Šećerna pasta: depilacija po principu uradi sam

Njegujte svoje tijelo i duh u skladu sa prirodom
Odgovori
Avatar
Ruskinja
rank3
Postovi: 88
Pridružen/a: 12.12.2012, 13:37
Ima zahvala: 55 puta
 pohvaljen: 24 puta

Šećerna pasta: depilacija po principu uradi sam

Post Postao/la Ruskinja »

Egipatska depilacija šećernom pastom
slika
Od danas brojnih metoda koje postoje za uklanjanje neželjenih dlačica s tijela, nijedna sasvim zadovoljavajuća... Možda ste se već susreli s pojmovima Egipatska depilacija ili Depilacija šećernom pastom, a ukoliko još niste, to je samo pitanje vremena kada ćete se susresti, jer ova veoma stara metoda uklanjanja dlačica ponovno postaje sve popularnija. Ukratko, to je vrsta depilacije pri kojoj se koristi smjesa isključivo od prirodnih sastojaka: šećera, vode i limuna. Boja paste varira u svim tonovima boja meda. Još tisućama godina prije nove ere koristile su je žene iz Egipta ali i drugih bliskoistočnih zemalja. Nema nuspojava, ekološki je prihvatljiva te ukoliko smjesu radite kod kuće, definitivno je i jedna od jedtinijih metoda depilacije.


Budući da depilacija šećernom pastom najviše podsjeća na depilaciju voskom, usporediti ću te dvije metode:
  • Sastojci: Vosak se najčešće sastoji od smole i sadrži umjetna bojila, mirise, kemikalije i konzervanse, a to sve može izazvati neugodne reakcije na koži i alergije. Šećerna pasta je prirodna smjesa koja sadrži šećer, vodu, sok od limuna te ponekad sol, med ili eterična ulja.
  • Bol: Vosak se nanosi u smjeru rasta dlačica, ali se uklanja u suprotnom smjeru što uzrokuje bol. Šećerna pasta se uklanja u smjeru prirodnog rasta dlačica, što je manji stres za kožu, a na taj način ne potpuno, ali znatno manje boli. Šećerna pasta može se nanijeti na cijelo područje prije nego se počinje odstranjivati, dok je vrijeme za uklanjanje dlačica voskom ograničeno i nakon svakog nanošenja odstranjuje se trakom, što većini izaziva bol i neugodu.
  • Higijena: Vosak se nanosi spatulom i često je potrebno nekoliko puta umočiti pribor u posudu što može dovesti do kontaminacije. Šećerna pasta se u obliku kuglice nanosi na čitavo područje odjednom, ne koristi se spatula i nema umakanja. Također, bakterije ne mogu preživjeti u šećernoj pasti, dok se u vosku mogu i razmnožavati.
  • Duljina dlačica: Za depilaciju šećernom pastom, poželjna duljina dlačica proteže se već od 1 do 5 mm, dok je za depilaciju voskom isključivo potrebno čekati da narastu, što nije nimalo praktično, posebno u proljeće i ljeto. Osim dlačica, šećerna pasta uklanja i odumrle stanice kože te ne postoji mogućnost da će oštetiti kožu.
    Problematična koža: Preporučljiva je svima, bilo da imate masnu, suhu ili mješovitu kožu. Depilacija šećernom pastom moguća je na problematičnoj koži i područjima zahvaćenima proširenim venama ili ekcemom, dok je depilacija takve kože voskom strogo zabranjena. Depilacija voskom često uzrokuje urasle dlačice, dok šećerna pasta pomaže u uklanjanju uraslih dlačica.
  • Uklanjanje: Šećerna pasta vrlo se lako uklanja običnom vodom, dok su za uklanjanje voska potrebni posebni odstranjivači, ulja i vazelin, a nakon toga koža često ostaje ljepljiva.
  • Brazilska depilacija: Šećerna pasta toplo se preporučuje i za skidanje dlačica sa intimnih dijelova jer tu je koža izuzetno osjetljiva kao i za skidanje dlačica sa ruku. Ona ne izaziva bol i neugodu pri odstranjivanju dlačica, praktičnija je, a koža ostaje glatka i baršunasta još dugo vremena nakon depilacije.
S vremenom znatno se smanjuje broj dlačica i one postaju mekše. To se događa zato što ona doprinosi zatvaranju folikula dlake i onemogućuje njen rast.
slika
Ova metoda dostupna vam je na 3 načina: zakazati se u kozmetički salon (ali je cijena skuplja od obične depilacije), kupiti šećernu pastu u biljnoj drogeriji (cjenovno nešto povoljnije) ili same napraviti svoju šećernu pastu (definitivno najpovoljnije budući da su sastojci jeftini i pristupačni i vjerojatno ih već imate doma).
Ja sam imala priliku pokušati sve 3 metode, ali (iako mi je trebalo nešto vremena) naučila sam pripravljati sama svoju šećernu pastu kojom sam veoma zadovoljna, a tom metodom se koristim već posljednjih 4 godina i toplo je preporučujem svima.
slika
Neki ljudi su tako siromašni, sve što imaju je novac.
Avatar
Truthopia
rank3
Postovi: 69
Pridružen/a: 06.01.2013, 13:02
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Šećerna pasta: depilacija po principu uradi sam

