Kako bezbedno kampovati

Gdje ste bili, šta ste radili, vidjeli...
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Kako bezbedno kampovati

Post Postao/la extranoize »

wolf je napisao/la: U mnogom epizodama Bear savetuje pijenje sopstvenog urina kao poslednji metod hidriranja tela. Ovo ne samo da je opasno, nego u situaciji dehidriranosti jednostavno zapechacuje sudbinu osobe. Urin pored toga shto ima ok 2% soli za vreme dehidracije i vishe. Ukljuchite logiku, urin u sebi sadrzhi i otrove i sve ostale materije koje organizmu NISU VISHE POTREBNE, i samo pijenje urina je kontraproduktivno.
ponekad logika nema veza sa stvarnošću...
jesi ikad čuo za urinoterapiju? vrlo je produktivna :)

ukratko: "Urin je kristalisana voda koja sadrži sve informacije našega tela. Bubrezi proizvode urin za izlučivanje elemenata koji trenutno nisu potrebni organizmu u složenoj ravnoteži elemenata. Stoga urin nije otrov niti otpad iz tela, već samo trenutni višak elemenata. (Otpadni elementi se izlučuju preko jetre i debelog creva, fekalije nastaju sasvim drugim anatomskim i hemijskim procesima.) Kada ponovo unesemo urin u organizam mi ponovo unosimo sve informacije o radu tela i tako postižemo homeopatski efekat (daleko bolji od homeopatske metode lečenja) ili, bolje rečeno, biofidbek efekat s kojim telo postaje svesnije svog problema, i time direktno pobuđujemo, tj. jačamo imunološki sistem. Tako on direktno ispravlja poremećaj u organizmu jer je dobio informacije o poremećaju iz urina."
za dalje vidi http://www.ivantic.net/Ostale_knjiige/Z ... rapija.htm
ili guglaj: Malahov urinoterapija

malo se informiraj prije nego pobijaš "neistine" :)
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Avatar
Alkaloid
rank3
Postovi: 66
Pridružen/a: 16.09.2010, 14:47
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 28 puta

Re: Kako bezbedno kampovati

Post Postao/la Alkaloid »

Zapravo ste u ovoj raspravi o urinu obojica u pravu, ili obojica u krivu, kako vam je draže. Vlastiti urin se doista može piti i koristiti u terapijske svrhe i stvarno znam neke ljude koji to prakticiraju ili su prakticirali. Tvrde da jača imunitet, a ideja u pozadini je da urin sadrži mnoge korisne tvari koje su u jednom trenutku bile višak u krvnoj plazmi, a u drugom će ti dobro doći (među ostalim neki vitamini, imunoglobulin, antitijela). Također, urin zdrave osobe potpuno je sterilan.

Ipak ne može ga se koristiti kao izvor tekućine kad ste u opasnosti da umrete od žeđi. Razlog za to je što će se u urinu nakon nekoliko ciklusa pijenja izrazito koncentirati neki produkti metabolizma u odnosu na količinu vode i on će postati vrlo opasan. Među ostalim je to natrijev klorid i druge soli (pogotovo u situacijama gdje nemate tekućine, a slabo se znojite), ali i tvari kao mokraćna kiselina, inače poznata po tome što izaziva probleme oboljelima od gihta. Mokraćna je kiselina u manjim dozama korisna, čak djeluje antioksidativno, no u velikim dozama povećava oksidativni stres te tako i ubrzava propadanje organizma.

Urin se može koristiti da se njime vlaže usta i tijelo kako bi se smanjio gubitek tekućine znojenjem. Mogu se i piti manje količine, ali se ne bi smio kroz neko vrijeme isključivo piti jer bi moglo doći do naglog urušavanja općeg tjelesnog stanja. Još se doduše vode rasprave o tome je li pametnije popiti urin ili biti potpuno bez vode. To je teško reći. U svakom slučaju ipak ga je korisnije sakupiti nego baciti, postoje i jednostavni načini destilacije tekućine za koje su dovoljna limenka i najlonska vrećica.

