~Salvia Divinorum Info~

Svaka biljka, svoja priča. Upoznajte magične biljke i način na koji ih možete uzgojiti.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

~Salvia Divinorum Info~

Post Postao/la Red »

Zahvaljujem Red Weed-u sto je imao volje da napise ovaj kratki info

..::Salvia Divinorum INFO::..

slika

OPIS:

Salvia Divinorum a.k.a Bozanska kadulja (Red: Lamiales , Porodica: Lamiaceae , Rod: Salvia) je psihoaktivna biljka koja se koristi dugo i kontinuirane je tradicije u svrhu religije kao entheogen masteckih shamana. Prirodno staniste se nalazi u podrucju Oaxaca, Mexico. Moze narasti i preko metar visine, ima velike zelene listove i povremeno bijele cvijetove.

Aktivna supstanca unutar ove biljke je Salvinorin A koji jedinstveno utjece na vizionarska stanja uma. Zahvaljujuci Salvinorinu A ova biljka je jedinstvena i nikako ne spada u rekreativne droge...

POVIJEST:

Salvija je koristena u svrhu medicine i vizija sa strane masteckih shamana koji su zivjeli u planinama Sierra Madre na sjeveroistocnom dijelu meksicke drzave Oaxacae. Spanjolci su shamane zvali Curanderos (vrac) dok su ih Masteci zvali cho-ta-ci-ne (onaj koji zna). Salvia je primarno koristena u svrhu medicine kao medij kojim je shaman odlazio na drugu razinu svijesti i otkrivao od cega boluje pacijent i cime ga izljeciti. Ponekad je shaman znao salviu dati pacijentu pa su oboje odlazili u trans. Koristena je takodje u ceremonijalne svrhe ulaska u trans te u situacijama kada su se trazili nestali objekti ili neka istina. Konzumirali su oralno svjeze lisce tako sto su od lisca napravili kuglicu i prozvakali je ili tako sto su zdrobili lisce i popili sokove lisce.

RAZMNOZAVANJE I UZGOJ:

Pitanje koje se cesto postavlja kako do salvije, ehh. Do sjemenja je vrlo tesko doci posto salvija rijetko daje sijeme i to samo u najpovoljnijim uvjetima. Koliko sam citao o tome znalo se dogoditi da salvia da sjeme i u kucnom uzgoju ili klimi koja joj nije po volji ali to je rijetkost. Jos jedan problem je sto je klijavost sjemenja mala. Danas postoje ljudi koji na neki nacin preko donacija dolaze do sjemenja salvije i dijele to sjeme jer poticu uzgoj od sjemenja kako bi dosli do razlicito potentnih biljaka sve u svrhu istrazivanja. Mislim da je to jedini nacin da dodjete do sjemenja ali mislim da morate poslati rezanice njima. Sve ostalo preko ebaya i neki kvazi shamanskih ducana je najvjerovatnije pljacka jer po pojasnjenjima koje sam citao morate ili otici sami u mexico i ubrat sjeme ili da vam ga netko ubere. Najprakticniji i najrasireniji nacin razmnozavanja je rezanica. Kako do nje? – ili nadjite nekog tko ima salviu pa da vam
da rezanicu ili naruciti preko interneta (pazite na zakon).

Salvia Divinorum je visegodisnja biljka koju je relativno lako uzgojiti u kuci. Navodno je prekrasna kucna biljka koja ne zahtjeva mnogo osim puno svijetlost i vlage. Zaljevanje dosta ovisi o tome koliko je izlozena suncu cemu se ona vrlo rado prilagodi.

