Psihedelici i ideologija

Proširimo horizonte
Avatar
Shulgin
rank2
Postovi: 41
Pridružen/a: 13.10.2016, 22:42
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 8 puta

Psihedelici i ideologija

Post Postao/la Shulgin »

Svaki čovek poseduje ideologiju. Idealan svet, svoj sopstveni pogled na svet i viziju kakav on treba da bude.
Da li psihedelici utiču na formiranje ideologije? Da li psihedelici cementiraju ideologiju u čoveku, odnosno da li psihedelici stvaraju permanentnu ideologiju u čovekovom umu? Počev od političkih ideologija tipa fašizam, socijalizam, komunizam, demokratija, nacionalizam, nacional-socializam itd. pa do psiholoških tipa hedonizam, nihilizam itd.
Koja je to permanentna ideologija do koje ste došli pomoću psihoaktivnih supstanci?
:mushroom: After you die, you will wake up as an alien, holding a bong, surrounded by other aliens who will ask you how your trip was :mushroom:
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Psihedelici i ideologija

Post Postao/la Bamakhepa »

Rekao bih da psihodelici kao i svako iskustvo imaju neku ulogu, ali da ne postoji neka jedinstvena ideologija koja bi bas iz njih proizlazila.

Odredjena visoka srodnost ideologije kod konzumenata mislim da prije proizlazi iz djeljene subkulture i uzora poput McKenne nego samih psihodelika. Iako spostoji odredjena crta iskustva koja je svjstvena samoj substanci, sugestibilnost psihodelicnog transa uvjetuje da dobar dio tog iskustva reflektira uvjerenja, a takoder bitno utjecu i klasican set i setting, ekipa itd. Isto vrijedi za naknadne interpretacije iskustva kod njihove integracije u "svakodnevicu".

Osobno mogu reci da su psihodelici bacili neke nove perspektive na neke vlastite zivotne isituacije i da su omogucili bolje sagledavanje nekih stvari, ukljucujuci razne filozofske i druge ideje, medjutim ne mogu reci da su oni sami kao takvi previse snazno utjecali na stvaranje ideologije i svjetonazora u globalu.

Takodjer, nemam neku permanentnu ideologiju, sto sam stariji to vise svijet vidim kao kaoticnu mjesavinu elemenata u nekoj sivoj zoni koji se samo provizorno modeliraju i kategoriziraju u mentalnim konceptima, a koji su uvijek nuzno relativni i kontekstualni.
Avatar
entheogenic
rank4
Postovi: 136
Pridružen/a: 16.01.2014, 11:03
Ima zahvala: 144 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: Psihedelici i ideologija

Post Postao/la entheogenic »

Shulgin je napisao/la:Svaki čovek poseduje ideologiju. Idealan svet, svoj sopstveni pogled na svet i viziju kakav on treba da bude.
Da li psihedelici utiču na formiranje ideologije?
Meni i nisu u tolikoj mjeri pokazali kakav sviet treba da bude, koliko su mi pokazali kakav ne treba da bude....odnosno otvorile oci da jasnije sagledam ljude i situacije u kojima se nalazim svakodnevno i shvatim da bas takav ne treba da bude. hh
Shulgin je napisao/la: Koja je to permanentna ideologija do koje ste došli pomoću psihoaktivnih supstanci?
Jedna dosta stara, izvorna, zaboravljena ideologija,.. kod nas ljudi najbolje bi se dala opisati rjecju ljubav
Om Shanti
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Psihedelici i ideologija

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Entheogeni čiste um od ideologija, npr. terence mckenna i alan watts, a i mnogi drugi su to jako lijepo pojasnili, iako bez vlastitog iskustva to znanje ne može postati razumijevanje. Realnost unutar čovjeka je daleko ljepša i cjelovitija od bilo kakvih ideologija, zapravo se čovjek skriva od sebe s tim svim ideologijama, zapetljava se i stvara od sebe laži i težine, stavlja si beskonačne slojeve zastora na oči, na svoju srž koja je sveobuhvatna ljubav.

