Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Gangrelito
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 04.11.2012, 13:22
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Gangrelito »

Pozdrav svima!

Pitanje:
Mogu li se tegle sa micelijumom (maltene spremne za porađanje) čuvati u frižideru (ili još bolje ako može na sobnoj temperaturi) 2-3 meseca?

Hvala.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Chegi »

Gangrelito je napisao/la:Pozdrav svima!

Pitanje:
Mogu li se tegle sa micelijumom (maltene spremne za porađanje) čuvati u frižideru (ili još bolje ako može na sobnoj temperaturi) 2-3 meseca?

Hvala.
Ja sam moje tegle od kada je krenuo mic dok ih nisam iskoristio drzao na sobnoj temperaturi od 3.3. do 22.5. i sve je proslo kako treba (1 tegla je bila spremna za poradjanje 1.5-2meseca...) tako da u sustini moze, koliko to valja i koliko zapravo dugo moze tako to bi trebao neko strucniji da odgovori :)

Inace pod sobnu temperaturu smatram 21-27c ako se dobro secam :)
Avatar
Gangrelito
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 04.11.2012, 13:22
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Gangrelito »

Hvala na odgovoru Chegi. Nadam se da ni ja neću imati problema. Doduše, situacija je malo specifična pošto su moje tegle inokulirane još 22.04.! Dakle, pre skoro tri meseca. Iz ne baš još do kraja utvrđenih razloga (neki od razloga: jako stari špricevi, u nekoliko navrata uklanjanje tegli iz komore na po par dana, kolebanje temperature u samoj komori u par navrata, kao i sinergija svega toga) micelijum se izuzetno sporo razvijao tako da su tek 2/6 tegli sada 100% kolonizovane, a ostale su tek na 50% ili manje. Dakle, nikad sporiji razvoj, a opet bez kontaminacije.

To mi je sve poremetilo raspored, pa letnji odmor dočekujem u haosu. Odlazim iz stana na minimum dva meseca i ne znam šta ću sa ovim mučenicama, valjda će preziveti do septembra. Kako nisam po forumima našao odgovor izgleda da ću to morati eksperimentalno da utvrdim, kao što sam utvrdio i da zamrznut, pa odleđen špric i dalje radi (eto ako se nekom slučajno i to desi, da zna :) ).
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Chegi »

Meni je tako dugo stajalo iz istog razloga,odjednom na ~80% tegli se drasticno usporilo razvijanje mica,da ne kazem zaustavilo... Iz nepoznatih razloga jer su svi uslovi bili konstantni, poslenekog vremena su se 2/3 tegle skroz kolonizirale a onda sam cekao jos mesec dana,mozda i vise ovu trecu koja je nastavila presporo da se razvija :ohnoo:
Nadam se da ce ti neko strucniji dati odgovor koliko dugo mozes da ostavis tegle,srecno :)


I od mene jedno pitanje:
Da li bi ovo bilo korisno umesto silica gela da se stavi u teglu sa suvim gljivama?
https://www.google.rs/search?q=lucky+fl ... ld+sticker
Neevals_97
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 09.01.2015, 20:55
Ima zahvala: 1 put

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Neevals_97 »

prije 4 mjeseca sam narucio spore sa FSRE i nisu mi dosle. Prije dva mjeseca sam ponovo narucio spore i opet nista, pa me zanima sta se dogada ? Postao sam paranoican da su skuzili na carini pa da me prate, a uzgajam i marihuanu. Jel moguce da me prate ?
Avatar
Klaypex Delusion
rank5
Postovi: 186
Pridružen/a: 16.06.2013, 12:08
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 33 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Klaypex Delusion »

Neevals_97 je napisao/la:prije 4 mjeseca sam narucio spore sa FSRE i nisu mi dosle. Prije dva mjeseca sam ponovo narucio spore i opet nista, pa me zanima sta se dogada ? Postao sam paranoican da su skuzili na carini pa da me prate, a uzgajam i marihuanu. Jel moguce da me prate ?
Jel si radio točno kako piše u gajdu na FSRE stranici.
Pravilno koverte, obadvije, veći karton na koji zaljepiš 2 €. Ako nisi škrt pošalji5 =).
I da li kovertu sa kojom šalješ zaljepiš selotepom !?
"Since that day, I haven't been the same" :mushroom:
Neevals_97
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 09.01.2015, 20:55
Ima zahvala: 1 put

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Neevals_97 »

joooj zeznuo sam, ja sam skuzio da treba poslati jedan euro , dva puta sam slao jedan euro...
hvala na pomoci :D
Avatar
Klaypex Delusion
rank5
Postovi: 186
Pridružen/a: 16.06.2013, 12:08
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 33 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Klaypex Delusion »

Neevals_97 je napisao/la:joooj zeznuo sam, ja sam skuzio da treba poslati jedan euro , dva puta sam slao jedan euro...
hvala na pomoci :D
Ja osobno šaljem po 2€i stigne mi kroz 20 ak dana cca...
"Since that day, I haven't been the same" :mushroom:
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Chegi »

Jel ima neko iskustva sa cuvanjem spriceva sa sporama van frizidera?
Ja sam moje cuvao na sobnoj temperaturi a sobzirom na vrelo leto bilo je sigurno i 40 mozda i vise stepeni, zna li ko da li bi trebalo da je sve kako treba za upotrebu?:)
username7
rank4
Postovi: 105
Pridružen/a: 16.12.2014, 10:31
Ima zahvala: 433 puta
 pohvaljen: 68 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la username7 »

Držao sam špricu sa sporama omotanu alu folijom van frižidera cijelo ljeto u ladici na temperaturi od cca 30c i nedavno sam s njom uspješno inokulirao nove BRF čaše - upravo se razvija zdravi bijeli micelij. :)
Odgovori