Kontaminacije

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la shroomko »

Klaypex Delusion je napisao/la:Wet spot kontaminacija se ne širi zrakom ;) .
Ako ti se dogodi bilo koja druga kontaminacija.
Uzmeš kantu vode i odneseš na dvorište. Kontaminare teglice uroniš u vodu i onda ih otvoriš. Pustiš vodu da uđe unutra i sve pod vodom streseš u tu kantu.
Teglice bez ikakvoga sadržaja ne moraš sterilizirati dva sata. Dobro ih ispereš/opereš sa nekime deterdžentom ili alkoholom ako ga imaš viška =\ .
Neće li spore zelene plijesni ovom metodom dospjeti na tebe, tvoju odjeću, kosu itd i vratiti s tobom u stan?
Avatar
Klaypex Delusion
rank5
Postovi: 186
Pridružen/a: 16.06.2013, 12:08
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 33 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Klaypex Delusion »

Pa neće, vjerojatnost je minimalna, ako sve radiš ispod vode.
Teglicu otvaraš tek kada je u potpunosti uronjena. Voda uđe u teglicu u potpunosti i sve ljepo potopi i namoči da ne može letjeti zrakom.
"Since that day, I haven't been the same" :mushroom:
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la kontaminacija »

haj, izgleda da imam problema. nisam uzgojio ništa već par godina. danas skinem sa tavana neke zaboravljene tegle kad unutra iznenađenje. CRNE kontaminacije na nekoj zaboravljenoj raži ....

ima i nekih ostataka raži koje su ostale u praznoj staklenki i isto malo pocrnile ....

pa me sad zanima, šta da radim sa tim staklenkama. uglavnom nisu čiste- muljave i blatne i svakakve,, nekad su neke bile kontaminirane pa se opet iskorištavale ...

i kako ću pobjedit to crno što čeka u staklenci da se aktivira ....

puno hvala na odgovorčiću. plačem jel mi proso namočen a nemam u šta da stavim ....

tj. imam :P
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la dr.manijak »

Izbacis taj sadrzaj, onda uzmes onu hrapavu stranu sa sundjera i lepo trljas dok ne skines sve. Isperes pa ponovo sve sa toplom vodom.
Ubacis malo alkohola u tegle na dno, ali malo, 2-3ml onda izokreces teglu da alkohol predje na sve unutrasnje stranice tegle, ubacis u rernu i lagano grejes, 50-100- i zavrsavas sa 150c*.
Mislim da nema detaljnijeg.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Shanti
rank7
Postovi: 256
Pridružen/a: 28.07.2010, 01:23
Ima zahvala: 189 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Shanti »

Ali tu kontaminiranu teglu nemoj otvarat u kući...ili makar ne u istoj prostoriji gdje misliš nastavit proces...
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la kontaminacija »

haaah. evo ga, izvadio sam iz šporeta (onaj na drva pa teško ide preko 150 stupnjeva) peklo se par sati :P

aaa s druge strane drugi problemi- nakon što sam proso ostavio 24h na namakanju, , vidjevši da je previše vlažna izvana- odlučio sam ju malo prokuhat pa sam ju maaaalo prekuhao. ne puno ali neko zrnje je se skuhalo :(( :((

muči me što nemam kvalitetnog zrnja. raži nema nigdje, kukuruza ima al s njim nevolim radit, proso je skupo, zobi ima za kašu kupit pa neznam jel dobro,,...

ovo blago skuhano proso ću ipak oplodit pa da vidimo ..
aljosha23
rank2
Postovi: 33
Pridružen/a: 05.11.2013, 22:51
Ima zahvala: 5 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la aljosha23 »

Pozdrav, imam malu dilemu, dok sam prebacivao iz jednog kontejnera u drugi zeznuo sam stvar. U jednom kontejeneru sam imao nekih 25C a u drugomo neki 27C. Pa mi se aktivirala neka kontaminacija ili ja bar tako mislim. Kacim tri slike pa ako moze neki savet dal da ih bacam ili ne .
1)Ova tegla je 98% bela ( kolonizirana) ali ima neku blagu zutu boju. Dal da je poradjam ili da bacam? To zuto se ne siri ali me muci.
slika
2)Ovde mi se na dnu pojavila zelenkasta mrlja, samo na tom jednom mestu i nigde vise, tegla je na nekih 60% kolonizacije.
slika
3)Ova treca ista prica, nekih 50% kolonizacije, ima ovu jednu tacku koja mi deluje blago zeleno,i to samo tu. Dal da je bacam ili pustim da micelin ili pobedi ili izgubi?
slika
Hvala unapred
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la mr. gljiva »

Prva tegla će biti bez problema,ali trebaš to pod hitno bacit van na kejsing. Ovo na dnu nisam baš ziher..čini mi se kao da je micelij poplavio?, ako ne budeš tresao nego polako vadio žlicom (prije toga nagneš teglu da spuzi zdravi "komad) ovo na dnu bi trebalo ostati priljepljeno.
Na trećoj slici ne vidim ništa...možda sam ćorav :ymdevil:
skuliran do jajc :thumbsup:
Shanti
rank7
Postovi: 256
Pridružen/a: 28.07.2010, 01:23
Ima zahvala: 189 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Shanti »

ma super je to, čak i ako nađeš mali sumnjivi dio, možeš ga odstranit pa porodit ostalo, a i da ima većidio sa kontaminacijama opet bi to frutalo...
putnik
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 07.01.2014, 23:49
Ima zahvala: 5 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la putnik »

lijep pozdrav... nije me bilo par dana kuci taman kad su gljivice trebale pocet s rastom....sve sam zatvorio vratio na 28 stupnjeva jer sam morao hitno na put no kad sam se vratio casing se valjda kontaminirao i izgleda skroz cudno :S .....da li da pocnem novu turu ili da dam ovoj jos koji dan priliku?? hvala unaprijed :D ps. u zadnjih 4 dana koliko sam kuci se nije dogodilo ama bas nista :/
Odgovori