Prosvjetljenje

Njegujte svoje tijelo i duh u skladu sa prirodom
Odgovori
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

&Wonabi napisao : "duhovnost" i prosvjetljenje me ne zanimaju, meni su potrebni uvjeti za istraživanje što jedan samostan s ljudima zavjetovanim na šutnju i hrpom knjižurina može pružit.
pretpostavljam da bi rekao da su za razliku od kršćanskih monaha, neki od budističkih postigli prosvjetljenje...no svejedno tu postoji jedan problem, zbog kojeg nikad neću namjerno težit prosvjetljenju, a koji je žižek dobro opisao.

https://www.youtube.com/watch?v=lAtUPfF1R_s

A šta misliš zašto se neko zavjetuje na samostanski život i šutnju moj Wonabi?
Pa upravo zato da bi postigao čistoću , našao duhovnost i prosvjetlio se ! Naravno tu ne ubrajam one koji su pobjegli od svjetovnog života i svega onoga što taj život nudi i traži ; žrtve , brige , napor ..itd.
Svega tu ima ..od munjara ...do šizofreničara koji su čuli "poziv" sa nebeskih visina , i kojekakvih smutljivaca .
Naravno i onih koji istinski traže i nadaju se duhovnom napretku i ili (možda) prosvetlenju . U kojoj grupi ti želiš biti ? Ili te ja ne razumem ?
Pogledao sam i tog tipa Slavoj Zizeka ..čovjek je bolestan , koliko tikova , grčeva , nekontroliranih gesta i pokreta..To govori samo o čovjeku koji se ne može svjesno kontrolirati koji je automatski i instiktivan..Dakle taj čovjek govori o budizmu , o prosvetlenju ?????? On koji se sav grči i lamata treba da bude neka meritorna osoba da prića o sistemu koji se bazira na smirenosti , dubokoj božanskoj mirnoći i spoznaji ??? Meditaciji ??? Ma molim te, Wonabi...
Nažalost , ne baratam naročito engleskim a čini mi se ni on..pa zato ne mogu komentirati to što on priča..jer se o prosvetlenju i ne može uopće pričati ..to se može samo pokušavati , zato što su riječi kategorija Uma a prosvjetljenje kategorija svjesti ..horizontalno i vertikalno poimanje . Kroz riječi je nemoguće spoznati svjest..niti kroz Um .
Na Suzukija se ne treba obazirati..njegovo poimanje je kontradiktorno..Osnova budizma je poštovanje života i ljubav a kroz nju postizanje nirvane itd itd ..Šta znaći jedan Suzuki ?
Pa čak i pod djelovanjem :mushroom: može se osjetiti i doživjeti jedinstvo svemira , života i cijelokupnog postojanja..zato je Suzuki nevažan ..kao i mnogi drugi Suzukiji...
Ne želim i ne mogu nikog uvjeravati..niti nametati moje mišljenje i postupke..no jedno sam siguran ..spoznati tko smo izuzetno je važno ..po meni i najvažnije u životu...
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la pecurko »

Da li razumes da si ovde ti jedini koji recima konstantno pokusava da objasni upravo to sto si sam rekao da je neirecivo, neiskazivo na taj nacin.
Stvarno mi je drago sto pises dosta po forumu, ali i pomalo krivo sto si tako tvrdoglav u nameri da sve gledas samo iz svog ugla.
Sad si otvorio temu kao odgovor na Wonabijev post iz druge teme, ne bi li opet recima objasnio svoje vidjenje onoga sto niko ne ume da kaze.

Ne samo da postoji nacin za prosvetljenje u svakom sistemu, vec i na mestima koja to uopste nisu a to i jeste preduslov ove igre postojanja, ona je apsolutno prosta i identicna na svakom mestu.

