Box sa luftiranjem Morpheusov eksperiment

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Odgovori
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Box sa luftiranjem Morpheusov eksperiment

Post Postao/la Morpheus »

Dakle, uz dosta paznje i strpljenja i malo srece, imate micelijum koji je lepo porastao, prosao kroz kejsing i vreme je da stavite u box koji treba da odrzava nesto nizu vlaznost vazduha i obezbedjuje dotok kiseonika.
Jedna opcija je standardni zatvoreni box koji cete otvarati, ali oni paranoicni, poput mene, plasice se toga, pa ce pronaci varijantu sa busenjem rupa koje su ispunjene sintetickom vatom, pa tako omogucavaju protok vazduha.
Laicki, cini se kao OK opcija, mada ako nemate busilicu ili nesto za secenje plastike, kutija ce vam verovatno puci na nekom mestu, ili cete usmrdeti sobu ako je lemilicom seckate. Zato sam konstruisao eksperimentalno resenje bez seckanja, sa luftiranjem, pa cu videti hoce biti uspesno :psy
NAPOMENA!!!
Ovo je moje mad scientist igranje, tek sam sastavio JOS NIJE PROVERENO da li funkcionise i garant ima sto mana. Sastavljeno je jedino da bude sto jeftinije, sto jednostavnije i da se ne bakcete ni sa secenjem plastike ni sa cestim otvaranjem koje em moze da pusti kontaminacije, em moze suvise da isusi. Pumpe za vazduh i slozeniji sistemi daleko su efikasniji, ali i skuplji. :)

You need:
Plasticnu kutiju
slika
Plasticnu foliju, providnu kuhinjsku, standardnu
slika
Neki dobar selotejp
slika
Vezice
slika
Ovo ne znam kako se zove, pa ne mogu nadjem sliku :D Ali, radi se o necemu sto ima u prodavnicama akvarijumske opreme, ono plasticno/gumeno cudo koje se vakumira za staklo akvarijuma i ima otvor da drzi termometar. :)
Savijene akvarijumske cevi,jedna sto deblja i dve ili vise tankih, izgledaju nekako ovako:
slika
Sinteticka vata
http://www.drsfostersmith.com/images/Ca ... 6-fish.jpg

Sad, kako sam ga sastavio :)
Ovako, vezice sam provukao kroz gumeno vakumsko cudo, i zavezao oko cevi. Deblja cev ide na jednu stranu i kljucno je da je podesite tako da bude sto blize dnu kutije, jer je CO2 tezi od kiseonika i tu ce se sakupljati. Sa te strane cevi koja ce biti u unutrasnjosti kutije, uzmite veci komad sinteticke vate, isecite ga, ne cepkajte, i prislonite na dno, povijte na gore, obmotajte oko cevi i ucvrstite selotejpom. Stavite nekoliko slojeva trake jer od kondenzacije moze da popusti. Isto sa ostalim cevima, mada sam ja ubacio i iscepkane komadice vate u cevi. Naravno, svaku cev vezicom ucvrstiti za ono gumeno cudo i prilepiti na kutiju. Bitno je da najsira cev bude sto nize.
Sad, kada je to gotovo, imate kutiju, sa nekoliko cevi po ivicama. Radi bezbednosti, na manjim cevima sam i sa spoljasnje strane oblozio ulaz vatom. Naravno, ne pominjem da je cevi dobro prebrisati alkoholom, spolja i iznutra.
Sad, kada imate ovu postavku, mozete ubaciti svoje gljive unutra, i odseci poveci deo folije. Zbog statickog elektriciteta, ona ce naleci na kutiju, pa cete lako prilepiti trakom, samo cete morati da se pomucite ne mnogo, na prosotru oko cevi. Nije toliko bitno u ovoj fazi da bude hermeticki zatvorena, ali sto da ne.
Eto, imate box! Kako sad to funkcionise- jednostavno, na svakih par sati, iskusniji groweri ce znati tacno koliko, uzmete usisivac, prislonite na najvecu cev, povucete par sekundi. Kako cev vodi do dna, usisacete CO2, dok ce svez kiseonik uci kroz manje cevi. I to je to. Sad ostaje da vidim hoce raditi, pa cu vam javiti rezultate :)
Avatar
Otto Grunf
rank3
Postovi: 82
Pridružen/a: 26.09.2010, 16:04
Ima zahvala: 25 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Box sa luftiranjem Morpheusov eksperiment

Post Postao/la Otto Grunf »

Super Ideja, I Ja Sam Pokusavao Nesto Slicno... Problem Mi Stvarao Ventilator Namjesten Na Timeru Pa Je Prebrzo Isusivao Vazduh.
Kasnije Sam Modifikovao Nekakav Lavor, Prekrio Ga Folijom Pa Usisivacem Preko FilterVate, Bez Otvaranja, Izvlacio Vazduh Svakih 4-5 Sati I Odlicno Je Funkcionisalo.

Nego, Daj Nekakve Slike Da Vidimo Kak' To Izgleda U Pogonu.
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Box sa luftiranjem Morpheusov eksperiment

Post Postao/la Morpheus »

Nazalost, nemam aparat, tako da nisam siguran da cu imati slike, ali videcu da pozajmim od nekog :psy
Odgovori