Što znači biti produhovljen i moći vidovnjaka

Proširimo horizonte
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Što znači biti produhovljen i moći vidovnjaka

Post Postao/la Bamakhepa »

@ Morgan: Niti pedofilski pop nije kriv sto ga je djete zavelo. :winkk: Uvijek trazimo krivca negdje drugdje kada cinjenice narusavaju nase iluzije, a cinjenice ne samo osobnih iskustava nego i dokumentiranih istrazivanja govore da postoji rizik, koje god razloge mu pripisivali. Mozda je to i opravdano, no uzmi u obzir da smo svi pomalo ludi. Cca 70% ljudi (prema engleskom istrazivanju) moze po vladajucim standardima dobiti ozbiljne psiho diagnoze. Sto otvara pitanja oko toga sto uopce znaci psihicko zdravlje i bolest, no to je druga neka tema.

Postoje odredjeni sindromi povezani sa relaksacijom i prozivljavanjem potisnutih psihickih trauma, fizicki problemi poput glavobolja (ima barem jedan slucaj neuroloskog poremecaja razine trajne invalidnosti), kundalini sindrom ( http://en.wikipedia.org/wiki/Kundalini_syndrome ). Naravno kod ljudi sa psihickim problemima poput sizofrenije moze biti triger, ali to niti ne uzimam u obzir.

Gotovo je neizbjezno ako se ima nesto iskusva ne susresti se i sa ponekim losim primjerom. Prakticki nema skupine koja ima neke ekstenzivnije i intenzivnije programe a da se sa time nije susrela, samo sto bas ne vole izlaziti u javnost i zataskavaju pa se treba malo potruditi da se iskopa ili biti na licu mjesta. Ono sa cime sam se ja samo susreo: TM Siddhi program, vipassana (Goenka), Ananda Marga, Joga u svakodnevnom zivotu, katolicki kontemplativni redovi, niz samostalnih prakticara - u stvari kad razmislim skoro svi sa kojima sam imao poblizi kontakt, a koji imaju organizirani ali i pomalo neodgovorni i ponekad povrsni pristup.

Edit: idemo li pomalo off?
Avatar
Morgan Le Fay
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 06.02.2013, 14:03
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 25 puta

Re: Što znači biti produhovljen i moći vidovnjaka

Post Postao/la Morgan Le Fay »

Sindromi i nuspojave? Pa otkad su duhovna iskustva postala bolest? :blinkk:
Da, naravno da ćeš osjetiti energiju u tijelu i kundalini energiju u kralješnici, to i jest poanta.
Ako ne želiš biti duhovno probuđena i svjesna osoba, onda nemoj meditirati, kaj da ti kažem.

Jedan više ili manje.. tak svejedno.
Auta luonto
anna voima
tee vereni vahvemmaksi
Perun
rank8
Postovi: 319
Pridružen/a: 24.11.2011, 09:15
Ima zahvala: 143 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Što znači biti produhovljen i moći vidovnjaka

Post Postao/la Perun »

Ruskinja: kao što ti je i gđica Le Fey pojasnila ta vizija ti je samo jedna od potencijalnih budućnosti. Zapravo najpotentnija, no nije, kao što je već rečeno, uklesana.
Dalje: kroz gornje postove pokušao se definirat pojam produhovljenost. Mislim da se u ovom konkretnom slučaju radi o produhovljenosti kako je gatara vidi. A to može biti bilo što...
Od žene blaga lica u lepršavoj haljini do likova iz kojih sija svjetlo.
Opasnosti meditacije? Pa mislim da bi se kundalini počeo dizat treba puno puno rada, što stišavanje uma na 15 minuta dnevno svakako nije. Doduše, sam nešto kopam po opasnostima meditacije i duhovnog rada, i uvjeren sam da ih ima, no objavit ću to kad budem imao konkretne rezultate. Za sad svakome bi ppreporučio da jednom dnevno stiša um, ili vozi svjetlo po tjelu, ili kontrolira disanj, kako kome već paše.
I da, da se vratim Ruskinji@, kao i produhovljenost, pitanje je što je gatara vidjela kao
živčani slom. Možda samo psihotičnu epizodu na gljivi?
Ko prije umre duže je vječan
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Što znači biti produhovljen i moći vidovnjaka

Post Postao/la Bamakhepa »

Morgan Le Fay je napisao/la:Sindromi i nuspojave? Pa otkad su duhovna iskustva postala bolest? :blinkk:
Da, naravno da ćeš osjetiti energiju u tijelu i kundalini energiju u kralješnici, to i jest poanta.
Ako ne želiš biti duhovno probuđena i svjesna osoba, onda nemoj meditirati, kaj da ti kažem.