Ja ko velim opet da probam. ;)
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

dobro si rekao" pokušava"..ali šta drugo i preostaje ? Ako sam jedini ( to je za mene kompliment ;) ) ..nema veze ..možda će nas jednom biti više...u to vjerujem .Ipak , nemoj se zavaravati ..mnogo je onih koji razumiju.. to što ti možda nisi od tih nema veze ..ja sam od tebe ipak nešto naučio.. i zahvaljujem ti na tome , Sve što pišem nije ni za jedne ni za druge..ja jednostavno pišem ..dal će se neko naći ili ne u tom mom pisanju samo je stvar njegove vlastite energije i razumjevanja... Nemam namjeru da se promoviram ali ni da se izvinjavam jer ni ne očekujem da se svi slažu sa mojim postavkama i razmišljanjima . Kad kažem da me ne razumješ ( a možda se varam) to nije iz namjere da te , ne daj bože povredim , nego samo da skrenem pažnju na činjenicu da je teško , pa i nemoguće razumjeti nešto o čemu nemaš osobno iskustvo ...To vrjedi za sve nas.
Istina je da se čovjek može prosvijetliti gotovo trenutno i svugdje ..ja to niti ne pobijam ..samo sam u svezi toga govorio o statističkoj vjerojatnosti..ako si me dobro pratio onda se sječaš da sam između ostalog dao usporedbu između ribara i zidara .. Možda ti misliš da nije tako..i to je tvoje pravo ..kao što je moje pravo da mislim drugačije . Obojica ćemo naći istomišljenike i možda smo oboje u pravu ... ili u krivu..
Još jednom da ponovim ...ne očekujem da me razumješ ni ti ni iko drugi...kad bi me svi razumjeli onda ja nebi ni govorio o prosvjetljenju ..to razumjevanje je rezervirano samo za one koji su ga iskusili..a takvih ima ..
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la HypnoToad »

Ali koja bi bila definicija prosvjetljenja? Što ono točno predstavlja? Tradicionalno, ono označava različite oblike specifične za kulturu u kojoj se spominje.
Da li je 'univerzalno' prosvjetljenje ono što se prodaje zapadnjacima zadnjih par desetljeća, 'isključi mozak, kupi moju knjigu'? Da li je prosvjetljena osoba ona koja agresivno iznosi svoje stavove i neprestano tvrdi da je upravo ona dostigla pravo prosjvetljenje i naučila sve što se ima za naučiti o životu, dok su svi ostali glupe zatupljene ovce koje ne bi 'shvatile život' ni da žive 100 godina, dok istovremeno neprestano bljuje licemjerje i pokazuje potpunu nekongruentnost između svojih dijela i riječi?
Ili prosvjetljena osoba nema potrebu iznositi, a još manje braniti svoj stav? I da li mora osobno prosvjetljenje sadržavati baš sve elemente koje ističu moderni 'gurui', ili može biti u potpunosti individualno, specifično za svaku osobu? Možemo li se barem djelomično 'prosvijetliti' bez da pročitamo svu 'preporučenu literaturu'?
Te stvari mene zanimaju.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Čiča
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 26.11.2014, 19:43
Ima zahvala: 285 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la Čiča »

HypnoToad je napisao/la:Ali koja bi bila definicija prosvjetljenja? Što ono točno predstavlja? Tradicionalno, ono označava različite oblike specifične za kulturu u kojoj se spominje.
Da li je 'univerzalno' prosvjetljenje ono što se prodaje zapadnjacima zadnjih par desetljeća, 'isključi mozak, kupi moju knjigu'? Da li je prosvjetljena osoba ona koja agresivno iznosi svoje stavove i neprestano tvrdi da je upravo ona dostigla pravo prosjvetljenje i naučila sve što se ima za naučiti o životu, dok su svi ostali glupe zatupljene ovce koje ne bi 'shvatile život' ni da žive 100 godina, dok istovremeno neprestano bljuje licemjerje i pokazuje potpunu nekongruentnost između svojih dijela i riječi?
Ili prosvjetljena osoba nema potrebu iznositi, a još manje braniti svoj stav? I da li mora osobno prosvjetljenje sadržavati baš sve elemente koje ističu moderni 'gurui', ili može biti u potpunosti individualno, specifično za svaku osobu? Možemo li se barem djelomično 'prosvijetliti' bez da pročitamo svu 'preporučenu literaturu'?
Te stvari mene zanimaju.
Sviđa mi se nekako na koji način razmišljaš ti i još nekolicina na ovome forumu.Baš me nekako razveseli čitati postove, naučim nešto, a i često puta se dobro nasmijem onako srčano :)

Moje mišljenje je da se prosvjetljenje može dostići prepuštanjem životu i odbacivanjem svega onoga što smo naučili da bi ponovno bili kao djeca i živjeli život spontano, puni radosti i veselja ni iz čega.Jednostavno da budemo...tj. jesmo.

