Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
semperviva
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 07.04.2015, 16:50
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la semperviva »

Also, postoji li ikakav problem koji može nastati ako protresem teglice kad su na 30% kolonizacije? (tipa kontaminacije, zaustavljanje kolonizacije ili nešto slično...)
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Zgubidan »

Ako je sve okolo kolonizirano, onda je i unutra. Micelij se širi sferično, tak da dođe i do sredine dosta brzo... Ostavi tak još dan-dva da budeš sigurna. Zrnje ne treba vagati ako je u litraži. Ako baš oćeš po gajdu, a ne odokativno, najlakše ti je uzet teglu istih dimenzija, natočit vode dokle je u istoj tegli zrnja, i pretočiš vodu u menzuru (sigurno imaš onu za kolače), i očitaš kolko je to decilitara. I to je to.
Inače tegle protreseš kad ušpricaš spore i to je to, ne treba više tresti, samo šokiraš micelij.
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Chegi »

Pitanje oko susenja glijva, kupio sam kalcium holorid i on je upakovan u neku pamucnu kesicu i ima 450gr,zanima me da li da otvorim to pa istresem malo na neku staru krpu ili da ubacim svih 450gr ovako vec upakovanih pa kada zavrsim sa upotrebom da ih vratim u kutiju do sledeceg puta?

P.S. stavio sam svih 450gr na gumenu mrezastu podlogu pa iznad toga jos jednu gumenu mrezastu podlogu sa gljivama(malo sam morao da ih naguram jednu uz drugu jer sam ogranicen sa prostorom nadam se da ni to nije problem), jel nije problem sto je gumena mrezica a ne metalna? Sta znam da li mozda guma iz nekog razloga ne odgovara gljivama :-s
Zadnja izmjena: Chegi, dana/u 18.06.2015, 19:17, ukupno mijenjano 3 puta.
Avatar
semperviva
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 07.04.2015, 16:50
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la semperviva »

Zgubidan je napisao/la:Ako je sve okolo kolonizirano, onda je i unutra. Micelij se širi sferično, tak da dođe i do sredine dosta brzo... Ostavi tak još dan-dva da budeš sigurna. Zrnje ne treba vagati ako je u litraži. Ako baš oćeš po gajdu, a ne odokativno, najlakše ti je uzet teglu istih dimenzija, natočit vode dokle je u istoj tegli zrnja, i pretočiš vodu u menzuru (sigurno imaš onu za kolače), i očitaš kolko je to decilitara. I to je to.
Inače tegle protreseš kad ušpricaš spore i to je to, ne treba više tresti, samo šokiraš micelij.

Ostavila sam, ova teglica stoji tako vec 2-3 dana. Ništa mislim da ću ipak za test isprobati odokativnu metodu jer teglica je jako mala i jednostavno nemam sredstva da precizno odradim mjerenje. Nadam se samo da neću kokos pretopiti vodom... A ostale teglice nek idu svojim tempom.

Za trešenje pitam jer svugdje piše da se tako ubrzava proces kolonizacije i to tek na 30%, a da se trešenje odmah pri inokulaciji ne preporučuje jer spore trebaju biti na jednom mjestu kako ti se što lakše koloniziralo. Sad sam zbunjena...
Avatar
Mutinus Caninus
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 13.04.2015, 22:15
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Mutinus Caninus »

Pozdrav ljudi, odličan forum!
Odlučio sam se napokon krenuti sa eksperimentiranjem, dobio Amazon print sa datumom Aug 2014 sa FSRE (otprilike 2-3cm je bio print). Sterilizirao i ohladio teglicu (u koju sam prethodno sipao otprilike 2dl destilirane vode (nažalost sam "odokativno" stavio više nego u gajdu)), sastrugao spore sa sterilnim skalpelom.

