Strejnovi Psilocybe cubensis za početnike

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Strejnovi Psilocybe cubensis za početnike

Post Postao/la HypnoToad »

Vjerujem da ste ovo otvorili kako bi saznali koji je strejn najbolji, najveći, najjači... Ali neću o tome ovdje pisati. Upravo suprotno. Pokušat ću vam dokazati da ime na printu kojeg ste dobili ne znači apsolutno ništa.
Znam da na FSRE sve to jako ljepo izgleda, imati toliki izbor, pa odlučivati danima koji su najbolji za vas i tako dalje. Ali činjenica je, što god naručili, dobiti će te spore Psilocybe cubensis. Možda ćete se čuditi kada vaše gljive nebudu odgovarale opisu tog "strejna" na stranicama, misliti da su vam krivo poslali. Ne, nisu vas prevarili, niti krivo poslali. Print je kao rulet, ili da malo izmijenim citat Forresta Gumpa, "Sporeprint is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."
Evo nekih razloga zbog kojih je to tako:

1. Prvi razlog je jako jednostavan, na puno foruma ljudi izmjenjuju printove, i neće svatko uvijek bit pošten i napisat na printu onaj "strejn" od kojeg je ta gljiva uzgojena. I tako će netko dobiti print jednog strejna misleći da je drugi, proslijediti ga dalje, i konfuziji nema kraja. Tako da tko zna od kud je taj print koji dobiješ ustvari.
Ali nisu samo ljudi sa forumima nepošteni. Još su gori oni komercijalni dileri spora. Imam insajderske informacije da mnogi od njih nemaju svoj uzgoj, nego primaju donacije, kao FSRE, samo što oni spore prodaju. Oni uopće nemaju kontrolu da li su printovi koje su oni dobili potekli od tog "strejna" koji piše na njemu. Neki od njih su još gori, oni imaju vlastiti uzgoj, i od jednog istog varijeteta uzmu spore i stave na njih 30 različitih imena, da bi ljudi imali iluziju izbora, i da bi se bolje prodavalo.

2. Druga i najvažnija stvar je da gljive nisu kao biljke. Od biljke ti dobiješ sjemenku koja je uzgojena strogo kontroliranim postupkom da bi se dobila točno ona svojstva koja odgovaraju tom strejnu. Ti sjemenku posadiš i dobiješ biljku točno onakvu kako je ona opisana. Kod gljiva to nije tako. Iz svake spore izađe po jedna monokarionska hifa, koja se barem malo genetski razlikuje od svake druge, i spoji se s drugom monokarionskom hifom s kojom stvori dikarionski oragnizam, tj. ono što bi se točno moglo nazvati "strejn". Sad, ako ti u svaku teglu ušpricaš nekoliko stotina spora, zamisli koliko različitih strejnova se stvori u jednoj tegli. To znači da iz printa nikako nemožš predvidjeti što ćeš ustvari dobiti. Činjenica je da će jedan dobar dio spora imati jako sličnu genetiku onoj gljivi iz koje je poteklo, tako da možeš dobiti nešto jako slično toj slici na FSRE, ali šanse za to nisu velike. Cubensis je cubensis, se malo razlikuju jedan od drugoga.

Ovime nikako ne želim reći da su svi cubensisi isti. Nisu, mogu se razlikovati po dosta svojstava, ali ime na printu uopće ne garantira ta svojstva.
Jedini način da se dobije "čisti" strejn je dugotrajna izolacija na agaru, ili nešto jednostavnije, kloniranje gljive s onim svojstvima koja vam se sviđaju. To garantira da ćete u posudi imati samo jedan strejn, sa potpuno istim svojstvima, sve gljive će sazrijevati jednako brzo, izgledati isto i biti jednako jake.
Ljudi stvarno nije važno koji print odaberete. Uzmite onaj koji vam se najviše sviđa po imenu, ili najbolje na slijepo, a ako želite neka određena svojstva, kasnije klonirajte i izolirajte.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Strejnovi Psilocybe cubensis za početnike

Post Postao/la kontaminacija »

može pitanje, pa naravno da može ?! :)

evo recimo ovako nešto ovako.