'Zapadni' tj. moderno užurbani načini života nam često puta govore kako je naprosto nemoguće živjeti na gore navedeni način iz razloga što sve mora biti tempirano i isplanirano kako bi smo bili osigurani npr. za hranu, posao, druženja...I da jednostavno razmišljajući na taj način živimo u 'oblacima' te nismo sposobni pobrinuti se za svoj život pa jednostavno filozofiramo iliti 'mlatimo praznu slamu' i na te načine se 'izvlačim'o da u životu ne bismo ništa radili.

Tako sam ja neako to shvatio <3 :ymhug:
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

HypnoToad je napisao/la:Ali koja bi bila definicija prosvjetljenja? Što ono točno predstavlja? Tradicionalno, ono označava različite oblike specifične za kulturu u kojoj se spominje.
Da li je 'univerzalno' prosvjetljenje ono što se prodaje zapadnjacima zadnjih par desetljeća, 'isključi mozak, kupi moju knjigu'? Da li je prosvjetljena osoba ona koja agresivno iznosi svoje stavove i neprestano tvrdi da je upravo ona dostigla pravo prosjvetljenje i naučila sve što se ima za naučiti o životu, dok su svi ostali glupe zatupljene ovce koje ne bi 'shvatile život' ni da žive 100 godina, dok istovremeno neprestano bljuje licemjerje i pokazuje potpunu nekongruentnost između svojih dijela i riječi?
Ili prosvjetljena osoba nema potrebu iznositi, a još manje braniti svoj stav? I da li mora osobno prosvjetljenje sadržavati baš sve elemente koje ističu moderni 'gurui', ili može biti u potpunosti individualno, specifično za svaku osobu? Možemo li se barem djelomično 'prosvijetliti' bez da pročitamo svu 'preporučenu literaturu'?
Te stvari mene zanimaju.
Stvarno te zanimaju ? Ili je to možda nešto drugo iza brda ? Znamo i ti i ja . Samo što je meni to potpuno nebitno..nebitno ..jer nemaš koga da povrediš ako ti je to namjera.Zaista nemaš . Ne zato što ja nemam ego ili sam postigao nirvanu ....pa čak ni to prosvetljenje o kojem, eto, toliko volim da pričam ko ljubavnik o svojoj dragoj. ..Ne ..ja sam jednostavno (uglavnom) nadrastao ljutnju , umem da je primjetim kad nastaje u meni i jednostavno je transformiram..u korjenu . Gledam je i vidim jednu od svojih lažnih osobnosti kako je pogođena nečijim ..recimo pisanjem..Pa se onda upitam „ ko se to ljuti ?„ Tko ?“ I vidim da nema tko da se ljuti..zaista nema tko da se ljuti osim te moje uobražene osobnosti ..jasno je vidim ..znam da to nisam „JA“ . Nasmijem se , ponekad glasno..a ljutnja se pretvori u smjeh..Ako nešto i odgovorim nekom onda je to uvjek pokušaj da on sam shvati bezrazložnost takvog „napada“ jer svako mišljenje ne treba nužno da se svima svidi.
Ali ajde da ti pokušam odgovoriti na tvoja pitanja na koja ti u stvari i znaš odgovore. Dopusti da na te iste stvari ja kažem ponešto.. iz mog ugla gledanja koji naravno ne mora biti ni približno ispravan..

-Ja ne vjerujem u definiciju prosvetlenja , jer su definicije rezultat klasifikacije Uma . Prosvetlenje nije klasifikacija , ona je iskustvo svjesnosti , stanje ,bolje rečeno. Nije kategorija Uma. Um se boji prosvetljenja . On mora da „umre“ da bi se svjesnost desila. U početku.
Ne mogu ti reći šta je to točno jer nije opisno..znam samo da je velika razlika između stanja u kojem se mi ljudska bića uvjek nalazimo i za koja mislimo da su svjesna od prosvetljenog stanja .
Prosvetljenje je uvjek „univerzalno“ kao što ti kažeš i bez obzira na pravce i tehnike i težišta osnova je uvjek ista ..osvjestiti sebe i na taj se način samospoznati. Univerzalno je i zato što je istinito i kod sviju koji se prosvjetle jednako se ispoljava..Naravno , napredak je kao i u svemu drugom individualan..Ali fenomeni i jasnost su indentični , za razliku od religije i vjere. Prosvetljenje nije religija ..ništa se ne treba vjerovati ..

