Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Zgubidan »

Treba. Ja ih otvorim 1-2 put dnevno, na sekundu. Radio sam pokus i micelij brže izbije na površinu ako otvoriš koji put..
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
pssihijatrija
rank2
Postovi: 30
Pridružen/a: 30.11.2014, 18:01
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la pssihijatrija »

Pozz , ovak , radila sam rizine kolacice , i prvi flsh sve oke , i sad mi se na drugom flesu pojavila kao neka zelena tvorevina na 2-3 kolacica , i to mi se cini da je bas na mjestu gdje sam ubrala glju , sad dali da bacim te cakeove, odstranim tu tvorevinu ili je to normalno...:D?? hvala :sunn: :mushroom:
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la pecurko »

Probaj sterilnim skalpelom ili nekim sterilnim ošrim nožem odstraniti zaraženo mesto i premazati malo 3% hidrogenom.
Svakako bih te kolače odvojio u drugi box, što dalje od ovih "zdravih".
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
pssihijatrija
rank2
Postovi: 30
Pridružen/a: 30.11.2014, 18:01
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la pssihijatrija »

hvala odstranila sam ih i za sad se cini ok , bilo ja na jako maloj povrsini pa cemo vidj kako napreduje, pa sta mislis da je uzrocnik tome , nedostatak svjz zraka , stvarno pazim na zrak, box ima rupe jos ja zracim minim 5-6 puta dnevno. Mozda je temp zjbal malo je narasla bila na 28-9c jbga bilo je prevruce, nisam mogla nikako spustit temp...:/
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Chegi »

Mozda cak i nije kontaminacija,mozda ti je od proslih gljiva ostao deo gljive tu gde si cupala pa je poplaveo/pozeleneo, a mozda je i kontaminacija...U sustini tempratura stvarno ne bi trebala nikada da dodje na 30c, meni je ceo prvi grow propao jer je u jednom trenutku bila temp oko c30+ :(
Avatar
Aquaman
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 29.07.2015, 12:31
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Aquaman »

Društvo, pitanje jedno. Tegle su rapidno krenule sa kolonizacijom, do jedno 60% koloniziranih tegli, i od tad napreduju slabo, i nimalo. Koji su mogući uzroci, i rješenja toga?
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la pecurko »

Slaba razmena gasova, visoka temperatura...
Ako nisi, probaj protresti tegle, verovatno će nedelju dana mirovati ali će svakako nastaviti sa rastom...
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
Aquaman
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 29.07.2015, 12:31
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Aquaman »

Vrlo moguće, jer sam stvarno dobro nabio sintetičke vate. Dok su se tresle od samog početka, išlo je rapidno brzo. Temperature su u ormaru bile do 28-29, ali su sad pale na 23-24. Dal je problem što su zatvorene u ormaru u mraku, treba li taj ormar ostavit možda otvoren da zrak ulazi?
Avatar
Mutinus Caninus
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 13.04.2015, 22:15
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Mutinus Caninus »

Kako sam dosad čitao po forumima, definitivno treba jer je u ustajalom zraku u ormaru veća mogućnost kontaminacije, a i miceliju u teglama treba razmjena gasova. Pošto su još sasvim ugodne temperature, mislim da je bolje da ti stoje u sobi, na zraku. Također mi se isto desilo to sa usporavanjem kolonizacije, na nekim teglama micelij nikako nije htio dalje ni pored trešnje, pa sam skontao da je možda zrnje bilo presuho na tim mjestima.
Avatar
Aquaman
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 29.07.2015, 12:31
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Aquaman »

Da ali u jednom guideu sam vidio informaciju da tegle trebaju bit u mraku, pa kontam da je ormar najbolje mjesto za to. Protresao sam ih prekjučer, i čini mi se da se lagani napredak vidi
Odgovori