:mushroom: m :mushroom: i :mushroom: r :mushroom:
Zadnja izmjena: Alkaloid, dana/u 14.09.2011, 17:26, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Kako bezbedno kampovati

Post Postao/la extranoize »

slažem se MUPe :)
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Kako bezbedno kampovati

Post Postao/la dr.manijak »

Da, urin se predlaze i on ga predaze iskljucivo ako ste u situaciji da nemate drugi izvor vode a bezite iz divljine tacnije prezivljavate kada ste u nekoj teskoj situaciji.
Niko nije rekao ni spomenuo da sopstveni urin pijes non stop i tako prezivljavas.
Razlika je izmedju berovih nekih predloga, njegovo svako putovanje se svodi na to da ako se nadjete u takvoj situaciji mozete i to da uradite, a ne da non stop to radite.
Takodje sam u jednoj emisiji video ljude koji svako jutro piju svoj urin.
Bito je ako se pije urin da bude topao nikako hladan, jer je onda veci potencijal za bolest.
Ne znam da li smo se razumeli oko urina, tacnije hocu da kazem da je to poslednji ocajnicki pokusaj ako BEZITE iz neke okoline i nemate drugi izbor.

Sto se tice slonove balege, pored nje je bila barica u kojoj su bile mrtve kornjace u fazi raspadanja.
I opet to je jedan od nacina da trenutno dodjete do tecnosti ali jako rizican.
Ponovo kazem ako bezis nadas se da ces brzo izaci odatle i da ces time sebi dati jos malo vremena do dehidracije.
Mnogi strucnjaci su se slozili da nije pametno piti tecnost iz konjeske balege, ali ako je takva situacija moze se iskoristiti kao poslednja nada..
Nakon te emisije on je izjavio da je to uputstvo dobio od starosedeoca koji naseljavaju ta i obliznja mesta.

Sa kondicijom jesam u ozbiljnom problemu :ohnoo:
Ali mislim da stap za pecanje daje odgovor na to.
Ukolibiti se pored reke ili jezera pecaljka zato sam i rekao.
20/30 zamki za sitnu divljac u okolini.
A sto se tice puske :D radim ja mnogo stvari koje nisu legalne i drzim kod sebe tako da mislim da nije neki sok ako je poensem u divljinu ne bih uradio nista sto do sada nisam radio.
Kada kazem nezakonite stvari ne mislim na ko zna sta vec na samo gajenje pecuraka i ostalih stvari. :thumbsup:

Druga bitna stvar je to da ne bih ja isao u pustinju saudiske arabije, nevadu, niti u dzunglu, vec na neko divno mesto nenaseljeno ali ne tako daleko da ako bih se nasao u opasnosti mogao da stignem negde.

Da i mokracu je moguce piti ako se uradi destilacija, trip je da se zapali vatra ispod posude u kojoj je mokraca iznad stavi poklopac (ne da se prekrije) okrene se naopacke, i para koja isparava i stvara kapljice na poklopcu je sasvim sterilna i destilovana.

Smorih se dok sam napisao moracu da krenem manje postove da pisem. :)


I da MUP hvala za knjigu, sad cu je bas potrazim. :thumbsup:

Nasao:

http://www.4shared.com/document/rKbNAwI ... bilje.html
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
wolf
rank2
Postovi: 32
Pridružen/a: 14.05.2010, 09:55
 pohvaljen: 3 puta

Re: Kako bezbedno kampovati

Post Postao/la wolf »

Potpuno se slazhem da je mokraca korisna kod zdravih osoba... ali u situaciji prezhivljavanja ste sve samo ne zdravi :) I sastav joj je malo drugachiji kada ste dehidrirani pa je koncentracija svih materija ie elektrolita, i kiselina povecana, tako da je ona zaista tada kontraproduktivna. Meni nije padalo na pamet u pustinji da cugnem, a mashtao sam o onoj spravici koja destiluje urin u nuzhdi..

"Razlika je izmedju berovih nekih predloga, njegovo svako putovanje se svodi na to da ako se nadjete u takvoj situaciji mozete i to da uradite, a ne da non stop to radite."

