Moj pokušaj

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: moj pokušaj

Post Postao/la kontaminacija »

uuu dva mjeseca je prošlo-- podosta vremena od mog zadnjeg posta u mojoj temi.

uglavnom, prekjučer sam prvi puta kejsao neku omanju staklenkicu. ona je jedina izrasla zdrava bez nekih sumljivih ŽUTIH pjega što mi stvaraju sumnju da nešto nije uredu s mojim micelijem.

uglavnom, sve je krenulo tako što sam vidio u oramru u jednoj staklenci (koja isto nije bila suvše zdrava) krenula rasti gljiva, ostavio ju na sunce izraslo još par manjih ali ništa od njih.

sad sam ovo kejsao pa ćemo vidjeti. zanima me dali ako je kejsing bijel i bez ikakvih boja po sebi, dali to znači da kontaminacije nema ? evo meni npr, po kejsingu ide nešto bijelo, kao pjena za brijanje, dok to nigje nisam vidio kao takvo. svagdje kejsing onako lagano "armaturira" vermikult i kokos koji je u mome slučaju. uglavnom, ta pjena se širi i izvrsno je bijela, ja mislim da bi za dan dva tri sigurno 50 i više % prekrivenosti.
dali to moj micelij divlja od širenja ili je to neka kontaminacija ? ako je micelij na površini potpuno bijel, dali to znači da će mi izrastoi ZDRAVE LJIVURDE ???

e da, a sad druga situacija.

i tako ja izvadio jednu staklenku na kojoj se na vrhu pojavile neke dvije zelene točkice. otvorio, pronjuškao ništa smrdljivo previše. odlučio ja nju jedan dan (danas sutra) lagano za sterilnom žlicom maknuti i lagano kopati toga micelija da imam za još jedan kejsing....
no vragu, danas se pojavile male gljivice. i to 7 njih!!! e sad me zanima, dali ja mogu izvaditi žlicom malo raži ( s tim da odvojim ovo zeleno) u kejsing ili čak bi mogao i promućkati--- u tom slučaju me zanima dali će ove malo mlade gljivice izvesti KONTAMINACIJU NAD MOJIM BUDUĆIM KEJSINGOM.

ps. red ! šalica je u mojoj kući postala atrakcija žešća, stalno pijem čaj iz nje i nedavno na kampiranju mi nisu vjerovali kad sam im ispričao priču, već su mislili da je iz PLODINA LOL!!! :)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: moj pokušaj

Post Postao/la Red »

Bez slike nista, ne mogu ti nista reci konkretno ako ne vidim to o cemu pricas da ti se siri po kejsingu..ako kazes da je bijelo, i ako nema nekog extra smrada, moguce da je micelij onda :)

ako zelis uzimat komad micelija i koristiti ga za drugi substrat, mozes, ako je potpuno zdrav, inace ces samo kontaminaciju preseliti na drugo mjesto, oprezno sa time. ako vec postoji kontaminacija, bezobzira jel uklonio zeleni dio, tu je... nemam pojma zbilja, sa time treba experimentirat ;)

Jako mi je drago da ti salica koristi, srce ko kuca :x Plodine!?? pffff... vrijeda me :ymdevil: =))
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: moj pokušaj

Post Postao/la kontaminacija »

evo, baš maloprije išao proviriti u svoj inkubator da vidim kako izgleda moj kejsing.
i tako otvorim kad imam i što za vidjeti. cijela površina je bijela bez da se vidi ijedan kvadratni centimetar vermikulita i kokosa.

dakle sve je biiiijelooo bez ijedne druge boje a izgleda ko' staklenka kad se sav micelij po njoj raširio.

mene što buni je u tome što ja nigdje ni na jednoj slici na internetu vidio da to tako izgleda. svagdje se vidi sloj vermikulita koji je lagano pobijelio a ne ko' ovaj moj DIVLJAČKI.

uglavnom, sad se premišljam šta da radim. dali da ga rekejsam, dali da stavim to na vlagu i sunce pa da čekam pinove.

