju pa ih je tehnologija još više pokorila i zarobila), jer kako bi mi bili uskračeni i kako je recimo bilo teško pionirima na ovim prostorima diskutirati o temama prosvjetljenja, stvarnosti, svijesti, uma, i to da nam nije ovog informatičkog doba...jel tako
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la Beyond Le Fov »

antonio, kad te tako odlogira kod postanja onda klikni gumb za natrag na internet pregledniku, vratit će te na postanje i ostat će tekst i onda ga kopiraj negdje, pa se logiraj i onda postaj, uostalom imaš gumb "Pohrani skicu" odmah pokraj "Pošalji", kad pišeš poduži tekst klikni par puta tokom pisanja taj gumb, moći ćeš pozvati taj nedovršeni post iz svog korisničkog panela.

Ćaba je simbol materije, čovjekovog tijela u kojem se nalazi duh, zato se naziva jos i kuca bozja. Kvadrat i kocka uvijek su simboli materije. U tom kontekstu to sto antonio kaze ima sasvim logicnog smisla, jer oznacavalo bi samosvijest, budnost duha u tijelu. Pravo duhovno znanje se zagubilo i ostale su samo tradicije i simboli u koje ljudi prazno vjeruju, jer ne poznaju sebe, vecinsko pucanstvo ionako nikad nije imalo niti se imati kapacitete da istinski shvati religiju, duh, sebe, to na cemu se religija temelji i o cemu zapravo govori.

a ovo je alhambra, podsjeca me na energetske patterne otvorene krunske cakre
slika
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

hvala..ma probao sam ..ali ništa..čak sam išao i na History ali nigdje nije bilo tog posta...Komp me zeza ..zna mi se sam ugasiti , nema neka slova ne prima ...ne daje mi se 3-4.000 soma za bolji laptop a bilo bi mi vreme jer mi je ovaj star oko 8 godina...Napisat ču ponovno taj tekst kad uđem malo u đir i kad me uhvati ..vibracija... :ymsmug:
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Odgovori