Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Morpheus »

Jedno pitanjce samo na brzinu :D
Ako se secate, meni su krenule da se pojavljuju izmedju zidova cinije i supstrata i rastu naopacke, tako da skontavsi da je steta da propadnu, ja sam danas lepo uzeo i istresao supstrat/kejsing iz kutije, naravno, pazljivo, tako da je sad to jedna cigla micelijuma. I u roku od 24/h ta cigla je (sa strane) prekrivena sa oko desetak malih gljiva. Sad, posto je to prakticno u obliku kejka, da li je neophodno da ubacim perlit, ili nastavim da odrzavam vlaznost kao i do sada? :psy
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 48 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Echoes »

nemam iskustva s kejkovima ni perlitom, ali čini se da im tvoj način održavanja vlage odgovara ako su se pojavili pinovi. po mom mišljenju bi sve trebalo biti ok ako ovako nastaviš :mushroom: :thumbsup:
tišina je najbolji jezik
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Gorda »

Stavljanjem sloja perlita ispod te cigle, koja je u ovom slucaju ista kao i kejk, ce omoguciti dugotrajniju vlaznost zraka, pa neces morati toliko cesto spricati...ali je masa ljudi radila kejk i bez sloja perlita, pa mislim da ti dodje na isto. sam odluči :thumbsup:
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
sminka
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 25.02.2013, 12:58
Ima zahvala: 3 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la sminka »

Pozdrav... Novi sam u ovome, i citao sam mnogo o uzgoju gljiva, narucio sam spore print prije neki 10 dana, živim u BiH i skoro nemoguće je naći vermikulit, coco coir, filter vatu, ostalo manje-više... izmeta ...konjskog, kravljeg hhahahaha svugdje oko mene. Zanima me zna li iko gdje mogu nabaviti ove supstrate ? Naručio sam preko neta, higrometar, termometar za pasterizaciju, dva box-a za inkubator, kupio šprice itd.. TREBAJU MI SUSPTRATI !!! HELP !!! GDJE U BOSNI KUPITI ILI NARUČITI VERMIKULIT, COCO COIR!!!
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Morpheus »

Hvala na odgovorima, ljudi :)
@sminka
-Sigurno ima negde, zaredjaj po boljim Pet Shopovima i trazi kokosov treset, kao podlogu za reptile, ili ako ima bilo koja prodavnica hidroponike, generalno, ljudi se tu opremaju za ono gajenje povrca bez zemlje i u tim prodavnicama generalno mozes da nadjes bilo sta. Ako bas bas nema, pogledaj po netu ili ako ovde neko zna neku alternativu...
Samo ne koristi zeolit!!! 'Ajde sto ne radi sto i verm, nego to smrdi ko nenormalno kad se pokvasi :D
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Gorda »

Ebay je rijesenje ako nigdje blizu nemas... pa nadji nekoga sa accountom ili napravi svoj, ako ga vec nemas...

Mislim da imas i gotovih tegli sa supstratom za kupit, al se ne isplati nikako. Fino nadjes verm, kokos, sta vec trebas i narucis...cijene su vise-manje iste.
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
sminka
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 25.02.2013, 12:58
Ima zahvala: 3 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la sminka »

Tražio sam po netu, nasao sam web site hidroponike iz Beograda, kod njih je stvarno jeftino, dok je na ebayu veoma skupo...10€ vermikult 2l :/
Gljivica
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 23.06.2012, 22:44
Ima zahvala: 2 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Gljivica »

Meni se vec 2 puta dogodilo da kada stavim posudu u kontejner ,nakon sto je micelij izbio na površinu, da mi se nakon tjedan dana kejsing kao stisnuo, tj nastalo je prostora sa strane, i gljive su mi pocele rasti sa strane. Neke narastu do kraja i budu sasvim ok ali problem nastaje sa abortusima jer ih nemogu sve povaditi. Kak da to izbjegnem i u cemu grijšim ?
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Morpheus »

1. Probaj vise vazduha
2. Ubaci ne direktno u kutiju, nego prvo oblozi kutiju kesom, ona ce se stisnuti za kejsingom (to je normalno, jer ga micelijum 'jede'), a kad se i kesa skupi, nece biti mesta za gljive
3. Moja opcija- stisnes kutiju levo-desno, pazljivo izvadis ceo kolac od kejsinga i micelijuma, stavis na neku foliju (najbolje providnu, ili neku mat, da nema odsjaja) i tako u box, neces se prevariti, umesto skrivenih abortusa i malih gljiva, evo imam 20 gljivica koje fino rastu :)
Gljivica
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 23.06.2012, 22:44
Ima zahvala: 2 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Gljivica »

E svaka čast prijatelju ,hvala na odgovoru i sad si mi dao ideju za ubuduce , sad cu odma u posudu stavit foliju onako da krajevi vire i cim mi se to krene dogadati odma sve skupa samo izvaditi! :D
Evo jos da te pitam jel normalno da se na box-u skuplja dosta vlage ,ono sve mi je zamagljeno i kapljice se cijede, ili mi je to znak da mi je kejsing premokar ?
Odgovori