❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Makisa96
rank1
Postovi: 4
Pridružen/a: 08.01.2015, 01:09
 pohvaljen: 1 put

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Makisa96 »

Ljudi pomagajte, danas sam naso u sumi jednu gljivu koja jako podseca na Muharu, ali nisam siguran da li je ona ili sumska bljuvara. Kapa joj je izvijena na gore i nema bele tackice, ali su se mozda isprale.
Ne znam kako da izvalim dal je muhara :( :( :(
Avatar
wonaabi
rank9
Postovi: 395
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:06
Ima zahvala: 185 puta
 pohvaljen: 136 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la wonaabi »

neznam da li sam prava osoba za djelit savjete jer sam samo jedanput probo manju količinu muhara, ali rađe pročešljaj šikaru i nađi neku normalnu...jer ako je samo jedna to ionako nije dovoljno za znanstveno iskustvo, pa čak ni blago.i teško da će ti neko od iskusnijih reć o kojoj vrsti se radi bez slike...ak nemaš fotić odi u fotokopirnicu pa skeniraj za 1kn
recite ne yogi, kao drogi!
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Chegi »

Makisa96 je napisao/la:Ljudi pomagajte, danas sam naso u sumi jednu gljivu koja jako podseca na Muharu, ali nisam siguran da li je ona ili sumska bljuvara. Kapa joj je izvijena na gore i nema bele tackice, ali su se mozda isprale.
Ne znam kako da izvalim dal je muhara :( :( :(
Ako nema bele tackice poprilicno sam siguran da nije muhara,sobzirom da nigde po internetu nisam naleteo ni na jednu jedinu sliku muhare bez belih tackica...
Avatar
entheogenic
rank4
Postovi: 136
Pridružen/a: 16.01.2014, 11:03
Ima zahvala: 144 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la entheogenic »

Jeli netko imao uspjeha sa pronalaskom amanita?
Par puta sam posjetio sumu u kojoj sam ih prijasnjih godina znao vidit ali ove godine bas nista..Neznam jeli to do vremena ili neceg drugog :questionn:
Om Shanti
fantom slobode
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 14.12.2013, 20:31

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la fantom slobode »

Pozdrav!
Zivim u predivnoj zemlji Irskoj, koja je raj za gljive.
Cesto idem u branje Liberty Caps gljiva (Psilocybe semilanceata) koje su mi ujedno i jedne od najdrazih.
Trazeci liberty caps naisla sam i na sumu prepunu Amanita muscaria. Znam da ekipa ovdje bere i konzumira amanite pogotovo u obliku cajnog pripravka.
Sto mene zanima jest dali se beru samo 'odrasli' primjerci,rasirenih odnosno izvrnutih klobuka ili je u redu brati i manje jos neotvorene primjerke.
Dali mogu uzimati printove spora od tih manjih primjeraka ili iskljucivo od rasirenih klobuka?
Svaka info je i vise nego dobrodosla.
Za uzvrat nudim svoj osvrt nakon konzumiranja ove carobne stare uciteljice :)
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la HypnoToad »

Neotvoreni plodovi još nisu sazreli i nisu imali priliku izbaciti spore. Zato je bolje brati otvorene koji su obavili svoju funkciju.
Isto tako, print spora se može uzeti samo od zrelog ploda. Btw, nadam se da znaš da se A. muscaria ne može uzgajati, osim ako nemaš namjeru imati plantažu crnogorice.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Makisa96
rank1
Postovi: 4
Pridružen/a: 08.01.2015, 01:09
 pohvaljen: 1 put

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Makisa96 »

E i ja sam konacno u ovoj jadnoj sumi u timockoj krajni nasao dve amanite i to bogami velike.
Osusio sam ih tako sto sam ih iseckao na bas sitno i stavio direktno na plotni sporeta :D Na brzinu su parcici postali hrskavi :ymdevil: Ove nedelje svaki dan imam ispite pa nemogu da ih jedem, ali za 3-4 dana ide trip report :D :D
vekac
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 14.11.2014, 01:12

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la vekac »

Ima li nekoga da je ove jeseni nasao i nabrao muhare i da je voljan da proda ili pokloni neku malu kolicinu? Zduhac poslao sam ti email pre nekoliko nedelja ali ne dobih odgovor.
Avatar
Lest
rank2
Postovi: 18
Pridružen/a: 27.10.2015, 17:08
 pohvaljen: 2 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Lest »

Da li je netko primjetio da u zadnjih cca 3-r godine ima sve manje muhara,u Istri gotovo nista.
Sjecam se dok sam kao klinac sa majkom brao gljive,bilo ih je svuda,uvijek bi naletio na neku.U zadnjih par godina uopste ih vise ne nalazim na podrucju Istre.
Da li ih zivotinje tamane ili je u pitanju nagla promjena klimatskih uvjeta?
Nije mi,u kratko,jasno kako su od jednom tako nestale.
If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is, Infinite. 
- Blake -
vekac
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 14.11.2014, 01:12

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la vekac »

Da li je moguce da niko nema ni pet grama suvih muhara za pokloniti? Makisa sta bi sa tvoje dve sto si nasao, je l ti ostalo nesto od njih?
Odgovori