Jedan više ili manje.. tak svejedno.
Osjetiti trnce nije problem. Ostati dozivotni invalid jest. Imati viziju nije problem. Postati potpuno nefunkcionalan vec jest. Jes ikada vidjela ljude sa kundalini sindromom? Ne govorim o povremenim senzacijama uz kicmu ili sto vec, vec nesto sto bi mozda mogli opisati kao "puno budjenje" puno prije vremena, a mozda i nakako drugacije i manje egzoticno. To je iskustvo koje nikome ne bih pozelio i ne znam nikoga da nije pozalio kad ga je imao sto je ikada poceo sa duhovnom praksom. Permanentni bed trip do kraja zivota nad kojim nemas utjecaja.

To su sve pojednostavljivanja. Kao da kazes: ako ne zelis vjerovati da je voznja automobila bez opasnosti nemoj ga vozit. Ne zelim nista vjerovat ili ne vjerovat, mislitb i teoretizirat, zanimaju me cinjenice, a ne zabijanje glave u pjesak ideja. To ne znaci da se radi o necemu sustinski opasnom, i dalje je voznja autom daleko opasnija stvar pa nas ne brine. Samo treba biti svjestan svih aspekata onoga cime se bavis i raznih opcija unutar tako sirokog podrucja koje nose razlicite rezultate i eventualne rizike. Da ne napuhavamo, manjina ima problema. Ja nikada nisam. Ali sam vidio stvari kojih se ne bi postidjele scene u egzorcistu kod nekih. Sasvim normalnih prije pocetka bavljenja duhovno praksom, ili barem nista nenormalnijih od drugih.

@Perun: istina da su najcesce takve stvari posljedica malo ozbiljnijih praksi od ovoga sto vecina radi. Ionako za ozbiljne rezultate trebaju sati dnevno (i po desetak u nekim tradicijama) meditacije i vecina onoga sto mi radimo je blize relaksaci i autosugestiji medjutim cak i tada ima nezgodnih primjera. Opet ne zelim da se prenapuhava nesto sto nije svakodnevna pojava, no moguce je sve i svasta, covjek nije jednostavna masina pa da je bilo sto apsolutno predvidljivo.
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1567
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 425 puta
 pohvaljen: 1449 puta

Re: Što znači biti produhovljen i moći vidovnjaka

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Zato ja uvijek govorim ljudima da ne diraju nasilno po energijama svog bića i da nipošto nasilno ne probijaju kundalini kroz krunsku, jer da, velika je vjerojatnost da če tada ostat psihički poremečeni. Meditacija je najprirodniji proces koji diže kundalini i akumulira sve ostale energije u skladu s duhovnim razvojem i u skladu s time koliko otvorenosti možeš podnjeti. Problemi koji se počinju pojavljivati tokom meditacija samo govore da ih trebaš riješiti da bi mogao dalje.

Zapravo neznam bamakhepa s čime se ti boriš. Duhovnost bez meditacije mi je potpuno apsurdno promatrati, jedno sporazumjeva drugo. Priče za intelekt će uvijek biti samo priče.
Ne želim reči da sve te razne duhovne tehnike nisu opasne (ja uopće nigdje nisam spominjao nikakve tehnike). Naravno da ima svakakvih učenja i svakakvih štetnih tehnika, meditacija nije tehnika, to je stanje uma. A razne tehnike meditacije nisu meditacija već vizualizacija.

Nema nikakvog žurenja, tko žuri gubi, sve te tehnike služe za žurenje kao da će nam nešto pobjeći. Meditacija nije tehnika i nije žurenje, već je koračanje prema duhovnoj probuđenosti u skladu s vlastitim mogućnostima.
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Što znači biti produhovljen i moći vidovnjaka

Post Postao/la Bamakhepa »

Beyond Ra je napisao/la:Zato ja uvijek govorim ljudima da ne diraju nasilno po energijama svog bića i da nipošto nasilno ne probijaju kundalini kroz krunsku, jer da, velika je vjerojatnost da če tada ostat psihički poremečeni. Meditacija je najprirodniji proces koji diže kundalini i akumulira sve ostale energije u skladu s duhovnim razvojem i u skladu s time koliko otvorenosti možeš podnjeti. Problemi koji se počinju pojavljivati tokom meditacija samo govore da ih trebaš riješiti da bi mogao dalje.

