~ Uzgoj Peruvian Torcha ~ od sjemenke pa do zdravog kaktusa

Upoznajte magične kaktuse i sukulente te kako ih uzgojiti
outTake

Re: ~ Uzgoj Peruvian Torcha ~ od sjemenke pa do zdravog kaktusa

Post Postao/la outTake »

Evo, nasho sam temu i sam prochitao postove.. Ja bi pitao Red josh neshto okolo peruvian torch: Dali je moguche da ima povishe kaktusa na izgledu slichni sa peruvian torch, ili je unikatan po izgledu?
Ovo inache pitam, jel sam ga video kod komshe na tarasi takvo neshto, ali ne znam dali je to :D

pozz
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ~ Uzgoj Peruvian Torcha ~ od sjemenke pa do zdravog kaktusa

Post Postao/la Red »

svi su oni VRLO slicni, ali se ipak razlikuju po broju rebara npr. Ali sumnjam da netko ima takve kaktuse doma, najvjerojatnije slican, svi su slicni :D dok ne vidis naziv latinski ne mozes biti siguran osim ako nisi neki dobar poznavaoc.

najbolje ga pitat :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: ~ Uzgoj Peruvian Torcha ~ od sjemenke pa do zdravog kaktusa

Post Postao/la mr. gljiva »

inače, cereuse teško raspoznaju i dobri poznavatelji kaktusa ;)
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
wizard.hannah
rank6
Postovi: 216
Pridružen/a: 19.01.2011, 21:38
Ima zahvala: 35 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: ~ Uzgoj Peruvian Torcha ~ od sjemenke pa do zdravog kakt

Post Postao/la wizard.hannah »

Red je napisao/la:Sadrzi meskalin i to bi te trebalo zanimati ako se vec raspitujes o djelovanju. slicno gljivama ali opet druga zona.

u tu kategoriju ti spadaj san pedro i pejotl, ali peruvijan torc koji je ovdje opisan je vrlo zahvalan jer raste upola brze od ovih dvoje navedenih. peruvijanac ti postigne 30 cm u roku 3 god ako su uvjeti optimalni, i to bi npr. bila jedna doza meskalina za rad od nekih 6-8 sati pretpostavljam.

ovi drugi rastu vrlo sporo i bogami bi se namucio i ostario dok bi ih konzumirao.

ako ti je do brze konzumacije, rade pokusaj uvest kaktus..mada ti to ne bi predlozila, ako posiljatelj nije diskretan u slanju.
Hi ..ladies and guys.
Red, zar možda ne griješiš oko rasta? Torch da raste brže od Pedra? Ja to nisam zamjetio.
Pokraj toga mogu reći da Torch raste brže kao seedling te manji cacti ali čim koru stvori pod navodnicima uspori rast. Pedro nasuprot sporije starta ali zato brže raste kasnije.
Kraj toga Pedro ima više alkaloida po cm/2. Ili ima više snažnijih-aktivnih alkaloida then Torch.

P.S. Pazite se kada ga kupujete preko granice, jednom če reći NE! I biti čete prvi uhičeni i osuđeni radi meskalina a da u kontextu se ne spominje Peyote.

Peace
Light
Love
Bless ;)

P.P.S.

Nije potrebno toliko špricanja....
Dovoljno je seed staviti u širu posudu sa zemljom, namočiti dobro zemlju i prekriti posudu sa folijom(transparentnom-plastičnom). U biti mini green-house
You're traveling through another dimension, a dimension not only of sight and sound but of mind; a journey into a wondrous land whose boundaries are that of imagination. That's the signpost up ahead — your next stop, the Twilight Zone.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ~ Uzgoj Peruvian Torcha ~ od sjemenke pa do zdravog kakt

Post Postao/la Red »

O uzgoju pise na prvoj stranici i u ostalim temema obradena je briga o kaktusima, vjerujem da svatko sada moze zasaditi sjemenku kaktusa i uzgojiti bar neko malo cudo :D kako se tko ponasa kod uzgajanja i sadnje, na njemu je. u biti svatko na svoj nacin otkriva sto je najbolje za njihovog bodljikavog ljubimca.

imas pravo, ne treba puno spricati, pogotovo ako je najlon preko, onda uopce nema potrebe. no ako netko nema najlon, mora zemlju odrzavati mokrom ;) inace nista od klijanja.

Sto se tice brzine rasta. san pedro i peruvijan su tu negdje u rangu rasta, iako su meni iskusni ljudi iz vlastitog iskustva rekli da im peruvijan brze raste. takoder ga preferiraju za kalemljenje spororastucih kaktusa. a i na netu sam nailazila na slicne informacije.

a iz osobnog iskustva moram priznat da mi peruvijan odlicno napreduje kroz ove 3-4 godine, pogotovo ako ga vani na sunce bacite preko ljeta. a san pedro sada nakon godine dana ide sporo, ali doci ce i oni na svoje kada ojacaju.

mislim da za rast postoje mnogi faktori. svjetlo i zemlja kao i uvijeti u kojima raste kaktus. tako da su moguce razlike u rastu bez obzira na informacije koje kolaju netom.

kako god, sve to sporo raste kada se pogleda realno :ymdevil:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
vrtniPatuljak
rank3
Postovi: 91
Pridružen/a: 30.04.2011, 12:39
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: ~ Uzgoj Peruvian Torcha ~ od sjemenke pa do zdravog kakt

Post Postao/la vrtniPatuljak »

je li ga legalno uzgajati kao ukrasni kaktus
"love the life you live, live the life you love.” - Bob Marley
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: ~ Uzgoj Peruvian Torcha ~ od sjemenke pa do zdravog kakt

Post Postao/la dr.manijak »

Naravno da jeste, pa na cvetnim pijacama imas da kupis ovaj kaktus kao i svaki drugi kaktus.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: ~ Uzgoj Peruvian Torcha ~ od sjemenke pa do zdravog kakt

Post Postao/la HypnoToad »

U HR sam prilično siguran da nije, može možda proć kao ukrasni kaktus jer nije lako prepoznatljiv, ali kod nas je sve ilegalno.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: ~ Uzgoj Peruvian Torcha ~ od sjemenke pa do zdravog kakt

Post Postao/la mr. gljiva »

sjećam se prvih fotki s mobom '07 slikao u botaničkom njihove peruvijance u teglama koji su sigurno stari 70ak godina ako ne i više jer svake godine obilno cvatu, naravno cvijet se otvara po noći a prek dana je zatvoren :p

HypnoToad je napisao/la:... ali kod nas je sve ilegalno.
dobro pa bar nemamo kazne kao u Indoneziji ;)) :ymdevil:
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
vrtniPatuljak
rank3
Postovi: 91
Pridružen/a: 30.04.2011, 12:39
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: ~ Uzgoj Peruvian Torcha ~ od sjemenke pa do zdravog kakt

Post Postao/la vrtniPatuljak »

mislim narucit sjemenke sa ebaya pa pitam jel ima tu kakve opasnosti
"love the life you live, live the life you love.” - Bob Marley
Odgovori