vrsta gljive jedan je veeeelika ogromna gljiva, velikog klobuka-- najmanja ima 20g sirova
vrsta gljive dva je mala gljivica, mala nema ju šta vidjeti-- najmanje je 5g sirova

koju bi radije uzgajao ? dali će se od veće BOMBASTIK gljive dobiti više na urodu ?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Strejnovi Psilocybe cubensis za početnike

Post Postao/la HypnoToad »

Obje vrste su psilocybe cubensis. ;)
Vidi, ako misliš na uzgoj iz spora iz te dvije gljive, onda baš zbog tih genetičkih svojstava nije važno, teško ćeš dobiti sljedeći urod sa sličnim svojstvima.
A ako pričaš o kloniranju, onda bi ja osobno prije uzeo manju gljivu koja je rasla iz velike hrpe, nego neku ogromnu koja raste pojedinačno. S ovim velikima možeš dobiti nešto veći ukupni urod, al ove manje su uglavnom jače, lakše za konzumaciju i dođe ih brojčano puno više.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
dr. gonzo
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 27.04.2010, 11:19

Re: Strejnovi Psilocybe cubensis za početnike

Post Postao/la dr. gonzo »

pozz,ljudi!! zanima me jel neko pokusao ukrstati strejnove(recimo u istu teglu inokulirati mex i thai)!! jel to glupa ideja :D,ili...?
Too weird to live and too rare to die!!!
RIP dr. HUNTER S.THOMPSON
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Strejnovi Psilocybe cubensis za početnike

Post Postao/la HypnoToad »

Pročitaj prvi post još jednom i vidjet ćeš da to nema smisla. Da, možeš u istu teglu staviti spore iz dva različita printa, i sve su one međusobno kompatibilne, mogu se "križati", ali se toliko genetski razlikuju čak na istom printu da nećeš primijetiti ako ti nastane "hibrid". Sve je to Psilocybe cubensis, i ti "strejnovi" se razlikuju jedan od drugoga jednako kao što se razlikuju spore na istom printu. "Strejn" u točnom smislu riječi nastane kada se dvije spore spoje, u svakom printu imaš milijune genetski različitih spora, pa ti vidi koliko može nastat strejnova.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
ZOKI
rank3
Postovi: 61
Pridružen/a: 22.03.2010, 15:23
 pohvaljen: 3 puta

Re: Strejnovi Psilocybe cubensis za početnike

Post Postao/la ZOKI »

cekaj hipno hoces reci da se spore spajanjem krizaju?

a sta kad bi ja ove moje spore koje sam sada uzeo tj. narpavio print pomesao sa sporama npr. muhare?

jel bi se deslilo nesto ili bi mi izrasla muhara i ta moja ?

nadam se da si me skonatao? ;)
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Strejnovi Psilocybe cubensis za početnike

Post Postao/la krasta-zg »

Ne,mislim da nije to htio rec..
I uostalom muhara treba odredene uvjete da bi rasla..drvo pored kojeg raste...) :D
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
ZOKI
rank3
Postovi: 61
Pridružen/a: 22.03.2010, 15:23
 pohvaljen: 3 puta

Re: Strejnovi Psilocybe cubensis za početnike

Post Postao/la ZOKI »

ma ja sam to lupio da muhara mogao sam reci neku drugu gljivu .. ma nije ni vazno samo sam hteo znati nesto al mozda sam ja lose skontao...
Punxerklc

Re: Strejnovi Psilocybe cubensis za početnike

Post Postao/la Punxerklc »

Ja mislim da bi se dogodilo nešto slično kao sa biljkama(hypno će me zadavitt zbog usporedbe ;) ), naprimjer ako imaš sjemenke suncokreta i sjemenke morning glory-ja i pomiješaš ih, neće ti rast suncoslak ili slakokret ili neka glupost, već obadvije biljke. Ili se varam?

Uglavnom to što se konstantno ponavlja po ovom forumu a i na postovima na vutri: vrsta je Psilocybe cubensis, strain i nije toliko bitan, svi su psihoaktivni :D
Avatar
Mudrac
rank3
Postovi: 57
Pridružen/a: 10.04.2010, 19:00
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Strejnovi Psilocybe cubensis za početnike

Post Postao/la Mudrac »

Tachno....ali lepota je i u razlichitosti! :-?
Odgovori