Uzgoj ostalih vrsta gljiva

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
mazija
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 20.11.2011, 13:03

Uzgoj ostalih vrsta gljiva

Post Postao/la mazija »

Zna li iko na forumu o uzgoju vrsta kao što su šitake, bukovača, smrčak( ako je moguće uzgojiti) i drugih? Kako uopće nabaviti spore takvih gljiva ili se moraju klonirati ?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Uzgoj ostalih vrsta gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Kod nas nije lako nabaviti kulture jestivih gljiva. Spore se ne koriste jer takvi uzgoji nisu pouzdani, nego se upotrebljava već razvijeni micelij, ili na agaru ili u tekućem mediju, ili već nacijepljeno zrnje. Mislim da kod nas fungi perfecti prodaju vreće micelija nekoliko vrsta, dok se micelij bukovače može naći po oglasnicima za puno manje novaca. Za hobi uzgoj najbolje je klonirati gljivu iz trgovine.
Shiitake se najbolje uzgaja na piljevini listopadnog drveća, bukovača može i na slami ili kartonu, ovisi što ti je dostupnije. Shiitake i ostale vrste su nešto zahtjevnije što se tiče uvjeta, bukovači je važno da ima dovoljno zraka i svjetla, pa ju je najbolje uzgajati vani.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
neno jarun
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 09.05.2012, 10:36

Re: Uzgoj ostalih vrsta gljiva

Post Postao/la neno jarun »

lijep pozdrav ... zanima me uzgoj jablanovače - Agrocibe aegerita - molim pomoć pri nabavci micelija ili još bolje "zaraženog" drvenog otpiljka ,, e-adresa, telefon, www i sl. kontakt je itekako dobrodošao,,, zahvaljujem :)
Avatar
Mi_Moon
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 09.02.2014, 22:11
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Uzgoj ostalih vrsta gljiva

Post Postao/la Mi_Moon »

dali netko ima iskustva sa baršunastim panjevčicama ?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Uzgoj ostalih vrsta gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Da, što te zanima?
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Mi_Moon
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 09.02.2014, 22:11
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Uzgoj ostalih vrsta gljiva

Post Postao/la Mi_Moon »

sve :D. Navodno je zimska gljiva al opet sam cito da se moze uzgajat na 20 + temp. Također da se moze uzgajat u staklenkama (neznam koji supstrat). Tak da me zanima dali se moze sad uzgojit te u manjim kolicinama jer sam ogranicen prostorom... Tnx toad :)
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Uzgoj ostalih vrsta gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Divlja Flammulina velutipes je baš prava zimska gljiva, raste kada ništa drugo ne može, čak i pod snijegom, ali nikad u neko drugo doba godine. Ovi moderni kineski kultivari rastu i na višim temperaturama, ali onda trebaju barem cold shock da propinaju, nakon toga bi vjerojatno rasle i na 20. Meni su najbolje išle in vitro na kulturama koje su bile spremljene u frižideru, u sobi u boxu ih je bilo jako teško natjerat da krenu.
Mogu se uzgajati u staklenkama na piljevini, kada krenu pinat na staklenku staviš visoki naopaki čun od nekog plastificiranog papira ili nešto slično i poklopiš prozirnom folijom, tako rastu visoke, a i ne treba ti poseban box za plodonošenje.

Ovako nešto to izgleda
slika
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Mi_Moon
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 09.02.2014, 22:11
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Uzgoj ostalih vrsta gljiva

Post Postao/la Mi_Moon »

Sutra idem u fungi perfek pa cu pitat dali su njihovi miceki oke za vise temperature.. Jbg doma stari ima hladnjaće koje bi bile idealne za to al nisam vise doma :D.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Uzgoj ostalih vrsta gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Ja sam imao kineski bijeli kultivar koji je kao za više temperature i iznad 15 stupnjeva nema teorije da bi propinao. Nakon tjedan dana na +4 u frižideru bi krenule, i na sobnoj temperaturi nastavile.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Mi_Moon
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 09.02.2014, 22:11
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Uzgoj ostalih vrsta gljiva

Post Postao/la Mi_Moon »

Navodno su jako fine. Frend ih jeo u japanu i kaze da mu je najbolja gljiva koju je jeo..
Odgovori