Vrecice za sterilizaciju uradi sam DIY

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
Odgovori
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Vrecice za sterilizaciju uradi sam DIY

Post Postao/la CroOyster »

Grow bag DIY, koliko ste samo puta pretrazivali net sa nekim instrukcijama kako napraviti sam svoju vrećicu za sterilizaciju supstrata u exp loncu, sigurno je puno vremena otišlo a i uvijek bi na iste informacije naišli koje bi lagano dovodili do istog zaključka a to je kupi original grow bag od polipropilena ili nastavi sterilizaciju u raznim habastim teglama koje ne popune exp lonac tj malo materijala bude Sterilizirano. Vjerovatno ste probali sve od raznih vrecica za pecenje do vrećica za vakumiranje rezultati su bili loši od pucanja do toga da se vrecica rastali a time i puca, zalijepe se jedne na druge ugl da ne podsjećam na sve neuspjehe. Ja vec duže vrijeme koristim svoje uradi sam grow bag koje kupujem u kauflandu ili u nekim drugim većim lancima.
Radi se o vrećicama marke alupack od 6L. Cijena im je oko osam kuna a u paketu ih je 30kom.
Uskoro budem opisao cijeli proces pravljenja tih vreća sa slikama.
Ukoliko je supstrat dobro steriliziran nema kontaminacija zbog vrecica, vrećica izdržava visoke temperature u exp loncu a i nakon sterilizacije sa vrećama se može manipulirati kako želite (tresti, okretati) bez štete i pucanja. Imam Exp lonac koji radi na 15psi a izvor grijanja je stednjak na plinsku bocu u tim uvijetima najduze sam sterilizirao 3h, doslovno dok voda nije ishlapila a vrećice su još bile postojane i uredne te spremne za cijepljenje..
Za sada zapažanja bi bila ova;

Obavezno pri sterilizaciji imati podlozak, po mogućnosti sudoper (novi) ili neku pamučnu krpu na dnu exp lonca.
Ne koristiti cijelu 6L vrećicu nego ju škarama presjeci po pola da se dobije dvije cca 3L zapremnine te zavariti sa onim strojem za varenje najlonskih vrećica. ovo je iz dva razloga, prvi je taj sto za punu 6L vreću treba puno veći exp lonac, a drugi je to sto se vise manjih bolje slozi te vise ispuni lonac pa tako ako je lonac 12 L VI možete izvuci sigurnih 9l steriliziranog supstrata.
Ne ne može se koristiti vrećica marke alupack originalne zapremnine od 1-4L jer je gustoća materijala manja i puca.
da bi bili totalno sigurni da se neće zaljepiti za lonac jednostavno ih razdvojite nekakvim malim drvenim lamelama ili kartonom (meni se još nije dogodilo da se zalijepe prilikom sterilizacije).

Čim budem imao vremena budem opisao detaljnije kako je to radim.

Dakle potrebno vam je sljedeće;
-Alu folija oko 10kn (bilo koja trgovina)
-Micro pore traka i to dva komada jedna šira i jedna uža (svaka ljekarna) - oko 5 kn kom
-Vrećice alu pack 6L za duboko zamrzavanje oko 8 kn (kaufland, bila, konzum).
-Filter vata za akvarije ( trgovine za sport i ribolov) oko 16kn
-Stroj za varenje vrećica (ako nemate probajte negdje posuditi)
-Prstenovi plastični promjera 2cm a visine 2-3cm, pogodno za to su alkaten cijevi 7kn 1m


Ispriča vam se na riječima bez kvačica jer pišem sa tableta pa mi nije bas najzgodnije pazit.
poz svima...
Avatar
Sinisa
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 03.09.2014, 12:42
Ima zahvala: 17 puta
 pohvaljen: 22 puta

Re: Vrecice za sterilizaciju uradi sam DIY

Post Postao/la Sinisa »

Koristim ALU pack i ALU FIX vrećice za pečenje. Ima ih u dvije veličine: 25x38cm i 35x43cm. Jesu nešto skuplje od ovih za zamrzavanje ali su se pokazale odlično. Jedino mi predstavlja problem zavarivanje vrećice zbog materijala od kojeg su izrađene pa koristim cijelu vrećicu a kao čep koristim plastične cjevčice promjera 3-4cm i visine 4cm, ispunjene prethodno steriliziranom sintetičkom vatom i na vrhu pokriveno sa dva sloja micropore trake. slika
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Vrecice za sterilizaciju uradi sam DIY

Post Postao/la CroOyster »

Da to je u principu to...
mada sad su malo poceli skrtariti na materijali sa svih strana pa sam se odlucio na kupovinu vrecica za steriliziranje, al opet nema problema je koristim i alupakove one slabe od 5l njih stavljam unutar ove origigi zabravo punim alupakovu i u njoj sazrijeva micelij kada treba ubacivat u vrece samo razdvojim alupakovu vrecu od 5l iz ove orginalne koja ostaje cista i spremna za ponovnu uporabu odnosno sterilizaciju... tako da jednu gorw bag recikliram vise puta...
Avatar
Gaviero
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 04.01.2021, 06:02
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Vrecice za sterilizaciju uradi sam DIY

Post Postao/la Gaviero »

Zna li itko gdje u hr naručiti vreće za supstrat(filter 0.5μm)?
You didn't come into this world. You came out of it, like a wave from the ocean. You are not a stranger here.
Avatar
Gaviero
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 04.01.2021, 06:02
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Vrecice za sterilizaciju uradi sam DIY

Post Postao/la Gaviero »

Nitko?
Evo jedan uradi sam pokušaj. Komad ne baš očuvanog najlona(kvaliteta kao vreće za grožđe i takve stvari iz poljoprivredne apoteke), pegla najobičnija, dva komada papira za pečenje i komad željeznog profila od 3 cm.
Meni trebaju veće za supstrat, ali ako materijal i var izdrže sterilizaciju onda je to to. Ako uspije na svreći ću napraviti kvadratičnu rupu i staviti dva tri sloja mikropore trake kao filter.
slika
slika
You didn't come into this world. You came out of it, like a wave from the ocean. You are not a stranger here.
Avatar
Gaviero
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 04.01.2021, 06:02
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Vrecice za sterilizaciju uradi sam DIY

Post Postao/la Gaviero »

Ništa to ne valja

Probat ću i s vrećicama za pečenje
You didn't come into this world. You came out of it, like a wave from the ocean. You are not a stranger here.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Vrecice za sterilizaciju uradi sam DIY

Post Postao/la storm.raver »

Gaviero je napisao/la: 21.02.2021, 09:22 Ništa to ne valja

Probat ću i s vrećicama za pečenje
Looool

Samo udri gaviero, pomno pratim tvoj rad na ovu temu
:mushroom: learning things :mushroom:
Odgovori