- Sve knjige o prosvetljenju gotovo da nemaju nikakvu vrijednost..jer su za onog tko nije prosvetljen samo opisne , to treba razumjeti ne kao pljuvanje nego kao činjenicu. Ali , ima veliko ALI , te iste knjige ako naravno nisu komercijalna glupost imaju veliku vrijednost za onog tko se probudio ... tada te knjige njemu mogu poslužiti za napredak i poput nekog magijskog ključa otključavaju mu čudesne stvari i spoznaje..Mnoge poznate knjige npr. Biblija svjetle u potpuno novom značenju kao i rječi koje dobivaju potpuno novo razumijevanje.

Da li je prosvetljena osoba ona koja agresivno , kao što ti kažeš iznosi svoja mišljenja i smatra da su svi drugi ovce ? Ovce koje nebi shvatile život ni da žive 100 godina ?
Da , Hypno , svjetlo koje te budi je spavaču uvjek agresivno ..kao i jutarnja truba koja trubi na ustajanje i buđenje ..Ali kad se probudiš to svjetlo te veseli i raduješ mu se..
Nije svjetlost agresivna , ona treba da bude takva jer jeste takva .Da se nekog probudi mora da ga se drma , cima, da mu se lupi po egu..Na taj način otpadaju istinski spavači a senzualci se meškolje i ponekad probude. Osobno bi bio presretan da u mome mraku postoji neka živa svjetlost..ali svjetlost treba prepoznati ..imati zdrave oči i želju da se progleda.
Da , Hypno , nisu ovce ali su spavači i za sto godina ako se ne probude neće shvatiti a niti živjeti život . Jer spavači i ne žive , oni spavaju ..Čitav njihov život protiče u prošlosti ili u budučnosti , pa se čak i sadašnjost sastoji od njih . Ni jedno od toga dvoga ne postoji . Ne postoji. Postoji jedino SAD , ali Um ne može to shvatiti i ne može postojati u SAD ..Neznam šta da ti drugo kažem..ebiga . Kad spoznaš SAD tek onda možeš osjetiti i TU.
Zato kad nešto takvo kažem , to nije iz prepotentnosti ili hvalisanja , oholosti , ili iz ega ...koliko god to nekom tako izgledalo i zvučalo.
Zato što se želim napraviti važan pa non stop pričam o prosvetlenju ko kurva o poštenju...?
Ne , nije zaista to u pitanju . Ja to moram reči jer to jeste tako ..bio sam tamo i vidio sam to svojim očima..zato to možda nekima izgleda kao hvala ili podcjenjivanje drugih.

-Prosvetljena osoba nema potrebu iznositi a još manje braniti svoj stav ..tako je .
Zato jer nema šta braniti . Kakav stav? Prosvetljenje nije stav , nije teorema ili teorija ,pa da se treba braniti ili dokazivati a to i nije baš moguće , ono je STANJE .Jedini način da se prosvetljenje shvati je da se sam probudiš...Nema druge . Sve rasprave i sranja Uma su samo sranja Uma.
Poput pjesnika..poezija je stanje duše i ljubav je stanje i slatkoća je stanje ... i miris ruže je njeno stanje . ..Znam da me pratiš. Zato što nisu svi prosvetljeni isti ,netko govori o prosvetljenju , netko ne ...Šta je bolje? Svjetliti drugima ako već svjetliš ili ne? I ti si isto mogao svoje znanje i iskustvo čuvati samo za sebe , ali nisi pa su te ponekad i napadali zbog tvoje nesebičnosti , mislili da se praviš važan da si pun sebe ..itd itd. Tražili ti dlaku u jajetu..i bili sretni ako si negdje ljudski pogrešio i zabrljao ..njihov ego nije dozvolio da je neko bolji od njih . Svašta . Kao da je malo ljudi na svjetu koji su bolji od svakog od nas u svakom pogledu . Pa šta onda? Dapače , neka je neko tisuću puta bolji od mene u svakom pogledu , kamo sreče ..i da ja budem u blizini takvog lumena , takvog čovjeka koji zrači , da se ogrijem na njegovoj vatri i da sa zahvalnošću popijem ko suva zemlja sve što je rekao a još više ono što nije rekao...jer između rječi se tako mnogo kaže. Ponekad se desi da na ovim stranicama zablista nečija misao , nečija teorema ili brija , vrlo interesantno nesvakidašnje razmišljanje i uvjek se nađe neko ko to popljuje iz nerazumijevanja ili zlobe , jala , ko zna čega sve ne ..a onaj koji je napisao nešto lijepo povuče se postiđen , shrvan tuđim napadom ..i ne piše više ..ili piše rjetko ..ne želi da ulazi u polemike . Primjetio sam da se poput lešinara takvi zločesti udružuju nebi li lakše raskomadali i napali žrtvu a i iz kukavičluka , jer jedan se ne usudi napasti..treba ih biti bar dva tri. Nikad nisam vidio ili mi je promaklo , da su se dva tri udružila i stala u odbranu nekog pogotovo i ako su se slagala sa njegovim pisanjem..Ne , svi mudro šute...