ovaj moj kejsing mi djeluje da kad bi ga prepolovio na tri dijela mogao zajkejsati još mnooogo više kokosa i vermikulita no što imam sad...

dok se ja ne smislim stavljam kejsing u škrinju na duboko zamrzavanje dok se ja neodlučim šta kamo dalje...

ovoga, nemam sliku pa ako netko može nešto pametno reći bez slike... nemam kabelke za mobitel... jbga
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: moj pokušaj

Post Postao/la Red »

jel to izgleda kao overlay?

slika

ako je tako kako opisujes mozda bi bilo dobro da bacis tanak sloj casinga opet i pricekas par dana da izbije ponovo mica pa na zrak kako spada... jer ako ti je micelij prevladao mislim da nece biti dobrih rezultata sto se tice pinanja i sveukupnog dobitka :-?

stavi ti sloj jedan tanak i baci oko za 3 dana da vidis kako se razvija...
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: moj pokušaj

Post Postao/la kontaminacija »

slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: moj pokušaj

Post Postao/la kontaminacija »

šta da radim s tim flekama, dal da ih pustim ovako ili da ih prekrijem vermikulitom malo ?

koristim se rez efekt tehnikom i imam osjećaj da mi se dogodio overlay :D


zbog čega, možda pre tanak sloj ?
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: moj pokušaj

Post Postao/la mandelbrot »

Meni se sa bukovacam isto desilo i samo sam preko toga bacio tanak sloj vermikulita i otvorio box...pa ga sad drzim otvoren i micelj je prestao rasti, sad cekam prve znakove pinnanja...kod psilociba sam odmah palio svjetlo 12/12 cim sam stavio casing, nisam cekao nikakvih 20% i sve je super krenulo...nikak da prestane rast :D ...samo luftaj jedno 5 puta dnevno i bit ce super..btw. imas isti box kao ja ;)
z = z*z +c
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: moj pokušaj

Post Postao/la kontaminacija »

20nakua u konzumu na akciji bio pa kupio par komada.

koliko tanak sloj ? ja imam negdje pola staklenke vermija još mi je ostalo, šta da stavim toga malo ili više ?

meni je non stop u sjeni ispred prozora ali nikad nije na direktnom suncu.

nemogu svaki dan pet puta proluftavati, eventualno tri puta a vikendima me nikada nema doma po par dana a nitko neče se baviti s time...

ovo se i je dogodilo ovog vikenda kad me nije bilo, došao doma a ono izneđance... :(
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: moj pokušaj

Post Postao/la HypnoToad »

Ovo meni jako izgleda na početak trichoderme... Što je bilo na kraju s tim? Jel propinalo il pozelenilo?
Znam da opet izgleda kao da se pravim pametan, ali cubensis jako rijetko stvara overlay, ustvari gotovo nikada, ono što vi zovete overlay je u stvari samo prekomjerna kolonizacija kejsinga, tj. uvijeti fruitanja nisu uvedeni na vrijeme. Okej, slične su posljedici kao i s pravim overlayem, ali morao sam to napomenuti.
Cubensis u prirodi raste izravno iz konjskog ili kravljeg izmeta, uvijek bez kejsinga, i što više kolonizira substrat, to će bit više plodova, znači više spora i veće šanse za preživljavanje, tako da nema nikakve koristi od overlaya. Taj overlay stvaraju neke vrste gljiva, uglavnom one koje rastu na livadama, kao zaštitu od drastičnog variranja vanjskih uvjeta, najviše temperature i vlažnosti zraka.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: moj pokušaj

Post Postao/la kontaminacija »

u međuvremenu sam stavio tanki sloj vermija (oko pola centimetra) i opet mi se isto dogodilo, tj opet je taj overlay došao

sad opet idem sterilizirati vermij pa ću staviti 1cm gore pa ćemo vidjeti

neznam u čemu griješim, još malo pa godinu dana kako pokušavam i ništa, niti jedna jedina gljivica---


aaa uzgojit ću ja tebe !!

dobro došao hypno s mora ! kako je bilo ? :P B-) :-*
Odgovori