Jubilarni mačići

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
BS.RP.
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 19.10.2015, 10:35
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 7 puta

Jubilarni mačići

Post Postao/la BS.RP. »

Pozdrav dobri ljudi!

Pred cca mjesec i pol sam počeo proučavati uzgoj gljiva što me već prve večeri proučavanja dovelo do ovog foruma. Za početak zahvaljujem svima onima koji su svoje znanje nesebično podjelili. Ovo mjesto je zlatni rudnik (što je svima već poznato, al eto, da napomenem).

Kakogod, nisam dugo morao razmišljati. Spremio sam pet eura u kuvertu i poslao je preko kontinenta. Nisam brojao dane al recimo da su mi spore stigle na kućnu adresu nakon dva-dva i pol tjedna. Dobio sam dva printa, Matias Romero i B+. Računam super, ako zeznem nešto prvi put imam odmah pri ruci za drugi pokušaj ;)
Kako pretežno rješavam stvari kampanjski, tek pošto su mi došle spore sam se dao u aktivnu nabavku potrebnih stvari (osim vermikulita kojeg sam prvog riješio). Pošto sam prilično kratak s novcima nije mi bilo zgodno kupovati sve što bi bilo dobro imati tako da za prvi put radim bez gloveboxa, nemam plastične kutije pa ću za inkubator koristiti vrećice i nemam expres lonac (pošto sam otkrio da je naš doma nažalost pokvaren).

Iduće što sam učinio bilo je da sam sterilizirao igle. Ulio sam destilirane vode u tećicu i zagrijao dok nije zaključala. Napunio sam 5 komada od 10 ml, sve fino zatvorio i pustio da se hladi iduća 24h koja sam iskoristio da se pripremim za 'akciju SPORA'. Prvi korak bilo je steriliziranje 1 dl destilirane vode u loncu (držao sam unutra oko 35 minuta, možda sam trebao duže, ne znam) i pustio sve da se ohladi. Očistio sam cijelu sobu i pobrisao svu prašinu (nije bilo veselo pošto sam se cijeli dan družio s gadnim mamurlukom), prozračio i navečer nakon što sat dva nije radio radijator obavio posljednje korake prije 'akcije'.
Kao što rekoh, nisam napravio glovebox ali sam zato improvizirao da umanjim mogućnost potencijalne kontaminacije. Stol na kojem sam radio je 'usječen' u ormar pa sam napravio neki oblik karantene uspomoć čistog pokrivača.

slika

Ovako to izgleda unutra
slika

Sve posvuda sam našpricao Ousta koji ubija bakterije i pričekao da se slegne. U međuvremenu sam odjenuo čistu odjeću, stavio masku za lice, navukao gumene rukavice, pripremio sve što ću koristit. Ušao sam pod pokrivač u svoju improviziranu karantenu i nakon što sam apsolutno sve pobrisao alkoholom započeo operaciju. B-)

Naravno, nije mi dugo trebalo da shvatim kako imam 1 dl vode u kojeg namjeravam ubaciti spore a ja sam imao 5 šprica koje sam prethodnog dana išao sterilizirati. Nema veze, računam, imao sam još dovoljno šprica koje sam kupio nek se nađu. Nadam se da je sve to u redu pošto su neotvorene. Vjerujem da moj postupak dodatnog 'pročišćavanja' niti nije bio potreban, al rekoh neće štetiti ako to svejedno učinim.

Da skratim priču, sve sam ja to fino obavio: otvorio print, ubacio ga u vodu, napunio šprice čije sam igle sterilizirao vatrom i pobrisao. U jednom trenutku mi je kroz neku malu rupicu ušuljao uljez pa mi je u karantenu uletio komarac. To mu je bilo zadnje što je napravio u životu. B-)

Šprice sa sporama --> frižider.