Ja sam sretan zbog tebe , zbog nekog čije znanje i iskustvo može da mi pomogne pa čak ako je to znanje i rečeno iz nekog ega ili šta ja znam . Nema veze , znanje je bitno ..motiv je nevažan ..

-Svako je prosvetljenje djelomično i individualno kao sve na svjetu ali i univerzalno , isti se fenomeni dešavaju manje više svima . Recimo , primjer , kada se u početku uspiješ osvjestiti i kad si u tom stanju .. ne možeš govoriti . Ne možeš ni riječ zucnuti ! Ja i moj kolega smo se znali puno puta čuditi zbog toga . Dakle isti fenomeni se dešavaju . Tek puno kasnije kad ojačaš možeš biti svjestan i govoriti..Reči ču ti i to (jer mislim da zaslužuješ i da te tema ozbiljno zanima) da su mi se mnoge čudne stvari , pozitivne , dešavale od kad sam počeo prakticirati prisutnost. Šta da ti kažem? Kada bi ti rekao šta mi se sve dešavalo mislio bi da sam teška lažovčina...
-Prosvetljenje , čini mi se ,uvjek počinje djelomično.. pa onda tokom godina zreli ..Možda se može i totalno prosvjetliti odjednom , ..Moguće , neznam zbilja ...Nažalost nisam postao nikakav bezgrešni svetac , a niti sam se nešto previše prosvetlio ,a to čini mi se očekuju od mene ..da budem Buda valjda ,svetac , mistik ili da dubim na ..... Nisam na takvom nivou ..ali znam put i hodam po njemu ..znam.. a i to je nevjerojatno puno.Guru nisam ..a i čemu , kad bi htio mogao bi biti.Toliko da pokažem prstomet i osnovne note , znam..ostalo je i tako sve kasnije individualno . Učitelj i služi samo zato da te probudi i pokaže put ..sve ostalo je na nama samima.. Puno puta nemam snage da se othrvam svom egu ..užasno je teško pobjediti nešto sa čim si desetke godina živio ..Nisam ni siguran dal ga se može totalno pobjediti..mislim da može a da li je potrebno je isto veliko pitanje..još nisam na tom stupnju da bi znao ispravan odgovor.
Najvažnije je u stvari za tren se probuditi , puno dulje i nije moguće . Za tren Hypno , za pola sekunde , to je dovoljno da uhvatiš sam sebe i da konačno znaš šta loviš . Tada se potraga okončava i istovremeno počinje lov.Znaš šta treba loviti , znaš okus Svjesti i više nikad nečeš zaboraviti . Kao kad okusiš šečer... Lizneš i zauvjek znaš razlikovati šečer od soli ili od nečeg drugog.Zato je bespredmetno razgovarati o šečeru ako ga nisi nikad okusio . To je najvažnije na putu duhovnosti i prosvetljenja . Kad to okusiš , sve knjige o toj temi postat će ti jasne , tek tada če stvarno koristiti .
Smatram da se kroz knjige ne može prosvjetliti.. možda sam u krivu..ali iz osobnog iskustva usudim se to reći..Pa pročitao sam na desetke knjiga o tome i o kojekakvoj duhovnosti ali ništa nije vredilo ..baš ništa ..naravno svo vrijeme sam mislio kako sam produhovljen..ha ha ha ..koji sam konj bio . Možda knjige mogu pomoći ali..neznam..neznam. Meni nisu ništa pomogle . Meni je bio potreban Majstor..i skoro godina dana vježbi sa njim dok nisam prvi put u životu shvatio šta se traži , šta je lovina ...Jer mi cjelo vreme nešto tražimo a neznamo šta je to , to je problem , zato je potraga bezuspješna do tog prvog susreta i iskustva.