Vjetar puše, voda teće, vatra gori, energija vibrira, svijest svjedoči, duh zrači, itd itd. to nije ideologija, već pravila igre koja sve drže u postojanju, realnost koju se treba spoznati u svim aspektima života, i po svim nivoima sebe tako da si čovjek više ne staje na vlastita stopala. Entheogeni potenciraju da čovjek spozna realnost unutar sebe, da se samospoznaje, osvijesti, a to ide paralelno s čišćenjem od ideologija, svih umnih konstrukcija zastora, emotivnih povreda i strahova.
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Psihedelici i ideologija

Post Postao/la Bamakhepa »

McKenna je jedino pokazao kako i od toboz anti-ideologizma mozes napravit ideologiju, siriti pseudo-znanstvene fantazije i nedokazane konstrukcije (ergo ideologiju) pod cinjenice, davati svakoj halucinaciji previse vaznosti... Kao i mnogi "alternativci" i "psihonauticari" nije u krajnjoj liniji nista manje atupljen od onih koje kritizira.

Jedino cisti razum oslobadja od ideologija, halucinacije nisu dovoljne.
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Psihedelici i ideologija

Post Postao/la AFX »

Meni je McKenna baš ok lik.
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Perun
rank8
Postovi: 319
Pridružen/a: 24.11.2011, 09:15
Ima zahvala: 143 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Psihedelici i ideologija

Post Postao/la Perun »

Na stranu McKeena i ostali propagatori (ne mislim u negativnom smislu), pogledajmo običnog malog čovjeka. Cijeli dan gleda tv i želi da mu je slika čistija, ekran veći, gleda auto - želio bi da je brži, gleda mobitel, želio bi noviji... i onda ga netko odvuče na osamu u prirodi, da mu psihodelik i čovjek po prvi put ugleda cvijet. Vidio ih je i prije, samo nije obraćao pažnju, nije mu bilo bitno. A sad mu odjednom ta mala biljčica postane bitna, barem malo više bitna. I skine malo važnosti sa gore navedenog tv-a. I malo po malo...
Ko prije umre duže je vječan
Avatar
Zephyrus
rank6
Postovi: 237
Pridružen/a: 14.01.2017, 12:40
Ima zahvala: 179 puta
 pohvaljen: 78 puta

Re: Psihedelici i ideologija

Post Postao/la Zephyrus »

Shulgin je napisao/la:Svaki čovek poseduje ideologiju. Idealan svet, svoj sopstveni pogled na svet i viziju kakav on treba da bude.
Da li psihedelici utiču na formiranje ideologije? Da li psihedelici cementiraju ideologiju u čoveku, odnosno da li psihedelici stvaraju permanentnu ideologiju u čovekovom umu? Počev od političkih ideologija tipa fašizam, socijalizam, komunizam, demokratija, nacionalizam, nacional-socializam itd. pa do psiholoških tipa hedonizam, nihilizam itd.
Koja je to permanentna ideologija do koje ste došli pomoću psihoaktivnih supstanci?
Nijedna.

Ne postoji permanentna ideologija, postoji samo ideologija koja je prikladna da u određenom trenutku bude primjenjena i dovede u red društvo u kojem živimo, ali nijedna nije vječna i idealna.
U biti, nas se tu ionako ništa ne pita.
Cijela ljudska civilizacija je jedna amplituda koja se kreće iz iznimno autoritarnih društvenih uređenja prema iznimno liberalnim, pa opet prema autoritarnom društvenom uređenju... tako će valjda biti dok bude i ljudske rase.
Štagod mi činili, ne možemo učiniti baš ništa protiv toga, možemo biti samo malo manje ili malo više sretni da živimo u razdoblju koje se nalazilo između ta dva ekstrema.
Uzmimo SAD od kasnih pedesetih do kasnih osamdesetih, a i zapadnu Europu (pa i Jugoslaviju) uopće.
To su bila jednostavno neka sretnija vremena, u kojima nisu postojale ovakve krajnosti kao danas, ali zadržimo se na SAD-u.
Šezdesetih i sedamdesetih godina u SAD-u je postojao balans, nekakav spoj tradicionalnog i liberalnog, postojala je nekakva umjerenost.
Od ranih devedesetih naovamo, zapadni svijet se suočava s pošastima multikulturalizma, političke korektnosti, antibjelačkog rasizma, ateističkog ekstremizma, islamističkog ekstremizma, uvođenjem verbalnog delikta, židovskog zatiranja svega tradicionlano bijelačkog i zapadnjačkog, itd, itd.
Tako da odgovorim na tvoje pitanje - donekle idealna ideologija u ovom trenutku kojom bi se trebalo porožeti zapadnu civilizaciju je:

- izolacionizam (povlačenje svih vojnih jedinica s Bliskog istoka i prepuštanje njega samome sebi uz blisku suradnju s Iranom i ostalim šijitima)
- antisemitizam
- islamofobija (prema sunitima)
- radikalna re-evangelizacija
- bijelačka Blut & Boden ideologija
- rasizam
- antifeminizam (sorry, morao sam =)) )

