Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Odgovori
Trubadur

Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la Trubadur »

Znaci setah se ja sumom i naletih na balegu govana a iz govneta viri ovo malo cudo??

slika

slika

slika
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Prava gljiva ili ne??

Post Postao/la HypnoToad »

Jako loše slike, izgleda možda kao neki mali coprinus. Nije "magična".
Za svaki slučaj provjeri dal na pritisak intenzivno poplavi.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Trubadur

Re: Prava gljiva ili ne??

Post Postao/la Trubadur »

sada sam upiso u google tu vrst sta si reko i nije nimalo slicna ovoj sta sam naso:) a sorry za slike neman bolje :)
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Prava gljiva ili ne??

Post Postao/la HypnoToad »

To nije vrsta nego rod, i ima ih masu.
Ali ne, nije coprinus, sad sam prilično siguran da imaš Panaeolus semiovatus. Al isto nije magična.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Trubadur

Re: Prava gljiva ili ne??

Post Postao/la Trubadur »

da to je ta vrsta:) http://www.statemaster.com/encyclopedia ... -mushrooms ali ode pise da je psihoaktivna*????
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Prava gljiva ili ne??

Post Postao/la HypnoToad »

Ma ovaj popis ne valja, puno ih na ovom popisu nije uopće psihoaktivno.
Al semiovatus ima psylocibina u tragovima, i lagano je otrovna, tako da bi za neke efekte trebao progutat pol kile tih gljiva, a nakon toga bi bljuvao jedno 3 dana. Nemoj to jest.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Trubadur

Re: Prava gljiva ili ne??

Post Postao/la Trubadur »

Nista onda.. odustajem od jela istoimene:) hehheh
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Prava gljiva ili ne??

Post Postao/la kontaminacija »

pa čvakni ju, baš te brige... nebu te ubila tako mala gljivica i da je otrovna... osim ako otrovom nesmatraš psilocybin....
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Prava gljiva ili ne??

Post Postao/la HypnoToad »

Sori, al to je užasan savjet. Okej, semiovatus nije tolko otrovan, al nije ni aktivan. Svejedno.
LJUDI, NIKAD NE JEDITE GLJIVE AKO NISTE 100 POSTO SIGURNI ŠTA SU! Neiskusnima puno gljiva izgleda skoro isto, a to može završiti jako loše. Kako kaže naša poslovica, sve su gljive jestive, ali neke samo jednom.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Prava gljiva ili ne??

Post Postao/la Red »

Kontaminacija, mislim da ti komentar nije na mjestu, i ne mozes savjetovat ljudima da jedu nesto sto nemaju pojma što je. ja znam da si ti to mozda u nekoj posprdnom elementu rekao, ali opet. Mislim da ne znas koliko gljive mogu biti opasne i da ta tvoja teorija o JEDNOj pojedenoj i nece ti biti nista, pada u vodu, jer neke gljive su vrlo vrlo otrovne. :ymsick:

Procitaj malo o trovanju gljiva i o gljivama općenito da bi bolje upoznao njih a i da znas za ubuduće kako te svari jedenja nepoznatih gljiva nije igra. Dali znas da neke gljive otruju tijelo i tek nakon 2-3 tjedna ubiju svojeg domacina??? :D skerij šit zar ne? pa si sada zamisli...

Domaća zadaća: procitajte ~Osnovne informacije o Gljivama~, jer imam osjecaj da neki to jos nisu :D

ok ovdje smo konstatirali da nije nista opasno, ali opet... ljudi, psilocibinske vrste ne rastu kod nas. bar ne ove znane. jedine koje mogu navest da rastu na divlje a mogu se pronaci u sloveniji i srbiji jesu Psilocybe semilanceata, psilosiba serbica, Psilocybe bohemica ali i to smo vec zakljucili i naucili da ih bas nema na bacanje vec treba znati gdje su, ako i rastu uopce negdje.

Psilocybe bohemica
slika

Psilocybe semilanceata
slika

psilocybe serbica
slika

Za sve koje zanimaju moguce psilocibinske gljive: Prvo se raspitaj jel uopce raste nesto na tvojem prostoru, ako raste dobro prouci karakteristike odredene gljive, jer neke su vrlo vrlo slicne. kreni u pohod na gljive ali opet sa rezervom. provjeri sto jedeš, ne trpaj sranja u sebe...

najvjerojatnije umrijet neces, mozda povracanje i proljev ali opet, opreza nikada dosta.

*** Nikada, nikada ne savjetujte nekome da jede nesto ako sam nisi 100% siguran da je bezopasno! ***

MUDRO ljubljeni moji, mudro! :ymhug:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori