Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Dukey
rank2
Postovi: 47
Pridružen/a: 10.02.2015, 15:18
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Dukey »

Zahvaljujem Beyond Ra na tako brzom odgovoru (y)
Sačekat ću do sutra da se sve u ekspresu dobro ohladi(oko podne sam sterilizirao tegle) pa ću inokulirati. Javim se ako uspije.
Ne znam koliko sam znanja zaboravio.
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Beyond Le Fov »

ja bi preporučio da se izvade teglice iz expres lonca oko pola sata nakon gašenja jer se inače na dnu prenapuhne zrnje i bude gnjecavo pa se nemože mučkati, i kondenzira se voda u teglicu bolje, a to ne želimo.

kad se izvadi i ohladi promučkati teglice da se vlaga dobro rasporedi, i nakon 24h do 48h mirovanja ubacit spore, mililitar u svaku teglicu, dobro promučkat i ne više dirat dok nebude zrelo za kejsanje.
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la antoniopavaroti »

ako je to klasična teglica od 750 ml i pošto nije puna do vrha ..nije li jedan mililitar ipak malo premalo?
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Beyond Le Fov »

mislio sam na tu klasičnu od 750ml, nije premalo, može i manje, u tom mililitru ima stotine spora. ako se sastruže jedan print na 8ml i dobro protrese nakon inokulacije teglice se ubrzo ravnomjerno zabjele.
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dawsongeek »

ako sam radio čaj od polusvježih gljiva da li mogu očekivat istu potenciju kao i kod svježih? stavio sam sušit neke cambodie i nakon 24h primjetio sam da se nešto teško suše jer su bile debele pa sam odlučio od njih napravit čaj. isjeckao sam ih škaricama, zasuo gramom limunske, prelio vrućom vodom i nastavio kuhat na laganoj vatri nekih ćuku vremena uz konstantno mješanje i sad ne znam dal bu to valjalo :/
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la pecurko »

A iz kog razloga si je kuvao još sat vremena?
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dawsongeek »

pa svaki put kad kuham čaj kuham ga sat vremena. to su inače 2 cooka po pola sata, a iz razloga da otopim što je više psilocina moguće. samo svaki put kad sam ga kuhao bila je riječ o svježim gljivama koje su odmah nakon branja išle u čaj, a ne ovak polusvježe ili bolje reć polusuhe pa ne znam što mogu očekivat od čaja
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Shanti
rank7
Postovi: 256
Pridružen/a: 28.07.2010, 01:23
Ima zahvala: 189 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Shanti »

eventualno možda će bit malo manja potencija...ali nepotrebno ti je kuhat još sat vremena, dovoljno je stavit u ključalu vodu i možda koju minutu da kuha, pa kasnije gljive opet potopiš malo u ključaloj vodi...
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dawsongeek »

pio si takav čaj? tj dal mi možeš reč da čaj pripremljen na takav način djeluje? jer kad ga kuhaš na način koji sam spomenuo onda možda "čaj" nije pravilan izraz :bigsmilee: to je bliže nekoj masnoj juhi, baš bude gusta tekućina (bilo je nekih 75-80g svježih gljiva u nešto manje od litre h20). taj "čaj" je popilo 5 ljudi, a ja sam bio jedan od njih ... jakooo, jako, jako !!! :psy :psy :psy ... bilo me je strah da sam predozirao ekipu uključujući i sebe ali sudeći po receptima za 5 ljudi je trebalo oko 100g svježih i tek kad sam po peti put pročitao recept i po peti put sam sebe uvjerio da nisam stavio previše, tek tad sam se mogao opustit i uživat jer stvarno sam mislio ... svašta :bigsmilee:
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Shanti
rank7
Postovi: 256
Pridružen/a: 28.07.2010, 01:23
Ima zahvala: 189 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Shanti »

hehehe nisam nikad pio takav čaj po tvom receptu, odnosno uvarak :D jer sam kolko se sjećam prije čito da nije nešto extra velika razlika u količini alkaloida...probat ću svakako ubuduće :)
Odgovori