Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Chegi »

Morticia je napisao/la:Bok, ekipa! Imam pitanjce.
7.6. sam inokulirala spore na raž u 6 tegli i sve su mi uspjele, jučer sam pomiješala 2 najnaprednije sa coco coirom, sve po gajdu, stavila u posude, prekrila Al-folijom sa rupicama na kojima je micropore, ali NISAM STAVILA CASING. Malo me brinu kontaminacije pa razmišljam da danas ipak stavim casing jer imam teglu sterilizirane zemlje.
I bušila bih rupe na donjem dijelu boxa pa me zanima ima li tko savjet na kojoj visini da ih postavim - u razini vrha posude, malo ispod,...?
Thnx :mushroom:
Meni se cini da bas u guide-u za cococoir pise da CASING sloj nije ni potreban jer je cococoir sam po sebi valjda poprilicno otporan na dosta stvari... Ako si posle mesanja razi i kokosa stavila jos 1 sloj samo kokosa,sve bi trebalo da bude ok. Ako nisi,obavezno stavi sloj kokosa (Ja bih cak savetovao malo deblji sloj,meni je "falilo" kokosa posle 1. i 2. flusha jer sam sa gljivama ceo taj sloj potrosio i dosao sam do kukuruza(sto mozda zapravo ni nema veze :-? ) )

Sto se busenja tice sa tim nemam iskustva ali potrazi po forumu ako ti niko ne odgovori ovde, ja mislim da sam relativno skoro negde procitao da rupe treba izbusiti u visini vrha posude u kojoj je supstrat(i mozda cak na jos nekom mestu,ne mogu da se setim) ali nisam potpuno siguran #-o
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la cof »

Ekipa može jedno brzopotezno pitanje, imam mali PESA projekt, uskoro ću sastaviti dnevnik, a pitanje glasi koliko dugo da dunkam raž nakon 1. flusha?, tojest koliko dugo se dunka općenito? 24h? :)
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
Avatar
Green Rat
rank3
Postovi: 89
Pridružen/a: 31.03.2014, 11:20
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 45 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Green Rat »

Možeš i kraće, 12h je sasvim dovoljno
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Chegi »

Ljudi imam problem.
25.6. sam pobrao drugi flush i stavio ispred ventilatora na ~4 dana(nisam mogao sve da naguram u kutije koje imam za susenje pa sam planirao na svaka 2 3 dana da stavim po deo gljiva koj moze da stane da se susi u kutiji...). Posle 4 dana mi je palo na pamet da ce mi gljive mozda izgubiti previse na potenciji ako ih ostavim predugo na otvorenom ispred ventilatora pa sam uzeo veliki box(koji mi ujedno treba za 3. flush :ohnoo: ) i stavio 900gr kalcijum hlorida i poredjao svuda preostale gljive...Evo sada je cetvrti dan ja mislim od kako su u boxu ali gljive nisu suve kao kreker iz nekog razloga,pritom sam zapazio da kocka kalcium hlorida koju sam stavio na neku mrezu uopste nije ispustila onu tecnost iz sebe koja treba da se prosipa...
Pitanje je sta da radim sada,ima li neko ideju sta nije u redu?(sobzirom da box nije bas hermeticki zatvoren posle 2 dana sam ga zatvorio folijom+poklopcem jer sam mislio da je to razlog zasto se gljive ne suse,ali ocigledno nije)

Drugo pitanje me muci jos od 1. flusha, pod "cracker dry" neko je rekao da treba gljive da budu bukvalno kao kreker,a kreker NIKAKO ne moze da se ni malo savije. Kod mene u glavnom gljive koje sam mislio da su dovoljno suve su na nekom mestu mogle maaalo da se saviju,a kada probas polako da ih savijes na drugu stranu puknu...Da li je to dovoljno "cracker dry" ili ne smeju bas nikako,nigde,ni pod kojim uslovima da se savijaju? :-ss
Takodje me zanima koliko bi mogle ove gljive koje ne mogu da osusim da stoje u tom boxu za susenje a da se ne pokvare? (izgledaju kao skroz suve ali nisu jer svaka moze da se savije na sredini ili na vise mesta bez problema)
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Zgubidan »

Moje su uvijek tak suhe, da se savijaju i sigurno mogu tak stajat bar 2 mj...
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Chegi »

Zgubidan je napisao/la:Moje su uvijek tak suhe, da se savijaju i sigurno mogu tak stajat bar 2 mj...
da se savijaju skroz(kao ove koje ne mogu da osusim skroz) ili da mogu da se saviju samo u jednu stranu a na drugu kada krenes da savijes puknu(kao ove sto smatram za cracker dry u mom slucaju:D) ?
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 48 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Echoes »

Chegi -

ne moraju biti "cracker dry", određena količina vlage je ok. ali naravno da je za potenciju i skladištenje bolje što manje vlage, pa probaj što bolje ih osušiti i spremiti u tegle, pa negdje daleko od svjetlosti.

imam par ideja kako možeš dobiti "cracker dry" efekt.

prva ideja je da ih umotaš u foliju (da ih zaštitiš od svjetlosti), i držiš na suncu neko vrijeme.
ostaviš mali otvor da vlaga može izaći. provjeriš svakih pola sata-sat.

druga ideja (sigurno učinkovita):
puši fenom ili nečim sličnim preko njih dok ne počnu pucati kad ih savijaš. provjeri ih svakih minutu-dvije.
tišina je najbolji jezik
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Chegi »

To sa suncem mi ne deluje pouzdano sobzirom da toplota ubija potenciju koliko sam ja shvatio. A ispred fena su mi bile gljive 4 dana i posle cetvrtog dana su bile iste kao i posle prvog,malo suve ali ni malo cracker dry :/ Doduse bilo je i dosta kise pa je verovatno vlaznost vazduha bila prevelika,sve u svemu nesto sam improvizovao u ovom boxu za susenje i evo sinoc sam sklonio sve gljive sa susenja u teglu ;)
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 48 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Echoes »

hmmm.... jedino što mi još pada na pamet je da nabaviš neki dessicant (tvar koja upija vlagu - npr. silica gel koji se nalazi u kutijama s obućom).

napravi se komora koja ne propušta zrak, gljive se stave unutra skupa s tim i ta tvar na sebe privuče vlagu iz gljiva.

ali ako si ih tako dugo sušio i još se nisu pokvarile, vjerojatno i neće :D
mislim da nemaš razloga za brigu u tom slučaju!
tišina je najbolji jezik
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Chegi »

Pa tako i susim,problem je sto su gljive bile 4 dana ispred ventilatora pa 4 dana u komori sa desiccantom ali nisu bile cracker dry... Ali kada sam promenio malo raspored u komori(stavio obe kocke desicanta na vrh komore na mrezu na malu otvorenu plasticnu kutiju(da u nju curi visak tecnosti)) sve je proslo kako treba ;)
Odgovori