Kad sam bio mlad

Sve ono što nam može skrenuti misli od sumorne svakodnevnice...
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Kad sam bio mlad

Post Postao/la pecurko »

Ovih se dana često vratim u svoja najranija sećanja i neke stvari mi se nameću kao zaključci...možda pogrešni.

Bilo nas je dosta sličnih godina, pravili smo kolibe u obližnjoj šumi, krali povrće iz tuđih bašta... ali se od prvih dana znala nekakva hijerarhija koja nije nastala iz fizičke dominacije, već je nekako bila posledica sposobnosti samog pojedinca i njegove harizme.

Skoro sam sedeo sa par njih posle x godina i primetio da je ta hijerarhija i dalje na snazi, bez obzira na trenutni društveni status nekog od nas. To što je "Branko" direktor koji vozi besnog džipa se istopilo u susretu sa nama. Tačno je znao gde je njegovo pravo mesto.
Da li je moguće da društo od nas napravi nabeđene lutke pogrešnih ideala, koji slede ideje pogrešnih ljudi i da li je moguće da deca bolje prepoznaju prave vrednosti, prave ideje i prave vođe?
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Kad sam bio mlad

Post Postao/la Devil'sChase »

Uf, dobro pitanje, lude stvari. Istina je, da društvo jako lagano izobliči sve tvoje prave i ispravne ideje, vrijednosti, jos kad dodas ego, to je užas, društvo je kao neka skupina, di često su svi na svom mjestu u tom društvu, al kad se raziđe društvo i svi odu doma, opet su si oni stari normalni "ja". To baš promatram, kod nekih ljudi, i fascinantno mi je, kako neki ljudi imaju 5 različitih ličnosti za 5 različitih situacija koje imaju u životu. Nisu svi takvi... Dobro, malo skrećem. Al ono u što sam 100% siguran je to da djeca imaju daleko veće sposobnosti pronalaženja, zaključivanja, otkrivanja, osjećanja, ideja, i svega što spada, od odraslih. A najveći problem je što današnji ljudi (ne svi), govoreći o normalnim robovskim umovima ovog svjijeta i društva, što više odrastaju to više postaju gluplji, raste im ego, a da bude još gore, oni misle da iz godine u godinu skupljaju životno iskustvo i da postaju sve pametniji i pametniji, i počinju misliti da su samo oni u pravu, i onda takvi ljudi diktiraju djeci što je dobro za njih, a što ne. Onda odrasli počinju opet smijati se kako su djeca smiješna, kako maštaju, kako su neracionalna, kako ne znaju što je dobro za njih. I onda svojim utjecajima na djecu izobliče djecu i odgajaju ih po svojoj mjeri, i ta djeca postaju isti kao roditelji... I tako to funkcionira, osim što mi se čini da su današnje generacije možda sve više anarhističke... al to sad... Djeca su često u pravu kad briju lude stvar, ona zvuče neracionalno i ludo jer je odrasli um skraćen i ima granice koje su imaginarne pa ne može to shvatiti. Dječji um to nema. Djeca su kak da velim "friška" i nije im nitko stigao utupiti lažne vrijednosti ovog svijeta, granice i poredak u mozak. Zato su toliko otvorena, jako dobro osjećaju, kad su mali vide neke stvari kojima se odrasli smiju, i zato zabrijavaju stalno neke "brije", i to je sve razmišljanje i funkcioniranje uma kako bi napredovao, i onda kako kreću u škole djeca i to, tako lijepo ih se počinje vezati za poredak, društvo, pravila, bon ton, i sve što je neispravno u ovom svijetu, i tak djeca postaju, "odrasli". Jer svi odrasli ljudi su nekoć bila fascinantna djeca, ali im je to smiješno, od izobličenosti uma ne mogu se niti sjetiti prave vrijednosti i što su osjećali, radili, maštali kao djeca, a ako se sjećaju onda je to za njih puka ludost... Mislim da bi nekima pomoglo da djeca njih odgajaju, a ne obratno.
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Kad sam bio mlad