Eto, to bi ukratko bilo to za što mislim da bi u ovom trenutku bilo potrebno zapadnom svijetu.
Svaka kritička misao samo je odraz društvenih okolnosti u kojima je nastala, tako je i svaki pojedinac proizvod svoga vremena.
Neki će s tim vremenom u kojem su rođeni živjeti u skladu, drugi, poput mene, će revoltirati.
Međutim, prije nekih šeszdesetak godina, samo bi totalni luđak zazivao ovo gore nabrojano (pogotovo zadnje četiri nabrojane stvari), zbog toga što su u to vrijeme okolnosti u svijetu bile sasvim drukčije.
Meni danas ljudi znaju reći da su mi ideološki i politički stavovi suludi, ali primjećujem da mi to govore sve manje i manje.

Evo, testiraj se:


5 Dimensional Policial Compass


Collectivism refers economic intervention, whether the society or state should intervene in the economy to redistribute wealth from the more to the less successful. The negative percentages indicate opposition to such intervention.

Authoritarianism refers to state power to control the actions of individuals to prevent them from harming others or themselves, and also to establish the will of the majority over society. Negative percentages indicate opposition to state power.

Internationalism refers to political involvement in other nations or global affairs, either via war, treaty or international organizations. Negative percentages indicate isolationist beliefs, and the belief in national sovereignty.

Tribalism refers to identity or nationalism, favoring your own nation over foreigners. Negative percentages indicate opposition to national or ethnic identity and oriented towards pan-humanism.

Liberalism refers to acceptance of historically illegal or immoral social practices or customs. Negative percentages indicate opposition to such acceptance.



Ovo su moji rezultati, ispada da sam mix libertarijanca i paleokonzervativca:

slikaslikaslika
Zadnja izmjena: Zephyrus, dana/u 22.06.2017, 16:11, ukupno mijenjano 9 puta.
People say you have to travel to see the world.
Sometimes I think that if you just stay in one place and keep your eyes open, you’re going to see just about all that you can handle.
Avatar
Zephyrus
rank6
Postovi: 237
Pridružen/a: 14.01.2017, 12:40
Ima zahvala: 179 puta
 pohvaljen: 78 puta

Re: Psihedelici i ideologija

Post Postao/la Zephyrus »

Bamakhepa je napisao/la:McKenna je jedino pokazao kako i od toboz anti-ideologizma mozes napravit ideologiju, siriti pseudo-znanstvene fantazije i nedokazane konstrukcije (ergo ideologiju) pod cinjenice, davati svakoj halucinaciji previse vaznosti... Kao i mnogi "alternativci" i "psihonauticari" nije u krajnjoj liniji nista manje atupljen od onih koje kritizira.

Jedino cisti razum oslobadja od ideologija, halucinacije nisu dovoljne.
Ima on meni itekako dobrih izjava, ne nužno vezano za psihodelike.
Kužio je čovjek stvari i u kojem smjeru ova govnara od svijeta ide.
Iako više nisam sklon pušenju marihuane, pitanje je da li ću je i kada uopće više zapaliti, da je frajer živ i da imam mogućnost, mislim da bi s njim volio zapaliti, tj. napravio bi iznimku.

:bigsmilee:

Što se tiče psihodelika, meni je malo pokrpao karakter, izbrusio one neke osobine koje su bile prenaglašene, pomalo u neskladu s ostatkom, ali baš da mi je promijenio pogled na svijet, to nikako.
Ne kažem da se nekim ljudima nije dogodilo, čak ne kažem da mi se to neće dogoditi, ali prije bi rekao da je to dugotrajan proces, a to se uglavnom događa i bez korištenja psihodelika.
Tu se u potpunosti slažem s tvojom zadnjom rečenicom.


EDIT: Sorry, ne mogu spojiti gornji i ovaj post, funkcija "izbriši post" mi ne radi.
People say you have to travel to see the world.
Sometimes I think that if you just stay in one place and keep your eyes open, you’re going to see just about all that you can handle.
Avatar
Osterlitz
rank1
Postovi: 4
Pridružen/a: 12.06.2017, 01:44
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Psihedelici i ideologija

Post Postao/la Osterlitz »

Ja sam se samo ojačao u svojoj postojećoj ideologiji - nekoj vrsti mističnog nacional-socijalizma.
Terence McKenna bi takvu ideologiju svrstao u "Arhaic revival".
Odgovori