Psilocybe na Balkanu

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Psilocybe na Balkanu

Post Postao/la pecurko »

Juce sam na Bioloskom fakultetu imao uvid u zbornik radova Borovicke(pronalazaca P.bohemica)

Uglavnom je dokazao da su P.serbica,P.bohemica razlicite i zasebne vrste jedna od druge, a takodje i da je moguce da obe vode poreklo od P.cyanescens, ali da pokazuju odredjene razlike u samom zivotnom ciklusu.
Naime uzorak P.serbice koju je dobio na analizu stigao mu je iz Hrvatske,ali ne pise ime izvora...

Po Jochenu Gartz-u, najcesca magicna percurka u Evropi bi bila P.semilanceata.Ima je u V.Britaniji, Francuskoj, Nemackoj, Poljskoj, Ceskoj, ali je takodje uzorkovana i na jugu Madjarske, tako da slobodno mozemo predpostaviti da je sada ima i na nasim pasnjacima.
Sledeca je P.cyanescens, cije je prostiranje jos vece,ima je i u Grckoj i u Severnoj Africi, tako da sumnjam da su spore zaobisle i sumama bogat Balkan.
P.moravica je takodje nalazena i u Madjarskoj tako da mozemo gajiti nadu da je ima i kod nas.

I meni najzanimljivija P.serbica koja kao i cyanescens pokazuje jaku reakciju plavljenja, raste u sumama,sto nije cesto za Psilocybe, i to najcesce Bukve(fagus silvatica)
Takodje kod nas ima i vise vrsta Paeneolus-a, medju kojima i sphinitrus koji je kako u kojoj literaturi negde potentna gliva, a negde navodno ne....Treba proveriti :)

Nadam se da ce vam ovi podatci otvoriti oci kad sledeci put budete setali po prirodi, pogotovu u ovom jesenjem periodu,kada imamop najvece sanse da naletimo na neku od njih.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
S.K.O.J.
rank2
Postovi: 39
Pridružen/a: 07.04.2010, 00:13
 pohvaljen: 1 put

Re: Psilocybe na Balkanu

Post Postao/la S.K.O.J. »

Panaeolus sphinctrinus sam prije par mjeseci pronasao. i procitao sam u nekoj literaturi da nije potentna i sve to pobacao. :( naravno da ima toga i kod nas, pogotovo tih koje si nabrojao. a ubjedjen sam da sam hodajuci nasim sumama vidjao i P. semilanceata, ali to me tad nije zanimalo. :)
a imam poznanika starog 40ak godina koji je to nalazio u svojim mladjim danima, i upozorio me da su jako potentne. vjerovatno je neka od ovih par vrsta
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Psilocybe na Balkanu

Post Postao/la Red »

P. semilanceata je navodno jedna od potentnijih, kao havajke :)

hvala na infu, svakako ce dobro doci da se ljudi informiraju. za sve one koji zele znati nesto vise o psilosibama u divljini neka bace oko na ovu temu http://themajka.com/viewtopic.php?f=26&t=158
i nek si skinu knjigu koja obraduje veliki broj gljiva i pomalo u prirodu istrazivat.

pocelo je hladnije vrijeme i ceste kise, dobro otvorite oci, nikada ne znas sto se krije u travi :ymcowboy:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Psilocybe na Balkanu

Post Postao/la pecurko »

Citao sam tu temu ali sam dok sam ovo pisao nju smetnuo sa uma.Sorry =((
Takodje sam ovih dana citao u nekim tabelama da P.azurescens ima najveci postotak psiloybina i beocistina....