Post Postao/la shroomko »

pecurko je napisao/la:To što je "Branko" direktor koji vozi besnog džipa se istopilo u susretu sa nama. Tačno je znao gde je njegovo pravo mesto.
Da li si siguran da je to Brankovo pravo mjesto? Možda je ovo njegovo pravo mjesto, ali kada je bio mali je bio uplašen ili imao neke probleme i sada se samo privremeno vratio na to "mjesto". To je tendencija, rekao bi čak i neka psihološka sila koja te tjera da kad vidiš ljude koje nisi vidio dugo da ih tretiraš kako si ih tretirao prije, bez obzira što si ti drugi čovjek sada a i oni.
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Kad sam bio mlad

Post Postao/la pecurko »

Sroomko može biti, ali probaj se zamisliti da li si ti uopšte drugi čovek, tvoje ja je isto i kad si imao 7 i sa 77 god., možda ti to ne vidiš ali ja kad pogledam u sebe moja se svest nije menjala, isto sam biće koje sam bio i sa 4.
Opet kažem ne mogu reći da sam u pravu, možda su to feromoni dominantnih mužijaka, možda ko što kažeš neka psihološka tedencija... ali o tome se i radi da smo svejedno bili daleko bliži i iskreniji prema sebi samima, nismo posedovali tu vrstu samoživosti i samovažnosti.
I da se razumemo u toj hijerarhiji nisam ja vođa, ja sam bio recimo dvorska luda :cheesy:
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Kad sam bio mlad

Post Postao/la Beyond Le Fov »

hm, ima nešto u tome da se ljudi prirodno raspodjele unutar nekog čopora, to se događa u svim mikro i makro grupama ljudi, samo je pitanje koliko se uživiš u "svoje mjesto". Dosta smo uvjetovani svojom energetskom konstrukcijom u koji aspekt društva ćemo težiti, što ćemo u tom društvu predstavljati, jer da, imaš alfa muškarce i žene, imaš one koje treba netko voditi jer su inaće pogubljeni, imaš umjetnike, matematičare, inžinjere, fizički jake ljude ali mentalno manje jake... svi su različiti al upotpunjuju jedni druge čoporativno, al to ne znači da ako netko ima jak aspekt nečega da mora biti zaključan samo u tome.

pecurko, vidiš zanimljivo to šta kažeš da si isti "ja" i sa 7 i sa 77 god. ja bi reko i da i ne. Postoji ta neka srž nas koja je uvijek nepromjenjiva, al razvoj uma i tijela uvelike mjenja čitavu strukturu "ja", u tom smislu moj "ja" sa 7 nema veze s mojim "ja" sa 16god, a oba ta "ja" nemaju veze s mojim sadažnjim "ja" kad bacim oko u svoju prošlost, baš kao tri različite osobe, konstantu vidim jedino u sklonostima i težnjama svog duha.

a socijalizacija ima najviše utjecaja u "moduliranju" našeg bića bez naše kontrole, osim što nam ispere um od samog rođenja, još nas i gura da budemo ono što nismo. isplivat iz govana socijalizacije je the pothvat za sve nas, vračanje autentičnosti bića.

btw. ovo "indigo" vrijeme kozmički je karakteristično da ljudi, pogotovo mladi počinju odbacivati sve autoritete, konzerve i "mjesto u društvu", okreću se sebi i idealima svog slobodnog duha.
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Kad sam bio mlad

Post Postao/la extranoize »

Primjetio sam to na sebi, da se u prisustvu starih prijatelja javljaju određeni obrasci ponašanja u mojoj ličnosti, koji su učvršćeni nebrojenim ponavljanjima u prošlosti koju sam dijelio s tim ljudima. To se događa nesvjesno ili u najboljem slučaju s zrncem svjesnosti. Radi se o mehaničkom kretanju mentalno emocionalne mašine koju zovemo ličnost ili ego. Radi se o neslobodi.
Zato je Castaneda pisao da treba "izbrisati ličnu povijest" i biti tajnovit pritom misleći na situacije u kojima naši poznanici od nas očekuju da se ponašamo onako kako smo se uvijek ponašali i na taj nas način ograničavaju. Oni nas "poznaju" tj. imaju neku predodžbu o nama i žele ju uvijek održati, a naša im nesvjesnost onda to i daje. Mi pritom postajemo neautentična kopija samih "sebe", kopija kopije kopije... Jedini lijek je neprestano promatrati "sebe" tj. misli, riječi i djela.
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Kad sam bio mlad