Međutim, napravio sam grešku i nisam prekrio teglicu sa folijom koja se prethodno sterlizirala nego sam otkinuo novi komad folije sa rolne i s tim komadom pokrivao teglicu između punjenja šprica. Jel to veliki problem? Od ta 2dl sam dobio nekih 7-8 šprica od 5ml i jednu veliku od 20ml i ostalo je otprilike još 1 dec u teglici (nisam imao više šprica).
Ali u napunjenim špricama nije bilo crnih tačkica kao što je bilo u teglici (pretpostavljam da se baš i ne vide golim okom), pa me zanima da li će biti dovoljno spora u špricama i koliko bih trebao ispaliti u tegle, pošto mi je pola ostalo neiskorišteno (nisam siguran da li je koncentracija spora dovoljna)?
Hvala puno :)
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Zgubidan »

Ja ne prekrivam folijim između dvije šprice, više je posla s pokrivanjem neg s punjenjem... Alu folija je sterilna kad je namotana, pa bi trebalo biti ok.
Crne točkice nekad vidiš, nekad ne. Ni to te ne treba bedirati. Unutra su :) U tegle upucaš 1-2 ml. Koncentracija je sigurno dovoljna! Jedan print je dosta barem za 2 litre vode, tako da nemaš brige, samo pucaj :)

Sempreviva, bilo je dosta rasprava o trešnji tegli i negdje smo kolektivno zaključili da je bolje bez trešnje. Ja rađe prošaram iglom okolo naokolo dok ušpricujem spore i to je to. Po mom iskustvu svaka trešnja te baci barem dan-dva back, tj na tolko mic prestane rast da dođe sebi. Znači next time kad budeš pikala tegle malo prošaraš da ne kvapne sve na jedno mjesto, malo protreseš i to je to. Dobro je ušpricat uz rub tegle, a ne u sredinu, tak da odma vidiš dal ima kontaminacija koje onda rastu uz rub i odma su vidljive...
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
pssihijatrija
rank2
Postovi: 30
Pridružen/a: 30.11.2014, 18:01
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la pssihijatrija »

Mutinus Caninus je napisao/la:Pozdrav ljudi, odličan forum!
Odlučio sam se napokon krenuti sa eksperimentiranjem, dobio Amazon print sa datumom Aug 2014 sa FSRE (otprilike 2-3cm je bio print). Sterilizirao i ohladio teglicu (u koju sam prethodno sipao otprilike 2dl destilirane vode (nažalost sam "odokativno" stavio više nego u gajdu)), sastrugao spore sa sterilnim skalpelom.

Međutim, napravio sam grešku i nisam prekrio teglicu sa folijom koja se prethodno sterlizirala nego sam otkinuo novi komad folije sa rolne i s tim komadom pokrivao teglicu između punjenja šprica. Jel to veliki problem? Od ta 2dl sam dobio nekih 7-8 šprica od 5ml i jednu veliku od 20ml i ostalo je otprilike još 1 dec u teglici (nisam imao više šprica).
Ali u napunjenim špricama nije bilo crnih tačkica kao što je bilo u teglici (pretpostavljam da se baš i ne vide golim okom), pa me zanima da li će biti dovoljno spora u špricama i koliko bih trebao ispaliti u tegle, pošto mi je pola ostalo neiskorišteno (nisam siguran da li je koncentracija spora dovoljna)?
Hvala puno :)

Ma nema to veze , imas dovoljno spora u spricama 100%, sad ih stavi samo u hladnjak na 24h, inace ja koristim sterilan noz i sa vrškom noža (prethodno steriliziran) zamutim malo vodu i brzo punim u sprice :P
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Chegi »

Kada berem gljive,pre potapanja supstrata za 2. flush da li treba da iscupam ceo onaj deo gljiva koji je pod zemljom(kokosom),iz kog izlazi micelij kao koren ili mogu i da ostavim te donje delove u slucaju da sam uspeo da uberem gljivu bez tog dela? :)
Avatar
Mutinus Caninus
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 13.04.2015, 22:15
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Mutinus Caninus »

Ljudi, jedno brzo pitanje. Pšenica je bila namočena 24 sata i onda sam je ocijedio i pustio da se suši, ali je u međuvremenu počela malo klijati, pa sam je stavio u frižider, jer mi je tek danas stigao lonac. Da li mogu upotrijebiti ovakvu pšenicu, da odradim sterilaciju ili da idem sve ispočetka? :sad:
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dr.manijak »

Mozes, zazsto da ne
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Odgovori