U jednom trenutku..sve je stalo i ja sam doslovno progledo ..vidio sam svjet bez asistencije Uma !!Sve sam vidio direktno , onakvo kakvo je zaista. Vidio sam da ja nisam Um ! Jedan se lažni svjet rušio a drugi pravi izranjao. Shvatio sam da sam čitav život živio u jednom zatvorenom balonu za koji sam mislio da je to „ JA SAM“. Kakvo čudo kad sam iskoračio iz tog balona i pogledao ga sa strane ! Nepojmljivo !
Ali borba nikad ne prestaje ..borba bez borbe ..napor je potreban ali opet nesmije biti nikakve sile . Sila tu nema moć.

Ako ikad odlučiš krenuti tim putem , želim ti svaku sreću ..Jedno garantiram ..otvoriš li ta vrata ..povratka nema više..jer tko ne želi osmjeh na licu ? Osmjeh koji prati onoga što korača u jedinom mogućem postojanju i vremenu koje se zove TU i SAD.
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la HypnoToad »

Hvala na postu, procitat cu ga u cijelosti sutra. Da, stvarno je bilo iskreno pitanje, nikoga nisam htio ni vrijedjat ni prozivat. Ali sam se ponekad susreo s osobama koje su za sebe tvrdile da su 'prosvijetljene' iako meni stvarno nisu taako djelovale. Ali tko sam ja da im sudim. S druge strane, zanimaju me osobne definicije.
I samo cu reci, cini mi se da vi imate potpuno netocne i nestvarne pretpostavke o meni. Ne znam koji je razlog tome, mozda zato sto malo pisem o ovakvim stvarima, ne volim ulaziti u rasprave i nemam potrebe braniti svoja vjerovanja. Ili mozda vama predstavljam figuru koju treba napadati, ne znam. Ali da, ne mogu se pronaci u velikoj vecini tvojih postova (i poluprikrivenih uvreda) usmjerenih meni.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la pecurko »

Ta tvoja potreba da ides i drmanjem pokusavas da probudis druge se nalazi toliko daleko na pocetku puta samospoznaje, sto ja uporno pokusavam da ti kazem, no docices jednog dana do trenutka jasnosti kad ces videti koliko si energije potrosio na pogresne metode, medjutim mozda i neces.

Pomalo si paranoican, sto meni opet govori dosta, kao i drugima, jer meni vise kazu aktivni clanovi koji se u tvoje postove ne mesaju, nego li ti koji kako kazes imas potrebu da preneses nekakvo ezotericno znanje. Ti da razumes imalo to znanje znao bi da na ovaj nacin ne mozes da ga preneses.

Trazis se, bojis se da vec je kasno, pa si jedan dan zen budista, drugi si na cetvrtom putu, treci si nesto trece i tako.

Stvarno ti pisem sa puno ljubavi pazeci na svaku rec, da ne povredim i ne razjarim tvoju nestalnost.
Koliko je ljudi toliko je i puteva, svi su drugaciji u svojoj pojavnosti, a da su na kraju opet isti, prosti i oduvek znani.

Opet, mada znam kako ide dalje.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

HypnoToad je napisao/la:Hvala na postu, procitat cu ga u cijelosti sutra. Da, stvarno je bilo iskreno pitanje, nikoga nisam htio ni vrijedjat ni prozivat. Ali sam se ponekad susreo s osobama koje su za sebe tvrdile da su 'prosvijetljene' iako meni stvarno nisu taako djelovale. Ali tko sam ja da im sudim. S druge strane, zanimaju me osobne definicije.
I samo cu reci, cini mi se da vi imate potpuno netocne i nestvarne pretpostavke o meni. Ne znam koji je razlog tome, mozda zato sto malo pisem o ovakvim stvarima, ne volim ulaziti u rasprave i nemam potrebe braniti svoja vjerovanja. Ili mozda vama predstavljam figuru koju treba napadati, ne znam. Ali da, ne mogu se pronaci u velikoj vecini tvojih postova (i poluprikrivenih uvreda) usmjerenih meni.