Post Postao/la pecurko »

O tom susretu koji sam pomenuo mogu reći da sam bio samo posmatrač. Možda zbog želje da upijem svaki taj trenutak sa dragim ljudima sam bio dovoljno svestan da primetim tu transformaciju ponašanja.
Još mi je jedna stvar pala na pamet...
Znate ono kad ste bili klinci pa se vas 10-tak igra iste igre i dođe do nekakvog koškanja i svađe pa se dvoje odvoji na stranu i počne neku drugu igru. Pravilo je da im se kasnije gotovo svi iz prve ekipe priključe, pa čak i onaj koji je koškanje započeo...zar ne bi trebalo da bude isto i u sadašnjosti?
Ne sviđa mi se posao, način ponašanja ljudi koji su kao ovce... zašto je sada teže okrenuti se i započeti svoju igru u nadi da će oni koji su nam slični doći i pridružiti se...
Zašto ostajemo u igri koja nam se nimalo ne sviđa, koja je nametnuta, veštačka...iz straha, iz želje da ne razočaramo bližnje, da ne ispadnemo ludaci u očima društva? ZAŠTO?

DA se razumemo, meni u ovom društvu sve ide na ruku, plaćen sam ko da sam doktor nauka, imam svoj stan, kola, ženku, ali sam svestan da ovo sve nije moj izbor, da spoljašnji svet ne oslikava moje htenje, moj cilj se u njemu ne vidi.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
Sunčica Maslačak
rank2
Postovi: 30
Pridružen/a: 05.02.2013, 17:57
Ima zahvala: 21 put
 pohvaljen: 15 puta

Re: Kad sam bio mlad

Post Postao/la Sunčica Maslačak »

Kad sam bila djevojčica, u mojem susjesdstvu nas je bilo 10 djece mojeg uzrasta, igrali bi se svaki dan nakon škole, preko ljetnih praznika smo bili zajedno od jutra do mraka, izmišljali vlastite igre ( igra sljeđenja, gađanje sa trulim jabukama.. :thumbsup: ) i sve ostale radosti..djetinstvo mi je bilo super,bilo je vrlo dinamično i zdravo okruženje. Sad 20 godina nakon toga ( ajme meni, 20 godina :D ) sa tim istim ljudima sam si ostala dobra, doduše s nekima više, s nekima manje,ali najbitnije od svega toga je da mi svi iz tog društva znamo da možemo računati jedni na druge bez obzira na njihove sadašnje osobnosti, profesije, ega, super ega, alter ega i ostalo. Uglavnom, mislim da je najvažnija stvar što se tiče odnosa i svega toga naš unutarnji svijet i vrijednosti koje prenosimo sa sobom iz jedne faze u drugu. Nažalost, što se tiče mijenjanja lica, nekad ih moraš imati više, upravo zbog toga što nam se nameću stavri koje moramo odraditi, kao što su posao; npr. konkretno u mojm poslu, treba se držati nekih normi i protokola, inače bi izletila iz sustava,a to bi značilo, ostajem bez financija, uskraćuju mi se i mnoge druge stvari pomoću kojih razvijam sebe. Tako da, nažalost ili si in ili out...biti svoj kad god to možeš i nažalost prilagoditi se kad god to vanjska okolina zahtijeva ;) :sunn: :thumbsup:
Avatar
Mary Jane.
rank9
Postovi: 387
Pridružen/a: 31.07.2010, 14:06
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: Kad sam bio mlad

Post Postao/la Mary Jane. »

Još uvijek sam mlad i kao takav ću ostat zauvijek.
"If you only knew the magnificence of the 3, 6 and 9, then you would have a key to the universe.”
- Nikola Tesla
Avatar
Ninti
Moderator
Postovi: 582
Pridružen/a: 08.07.2010, 11:33
Ima zahvala: 505 puta
 pohvaljen: 392 puta

Re: Kad sam bio mlad

Post Postao/la Ninti »

Kako vrijeme leti.. evo jednog vremeplova u prošlost, neki drugi život uz neke crtane filmove koje teško mogu nadmašiti ovi današnji ili je to samo moja pristranost, nostalgija.. :)
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
...
“Never argue with an idiot. They will drag you down to their level and beat you with experience.” ― Mark Twain
Odgovori