Menja se nešto suštinsko u čoveku - Vladeta Jerotić

Proširimo horizonte
Avatar
Shulgin
rank2
Postovi: 41
Pridružen/a: 13.10.2016, 22:42
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 8 puta

Menja se nešto suštinsko u čoveku - Vladeta Jerotić

Post Postao/la Shulgin »

Nedavno sam imao prilike da slušam predavanje akademika Vladete Jerotića, gde je dotakao temu psihedelika. U glavi mi već danima odzvanja njegova izjava - Ne znam da li je dobro ili loše ali znam da se menja nešto suštinsko u čoveku.
Ova rečenica mi se već danima vrzma u mislima, a sa kim drugim o njoj da prodiskutujem nego sa uvaženim korisnicima themajka foruma.
Dakle pitanje glasi:
Da li bi Vam život bio drugačiji da nikada niste došli u dodir sa supstancama?
U kolikoj meri su Vas promenile?
Šta su to suštinski/suštinsko u Vama promenili tripovi?
Da li se nekada zapitate kakav bi Vam život bio da nikada niste došli u dodir sa supstancama? Da li biste eventualno ipak na kraju sami shvatili neke stvari koje ste spoznali tokom tripova ?

:mushroom:
:mushroom: After you die, you will wake up as an alien, holding a bong, surrounded by other aliens who will ask you how your trip was :mushroom:
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Menja se nešto suštinsko u čoveku - Vladeta Jerotić

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Shulgin je napisao/la:Šta su to suštinski/suštinsko u Vama promenili tripovi?
Sve osim same suštine ;)
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Menja se nešto suštinsko u čoveku - Vladeta Jerotić

Post Postao/la AFX »

Postao sam svjestan sebe, i s vremena na vrijeme isključim autopilot koji će me iako sam i sam toga svjestan na kraju odvesti u provaliju.
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Avatar
mucak
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 24.01.2012, 12:30
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 60 puta

Re: Menja se nešto suštinsko u čoveku - Vladeta Jerotić

Post Postao/la mucak »

sustina je sama po sebi nepromenjiva :) sustina ili osa oko koje se sve vrti, a psihodelici su me priblizili istoj :)
zaranjanje kroz slojeve iluzije ulazenje u srz, srezavanje svega sto nismo :cheesy:
ko smo s?ve mi?r
Avatar
markomarko
rank2
Postovi: 23
Pridružen/a: 16.05.2016, 12:56
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Menja se nešto suštinsko u čoveku - Vladeta Jerotić

Post Postao/la markomarko »

Nakon jedne ayahuasca ceremonije u mom slučaju su nestali simptomi depresije koji su me mučili dve godine. Neki od strahova koje sam imao su daleko ublaženi (arahnofobija, strah od smrti). Mnogo se prijatnije osećam sam sa sobom, mrak i tišina me ne uznemiruju kao ranije. Izgubio sam interesovanje za alkohol koji sam dosta konzumirao predhodnih godina. Dobio sam poriv da i sam gajim i održavam biljke :)

Sto se tiče shvatanja i razumevanja suštine i dalje ne znam ništa, samo sam otkrio još prostranstava o kojima ne znam ništa :)
ne mogu da znam šta bi bilo da nije bilo ali sam jako zahvalan što jeste.
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Menja se nešto suštinsko u čoveku - Vladeta Jerotić

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Suštinu tripa bi opisao kao inverziju fenomena optičke prizme.

suština svih boja je svjetlost
suština svih tonova je vibracija
suština svih umova je inteligencija
suština svih iskustva je mudrost
suština svih života je ljubav

iz suštine sve nastaje
pleše sa svojim komplementom
u suštinu sve se vrača
spojeni u jedno vječno


Trip... Dimenzije i energetske gustoće rade refrakciju i disperziju suštine kao što prizma to radi svjetlosti. Prostor razlomi suštinu na sastavne dijelove a vrijeme razlomi sastavne dijelove na njihov gradient, također naša tijela su prizme za našu suštinu. Sve na što neka osoba reagira i vidi izvan sebe je refleksija refrakcije i disperzije suštine te osobe u vremenu i prostoru. Ukupnost mene kao osobe raspoređena je kroz čitav moj životni vijek. Nisam samo ono što sam bio sa 18god ili ono što sam sa 30god, nego sam ukupnost svih točaka u svom životnom vremenu. Sva iskustva zajedno, koja sam već prošao i koja tek trebam proći, zbroj svih tih točaka iskustva, e to sam ja suštinski. Sad sam samo jedna od tih točka koje teku jedna za drugom popunjavajući mozaik sveukupne slike.


Samo jedno biće postoji
Sva su lica njegova lica

Svako lice u svoj odraz gleda
Vidi samo sebe u drugima

Budi se iz sna ili u njega upada
Vječno biće živi u svima

Sve i svakoga razvija
Vrača u sebe pa zrači van

Zauvijek vječno biće diše kao ti i ja
Noću zaspi jer se budi kad je dan
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Menja se nešto suštinsko u čoveku - Vladeta Jerotić

Post Postao/la Devil'sChase »

markomarko je napisao/la: Dobio sam poriv da i sam gajim i održavam biljke :)
Markomarko, dali si prije toga se ikada malo jače ili slabije interesirao o biljkama u smislu njihovog uzgoja i proučavanja, iz "čistog" svakodnevnog stanja svijesti. Dali ti je "najednom" došla kao nova stvar u životu, ta želja nakon ovog iskustva? Jako me zanima, ako ti je to nova želja, kako se ljudima nešto otvori na takvom iskustvu, i dobiju želju, kako kažeš "održavati" biljke. Takva neka promjena ako je moguća, mi ima jako puno "materijala" za probati početi shvaćati dublje, neku ulogu čovjeka prema biljkama i uopće s prirodom, ako postoji supstanca u prirodi evoluirana, koja čovjeka otvori prema brizi za prirodom, teoretski rečeno.
Avatar
markomarko
rank2
Postovi: 23
Pridružen/a: 16.05.2016, 12:56
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Menja se nešto suštinsko u čoveku - Vladeta Jerotić

