Perlit

Nemate pojma od kuda krenuti, pročitajte jednu od ovih metoda i krenite u avanturu
Odgovori
sasa
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 11.05.2015, 08:40
 pohvaljen: 1 put

Perlit

Post Postao/la sasa »

Pozdrav,

zanima me dal je moguće koristit samo Perlit ili mora ići u kombinaciji sa Coco Coir-om. Nisam u mogućnosti nabaviti Permikulit, jedino mogu Perlit.

Hvala
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Perlit

Post Postao/la Beyond Le Fov »

perlit služi samo za vlaženje zraka u boxu kod uzgoja na kejkovima. coco coir je adekvatna zamjena za vermikulit kod kejsanja
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
sasa
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 11.05.2015, 08:40
 pohvaljen: 1 put

Re: Perlit

Post Postao/la sasa »

Hvala na odgovoru. S obzirom da mi je ovo prvi pokušaj grow-a malo se još gubim u svim informacijama.
Plan mi je bio da krenem po tutorialu koji je napravila Red

uzgoj-pc-gljiva-na-razi-od-sporeprinta- ... a-t47.html

ali s obzirom da ne mogu nabaviti Vermikulit, mislim da ta opcija propada. Taj tutorial mi se čini najjednostavniji, pa me zanima na koji način da u upotrijebim Perlit i Coco Coir. Bio bih vrlo zahvalan ako netko odvoji malo vremena i napiše rečenicu dvije.


Hvala.
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Perlit

Post Postao/la Beyond Le Fov »

možeš raditi sve po tom tutorialu, sve šta piše za vermikulit samo primjeni na coco coir. ako kupiš coco coir u zoo shopu kao kompresiranu suhu ciglu, namočiš ju na pola sata ili više u puno vode da se napuhne, razmrviš i onda oduzmeš ili dodaš vode isprobavajući u šaci kad stisneš da bude optimalno, da ne curi voda kad lagano stisneš šakom taj namočeni coco coir, a kad jače stisneš onda curi, kao s vemikulitom. i onda to steriliziraš kao zrnje ili pasteriziraš. u kejsing koliko koloniziranog zrnja toliko coco coria ili slobodno nešto više.
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
sasa
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 11.05.2015, 08:40
 pohvaljen: 1 put

Re: Perlit

Post Postao/la sasa »

E ovako, trebam mišljenje, tj savjet.
Inokulacija je napravljena u srijedu. Destilirana voda je sterilizirana u običnom loncu, cca sat vremena. Drugo jutro su dodane spore i pohranjene na 24 sata u frižider.
Koristio sam ječam, koji je namočen na 24h a nakon to ga prokuhan 10 minuta. Osušen i steriliziran u rolu na cca 100c otprilike sat vremena. Nažalost nisam u mogućnosti raditi u ekspres loncu jer ga nemam.
Drugo jutro su dodane spore, otprilike 2,5 ml u svaku teglicu jer je print bio dosta mali.
Teglice su stavljene u onu slastičarsku kutiju od stiropora. Ona jako dobro drži temperaturu i frijano je routerom jer trenutno nemam grijač. Danas sam pogledao i temperatura u kutiji je bila skoro 30c tako da sam maknuo poklopac i sad je 26c.
Prema svemu ovome kaj sam sad nabrojao molio bih da mi netko odgovori/da svoje mišljenje na slijedeća pitanja;

1) Da li da uopće očekujem išta, s obzirom na gore opisani proces ili da odmah krenem sa novim growom? :)

2) Da li je ova kutija prikladna s obzirom da mislim da je dotok zraka minimalan i potpuni je mrak u njoj?

3) Imam mogućnost staviti teglice u ormar i dal je to bolje nego ova varijanta koju sad koristim?

4) S obzirom da je inokulacija napravljena u srijedu, kad bih realno trebao očekivati nekih znak micelija u teglicama?

Hvala unaprijed na odgovorima :)
Avatar
Green Rat
rank3
Postovi: 89
Pridružen/a: 31.03.2014, 11:20
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 45 puta

Re: Perlit

Post Postao/la Green Rat »

1. Nemoj još bacat, moglo bi bit nešto. Največi je problem šta nemaš expres lonac pa neznaš da li je dobro sterilizirano

2. Otvori kutiju jednom dnevno da uđe malo zraka, dok se micelij razvija u teglicama netreba puno zraka. Da li je mrak ili svijetlo je nebitno

3. Ako hoćeš probaj stavit nekoliko teglica u ormar pa vidi koje će bolje napredovat, al mislim da će bit ok i ako ostanu u kutiji

4. Meni uglavnom treba tjedan - dva dok krene micelij, zavisi o starosti spora, temperaturi itd.
sasa
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 11.05.2015, 08:40
 pohvaljen: 1 put

Re: Perlit

Post Postao/la sasa »

Evo, micelij je krenuo prije nekih 10 dana. Trenutno je otprilike 70% svake teglice kolonizirano.
Mislim da idem u slijedeću fazu (priprema casinga) za dan-dva.
Zanima me dal mogu odmah ili baš mora biti 100% kolonizirano i s obzirom da imam 4 teglice, dal ih mogu pomiješati 1+1 da dobijem dvije posude sa casingom ili se to ne preporuča?

Hvala.
Avatar
Green Rat
rank3
Postovi: 89
Pridružen/a: 31.03.2014, 11:20
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 45 puta

Re: Perlit

Post Postao/la Green Rat »

Bilo bi bolje da je 100%, odnosno svo zrnje kolonizirano. Možeš miješat više teglica. Sretno :mushroom:
Odgovori