Čini mi se da nikad ( bar kolko se sječam ) nisam za sebe rekao da sam prosvetljen..niti to za sebe smatram . Iskreno . Previše je ega i sveg ostalog negativnog u meni protiv čega se trebam boriti kao i ljudskih mana koje treba ne više prepoznati nego ih promjeniti u pozitivu..Zato bez lažne skromnosti mogu reći da se ne smatram prosvetljenim ..Zaista ..Prejaka je to riječ i stanje da bi se je usudio prisvojiti i zaogrnuti njome.Ja poznajem put ka tom prosvetljenju..to tvrdim, i da imam iskustvo buđenja i to tvrdim jer je to istina ...znam okus tog stanja..i znam šta treba tražiti . I to je sve.. Recimo da sam u prvom razredu osnovne šole ..učim slova , znam kako izgledaju ..ponekad sročim cijelu rečenicu i znam šta ona znači. Ali dalek je put do doktorata..ako znam čitati ne znači ni da ću završiti osnovnu školu..Prosvetljenje je ..bar mi se tako čini ..etapno..postupno..sazreva i akumulira se polako . Mozaik postaje sve vidljiviji , upotpunjuje se postepeno..puzle prijanjaju savršeno jedna uz drugu i smisao je sve jasniji.
Što si više prisutan sve je lakše ostati duže u tom stanju..Problem je samo što to nije nimalo lako ..padovi su česti i daleko ih je više nego uspravnog hoda...

O prosvetljenju se može pokušati govoriti samo ako se ima iskustvo toga stanja . Sve ostalo , pretpostavke , mišljenja , diskusije ..plod su Uma i ne važe za svjest... jalove su to diskusije . Zaista . Nema rječi za neizrecivo .. a opet se mora pokušavati opisati ga ili ušutjeti ..a to je možda najabolje ..rasti u vlastitoj tišini..samozatajno . No , nije li to onda pohlepno, uskogrudno ? Samodostatno ? Svjetliti a ne biti svjetionik ..gorjeti a ne ogrijati nikog doli sebe ? Imati ljubav a ne dijeliti je..? Neznam.

O tebi imam dobro mišljenje ..i cjenim tvoju samoprjegornost i trud i znanje. Naravno , nisi bezgrešan.. a i ko sam ja da nekog prosuđujem..možda kao i svaki od nas ne primječuješ svoje greške jer u kontekstu u kojem si nešto pisao i govorio su tebi trebale i imale neko drugo značenje..Ipak svi smo mi različiti jedan od drugoga i počesto iste rječi nemaju i isti smisao za svakog od nas ..pa tu ispada možda neka negativa ili kontriranje ...
Na putu si pročišćenja i razumijevanja ..imaš u tom smjeru veliki potencijal..možeš da se sagledaš u unutrašnjost a to češ sa vremenom još fino razviti..Cjeniš znanje i nauku , konkretnost i činjenice , ne prodaješ muda pod bubrege..Čvrsto stojiš sa nogama na zemlji a ipak te zanima i duhovnost ..oprezan si po tom pitanju i čini mi se da se ne želiš samo tako prepustiti a da nemaš prave dokaze o njoj ili nečemu...a to je ponekad teško imati.Ukratko.... i u glavnom .. a je to .

Osobno nikog ne želim napadati jer nema potrebe za tim .. ponekad velim kakvu oštru riječ ..a ona pogodi u naš ego i mi se osječamo uvređeni i napadnuti.. svi smo takvi..
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Prosvjetljenje

Post Postao/la antoniopavaroti »

pecurko je napisao/la:
Stvarno ti pisem sa puno ljubavi pazeci na svaku rec, da ne povredim i ne razjarim tvoju nestalnost.
Koliko je ljudi toliko je i puteva, svi su drugaciji u svojoj pojavnosti, a da su na kraju opet isti, prosti i oduvek znani.

Opet, mada znam kako ide dalje.
Vjerujem u tvoju ljubav.. i hvala ti na njoj...puno si mi pomogao sa njom i sa svojom pažljivošću , pogotovo na iscrpnoj analizi.... tko bi rekao da si tako dobar psihoanalitičar ?
Stojim ti na raspolaganju...
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Odgovori