Ono sto sam hteo reci je da njih ima i u Hrvatskoj, sigurica.
Imam par prijatelja iz jednog drustva ciji sam i sam clan koji su se radili domacim psilocybama, medjutim nekako smo s godinama izgubili kontakt tako da sad ne mogu doci do blizih informacija, ali mislim da bio i ljudima iz vani bio gust kad bi mogli da naruce spore P.serbice koja je mediate to highly potent prema Gartzu.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Psilocybe na Balkanu

Post Postao/la Red »

ma nista sorij, daj..sve ok...dao si malo vise informacija koje ce definitivno koristiti! ja sam samo zeljela povezat te dvije teme posto su usko vezane, da ljudi znaju.

upravo tamo mozemo vidjeti kako je jedan od clanova nasao psilosibinke doslovno u svom vrtu, dakle nije da nema, samo ih treba otkriti.

ah kada bi se imalo vremena i para da se ode u ludi izlet po ex jugi u potrazi za takvim gljivama, mapira ih se i objavi ljudima, neka ljudi beru, nek uzivaju :D majka priroda dala, steta ne iskoristiti takav divan spoj koji je u njima stvorila :YMDAYDREAM:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Psilocybe na Balkanu

Post Postao/la pecurko »

Jako zanimljiva ideja to sa mapirajem, ja cu svakako ove jeseni obici par lokacija bogatih pecurkama,pocev od sutra, ako nista bar ce biti vrganja.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Psilocybe na Balkanu

Post Postao/la pecurko »

Evo jos malo novina iz sveta evropskih psilociba.
Naime par naucnika medju kojima i Jan Borovicka, su evropske psilocibe podelili u tri zasebne filogenetske linije u prvoj su P.coprophyla i P.semilamceata, drugu liniju predstavljaju glive srodne cyanescensu:p.cyanescens,p.azurescens,p.subaerginosa i treci red su gljive iz reda Serbica gde su neke dosadasnje vrste svrstane kao varijeteti.Pa tako u liniji serbica sad imamo: P.serbica, P.serbica var.moravica, P.serbica var.bohemica i P.merdaria...
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Psilocybe na Balkanu

Post Postao/la Red »

Hvala na dojavi, odlina informacija :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
melkior

Re: Psilocybe na Balkanu

Post Postao/la melkior »

S.K.O.J. je napisao/la:Panaeolus sphinctrinus sam prije par mjeseci pronasao. i procitao sam u nekoj literaturi da nije potentna i sve to pobacao. :( naravno da ima toga i kod nas, pogotovo tih koje si nabrojao. a ubjedjen sam da sam hodajuci nasim sumama vidjao i P. semilanceata, ali to me tad nije zanimalo. :)
a imam poznanika starog 40ak godina koji je to nalazio u svojim mladjim danima, i upozorio me da su jako potentne. vjerovatno je neka od ovih par vrsta
Panaeolus sphinctrinus je gljiva koja izaziva halucinacije. Uspijeva na konjskoj balezi i to na 800m nadmorske visine. pobuđuje vrlo ugodne kolorističke vizije praćene euforijom (njezin sastojak psilocybin ima djelovanje slično LSD-u, ali bez njegovih loših posljedica, mamurluka, glavobolje i privikavanja).
Nažalost, tih panaelusa ima oko 12 vrsta, ali njihova su djelovanja vrlo opasna, a od panaeolusa sphinctrinusa se razlikuju tek mikroskopski, pa je svaka igra s njima opasno kockanje sa životom.(Ivan Focht ''Gljive jugoslavije'').
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Psilocybe na Balkanu

Post Postao/la HypnoToad »

Ispričavam se, ali te informacije su potpuno pogrešne. Panaeolus sphinctrinus (tj. Panaeolus papilonaceus) ne sadrži psilocin niti psilocibin, iako neke varijacije mogu sadržavati te spojeve u tragovima, uz određenu količinu serotonina, triptofana i uree. Dalje, niti jedna vrsta iz roda Panaeolus nije toksična, a njihova konzumacija nikako nije "opasno kockanje sa životom". Najgore što se može dogoditi je blaga mučnina od konzumacije velike količine nekih od tih gljiva. Ili izrazito jako psihodelično iskustvo ako se neaktivna gljiva zamijeni jako aktivnim Panaeolus subbalteatusom. :D
Knjige gospodina Fochta su prilično zastarjele i sadrže podosta netočnih informacija.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori