Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la luther7hrol »

Stvar je u tome što nikada nisam imao problema s nikakvim kontaminacijama dok su u inkubatoru, sve prođe u savršenom redu, do trenutka kad ih stavljam na sušenje. Tada se nakon nekoliko dana na veliku večinu njih lagano nahvata te zelene plijesni. Neke su ipak OK, ali one koje mi nije uhvatila ta plijesan imaju taj problem da sam ih bio prekasno ubrao, pa su skroz crne od spora koje su pustile. Još se pitam ima li kakve smetnje da ih jedem takve, jer ih ima podosta koje su mi skroz crne od spora?

BTW, svakako bih ih stavio u ziplock vrećice na čuvanje, ali nikako da se posuše u dovoljnoj mjeri da to mogu i učiniti, očito mi ostaje samo da držim fige. Čak ni pećica/ventilator kombinacija ne ubrzavaju baš proces sušenja što mi opet nema logike. Na kraju sam ostavio samo mali ventilator da puše po njima preko dana, nadajući se da če sam suhi zrak učiniti posao.

Dodatno mi je palo na pamet, da ih probam staviti u growbox ormar, gdje imam maksimalno suhi zrak i temperaturu od 24-28'C ovih dana. Vjerujem da bi ih takva atmosfera brzo osušila. Jedino ne znam kako bih ih zaštitio od HPS-ice odnosno njenog UV zračenja koji, AFAIK, uništava alkaloide shroomsa.
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la oseloth »

Možeš ih jest sa sporama. Možda budu malo gorke al nije biggy

Frižjder fantastično isušuje. Stavi ih na papir i u frižider na dva dana. Ili da može na toplo. A možeš i kupiti onu kuglu za upijanje vlage. Ima je u svakoj trgovini. Pa staviš sve sa tom kuglom u neku kutiju. I bam preko noći suhe ko barut. A za čuvanje predlažem med. Najjebenije je a i fino za pojest. Ž
nonickname1
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 03.09.2013, 23:56

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la nonickname1 »

U poslijednje vrijeme imam problema za ovom zelenom buđi! pojavi mi se utegli kada je gotovo 100% kolonizirana !! jeli problem u filteru koji koristim, a koristim flastere one što se kupuju na metar! ?
Avatar
Kovjastik
rank2
Postovi: 33
Pridružen/a: 10.07.2013, 22:48
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 4 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Kovjastik »

Meni je u kejsu krenula buđ. Zanima me da li kejs treba prskati vodom? Čini mi se da je krenula buđ kad sam prskao.
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 48 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Echoes »

nonickname1 je napisao/la:U poslijednje vrijeme imam problema za ovom zelenom buđi! pojavi mi se utegli kada je gotovo 100% kolonizirana !! jeli problem u filteru koji koristim, a koristim flastere one što se kupuju na metar! ?
ne bi trebalo biti zbog filtera jer kroz njega ne prolazi ništa osim zraka (ako nema rupa i sl.). vjerojatno su u teglu došle kad si unosio spore, preko igle ili se kontaminirala voda u injekciji
Kovjastik je napisao/la:Meni je u kejsu krenula buđ. Zanima me da li kejs treba prskati vodom? Čini mi se da je krenula buđ kad sam prskao.
teško da je zbog vode. moja pretpostavka - nedovoljna izmjena zraka. češće otvaraj box i provjetravaj
i da, kejsing treba prskati vodom nakon što izmjeniš zrak jer tako gubi vlagu
tišina je najbolji jezik
Avatar
Kovjastik
rank2
Postovi: 33
Pridružen/a: 10.07.2013, 22:48
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 4 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Kovjastik »

Ok, hvala. Provetravaću, prskaću valjda ću imati sreće. Uklonio sam to malo buđi nadam se da se neće namnožiti.
Interesuje me kada se beru? Odmah kad se otvori kapica ili kasnije?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Naravno da će se namnožiti. Jednom kad se plijesan primi, nema nikakve šanse za spas.
Ako joj dozvoliš da se razmnoži i razbaca spore posvuda, možeš zaboraviti na bilo kakav uspješni uzgoj u budućnosti.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la mr. gljiva »

Borba sa zelenom plijesni je moguća jedino kad je micelij već kejsan, i to na način da se donekle uspori njen napredak. Treba je primjetiti i reagirati jako rano, najčešće mi se javljala sa strane gdje nije bilo kokosa i to na jednom ili dva zrna. Uzeo bi komadić toaletnog papira i namočio ga peroksidom te ga takvog zaljepio na mjesto infekcije da se spore baš ne razlete kad krenem prčkati i odstranjivati šire područje oko kontaminacije. Nakon toga bi "osovio" tada već formirani kejk (kontaminacija je uvijek dolazila od prvog flush-a nadalje) da je rupa na gornjoj strani i u nju bi natočio peroksida nek se safta 3-4h. Nije rješilo problem, ali se obično još mogao izvući jedan flush prije totalnog kaosa :)
I naravno odvojiti od ostatka zdravih kejkova,tj. micelija.
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la luther7hrol »

oseloth je napisao/la:Možeš ih jest sa sporama. Možda budu malo gorke al nije biggy

Frižjder fantastično isušuje. Stavi ih na papir i u frižider na dva dana. Ili da može na toplo. A možeš i kupiti onu kuglu za upijanje vlage. Ima je u svakoj trgovini. Pa staviš sve sa tom kuglom u neku kutiju. I bam preko noći suhe ko barut. A za čuvanje predlažem med. Najjebenije je a i fino za pojest. Ž
Morat cu pronaci te kugle za vlagu. A frizider sam probao, i dogodilo se to da mi nakon desetak dana unutra sve pojela ona zelena plijesan, a ostale su vlazne odnosno gumaste. Izgleda da razne metode susenja kod mene ne pale iz nekog razloga :-? :rolleyes:
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la oseloth »

Zanimljivo. Ništa. Nađi to punjnje za vlagu. Ima ga svaki trgovački centar
Odgovori