KONZUMACIJA:

Postoje razni nacini konzumacije. Danas postoje razlicite varijacije kod kupnje ili pripreme salvije od lisca do ekstrakata (ekstrakti su najcesce 5x, 10x, 20x,... U biti to znaci da ako imamo 10g 5x ekstrakta da je u tih 10g stisnut ucinak 50 grama lisca, sto omogucava lakse pusenje te konzumaciju vece kolicine aktivne supstance).
Prvo cu se pozabaviti pusenjem posto je to najcesci oblik danas. A kasnije cu vam ukratko dati i druge nacine konzumacije. Pa krenimo:
Pusenje:

Salvija se najcesce pusi na bong zbog toga sto je potrebna velika temperatura kako bi aktivna supstanca presla u dim, a kod bonga ili pajpa je u izravnom dodiru sa plamenom. Dim se inhalira vruc, brzo u pluca te se tamo treba dugo zadrzati. Dim je irritantan i tezak. Kada se pusi prvi efekti vec se primjecuju nakon jedne minute, efekti se postepeno pojacavaju i dolaze do vrhunca koji kratko traje. Efekti pusenja obicno traju od 10-15 min (ponekad i duze). Snaga efekta ovisi i tome koliko se salvinorina inhalira unutar kratkog perioda. Unutar par minute potrebno je uvuci sto vise dima koja se zadrzava sto je duze moguce. Ako se duze pauzira izmednju inhaliranja dimova efekti ce se produziti ali i ce i osjetno oslabiti. Potrebna doza je 1 ili 2 smrvljena velika lista (ali doza varira od covjeka do covjeka).
Oralno:

Pod oralnu konzumaciju spada zvakanje listova ili pravljenje tradicionalnog napitka od salvije. Velika je razlika izmedju oralne konzumacije i pusenja. Vrijeme efekata se produzuje za do 3 puta. Doza za zvakanje je otprilike 16 listova (isto varira, preporuca se manja doza za pocetnike) od cega se naprave dvije kuglice koje se posebno zvacu po cca 15 minuta.

Recept:

Salvija se moze kuhati... ihaaaaaaaaaaaa... ali efekti su znatno slabiji, stize recept:
Sastojci:
- 4-10 velikih svjezih listova koje izrezemo na pruge
- ekstra djevicansko maslinovo ulje
- cesnjaka malo sitno nasjeckanog
- 1 cajna zlica umaka od soje
- malo dumbirovog korijena nasjeckanog
- prstohvat chilija

Priprema:
Zagrijemo ulje u posudi i gore stavimo cesnjaka i lisce. To przimo sve dok cesnjak ne potamni do smedje boje. Ostavimo da se hladi i kasnije stavimo u frizider na nekoliko sati. Nakon tog perioda izvadimo smjesu i unutra stavimo ostale sastojke radi popravljanja okusa i pojedemo sve apsolutno sve.

EFEKTI:
Salvia Divinorum je posebna i jedinstvena biljka koja se nikako ne bi trebala mjesati sa ostalim supstancama i ne bi se smijela koristiti kao rekreacijska droga jer to joj ni nije namjena. Efekti nisu ni priblizno slicni marihuani iako vam neki mediji govore kako je to nova marihuana. U manjim dozama efekti su znatno slabiji posto u vecim dozama salvija vodi u drugi svijet ili ti trans. Efekti salvije se dijele u 6 stupnjeva ili ti S-A-L-V-I-A stupnjevi. Ukratko cu objasniti svaki stupanj.

1. - S stoji za SUBTLE (fin, njezan,vjest,...) efekte. Dolazi do osjecaja da se nesto dogadja ali ne mozemo dokuciti sta. Dolazi do relaksacije i povecanog osjecanja stvari oko nas. Ovaj nivo efekta dobar je za meditaciju i zna poboljsati seksualni odnos.

2. [A] - A stoji za ALTERED (izmijenjen, promijenjen) percepciju. Obraca se paznja na boje i teksture koje nas okruzuju. Zvukovi i glazba imaju znatno vise utjecaja. Izmjena percepcije prostora dubina,… Ne pojavljuju se vizije ni u kom obliku. Misli postaju manje logicne ali i zabavnije. Mogucnost pojavljivanja kratkorocnog gubitka pamcenja.

