Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
pwnerx
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 07.11.2016, 01:47

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la pwnerx »

Pitanja:
Da li se moze koristiti medicinska vata da ju stavim kroz rupe na teglama?
I da li mogu koristiti sam vermikulit kod kestinga ili da kupim neku hranjivu zemlju i pomjesam ju s vermikulitom 50-50 ili kako vec , posto sam
daleko od konjskog izmeta
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Vid Svante »

Koliko se sjećam iz gajda mislim da se može staviti ta traka, evo i ja sam zbušio malo veće rupice pa sam stavio traku - baš me zanima oće li biti bolje. Preporučam ti kokosov treset, nećeš zažaliti. Čak sam kombinirao kokos i vermikulit i primjetio da je bolje solo, puno su mi manji prinosi sa vermikulitom. No, možda i griješim, ipak sam i ja početnik i možda je to jer je vermikulit u većim granulama.
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Vid Svante »

Ja pak imam pitanje isto, već cca 10 dana mi ne izlaze gljive i nisam siguran šta se događa, nekako me strah da micelij stagnira i da se ništa ne događa. Mješavina kokosovog treseta i zrnja. Dali se može dogoditi da micelij podbaci? zbog nekih drugih uvjeta?
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 498
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 194 puta
 pohvaljen: 232 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la huana.meri »

ako ideš na frutanje obavezno puno zraka, 4-5 puta maši dnevno, i ja sam još maglio s metar, i dalje, mora bit vlaga jaka, temp 24....svaki put kad daješ kisik namagli izdaljeg i zatvor ili poklopi, za 2 dana max vidjet ćeš kuglice male, pinanje...
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Vid Svante je napisao/la:Ja pak imam pitanje isto, već cca 10 dana mi ne izlaze gljive i nisam siguran šta se događa, nekako me strah da micelij stagnira i da se ništa ne događa. Mješavina kokosovog treseta i zrnja. Dali se može dogoditi da micelij podbaci? zbog nekih drugih uvjeta?
Meni se dogodilo da su u kokosovom tresetu gljivarske musice (fungus gnat). Nisam ga dobro prokuhao, ni blizu, bilo je premalo vode od 80% na previse kokosa i izlegle su se i potpuno mi pojele sve. Primjetio sam tek nakon nekih 3 tjedna kad su prve pocele letiti oko supstrata.

Dotad mi je jedini simptom bio na gljive gadno kasne.

Jednom kad ih dobijes mozes naruciti nekakve nematode koji ih jedu i zalijepiti ljepljivu zutu traku koja privlaci sve muhe. To pomaze ali bolje dobro prokuhati kokos da se ubiju te gadure.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

shroomko je napisao/la: Meni se dogodilo da su u kokosovom tresetu gljivarske musice (fungus gnat). Nisam ga dobro prokuhao, ni blizu, bilo je premalo vode od 80% na previse kokosa i izlegle su se i potpuno mi pojele sve. Primjetio sam tek nakon nekih 3 tjedna kad su prve pocele letiti oko supstrata.

Dotad mi je jedini simptom bio na gljive gadno kasne.

Jednom kad ih dobijes mozes naruciti nekakve nematode koji ih jedu i zalijepiti ljepljivu zutu traku koja privlaci sve muhe. To pomaze ali bolje dobro prokuhati kokos da se ubiju te gadure.
Vidi, shroomko, već sam ti rekao, i vjeruj mi da je stvarno tako, te mušice su ti došle NAKON miješanja sa zrnjem, ne bi imalo nikakve veze ni da si 3 sata kuhao. Znam da ti kasnije kad si duže kuhao nisu došle, ali to je slučajnost. Mušice ne polažu jajašca u suhi kokos, ta jajašca bi jako brzo uginula, nisu to spore. A i 10 minuta na 45 stupnjeva je sasvim dovoljno da ih ubije. Mušice dolete kada osjete miris gljiva, polegnu puno jajašca koja se izlegu za nekoliko dana, obožavaju vlažan i prozračan supstrat kakav je kokos, i kad se jednom nasele, neopisivo ih se teško riješiti. Zato im treba zabraniti prilaz prije nego se to dogodi, držati ih dalje od vaza sa sobnim biljem (jer i to te mušice vole), u odvojenoj prostoriji, i u blizini objesiti te žute trake. Naravno, ništa ne škodi da duže kuhaš kokos, ali suhi kokos ne sadrži jajašca mušica, one dođu kada im je sve spremno za razmnožavanje i razvoj, lijepo vlažno, prohodno i puno finog micelija.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Gledaj Hypno, prvo procitao sam na shroomeriju da te musice lezu jajasca u kokosov treset.

Drugo imao sam jednu posudu cistog kokosa koji je vec dao prvi flush i drugo vrecicu potpuno kolonizirane slame. Odlucio sam povecati urod pa sam mijesao slamu sa kokosom. Zurio sam pa ga nisam upce skoro pasterizirao. Nije bilo 10 minuta na 45 stupnjeva, ne po cijelom kokosu.

Trece, kad sam pomijesao slamu i sirovi kokos slama mi je propala na nacin da se nista nije dogadjalo 2-3 tjedna dana pa su lagano pocele izletavati musice. Druga posuda - cisti kokos je bio u plasticnom boxu sa rupicama zalijepljenim mikropore trakom. Odlicno je radjao dok ga nisam odlucio napuniti ovim prvim kokosom. Ta kokos+slama posuda je imala previse kokosa pa sam zagrabio rukom vise puta iz te prve posude u drugu i prenijeo nesterelizirani kokosov treset. Istog trena mi je poceo slabiti urod.

Kasnije su i iz tog drugog, cistog kokosa pocele izlijetati musice. A bio je u boxu koji je bio otvoren manje od 2 minute dnevno, samo bi ga prozracio par puta i spustio poklopac. Musice su mogle nekako uletiti u slamu, ali ovaj cisti kokos nema sanse. Osim ako mogu nekako proci kroz mikropore traku. Ali nisu uspjele izletiti kroz to tako da ne vjerujem.

Po meni je stvar cista - moje iskustvo poklapa se sa tezom koju sam procitao na shroomeriju da te musice vole poleci jaja u kokosov treset.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Da, pa da, mušice vole položiti jaja u kokosov treset, ali u vlažan, ne suhi i kompresirani kokosov treset...
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Jedna musica moze poloziti max 300 jaja. Ovdje je bilo puno vise jaja, osim ako 300 jaja pojedu veliku kolicinu slame.

Mislim da je bilo vise od 300 jaja samo u ovih nekoliko saka kokosa koje sam prenio u drugu posudu.

Osim toga ne mislim da su one polozile jaja u suhi kompresirani treset. Polozile su jaja u vlazni treset i to je onda netko pokupio, osusio i kompresirao.
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Vid Svante »

:-o Majkuti nadam se da nisu te mušice
Odgovori