Post Postao/la markomarko »

Devil'sChase je napisao/la:Da li ti je "najednom" došla kao nova stvar u životu, ta želja nakon ovog iskustva?
Oduvek sam bio ljubitelj prirode, i voleo da je posmatram. Ali nisam imao taj osećaj povezanosti koji sada imam i potrebu da uzvratim ljubav.
Nisam se posebno interesovao za uzgajanje i proučavanje. Na svoju prvu ayahuasca ceremoniju odlazim bez ikakvih jasnih očekivanja. Druge noći ceremonije pod dejstvom ležem na travu u malom voćnjaku ispred kuće. Tada kreće snažna i jasna vizija za mene realnost u tom momentu. Ja sam biljka, nekakav sukulent, osećam svaki deo biljke kao sebe. Korenjem osećam vlažnu zemlju, svoje dugačke listove pružam ka svetlu, nemam oči sve osećam na neki drugačiji način . Imam sve što mi je potrebno i rastem, osećaj jedan od najlepših u životu.
Sutradan osećam jako uzbuđenje i poriv da imam takvu biljku pored sebe da me podseća na ovo. Sve biljke gledam drugim očima. Divim se biću koje tako malo traži i iz toga kreira život. Sav taj osećaj se samo iznenada probudio, bez ikakve namere, kao da je neko jednostavno spojio dve žice u glavi. I sam sam bio iznenađen. Odlazim kod uzgajivača kaktusa i nalazim biljku koja najviše liči na to što sam bio - aloe arborescens. Od tog dana jedno od većih uživanja mi postaje gajenje male kolekcije biljaka. Iz semena, sadnica, reznica.

I sam sam fasciniran ovom i nizom drugih promena unutar sebe. Dennis Mckenna je na jednom predavanju izneo teoriju da je to komunikacija kojom priroda želi da uspostavi simbiozu sa čovekom koji je u protivnom dosta problematično biće po svoju okolinu.
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Menja se nešto suštinsko u čoveku - Vladeta Jerotić

Post Postao/la Devil'sChase »

Hmm, moj analitički um sada želi silno shvatiti, dali takvu viziju, u obliku sukulenata, ayahuasca izvadi iz samoga čovjeka, iz nekih njegovih prošlih događaja/viđenja/slušanja ili je ona tako reći "fixirana" u samoj ayahuasci.
Primjerice, čovjek koji nikada nije vidio išta o toplijim krajevima i flori takvih krajeva, u recimo Sibiru, da uzima ayahuascu, dali bi doživio viziju kroz oblik lokalne biljke njemu poznate, ili bi doživio viziju neke nepoznate biljke iz toplijih krajeva, ako je ta vizija "fixirana" u ayahuasci. Ukratko, dali ayahuasca nosi sa sobom već neke gotove "frame-ove" za npr. vizije biljaka, univerzalne za sve ljude da im se može dogoditi ili je potpuno ovisna o interakciji s pojedincem. (ili pak pojedinci u sebi imaju informacije o nečemu nepoznatom s našeg planeta kojih nisu svjesni, dok ne dođu u doticaj s ayahuascom)
Znam, barem mislim da znam, da npr. na gljivama je zvuk padanja snijega svima isti, pomalo vanzemaljski reklo bi se.

P.s. Kada kažem fixirana informacija, ne mislim baš možda doslovno na informacije u ayahuasci, nego informacije koje su možda univerzalne za ljude u interakciji s ayahuascom.
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Menja se nešto suštinsko u čoveku - Vladeta Jerotić

Post Postao/la Vid Svante »

Devil'sChase je napisao/la:Hmm, moj analitički um sada želi silno shvatiti, dali takvu viziju, u obliku sukulenata, ayahuasca izvadi iz samoga čovjeka, iz nekih njegovih prošlih događaja/viđenja/slušanja ili je ona tako reći "fixirana" u samoj ayahuasci.
Primjerice, čovjek koji nikada nije vidio išta o toplijim krajevima i flori takvih krajeva, u recimo Sibiru, da uzima ayahuascu, dali bi doživio viziju kroz oblik lokalne biljke njemu poznate, ili bi doživio viziju neke nepoznate biljke iz toplijih krajeva, ako je ta vizija "fixirana" u ayahuasci. Ukratko, dali ayahuasca nosi sa sobom već neke gotove "frame-ove" za npr. vizije biljaka, univerzalne za sve ljude da im se može dogoditi ili je potpuno ovisna o interakciji s pojedincem. (ili pak pojedinci u sebi imaju informacije o nečemu nepoznatom s našeg planeta kojih nisu svjesni, dok ne dođu u doticaj s ayahuascom)
Znam, barem mislim da znam, da npr. na gljivama je zvuk padanja snijega svima isti, pomalo vanzemaljski reklo bi se.

P.s. Kada kažem fixirana informacija, ne mislim baš možda doslovno na informacije u ayahuasci, nego informacije koje su možda univerzalne za ljude u interakciji s ayahuascom.

Možda se radi o kolektivu? Možda se spajamo u neku kolektivnu svijest, možda nešto o čemu je tragao Jung u snovima? Neznam ništa o ayahuaski ali kad sam vidio tvoj post morao sam se nadovezati. Često razmišljam o tom kolektivu i često mi dolazi na pamet ideja da smo u neku ruku nebitini kao pojednici i da nemamo baš puno izbora osim kolektivnog :)
Odgovori