Nadalje, odlučio sam radit s kukuruzom za prvi put pa sam ga fino namočio 24 sata, oprao, ocjedio i napunio u tri tegle na čijim sam poklopcima probušio rupe i natrpao ih sintetičkom vatom. Eksperimenta radi, u dvije tegle sam dolio vode a treću (najmanju) sam ostavio potpuno suhu. Pokušao sam naći nekoga da mi posudi expres lonac, ali bez uspjeha tako da sam sterilizirao u običnom loncu 2 sata. Čim je to bilo gotovo izvadio sam jednu po jednu teglu. Onako vruću bih otvorio i uspomoć cjediljke za čaj iscjedio onoliko vode koliko je još bilo u tegli. Usput sam izbacio nešto kukuruza jer ga je bilo previše. Po kratkom postupku bih sve ponovno zatvorio, prekrio folijom, gumica i spremanje u ormar. Iduća tri dana nisam radio ništa osim dvaput dnevno proučavao tegle. Nema ničeg sumnjivog. Malo postoji kondenzacije na stijenkama i to je to.

Jučer sam ih inokulirao (isti uvjeti kao kod upacivanja printa u šprice). Istisnio sam u svaku teglu 1,5-2 ml vode sa sporama pri čemu sam, naravno, prije i poslije vatrom sterilizirao iglu. Kad je bilo gotovo stavio sam tegle u kartonsku kutiju u blizinu radijatora i kroz noć malo muku mučio dok nisam postigao temp od 24-25 stupnjeva.

slika

A sad... čekamo da vidimo. Ili će prvi bit jubilarni il će se mačići u smeće baciti. Ne prognoziram puno. U jednu ruku sam svjestan da se lako možda nešto sjebalo po putu, al sa druge strane držim fige da prođe kako treba (pa makar jedna tegla). Kako bude bit će. Netko je napisao negdje kako na neuspjeh treba gledati kao na stepenicu prema uspjehu tako da nema nikakvog straha. Zaboraviti na vrijeme pa će prije ili kasnije nešto ispast :)

E, imam jedno pitanje na koje nisam uspio naći odgovor.

Stavio sam foliju na vrh tegli dok čekam da se micelij počne razvijati. Mislio sam pričekat da se pojavi a tek onda maknut foliju da sadržaj unutra dođe do zraka. Ima li to potrebe ili mogu odmah maknut foliju pošto je tu sintetička vata?

Eto, raspisao sam se, valjda nikome ne smeta. Pozdrav društvo i do pisanja/čitanja :thumbsup:
Doša bi sebi dok još imam kome
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la 314 »

pozz,
za prvi dnevnik sve si fino opisao, ali su mi dvije sitnice zapele za oko, po mojem mišljenju nisi trebao nadoljevati vode u teglice sa kukuruzom, kukuruz je dovoljno vode upio i bitno je da u zrnu ima vode, ali nema veze jer si kasnije to ocijedio.
možda nakon sterilizacije nije baš pametno otvarati opet tegle......a ako na poklopcu ima vata, onda ne treba biti folija, ona se tako stavlja za vrijeme sterilizacije, svakako nastavi voditi dnevnik da vidimo kako napreduje i puno sreće :)
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
BS.RP.
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 19.10.2015, 10:35
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la BS.RP. »

314 je napisao/la:pozz,
za prvi dnevnik sve si fino opisao, ali su mi dvije sitnice zapele za oko, po mojem mišljenju nisi trebao nadoljevati vode u teglice sa kukuruzom, kukuruz je dovoljno vode upio i bitno je da u zrnu ima vode, ali nema veze jer si kasnije to ocijedio.
možda nakon sterilizacije nije baš pametno otvarati opet tegle......a ako na poklopcu ima vata, onda ne treba biti folija, ona se tako stavlja za vrijeme sterilizacije, svakako nastavi voditi dnevnik da vidimo kako napreduje i puno sreće :)
Ne znam, učinio sam tako zato što je isti postupak opisala Red. Nadam se da je ok pošto je, dok se obavljalo sve bilo vrelo od sterilizacije i kratko je trajalo.