Post Postao/la Truthopia »

UUUuuuuuuuUUuuuu...probala sam ovo odlicna stvar i dapace za razliku od svih voskova a probala sam ih nije mi napravilo nikakvu iritaciju,niti reakciju...predobra stvar...
Izmakao sam mu stolicu. Nije pao - ostao je da visi!
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Šećerna pasta: depilacija po principu uradi sam

Post Postao/la Red »

Pokušala sam ju napraviti ali sam zeznula stvar, treba paziti na točnu temperaturu, od oka je to malo teško, bar meni neiskusnoj :D

ma ja to sa aparatom sve poskidam kad se u vukodalaka pretvorim slika
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Truthopia
rank3
Postovi: 69
Pridružen/a: 06.01.2013, 13:02
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Šećerna pasta: depilacija po principu uradi sam

Post Postao/la Truthopia »

Ma da se mene pita bila bi dlakava...ali znas ono kao moras biti u trendu...kakim sad...
Znas sta u ti rec investicija u britvice ajde i nije neka,ali nekako imam osjecaj da uvijek nesto preskocim,ovako kazem sve skidaj nemoj da preskocis i to e to.To uvijek frendica radi tako da mi nije bed.
Izmakao sam mu stolicu. Nije pao - ostao je da visi!
Avatar
Ruskinja
rank3
Postovi: 88
Pridružen/a: 12.12.2012, 13:37
Ima zahvala: 55 puta
 pohvaljen: 24 puta

Re: Šećerna pasta: depilacija po principu uradi sam

Post Postao/la Ruskinja »

Ja sam tu pastu pripremila najmanje 100 puta u životu (što zbog toga jer već 4 godine isključivo to primjenjujem, što zbog toga jer sam mislila honorarno zarađivati prodavajući tu šećernu pastu) i moram priznati da savršenu recepturu još nisam našla (iako sam svaki dan sve bliže :D ). Ali isto sam zaključila da kakvu god pastu si napravila (tamniju, svjetliju, tvrđu, mekšu, ljepljiviju...) ću se uvijek znati s njom počupati zbog iskustva.

Pa za sve one kojima ne ispadne uvijek dobro pasta, a ne žele odustati od te depilacije (koja je po meni fenomenalna) evo par, nadam se, korisnih savjeta:
  • neka standardna receptura je 1-2 šalice šećera, 1/4 šalice vode i 1/4 šalice limuna (bitno je da se cijeli šećer tek natopi ali ne da i pliva u tekućini)
  • limunov sok ima funkciju ljepljivosti, a voda funkciju koliko će pasta biti tekuća (s time da voda na jakoj vatri i isparava)
  • najbolje ju je kuhati na nekoj osrednjoj vatri dok se ne zapjeni
  • ako je nastavno kuhaš na jakoj vatri, brže se skuha i puno brže pasta prelazi u tvrđu strukturu (šanse da bude pretvrda), ako je kuhaš na laganoj vatri obrnuti je slučaj (tu je opasnost pak od druge krajnosti da bude pretekuća/ljepljiva za paste jer voda ne ispari)
  • ako imaš termometar, znati ćeš da ti je pasta gotova pri temperaturi od 115 stupnjeva celzijusa, a pasta mora lagano mirisati po limunu, nikako zagoreni miris
  • praktično je preko posude gdje se planira staviti pasta staviti papir za pečenje. Za još brže hlađenje veću količinu papira za pečenje staviti na stol ili neku radnu površinu pa preko lagano preliti vruću pastu i čekati da se stvrdne i ohladi (miješanjem se može ubrzati hlađenje ali pažljivo da se ne ošteti papir za pečenje
  • pasta je spremna za upotrebu kada dođe na sobnu temperaturu
  • ako je ispala pretvrda, prstima malo po malo dodavati vodu i miješati pastu među rukama do smjese koja podsjeća na žvaku
  • ako se pasta pak čini premekanom, može je se ponovno kuhati na jačoj temperaturi da ispari malo vode ili pripremiti neke krpice i pastu nanositi i odstranjivati metodom vruče depilacije (ali čupanje dlaka je u obrnutom smjeru).
Neki ljudi su tako siromašni, sve što imaju je novac.
Odgovori