Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Bigger Thomas
rank2
Postovi: 28
Pridružen/a: 26.02.2016, 11:21
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Bigger Thomas »

Imam doslovno Last minute pitanje zbog čega mi miceliji ne koloniziraju supstrat nakon inokulacije.

Priča je sljedeća:
  • Pripremio i sterilizirao 6 teglica supstrata po receptu "Alien Supstrate Forumla" (https://www.shroomery.org/9036/Alien-Substrate-Formula)
    • Supstrat je sterilan jer već dvije sedmice u njemu N I Š T A ne raste.
    Pripremio i sterilizirao 10 šprica od 10 ml, bio je masni print od 10cm na 1 dl vode (Cubensis - Golden Teacher)
    • Spore se u šprici vide i voda je blago tamnije boje, međutim spore su stvarno male kao točkice.
      Šprice su sterilne jer već dvije sedmice nakon inokulacije u supstratu N I Š T A ne raste.
      Držao sam ih u frižideru dan - dva prije inokulacije.
    6 teglica supstrata nakon inokulacije jednom špricom (10 ml) je stavljen na hladnije tamno mjesto
    • Mučkao sam šprice.
      U supstratu već dvije sedmice u njemu N I Š T A ne raste.
    Nakon sedmicu dana inokulejtam 6 teglica supstrata sa drugom špricom (10 ml) dodam žarulju i stavim u na toplo svijetlo mjesto
    • U supstratu već četiri dana N I Š T A ne raste.
  • Koji bi mogli biti potencijalni uzroci problema:
    Preuska igla kroz koju ne mogu proći spore pri inokulaciji?
    • Iako sam uzeo igle šireg profila, međutim na dnu šprice je ostalo malo spora i kapljice su skroz tamne.
    Pre-rahli supstrat sa dosta džepića zraka?
    • Nisam ga pritiskao u teglicu, iako lijepo naliježe.
    Nešto treće ... ?
Avatar
Black
rank3
Postovi: 65
Pridružen/a: 01.02.2016, 07:55
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Black »

Temperatura,ne smije se pritiskat...prvo mi palo na pamet...
Razlika između lijeka i otrova je u količini !
username7
rank4
Postovi: 105
Pridružen/a: 16.12.2014, 10:31
Ima zahvala: 433 puta
 pohvaljen: 68 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la username7 »

Ukoliko su spore valjane, a postupak pripreme supstrata odrađen po uputstvima, moguće je da prva tura stagnira zbog (pre)niske temperature inkubacije (mislim da bi trebala biti oko 25C) - vjerojatno je i prerano brinuti za drugu turu nakon samo 4 dana od inokulacije. Sretno! :)
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Chegi »

.....Nedostatak svezeg vazduha u teglama.

Cime si zatvorio tegle tacnije rupice na poklopcu?
Avatar
jtrax
rank5
Postovi: 180
Pridružen/a: 19.01.2011, 10:37
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la jtrax »

Pomoc molim. Tegle dobro napredovale i sad kad je kolonizacija substranta gotova pojavilo se nekoliko rizih tockica? Da probam svejedno napraviti nesto s toga ili bavam? Neznam dal je lipstick mold ili nesto...

media/images2/1457027681.png
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la antoniopavaroti »

ja nebi bacao..mica je dosta jaka ..sadi pa kud puklo da puklo ...ali ima ovdje večih stručnjaka od mene , pričekaj još koji savjet.
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
jtrax
rank5
Postovi: 180
Pridružen/a: 19.01.2011, 10:37
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la jtrax »

Hvala na odg. Uglavnom otvorio sam jednu za probu da vidim situaciju sa mirisom i na prvu miris je finjak i mirisi kako treba. Ako.netko zna tocno bio bih zahvalan na informaciji!
Avatar
Bigger Thomas
rank2
Postovi: 28
Pridružen/a: 26.02.2016, 11:21
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Bigger Thomas »

@Chengi @Isan @Black: Ljudi zahvaljujem vam se na pomoći. Podigao sam temperaturu i oslobodio malo zraka do supstrata, i eto kolonizacija je počela, i to brzo.
Avatar
Black
rank3
Postovi: 65
Pridružen/a: 01.02.2016, 07:55
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Black »

Obično to tako bude, temperatura mora bit veća da se uopće micelj pokrene.Čim si napisao da je u hladnom i tamnom, još je prerano da bi vanjska temperatura mogla da odradi posao.Možda nisi ni trebao ponovo kolonizirat,jer spore teško da su propale,čekale su idealne uvjete.
U svakom slučaju super da je krenulo,poprati ovde upute i nema greške @Bigger Thomas :thumbsup:
Razlika između lijeka i otrova je u količini !
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Chegi »

Bigger Thomas je napisao/la:@Chengi @Isan @Black: Ljudi zahvaljujem vam se na pomoći. Podigao sam temperaturu i oslobodio malo zraka do supstrata, i eto kolonizacija je počela, i to brzo.
Pazi da ti temperatura ne ide preko ~27-28, ako si oslobodio malo zraka do supstrata moguce je da je sa zrakom i nesto lose upalo sto moze da dovede do kasnije kontaminacije :(

U sustini ja sam imao problem (imam ga i dan danas) zbog nedostatka vazduha u teglama, ispostavilo se da treba da izbusim vecu rupu na poklopcu i da zalepim micropore traku umesto klasicnog flastera :)
Odgovori