Čista soba i kutija sa rukavicama

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Čista soba i kutija sa rukavicama

Post Postao/la CroOyster »

Nakon ne znam ni koliko pokušaja uvijek imam problema sa onim kontaminacijama... Kao konačno riješenje odlučio sam sagraditi čistu sobu, a da budem još sigurniji u toj sobi dodao sam kutiju sa rukavicama hermetički zatvorenu, sve je napravljeno od najlona za plastenike najlon je postavljen sa unutarnje strane to ovako izgleda:

slika

slika

I opet problemi sa kontaminacijom soba sama po sebi je hermetički zatvorena a i kutija unutra, dezinficiram sa 70% alkoholom i tekućinom koju samkupio u apoteci zove se septol.
dali je moguće da kontaminacija dolazi direktno sa printa jer print nisam radio u čistoj sobi?
Zadnja izmjena: CroOyster, dana/u 03.06.2014, 16:15, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Mi_Moon
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 09.02.2014, 22:11
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Čista soba sa i kutija sa rukavicama

Post Postao/la Mi_Moon »

Normalno da je moguće :). a i pripravak supstrata mozda ? sterilizacija i to.
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Čista soba sa i kutija sa rukavicama

Post Postao/la CroOyster »

Mi_Moon je napisao/la:Normalno da je moguće :). a i pripravak supstrata mozda ? sterilizacija i to.

Radi se o prijenosu spora iz šprice u teglu sa žitom ( slijedo sam postupak sa ovog foruma o pravljenju šprice i uzimanju printa)..
Žito sam ostavio 24h u vodi da se namače, nakon toga sam žito prokuhao u loncu cca nekih pola sata je lagano krčkalo, žito sam ocijedio i potovario u tegle, poklopce na teglama sam probušio na dva mjesta sa dvije male rupice kroz koje bi išla igla, preko rupica nalijepio onu medicinsku traku zatvorio tegle preko poklopca sam prevukao alufoliju u dva sloja i stavio u ekspres lonac da se prokuha nekih sat i pol... ekspres lonac nisam odmah otvarao nego tek za 24h i to u onoj sobi... to je to otprilike
riz14
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 16.12.2013, 20:26
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Čista soba i kutija sa rukavicama

Post Postao/la riz14 »

Mene zanima čemu ovolike komplikacije, dali misliš proizvesti tonu gljiva za izvoz ili što? :D
Ako uzgajaš samo za sebe onda radi kejkove od vermikulita i rižinog brašna i problem riješen, imaš dovoljnu količinu potentnih gljiva za sebe i prijatelje :mushh: :)
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Čista soba i kutija sa rukavicama

Post Postao/la HypnoToad »

Čovjek uzgaja jestive gljive, bukovače, nema se namjeru drogirat... Ne kažem da je išta nužno loše u tome, al za se najest treba malo više nego za se nadrogirat, pa kejkovi od rižinog brašna ne vrijede. ;)
Sve je to lijepo sređeno, možda malo pretjerano, ali kad jednom uštimaš detalje biti će odlično.
Za sterilizaciju koristi onaj Oust u spreju za površine, dobro pošpricaš unutrašnjost gloveboxa i pustiš oko 20 minuta potpuno zatvoreno da se zrak slegne i da se unište spore.
Moj savjet ti je da naučiš radit s agarom i nabaviš potreban materijal, jednom kad to savladaš je sve puno jednostavnije, odmah možeš izolirati zdravi micelij od kontaminacija i preseliti na drugi medij, ne trebaš bacati cijele tegle sa žitom zbog mrvice plijesni. A bukovače su inače strašno agresivne pa pobiju svu plijesan pred sobom ago ih pustiš dovoljno dugo na agaru.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
riz14
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 16.12.2013, 20:26
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Čista soba i kutija sa rukavicama

Post Postao/la riz14 »

Ups moja greška, nisan vidija da je ovo pod jestive gljive i uzgoj #-o :-s
Hypno mislija san na smeđe rižino brašno, BRF kejkovi :winkk: :psy
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Čista soba i kutija sa rukavicama

Post Postao/la HypnoToad »

Znam na što si mislio, i ja sam na to mislio. Svejedno bi ih trebalo bar 30 za jedan osrednji ručak od bukovača.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
WEEDetix
rank7
Postovi: 271
Pridružen/a: 24.01.2014, 09:01
Ima zahvala: 63 puta
 pohvaljen: 101 put

Re: Čista soba i kutija sa rukavicama

Post Postao/la WEEDetix »

pa sa ovakvom sobicom rad na agaru bi bio lagan ja sam uspio klonirat iz tkiva na agaru u kucnim uvjetima a u ovim bi to islo nema kaj kupis kupovne gljive uzmes komad tkiva iz sredine gljive nmocis ga u peroksid i preneses na pripremljeni agar+ med (agar je zgusnjivac od algi ima ga za kupit u ducanima sa azijskom hranom oni ga koriste u kuhinji) to ce ti nakon par dana pustit miceli ako dode do kontaminacije zdravi miceli odstranis opet u perksid i na novi agar kad prekrije cjelu povrsinu agra uneses cistu posudu s agarom u glowebox i tamo ga podjelis na komadice i u svaku steriliziranu teglu po komadic opet peroksid pa u teglu 3 postotni peroksid ce ubit bilokakve spore a nece ostetit zdravi miceli
slika
riz14
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 16.12.2013, 20:26
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Čista soba i kutija sa rukavicama

Post Postao/la riz14 »

Čekaj Hypno, pomišali smo sve :D Ja san mislija da on oće uzgajat magične gljive i zato san mu pridložija brf kejkove. Nisan mislija na nikakve nepsihoaktivne gljive :) Sori na spamanju :zacepi:
Avatar
Mi_Moon
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 09.02.2014, 22:11
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Čista soba i kutija sa rukavicama

Post Postao/la Mi_Moon »

I ja zabrijo :S. Ja neki dan uzo iz gljive iz eko uzgoja komadiće te ih bacio u pasterizirani soc od kave pomiješan sa piljevinom. Zanima me baš oće se što razvit :)
Odgovori