Zapravo neznam bamakhepa s čime se ti boriš. Duhovnost bez meditacije mi je potpuno apsurdno promatrati, jedno sporazumjeva drugo. Priče za intelekt će uvijek biti samo priče.
Ne želim reči da sve te razne duhovne tehnike nisu opasne (ja uopće nigdje nisam spominjao nikakve tehnike). Naravno da ima svakakvih učenja i svakakvih štetnih tehnika, meditacija nije tehnika, to je stanje uma. A razne tehnike meditacije nisu meditacija već vizualizacija.

Nema nikakvog žurenja, tko žuri gubi, sve te tehnike služe za žurenje kao da će nam nešto pobjeći. Meditacija nije tehnika i nije žurenje, već je koračanje prema duhovnoj probuđenosti u skladu s vlastitim mogućnostima.
Pa slazem se da je meditacija (ili kakav vec vid duhovne prakse) bitna (ne zelim za nosta reci da je apsolutno neophodno, no nije niti daleko od toga). Samo se vezah na ono da ne apsolutno sigurno sto jednostavno ne stoji, ali niti nista drugo sto radimo nije apsolutno sigurno, nema toga.

Kako god definirali trazi se umirivanje unutarnjeg monologa i otvara se vise za neke druge (podsvjesne/nadsvjesne/duhovne/kakogod) sadrzaje i to moze biti sasvim dovoljno. U nekim rijetkim slucajevima dovoljna je obicna relaksacija da osobi ispliva potisnuta trauma. Osobi koja je do tada po svemu bila sasvim normalna, ne govorimo o nekim slucajevima za psihijatriju. Pocne vristati, bacati si, plakati i tome slicno. Sto bi napravio? Mislis da je to nesto dobro i treba samo pustiti, da se treba time dalje baviti, da treba prekinuti?
Meni odgovara, tebi odgovara, mozda vecini odgovara, ali nikad nista ne odgovara svima i to je cijela poanta napisanog, nije razumno za ista tvrditi da je potpuno bezopasno i da bi se svatko trebao time baviti.
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Što znači biti produhovljen i moći vidovnjaka

Post Postao/la shroomko »

Mislim da ovo treba prebaciti u posebnu temu opasnosti meditacije.

To treba pojasniti jel ovo što baja-indijac piše izaziva paranoju.

Po meni meditacija može biti neugodna i čak opasna ako ne znaš šta te čeka. Ali opasna je samo na jedan način i samo zbog jednog uzroka i samo pod određenim okolnostima...

Ako meditacija ima komponentu mindfulnessa, znači da si prisutan/svjestan što ti se događa u tijelu onda pročišćava potisnute emocije, traume iz prošlosti i ograničavajuća uvjerenja. Jednom kad to pročišćavanje počne, potisnute emocije počinju izlaziti na površinu. Ako netko ima stvarno puno tih emocija i/ili koristi tehniku meditacije gdje je to čišćenje vrlo naglo, onda može imati problema. Ja sam imao problema u smislu da sam se osjećao loše danima i danima bi čistio čistio i čistio. Ali to se itekako isplatilo jer sam sad kao nov čovjek koji nije imao ta sranja u djetinjstvu. Mogu vidjeti kako da sam koristio još jače meditacije koje to brže čiste bio bi i više nego preplavljen i to bi moglo imati štetne posljedice. Ali u takvom slučaju uvijek se možeš vratiti na neku slabiju meditaciju ili jednostavno zamoliti/narediti podsvjesti da taj proces čišćenja ide sporije.

Kundalini sindrom je nešto drugo, nešto što nema veze sa meditacijom već sa energetskim radom.
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Što znači biti produhovljen i moći vidovnjaka

Post Postao/la Bamakhepa »

u osnovi se slazem.

Iako opet kundalini sindrom se javio (u jednom meni poznatom primjeru, nemam neke statistzike koliko se sto gdje dogadja) vjezbajuci vipassanu koja je upvamo spomenuti mindfulness. Problem je kad god nesto generalno tvrdimo i cini nam se nepogresivim mehanizmom. Uvijek na kraju ispliva neki primjer koji pokaze drugacije.
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1567
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 425 puta
 pohvaljen: 1449 puta

Re: Što znači biti produhovljen i moći vidovnjaka

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Pa i to je istina da, mislim da se zapravo svi slažemo samo što konflikt nastaje zbog gledanja iz drugačije perspektive. Ništa se nemože generalizirati, svako iskustvo subjektivno je iskustvo, svi smo drugačiji i svi moramo uskladit put sa svojim mogućnostima.
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Što znači biti produhovljen i moći vidovnjaka

Post Postao/la 314 »

zanimljivo. pratim.
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Odgovori