Bukovača (Pleurotus ostreatus) i Uzgoj

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Bukovača (Pleurotus ostreatus) i Uzgoj

Post Postao/la CroOyster »

sakymus je napisao/la:Pozdrav, dugo me nije bilo ovdje, ali opet me neka iskra zapalila da se vratim :)

Zanima me da li tko zna gdje je najbolje riješiti ostatke od uzgoja bukovače ako se uzgaja na slami? Da li to jedu konji, krave, zečevi i sl. ili ima tko bolji prijedlog da se ne baca to bezveze?
Navodno nema boljeg gnojiva za vrt od istrosenog supstrata, ja osobno zaoravam u basci i plasteniku...
Aphex
rank1
Postovi: 4
Pridružen/a: 27.10.2017, 21:14
Ima zahvala: 5 puta

Re: Bukovača (Pleurotus ostreatus) i Uzgoj

Post Postao/la Aphex »

Pozdrav, da li je dobro da kloniram bukovaču i da odmah stavim u teglu za koju sam prije pripremio gips, potrošenu kafu i raž. Koliko je to dobra metoda da li neko zna? Hvala
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Bukovača (Pleurotus ostreatus) i Uzgoj

Post Postao/la CroOyster »

Aphex je napisao/la:Pozdrav, da li je dobro da kloniram bukovaču i da odmah stavim u teglu za koju sam prije pripremio gips, potrošenu kafu i raž. Koliko je to dobra metoda da li neko zna? Hvala
Prvo ce napast zelena plijesan a mozda i neke druge infekcije to nije dobro.
Kavom je ph substrata poremecen a u kombinaciji sa razi supstrat je previse hranjiv a ta dva faktora usporavaju rast micelija i daju vece sanse infekcijama.
Za nultu generaciju koristi idealno agar agar ili sterilizirane zitarice (idealno psenica) i obavezno prije sterilizacije gips ubaci u zitarice a na dnu tegle vermikulit.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Bukovača (Pleurotus ostreatus) i Uzgoj

Post Postao/la storm.raver »

Koliko je ovo puta moguce uraditi ?
Klonirati bukovacu, nikne klon, uzmem tkivo sa klona, pa kloniram klon itd itd itd.
Koliko generacija ?
Da li ce doci do degradacije micelijuma u nekom smislu ? starenja ? Pad performansi da se izrazim u automobilskom smislu ? Po mom misljenju tokom vremena javlja se opasnost jer nema genetske varijacije micelijum ce postati ranjiviji na bakterije i razne bolesti ?

Hvala.
:mushroom: learning things :mushroom:
Odgovori