Earthbag House

Čuvajmo Planetu Zemlju
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Earthbag House

Post Postao/la Red »

imas pravo, kod nas zakon bas nije definirao tocno i jasno sta se moze ili ne moze, i zato jesmo na malo grbavom terenu.

ali ja vjerujem da mozes izgraditi bilo sto na svom terenu ako to ne nazoves stambenim objektom ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Anubis
rank2
Postovi: 28
Pridružen/a: 27.09.2010, 15:48
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Earthbag House

Post Postao/la Anubis »

evo i linka za navedenu knjigu sa prve stranice,

http://depositfiles.com/files/wdehwjtia
http://turbobit.net/1yxl47tqit1d.html
http://www.filesonic.com/file/27435247/ ... niques.pdf

nadalje, istina je da je zakonski gradnja alternativnim, relikcliranim materijalima u hrvatskom zakonodavstvu vrlo loše regulirana što je jedan od glavnih razloga zbog kojeg se takvi objekti vrlo rijetko grade osim u okviru nekakvih eko sela,
ali, jedna pozitiva; osobno znam za primjer legalne gradnje kuće čiji su zidovi napravljeni od bala slame, legalno da jer su se arhitekti referirali na inozemne standarde vezane uz materijale i time zaobišli skup proces ispitivanja novih materijala (koji provodi IGH), dakle moguće je.
Avatar
oßliK
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 14.10.2010, 16:46
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Earthbag House

Post Postao/la oßliK »

danas naletio na zajednicu ljudi koji su u procesu izgradnje svojeg eko-sela, prvog takvog u engleskoj.da ne objasnjavam previse, posjetite stranicu gdje ima zaista super stvari, izmedju ostalog imaju i seriju videa o tome kako je tekla ta ideja od samog pocetka, o procesu izgradnje itd...ma joj, predivni su...poludio sam kad sam vidio da im je neka lokalna zajednica, tj. odredjen broj ljudi branilo da grade to selo, ma uzas...al sva sreca, uspjeli su :)

http://www.lammas.org.uk/ecovillage/index.htm
melkior

Re: Earthbag House

Post Postao/la melkior »

Red Weed je napisao/la:Ima jedan veliki problem kod nas... naime u hrvatskoj su zabranjeni takvi materjali nazalost... Bar dokle sam ja dosao posto mi je zamisao bila krenut u izgradnju takvog objekta na temelju permakulture... A ne zelim sagradit nesto sto ce kasnije rusit...
Forra je u tome da jedino to mozhete ilegalno napraviti zato u shumu na svoju livadu polako i potiho krenite... hehehhe
Psstt
Jedna od zaobilaznica naših zakonskih zavrzlama bila bi, recimo, skulptura. Napraviš park svojih skulptura u obliku nastambi. Najprije minijaturne, u kojima bi kasnije mogao boraviti pesek ili maca, pa nešto veče za spremište i taman kada stekneš praksu, i dok se i oni najtvrdokorniji zacementirani mozgovi tome priviknu, jednostavno napraviš dovoljno veliko remekdjelo da u njega šmugneš i tu se nastaniš. :)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Earthbag House

Post Postao/la Red »

heheh i moja ideja je na tom pragu...nazoves svojom instalacijom i na kraju zivis u njoj, tko ti sta moze :ymdevil:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Earthbag House

Post Postao/la mr. gljiva »

nice :D
vidiš odlična fora...malo tko bi odmah kupio 3000 (ubam napamet :P) bala slame pa se nešto slučajno dogodi i sve propadne, uzmeš si 50 komada za recimo praksanje izrade prozorske stolarije i žbukanje, usput pomalo je odlična praksa za budućnost :)
naravno jako dobro prije svega proučiti teoriju ;)
skuliran do jajc :thumbsup:
K-Pax
rank2
Postovi: 18
Pridružen/a: 04.02.2014, 17:19
 pohvaljen: 6 puta

Re: Earthbag House

Post Postao/la K-Pax »

