Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Jel ti to treba_ Meni je funkcioniralo sve bez grijača u stanu.
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la cof »

Ocisti, prebrisi sve povrsine i nadaj se najboljem kao sto kaze hypno
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

shroomko je napisao/la: niti je bitno kako se spoj zove. Definicija toksina je prema efektu koji ima na tijelo, ne prema tome kako su biolozi razvrstali kemijske spojeva na Zemlji.
Vidi, ja razumijem tvoje stajalište i slažem se s tobom, ti si potpuno u pravu kad je u pitanju antropocentrički pogled medicine, gdje je čovjek centar svemira i klasificiramo sve prema efektu koji ima na ljudsko tijelo i zdravlje. Ja ti samo pokušavam objasnit da postoji razlika između te i biološke definicije toksina, koja podrazumijeva spoj koji biljci/gljivi/životinji služi kao kemijska zaštita i nemora nužno imati trajno štetan ili smrtonosan utjecaj na ljude. Na primjer, teški metali su toksični, ali nisu toksini. Psilocibin je toksin, ali nema toksičan efekt na ljudsko fizičko tijelo. Znam da zvuči kao oksimoron, ali ustvari nije. Samo drugačije gledište.
Ako gledaš biološke spojeve samo iz perspektive da li su štetni za ljude, onda je jako teško povući granicu između toga što bi bio toksin, a što ne, ovako su svi strpani u isti koš i gotovo. :) Ako pogledaš onaj popis toksina gljiva, malo je onih koji bi po svojoj funkciji upadali u tvoju kategoriju jer samo privremeno onesposobe one koji ih pojedu i 'nauče' da ih se više ne jede, dakle ne bi se smjele smatrati otrovnim gljivama, ali opet ti ne bi bilo ugodno kada bi ih slučajno pojeo, nesvjestan njihovog djelovanja, a to vrijedi i za psilocibinske gljive.
Ja ne tražim da se ti složiš samnom, to uopće nije važno, znam da si to nemožeš dopustiti, slobodno mi nemoj odgovoriti ili odgovori na isti način kao i do sada, ali molim te da radi sebe samo malo razmisliš i promotriš da li bi mogla postojati razlika.
Pozdrav! :ymhug:
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Aha, psilocibin je toksin iz perspektive neprijatelja gljive, a nije toksičan za čovjeka. OK.

A za koga je štetan onda, to je kemijska zaštita gljive od koga?

I ja nisam ovo doživljavao kao nekakav napad, već kao običan razgovor u kojem 2 strane imaju suprotna mišljenja.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Pa za bilo koju malu životinjicu pri dnu hranidbenog lanca koja si ne može dozvoliti da satima bude nesvjesna svoje okoline i opasnosti koja joj prijeti. Zamisli koliki bi bio životni vijek jedne voluharice na otvorenom terenu nakon konzumacije psilocibinske gljive, koja halucinira, prevrće se na mjestu i zabija u kamenje? Koliko bi trebalo sokolu ili sovi da je uoči i zgrabi? Iskreno sumnjam da bi preživjela duže od 5 minuta.
Haluciniranje, tripanje i duhovna iskustva si ne možeš baš priuštiti ako si u konstantnoj surovoj bitci za preživljavanje. ;)
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

To definitivno ima smisla. Nisam znao da psilocibin djeluje na tako sitne životinje, mislio sam da djeluje samo na ljude ili maks. na sisavce ili nešto tako.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

To sam ti pokušavao reći. Djeluje na sve sisavce, a možeš mislit koliko treba jednoj voluharici od 20 grama ili nečem sličnom da je onesposobi. Djeluje i na barem neke ptice, ali one se prilično rijetko hrane gljivama pa nije toliko izraženo, mada sam gledao snimku vrane koja se baca na leđa i 'pedalira' s nogama uvis nakon konzumacije jedne P. semilanceate.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Chegi »

Dukey je napisao/la:
cof je napisao/la:Steriliziraj termometar u alkoholu i ostalo u loncu i mislim da ce bit ok. Tegle naravno baci ako su kontaminirane
:D pogledaj sliku koliki je box 40l. Ekspres lonac mi je od 9l.

Prešpricat ću box nekoliko puta Cekinom i kako reče Hypno nadat se najboljem.

Isto tako 4 pripremljene šprice i print kojeg ima još više od pola, moguće da je već on zaražen virusom i da su šprice isto kontaminirane :-?

Što me najviše brine je ostatak prostora gdje sam sve dosada obavljao, kako sterilizirati prostoriju :-?
Poprskaj nekim sretstvom za dezinfekciju box pa ga jos prepbrisi i alkoholom,prostorije isto preventive radi isprskaj nekim sredstvom za dezinfekciju,ako nista drugo makar da se osecas samopouzdanije za sledeci grow, tegle radi reda uzmi nove... 4 sprice i print su mozda ok,mozda ne, ne mozes da znas dok ne probas:) Mozda ti je print stigao sa tim virusom(ili kako to vec funkcionise sa virusima nemam pojma), mozda ti je samo taj neki virus u toku growa nekako napao mic, da sam na tvom mestu ja bih dao sansu jos bar jednom od ta 4 sprica :)
Avatar
That Guy
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 26.09.2015, 15:29
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la That Guy »

Da li ispiranje gljiva vodom umanjuje njihovu potenciju? Veće nije bio problem sa skalpom poruliti po dnu gdje ima full malo vermikulita. Abortusi su svi bili uvaljani u verm pa mi je najlakše bilo isprati ih u vodi a narafski, bilo mi ih je žao baciti. Škodi im kaj to? Hvala!
glineni lonac
rank2
Postovi: 30
Pridružen/a: 05.01.2014, 20:20
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la glineni lonac »

pozdrav ljudi, još jedno blic pitanje: ako napravim print na foliji, mora li prvo stajati u frižderu, ili mogu odmah nakon što maknem klobuk spore sastrugati u steriliziranu vodu i napraviti šprice? nekako mi se čini da je tu najmanja vjerojatnost kontaminacija, sve napravim u istoj "turi". A i odmah imam šprice i spremim ih... Molim odgovor od vas stručnjaka :) hvala!
Odgovori