Chovek je nekoliko puta pokazao kako da se izbavish iz situacije, u kojoj ne mozhesh nokako da se nadjesh, daje pogreshne informacije i koordinate o odredjenim mestima.

***VAZHNO***Ono shto je josh opasnije su pogreshni saveti, i mozhda jedan za nas od opasnijih, s obzirom da je verovatnoca da kampujemo u zemlji medveda velika. ***SPREMA I JEDE HRANU NA MESTU GDE MU JE KAMP, POSLE NA ISTOM MESTU ODLAZI DA SPAVA*** samoubistvo... mislim da u osnovnoj shkoli dete vishe zna o medvedima konkretno nego LOVAC NA PROTEINE, kako ja volim da na nazivam.
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Kako bezbedno kampovati

Post Postao/la extranoize »

Krećem u potragu za šatorom. Jel može neki savjet od iskusnijih kampera?
Šta je najbitnije kod kupnje šatora, šta pravi šator mora i ne mora imati...itd :)
Čuo sam da ako npr. trebam šator za 2 osobe onda uzmem onaj za 3 ili 4 jer su dosta tjesni..
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Avatar
Krunja
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 21.04.2013, 22:41
Ima zahvala: 1 put

Re: Kako bezbedno kampovati

Post Postao/la Krunja »

Osobno bih poslušao taj savjet i radije kupio veći šator u startu, ne osjeti se mnogo u transportu. Isto tako pazio bih da ne kupujem jeftiniji šator jer je materijal slabiji, a zatvarač nerijetko nekvalitetan. Dobar savjet također, prelistaj oglase i potraži polovan šator koji nije puno korišten. Mnogo ljudi se zaleti pa istovari lovu i otkrije da ih kampiranje pretjerano ne interesira, a to čini pravu priliku za kupnju šatora.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Kako bezbedno kampovati

Post Postao/la Red »

http://www.aktualneletaky.eu/al/106-int ... etak32.jpg
sa Mc Kinley šatorima ne možeš pogriješti, nisu strašno skupi ali su sasvim solidni za neko standardno kampiranje. naravno imaju varijata koliko hoćeš ali za ovako do 3 osobe za dvoje nije neka investicija a traju zbilja dugo ako ih paziš :) I vreće za spavanje, odlične :thumbsup:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Kako bezbedno kampovati

Post Postao/la AFX »

extranoize je napisao/la:Krećem u potragu za šatorom. Jel može neki savjet od iskusnijih kampera?
Šta je najbitnije kod kupnje šatora, šta pravi šator mora i ne mora imati...itd :)
Čuo sam da ako npr. trebam šator za 2 osobe onda uzmem onaj za 3 ili 4 jer su dosta tjesni..
To ti sasvim ovisi do satora. Evo ja sam uzeo svog u "Plodinama" za 60kn prosle godine na nekoj akciji, i bez problema ja i djevojka stanemo u njega, a ja sam 185/115..a nije ni ona bas manjih dimenzija. :D
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
roolle
rank3
Postovi: 96
Pridružen/a: 19.01.2014, 00:13
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Kako bezbedno kampovati

Post Postao/la roolle »

Ja kampujem vise od 20g i obisao sam mnogo mesta a zadnjih par god sam na Dunavu. Zakupio sam parce obale na 99g i ove godine cu da napravim sojenicu na stubovima u slucaju da Dunav nadodje da ne spavam pod vodom.Svako leto provodim u divljini ali kao sto Manijak kaze, ne suvise daleko od neke civilizacije zbog prakticnih razloga.Pecam i kad ima lovine pravim riblju corbu za koju sam majstor je sam ucio od starih dunavsih alasa kako se riblja corba pravi,a kad ulova nema pravim nesto drugo jer sam veliki gurman...obozavam kuvanje..Nadam se da ce biti prilike da vas ugostim u mom malom raju pa cete sami reci dali ste nekad jeli takvu corbu....Ziveli.
Odgovori