3. [L] - L stoji za LIGHT (lagan) stanje vizija. Dolazi do vizionarskih najcesce 2D oblika zatvorenih ociju (fractali, objekti,…). Otvorenih ociju sve izgleda ko san. U ovom stanju vizije nikako ne zauzimaju mjestu u realnosti i mozemo ih razlikovati. Povezani smo sa okolinom u punom smislu.

4. [V] - V stoji za VIVID (jak, jasan, snažan, živ) stanje vizija. Otvorenih ociju kontakt sa realnosti nije potpuno izgubljen, ali kad su oci zatvorene mozemo izgubiti pojam o vremenu, prostoru,… Dolazi do prvih vizija, mogucnost da cujemo druge glasove. U ovom stanju govore da ulazite u shamanski svijet ili svijet snova i vizija. Sve dok ne otvorite oci nalazite se u ovom svijetu.

5. - I stoji za IMMATERIAL (namaterjalno) iskustvo. Kod ovog stupnja svijest osobe, konzumenta postoji. Drugima izgleda koda je dezorijentiran i zbunjen dok on putuje svojim unutrasnjim ja, vizijama i ostalim dimenzijama kako god ih mi zvali...
Poptuno gubi se svijest o okolini (ali svejedno postoji mogucnost kretanja pa je potreban sitter).

6. [A] - A stoji za AMNESIC (amnezijski) efekti. Potpuno gubljenje svijesti i osjecanja vanjskog svijeta. Konzument se ponekad ne sjeca ni sto se dogadjalo unutar toga njegovog putovanja. Potpuni ulazak u trans.

GUIDE (ukratko):
Kao sto sam vec prije napomenuo a i vec je spominjano da Salvia Divinorum NIJE rekreacijska droga i kao takvoj joj pristupamo sa paznjom. Vec je netko pisao kako poboljsati dozivljaje i trip. Ja cu sada samo napomenuti par cinjenica koje bi svatko trebao znati i iskoristiti. Pa krenimo. Sitter bi trabala biti osoba u koju imate povjerenja I koja vas nece iznevjeriti. Sitter je prijeko potreban kod uzimanja salvije radi straha, mogucnosti samoozljede i mogucnosti ozljede drugih… Sitter vam netreba samo i samo ako ste vec iskusni po pitanju ove biljke (doslovno iskusni ono preko 30 skokova [citaj tripova PS samo se salim]). No dosta o sitteru i situacija je vrlo bitna kod uzimanja salvije npr. Ljudi koji nisu zainteresirani putovanjima vec ih samo zanima kako se sutnuti nepotrebni su i samo potrose tu dragocijenu biljku. Tako da okupite ljude oko sebe ako ih vec okupljate koji imaju bar nesto u glavi…
Smjestite se u fotelju ili lignite na krevet. I da pazite na dozu koju uzimate, bez pretjerivanja…
Sto bi siter trebao znati: Siter ima tri posla…
Prvi i najbitniji mu je osigurati sigurnost konzumenta i ostalih. Taj posao sitera je najosnovniji jer treba omoguciti sigurno putovanje konzumentu. I naravno treba biti njezan u svom zadatku.
Drugi zadatak mu je sutjeti jer cesto na salvia tripu glasovi drugih se konzumentu mogu ciniti zastrasujuci. Osim u slucaju kad treba smiriti konzumenta i na neki nacin mu objasniti da je na sigurnom.
Treci zadatak mu je pomoci poslije tripa konzumentu da se prisjeti ako je ovaj sta pogubio… Zapisivanjem ili tako necem sta naravno nebi trebalo zavrsiti u javnosti (opaska videima na youtubu koji donose samo zlo ovoj biljci radi neshvacanja).
Ako se vec pripremate na uzimanje salvije preporucao bih citanje guidea koji je besplatan na http://www.sagewisdom.org/usersguide.html (Toplo preporucam)...

