Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
wonaabi
rank9
Postovi: 395
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:06
Ima zahvala: 185 puta
 pohvaljen: 136 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la wonaabi »

scenario je otprilike ovakav https://www.youtube.com/watch?v=GNIct-VkW18 poormans chamber :D. i dobar pokusaj, al nisu sampinjoni(dosadna okusa) nego shitakee.spika joj je otvorit opg spojit se gsrom i nekim restoranima pa radit domaću tjesteninu s gljivama, jer joj baba ima neke kokoši na selu i da ne duzim teglice su inokulirane i potopljene u vodu s atmanovim grijačem od 50vv, grijač je postavljen horizontalno, plastični kontejner ima u sebi oko 20 litara vode ali voda nikako ne doseže 26 stupnjeva iako je grijač namješten na 34.onih par tegli koje stoje uz rub grijača dobivaju vise topline od ostalih teglica.kako zimi postižete pogodnu temperaturu za razvoj micelija, ako je prostorija loše grijana?da li je grijač pre slab?mozda treba 2?čudno mi je da tako loše grije, šta je s ljudi koji drze u akvariju tropske ribe? sta se one smrzavaju?nose bunde i pletu džempere?one koje su marginalizirane i nemogu doć do svoje riblje bunde se skupljaju ko klošari oko vatre kraj grijača?jbm im sunce krvavo grijači su im tolko dobri da ribe moraju evoluirat i razvit kulturu odijevanja ili puštat dlake
recite ne yogi, kao drogi!
Shanti
rank7
Postovi: 256
Pridružen/a: 28.07.2010, 01:23
Ima zahvala: 189 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Shanti »

hehehe, ma te tropske ribice koje nemogu podnijet nižu temperaturu, one odumru...to je prirodni zakon, tako da kod nas imaš samo ove tropske ribice koje su preživile, znači kad kupiš kod nas u šopu, one su asimilirane za naše uvjete tako da nema frke...e sad ove po sloveniji, švicarskoj, one su već druga priča, njihovi vlasnici imaju kese i za dva-tri grijača tako da je njihov svijet puno veseliji od naših, taj njihov serotonin se osjeti, kako ti akvariji zrače (pošto voda prenosi energiju) pa ti akvariji isto ljepše i izgledaju (a i zato što su skuplji i bolji)...

a za shitakee nije bed ako nije 26 temperatura, čak i da je 18-19 je ok...malo bi bilo bolje da je toplije dok su u fazi kolonizacije jer će ić brže al ić će i ovako...ono 34 na grijaču je temperatura vode, tako da što je veća količina vode to bolje..
Avatar
Mi_Moon
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 09.02.2014, 22:11
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Mi_Moon »

Fora kako se priča o GSRovima raširila :). i ja imam plan uspostaviti proizvodnju ljekovitih i jestivih gljiva i preko gsr-a plasirati :). Najs!
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la antoniopavaroti »

To je uvjek tako..uvjek neka priča kruži kao super biznis..Sjećam se faze nutrija pa faze nojeva ..pa faze bizantskih štakora..zečeva..prepeličjih jaja..pa šiblja od vrbe za pleteni namještaj..pa šampinjona itd itd . Uglavnom , oni koji su prodavali matična stada , legla , sjema i ostali rasplodni materijal prolazili su jako dobro usput raspirujući priću o fantastičnim zaradama i super isplativosti . Nažalost , mnogi su nasjeli na tu tržišnu propagandu,investirali lovinđu u farme , uzgajališta , rasadnike itd. i gotovo niko nije uspio . Večina od onih koji su nudili rasadni materijal su fol nudili i "otkup" proizvodnje samo da bi lakše navukli papke na tanak led ,makar je stvar jako prozirna i polazi od pretpostavke da niko neće i ne voli konkurenciju pa se automatski postavlja pitanje zašto taj i taj prodaje nutrije tj. legla nutrija (ili nešto drugo) a istovremeno ih sam uzgaja? Moje je mišljenje , ne savjet , da treba dobro proučiti tržište, kome , gdje i kako prodati a pogotovo kako naplatiti..o tehničkim stvarima i proizvodnji netreba uopće govoriti koliko je važna i osjetljiva . Onima koji se ipak odluče na takav korak ..da krenu u proizvodnju nečeg , želim puno uspjeha i prosperiteta..
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
Mi_Moon
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 09.02.2014, 22:11
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Mi_Moon »

GSR-ovi su zato fora jer se događa komunikacija između proizvođaca i kupaca te se dobiva stalni feedback i stvara se solidarnost (Grupe Solidarne Razmjene):). Ali nije tema za ovaj thread :D.
Avatar
wonaabi
rank9
Postovi: 395
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:06
Ima zahvala: 185 puta
 pohvaljen: 136 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la wonaabi »

ne radi se tu o komercijalnom uzgoju to je hobistički projekt koji bi mozda jednog ljepog dana kroz godinu dvije postao nešto više.no kolko sam upoznat sa situacijom na tržištu ima mjesta za kvalitetne shitakee gljive i proizvodnja bi se isplatila čak i spustanjem trenutne cijene(al to bolje ne radit :D ). da se vratimo na temu moje posljednje minute su se oduzile na dane i neznam kako da postignem ravnomjernu temperaturu vode u kontejneru, ograđen je stiropolom jer je u prostoriji često jako hladno i sad ga ili ugrije na 30 oko grijača ili 23,24 na rubovima negdje je pretoplo negdje prehladno...stvarno sam prekratak s lovom jer sam uzo jos jedan grijač od 300vati da li neko zna kako improvizirat nešto za cirkulaciju vode?ugradio bi neki ventilator od starog kompa al sam tutle za elektroniku
recite ne yogi, kao drogi!
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Homunculus »

Koja je maksimalna temperatura na kojoj klasična bukovača (Pleurotus ostreatus) i Šitaka može da raste, znam parametre za grow koji su za šitaku i bukovacu do nekih cca 20 stepeni. Moje pitanje je da li se može u praksi uzgajati i na nekih 22-23 stepena koliko je kod mene u stanu sa centralnim grejanjem? Znam da ovo nije deo foruma za jestive gljive ali je u skladu sa prethodnim postovima :).
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la pecurko »

@Wonaabi- uzmi neku jeftinu kinesku potopnu pumpu za akvarijume, ovde kostaju 3-4 e. Tako će voda cirkulisati i trebalo bi da imaš istu T.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dawsongeek »

bok ekipa :) htio sam vas pitat na koji način održavate vlagu iznad 80% u boxevima. u zadnje vrijeme nikak ju ne mogu natjerat iznad 60-65%, a ne pomaže mi ne perlit. luftanje- možda previše luftam (3-4 puta dnevno) - ukoliko imam dosta pravilno raspoređenih rupica na boxu dal da možda smanjim luftanje na 1-2 dnevno?

u prijašnjim uzgojima sama aktivnost supstrata (bez perlita) je bila dovoljna da vlaga u boxu bude 90+%, a sad mi se nekako supstrati brzo isuše, a da pritom ne izbace plodove ili u najboljem slučaju par njih (kejsing nije predebel - 1-1,5cm).

pomagajte :bigsmilee:
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Zgubidan »

Ja imam posudu vode i grijač u boxu. Tak da odma grije box i vlaga je full stalno. Čak moram pokrivati posudu vode jer mi se previše navlaži pa sve kapa. Ak ti je to prevelko za box, pukni čašu il lonac vruće vode pa nek hlapi polako. 1-2 put na dan zamjeniš vodu i to je to.
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Odgovori