Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Morpheus »

U istom boksu, preko dana 25, nocu 23 temp jedna mala posuda viska zrnevlja sa vermikulitom odozgo puna gljiva, sve su jebeno mrsave, sazrevaju male, a 90% je abortiralo. Pored toga velika posuda 50-50 kejsing 100% perfektno kolonizovana lepo mirisi ne izbacuje gljive vec dve nedelje. u isto vreme su stavljene obe

da li ista tu ima logike ili je to samo do mene sto nista ne moze da mi uspe, pa da lepo nabijem sve to nogom niz poljski wc?
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la oseloth »

Spusti temp još. Na 22,23. Neki su čekalo i po mjesec dana dok nije dalo plod. Sve je do temp i vlage. Ja bi smanjio. Niska temperatura im neće smetati za frutanje
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 48 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Echoes »

Morpheus je napisao/la:U istom boksu, preko dana 25, nocu 23 temp jedna mala posuda viska zrnevlja sa vermikulitom odozgo puna gljiva, sve su jebeno mrsave, sazrevaju male, a 90% je abortiralo. Pored toga velika posuda 50-50 kejsing 100% perfektno kolonizovana lepo mirisi ne izbacuje gljive vec dve nedelje. u isto vreme su stavljene obe

da li ista tu ima logike ili je to samo do mene sto nista ne moze da mi uspe, pa da lepo nabijem sve to nogom niz poljski wc?
ako sam dobro shvatio, posuda gdje je samo zrnje daje loše rezultate, a ova gdje je pomješano 50-50 (kokos i zrnje, pretpostavljam?) nema pinova. to je po meni sasvim logično.

samo zrnje brže daje urod, ali ne zadržava vlagu tako dobro. imao sam isti problem kao ti sa samim zrnjem, puno malih gljiva koje abortiraju nakon par dana. pomoglo je češće sprejanje, ali mislim da nikad nećeš postići rezultate kao sa pomješanim supstratom.

zrnje + kokos sporije daje rezultate jer miceliju dulje treba da kolonizira supstrat, ali kad počne fruitanje lakše stvara gljive i može dati puno veći urod. nakon 100% kolonizacije treba čekati 10ak dana dok se ne pojave pinovi. ako si nestrpljiv, mjenjaj zrak u boxu češće jer izmjena svježeg zraka potiče razvoj pinova. naravno, pazi i na vlagu pa to nadoknadi sprejanjem (prvo sprejanje pa provjetravanje)

ništa ne brini, temperature su ok, a abortuse skupi i kad ih budeš jeo pripazi na količinu jer su potentniji od velikih gljiva
sretno :thumbsup:
tišina je najbolji jezik
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Gorda »

Abortusi mogu biti potentniji, ali nikako nije pravilo.
A pinove potiče sušenje, odnosno isparavanje površine...tako da špricanje pa provjetravanje (koje isušuje površinu) daje za rezultat pinanje. Ništa ne vrijedi sama vlaga, ako nema sušenja površine.

Također bih napomenuo kako treba biti strpljiv s tim čudnim stvorenjima...nekad jednostavno ide lakše, nekad teže i sporije...

:smokee:
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Morpheus »

Hvala, ljudi :)
Ma,prvi grow je bio 50-50 i trebalo mu je 11 dana, a ovde je sad presisao 14ti i dalje ni jedan jedini pin, vec sam zapao u ocaj, sve mi u glavi neke ideje, da potopim pod vodu, iscepkam, pa odozgo kejsing vermikulita il' nesto slicno, nemam pojma, bas me iznerviralo jer sam se radovao toj velikoj kolicini micelijuma koji je spreman i bas zbog kokosa ocekivao velike prinose, i on me sad zeza. :ohnoo:
name(or username)
rank2
Postovi: 34
Pridružen/a: 22.01.2013, 15:16
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la name(or username) »

Polagano nabavljam zadnje sastojke (hvala muscariji na vermikulitu btw. :thankyou:) no niti jedna polj. apoteka nema raž :-o
Prvo sam pizdio cijelo poslijepodne, a onda sam vidio da neki ljudi koriste kukuruz kokičar :)
Ima li tko iskustva s njim i po čemu se razlikuje od raži?
Hvala unaprijed
Avatar
Beli mag
rank4
Postovi: 124
Pridružen/a: 15.01.2012, 22:43
Ima zahvala: 34 puta
 pohvaljen: 31 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Beli mag »

Dakle možeš koristiti kukuruz kokičar, pir, proso, qinoa i sl. Osobno sam probao proso i pir te mogu reći da proso radi odličan posao.
Konstruktivna pitanja smetnutih umova
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Gorda »

Obično kukuruz daje manje prinose, čisto jer nije toliko hranjiv, ali, naravno nije pravilo.

Raž se može naći u trgovinama zdrave prehrane...tipa bio-bio i slično.
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
kova023
rank3
Postovi: 75
Pridružen/a: 24.11.2012, 19:10
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la kova023 »

ljudi danas sam isao napraviti rupe na boxu, uglavnom kako sam spretan prolio sam vodu po teglama tj, micropore traci, sad me strah da neki vrag nije usao unutra s vodom, je li se kome dogodilo slicno?
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Gorda »

Ako si to sanirao relativno brzo, ok je... Meni se desilo jednom da sam isto prolio po čepu s rupama, ali srećom, bilo je prelijepljeno trakom. Tako da, 99% sam siguran, nemaš brige.

:thumbsup:
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
Odgovori