IZVORI:

http://www.sagewisdom.org
http://en.wikipedia.org/wiki/Salvia_divinorum
VUTRA.org

Eto nesto i od mene. Nadam se da nece biti potreben dopune i da svatko moze skuziti sta znaci ova lijepa biljka.
S postovanjem, Red Weed

ostale knjige i informacije koje vam mogu pomoci:

Salvinorin - The Psychedelic Essence Of Salvia Divinorum- by Turner
slika
DivShare File - Salvinorin - The Psychedelic Essence Of S.pdf

The Salvia divinorum User's Guide
DivShare File - The Salvia divinorum User_s Guide.doc

The Salvia divinorum Research and Information Center
DivShare File - The Salvia divinorum Research and Informa.pdf

Home made salvinorin infused cigarette papers
DivShare File - Salvinorin infused cigarette papers.pdf

Ethnopharmacology of Ska Maria Pastora
DivShare File - Ethnopharmacology of Ska Maria Pastora.doc
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Baba
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 12.04.2010, 15:06
Ima zahvala: 1 put

Re: ~Salvia Divinorum INFO~

Post Postao/la Baba »

Svaka čast Red! Odličan članak!
:ymapplause:
a.k.a. SiD
laske

Re: ~Salvia Divinorum INFO~

Post Postao/la laske »

odlicna stvar, htio bih je naruciti, inace sam iz Crne Gore pa me interesuje je li legalna ili ne, i ako jeste do koje kolicine jeste ???
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ~Salvia Divinorum INFO~

Post Postao/la Red »

od nedavno je ilegalna, na nasim prostorima. mislim od prosle godine. koji je status ove biljke za Crnu Goru, morat ces sam istraziti, jer ne znam status za svaku drzavu posebno :P

ako je nesto Ilegalno ilegalno je u svakom pogledu bez obzira na kolicinu ;) tako da ili je ili nije nema druge opcije.

Legalni status magičnih biljaka
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
KORISNIČKO_IME

Re: ~Salvia Divinorum Info~

Post Postao/la KORISNIČKO_IME »

...znaci nasao sam na netu jedan website,koji prodaje na grame salviu...

imam pitanje:
1)kakva bi bila procedura kod narucivanja...mislim na carinu ,putne troskove...na koje sve cake da pripazim,posto je to ipak nelegalna biljka!!

hvala unaprijed na odgovorima! :ymapplause: :cheesy:
laske

Re: ~Salvia Divinorum Info~

Post Postao/la laske »

KORISNIČKO_IME je napisao/la:...znaci nasao sam na netu jedan website,koji prodaje na grame salviu...

imam pitanje:
1)kakva bi bila procedura kod narucivanja...mislim na carinu ,putne troskove...na koje sve cake da pripazim,posto je to ipak nelegalna biljka!!

hvala unaprijed na odgovorima! :ymapplause: :cheesy:

zamolis ih da ti salju blank posiljku ili kako se to vec kaze, da na omotu ne pise sta je vec samo za koga i adresa :)
a unutar da napisu ime druge biljke koja je (bilo koje) legalna na tvom podrucju :) stize sigurno :D
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: ~Salvia Divinorum Info~

Post Postao/la Morpheus »

Moje pitanje vezano za ovu biljku koju, nazalost, jos nisam probao, bilo bi koliko duboko vas ona odvede. Cuo sam razne price, ali me zanima koja je doza potrebna za ono pravo unutrasnje iskustvo?
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: ~Salvia Divinorum Info~

Post Postao/la extranoize »

dovoljno ti je jednom povuć iz bonga :psy
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: ~Salvia Divinorum Info~

Post Postao/la Morpheus »

:cheesy:
Znaci, na spisku je. :D
Avatar
vrtniPatuljak
rank3
Postovi: 91
Pridružen/a: 30.04.2011, 12:39
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: ~Salvia Divinorum Info~

Post Postao/la vrtniPatuljak »

SVAKA ČAST ODLIČAN ČLANAK :cheesy: :psy :ymapplause:
"love the life you live, live the life you love.” - Bob Marley
Odgovori