Oprostite na upadu, ali ne mogu odoliti uključiti se.....naime, odavna brijem na nekonvencionalno, nadomak sam realizacije realne hobitske huće, iako se borim sa zakonima i normama propisanim za gradnju, no nije nemoguće.....svi ovi linkovi su poticajni, iako bi se dalo diskutirati kojiko su takva zdanja sigurna za boravak, no kombinacijama tehnika same izvedbe, moguće je zadržati totalno prirodne materijale i zadovoljiti sigurnost, dugotrajnost i kvalitetu izvedenog. Odnedavno sam na ovom sajtu, dopao mi se jer realno pokušava sabrati ono što mući pobornike ovakvih nastojanja, samim time ću pridonjeti onime meni poznatim, bar za podizanje svijesti, ako ne za samu gradnju. Zajedničkim nazivnikom svega rečenog, NE ODUSTAJTE tako lako!!
U trenu kad započnem graditi, imat ćete post kojim ću vas informirati kako da krenete i vi, sada još preispitujem zakonsku regulativu za tako nešto. Samo se nemojte obeshrabriti pri prvom problemu, oni ionako postoje da bi se riješavali !
Pozdrav svima i sorry što skoro pa spamujem..... :thumbsup:
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Earthbag House

Post Postao/la Devil'sChase »

Ma kakvo spamanje? Shvaćam da se šališ malo jedino :bigsmilee: Nego svaka čast, treba potaknut i ove teme :D Nego, reci, zašto misliš da bi se eventualno dalo diskutirat o sigurnosti za boravak u takvoj kući? Ja mislim da se itekako da diskutirati o boravljenju u današnjim nastambama. Neki dan je na televiziji pričao čovjek koji je pokrenuo nešto za zbrinjavanje azbesta. Ne sjećam se koliko je točno rekao, ali isaplo da puno ljudi je u hr oboljelo od raka, zbog azbesta u domovima.
K-Pax
rank2
Postovi: 18
Pridružen/a: 04.02.2014, 17:19
 pohvaljen: 6 puta

Re: Earthbag House

Post Postao/la K-Pax »

Po pitanju sigurnosti operativno; pa, recimo da uzmemo u obzir hobitt hause od Sajmona, izgleda savršeno na prvi pogled, no kako to izgleda kad padne metar snijega po njoj !?
Za svaku ljudsku nastambu važna je statika zdanja, bila zemunica, poluzemunica ili nadzemno, sama drenaža ne garantira stabilnost, sami zidovi nosivost...dakle, njegova nosiva konstrukcija od debljih grana obljepljenih cobom drži vodu u idealnim uvjetima. Sigurnost podrazumijevam pod poprečnim vezama zidova, nadvojima te postavom nosivog dijela ( temeljima ), a uporišta krova su također " ajme majko "....da padne 30 cm snjega rasturilo bi zidove, naročito one oslabljene oknima ! Nalaziš li se u tom trenu unutra, sigurnost bi ti postala oma primarna stvar !!! #-o
Sruši li se neko takvo vanlegalno zdanje, nanese li posljedice po zdravlje ili život korisnika ili posjetitelja, računaj na prijavu i niz problema koji ti ne trebaju.
Nadzemna zdanja su podložna oborinama, obzirom da je cob pjesak, slama i glina, za očekivati je problem oborinskih voda, navlaživanju i osipavanju materijala (glavni problem kuća od čerpića po Vojvodini i Slavoniji), pa svakako treba osigurati nosivu konstrukciju. Same zidove zaštititi od zadržavanja vode-vlage-snijega. Daleko od toga da klasična gradnja, pa i zelena, imaju više zdravih elemenata od ovakve, ali ako ti popuste zidovi pod težinom snjega bit će nevažno što oni zaista dišu ! Samim takvim primjerima će ostatak populacije postati skeptičan i zazirati od pokušaja napraviti isto, pa svi skupa nismo postigli baš ništa pozitivno ! Nadam se da se slažeš samnom na takvoj postavci jer štiti tebe i stimulira ostale, pa tako možemo guštati i doprinjeti da se zakon savije pred prirodnim suživotom. :bigsmilee:
Shanti
rank7
Postovi: 256
Pridružen/a: 28.07.2010, 01:23
Ima zahvala: 189 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Earthbag House

Post Postao/la Shanti »

Istina, npr. ove earthbag kuće teško da bi izdržale u našim uvjetima...ali kad se dobro radi s prirodnim materijalima nema problema...
Preporučam ti da se zaletiš do Blatuše i da direktno vidiš i čuješ kako to oni rade, siguran sam da će ti biti voljni objasniti :) ili do Bala u Istri (EIA farma)..
Odgovori