Folija maknuta. Thx ;)
Doša bi sebi dok još imam kome
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la Chegi »

Meni je i treca stvar zapala za oko, da li je taj beli kukuruz kokicar?
Po svim dnevnicima i guideovima sam zapazio da se iskljucivo koristi kokicar (ni sam ne znam zasto,jedna od retkih stvari koja me zapravo ne zanima :D ) :-?
Takodje mi je u podsvesti da sam negde na forumu citao kako ako nemas ekspres lonac treba DOSTA duze da sterilises tegle,sigurno duze od 2 sata(ne mogu da se setim da li 3 ili cak 4).
Malo si ga zeznuo sa tim otvaranjem tegle i cedjenjem ali videcemo,valda ce da uspe :thumbsup:

Jos jedna stvar koja mi nije bas najjasnija, stavio si kutiju i tegle kod radijatora i dobio 24-25 stepeni, ja mislim da ti to i nije bas pametno jer verujem da ce u nekim momentima pored radijatora biti i po 30 stepeni (zavisi koliko jako greju+od spoljne temperature). Ne znam kako je kod tebe ali je meni recimo u sobi uvek oko ~22-25 stepeni kod tegli a drzim ih na skroz drugom kraju sobe(od radijatora).


EDIT: Ne mogu da nadjem gde sam procitao to za lonac,ali sam sada u drugoj temi nasao da vecina kaze da ako se koristi zrnje ne moze uspesno da se streilizuje bez ekspres lonca... "sterilizaciju zitarica u zrnu 99% slučajeva ima za posledicu kontaminaciju, jer spore mnogih bakterija prežive tu temperaturu na atmosferskom pritisku. Npr u medicini se sterilizacija u vodenom kupatilu izvodi 3 dana zaredom, tako sto se na 180c steriliše 1 sat pa supstrat stoji naredna 24h, da bi se spore podstakle na razvoj... i tako tri puta. "
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la 314 »

pa ako je u prostoriji sobna temperatura, mislim da je dovoljno da budu u ormaru na kolonizaciji, mrak i nije tolko bitan. a i ako forsaš kolonizaciju na temp. blizu gornje granice samo povečavaš šansu za pojavom drugih neželjenih stvari, ovak normalnim putem micelij može dovoljno ojačati prije pojave plijesni, ako se ne varam...
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
BS.RP.
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 19.10.2015, 10:35
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la BS.RP. »

Da, u pitanju je kokičar. Tegle su u kutiji na metar udaljene od radijatora koji je uvijek podešen na isto. Termometar je u kutiji i pokazuje 24-25 zadnja dva dana, ne shvacam kako moze doc do toga radijator to moze zagrijat do 30 stupnjeva
Doša bi sebi dok još imam kome
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la Chegi »

Ako se radi o gradskom grejanju onda nekada puste jace grejanje nekada slabije, napolju ako duva jak hladan vetar onda ce u sobi biti znatno manja temperatura,ako je toplo a greskom greju onda ce u sobi biti vrelo i slicno, samo je bitno da ne dodje 30 stepeni oko tegli
Avatar
BS.RP.
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 19.10.2015, 10:35
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la BS.RP. »

Ma jok, živim u kući u predgrađu i imam električni radijator kojeg podesim kako mi paše a on sluša. Nije niti vani baš hladno :)
Doša bi sebi dok još imam kome
Avatar
BS.RP.
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 19.10.2015, 10:35
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la BS.RP. »

Pred nekoliko dana je na jednoj tegli izbio micelij, što me u jednu ruku čak iznenadilo jer sam se psihički već pripremio da cijela stvar neće uspjeti. Razvija se lijepo, polako i držim fige da uspije do kraja. Druge dvije tegle još ne pokazuju nikakve znakove pomaka. Vidjet ćemo što će vrijeme reći. :)
Doša bi sebi dok još imam kome
Avatar
BS.RP.
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 19.10.2015, 10:35
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Jubilarni mačići

Post Postao/la BS.RP. »

Danas ugledah novopojavljeni micelij na ostale dvije tegle. Mogao bi biti zanimljiv Božić. Ho, ho, ho :D
Doša bi sebi dok još imam kome
Odgovori