Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
zelenko095
rank1
Postovi: 8
Pridružen/a: 23.12.2012, 20:26

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la zelenko095 »

Pozdrav....
1.zanima me dali je dobro perlit koji ide na dno grow boxa malo namočiti u vodu pomiješanu sa hidrogen peroksidom ili jednostavno samo vodom iz pipe i koliko cm je dovoljno perlita,jer negdje govore 2-3 cm,a negdje 12...
2. jel se može umjesto kombinacije 50/50 vermikulit/coco coir koristiti vermikulit i obični treset
3. dali netko zna kad izoliramo strejn pomoću agara,napravimo inokulaciju na raži i izrastu od toga gljive jel potrebno onda opet spore od tih gljiva izolirati na agaru ili jednostavno te spore stavimo u špricu i gljive opet rastu jednakom brzinom i jednake su veličine....

Hvala...
zelenko095
rank1
Postovi: 8
Pridružen/a: 23.12.2012, 20:26

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la zelenko095 »

i još sam nešto zaboravio....kad pomiješamo koloniziranu raž sa vermikulitom i tresetom prekrijemo folijom,probušimo rupe i stavimo na njih micropore dali je bolje da zatvorimo kontejner ili da ga ostavimo bez poklopca da ulazi svježi zrak?
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Veseljko »

zelenko095 je napisao/la:Pozdrav....
1.zanima me dali je dobro perlit koji ide na dno grow boxa malo namočiti u vodu pomiješanu sa hidrogen peroksidom ili jednostavno samo vodom iz pipe i koliko cm je dovoljno perlita,jer negdje govore 2-3 cm,a negdje 12...
2. jel se može umjesto kombinacije 50/50 vermikulit/coco coir koristiti vermikulit i obični treset
3. dali netko zna kad izoliramo strejn pomoću agara,napravimo inokulaciju na raži i izrastu od toga gljive jel potrebno onda opet spore od tih gljiva izolirati na agaru ili jednostavno te spore stavimo u špricu i gljive opet rastu jednakom brzinom i jednake su veličine....

Hvala...
1. ne koristim perlit tako da neznam za debljinu ali peroxid možeš dodati iako po meni nema potrebe jer on se brzo razgradi

2. šta je to obični treset?

3. kad izoliraš i kad se kolonizira si proširi na druge teglice grain to grain metodom ili još bolje da nakon što izoliraš porodi jednu teglicu, kloniraj svog favorita i njega proširi na masu tegli i imaš zalihu identičnih fungića :mushh: :mushh: :mushh:
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Veseljko »

zelenko095 je napisao/la:i još sam nešto zaboravio....kad pomiješamo koloniziranu raž sa vermikulitom i tresetom prekrijemo folijom,probušimo rupe i stavimo na njih micropore dali je bolje da zatvorimo kontejner ili da ga ostavimo bez poklopca da ulazi svježi zrak?
ZATVORI!!
zelenko095
rank1
Postovi: 8
Pridružen/a: 23.12.2012, 20:26

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la zelenko095 »

Hvala Veseljko....
ma kupio sam neki bio treset u vrećama u bauhausu,moram još pogledat sastav,ali nije onaj kokosov u ciglama šta se spominje na forumu....
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Perlita mora biti bar 10 cm i mora biti jedan red rupa na sredini perlita da ta vlaga može ić u box. Peroxid nema apsolutno nikakvog pozitivng efekta, pre skup je da bi ga proljevao u to.
Ako misliš koristit treset moraš mu stabilizirat pH gašenim vapnom. Potraži malo po netu omjere. Treset je superiorniji coco coiru za kejsinge, ali ne valja kao supstrat.
Kloniranjem i izolacijom izvlačiš neke dominantne gene, ali spore print svakog od klonova će opet imat milijardu spora sa različitim genetskim materijalom.
Posude u kojima se kolonizira kejsing je najbolje staviti na neku visoku policu gdje struji zrak, ako staviš u box pusti otvoreno, nikako nemoj zatvarat jer će ti vlaga uzrokovat razvoj plijesni i bakterija.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Šta sa iskorištenim perlitom? Žao mi ga je baciti a imao sam neke kontaminacije u zadnjem growu. Mislio sam ga namočiti u izbjeljivaču i onda izbljeljivač vratiti u bocu za ponovno upotrebu. Sad kad ovo pišem izgleda kao previše posla. Jel ima netko pametniju ideju?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Baci u expres lonac, natoči malo vode i steriliziraj pola sata. Najbolje.
Možeš isto u pečnicu na 200 stupnjeva na sat vremena.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Veseljko »

Hypno sad si me zbunio :blinkk: :-? sa tim da box treba biti otvoren...
Kako će postići temp. ako je otvoren??? meni nema šanse tako jer mi i ovako grijač radi na 32 za neku 24-26 temp. u boxu i uvjek ga zatvaram i bude uspješno :cheesy:
kova023
rank3
Postovi: 75
Pridružen/a: 24.11.2012, 19:10
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la kova023 »

evo nakon 2 f..king mjeseca i vec odavnog razocaranja sto print nije stigao a ekipica sa fsre-a na godisnjem i uzivaju u pitaj boga kojim psihodelijama :psy , ja danas imao posljetu od postara, dava mi kuvertu, a ono moj rukopis na njoj :thumbsup: sto reci sreci nije bilo kraja :) , pisem ovo tako da se eto zna i to dogoditi da treba proci 2 miseca da bi print nekad stigao na odrediste :blinkk: , ja sam u medjuvremenu poslao jos jednu kuvertu jer sam ovu davno bio otpisao tako da cu imati materijala za eksperimentiranje.
Sad znam sve cubensis je cubensis ime je samo ime, ma trazim po google-u da vidim barem otprilike kako izgledaju te gljive kad narastu rijec je o ban hua thai, sad je li to istog izgleda kao i onaj ban hua T neki vrag. Zam i to da netrebaj uopce biti nalik kako sto je na slikama jer tko zna tko je sto napisao na printu i tako.. Je li tko radio s njima
by the way znate li onaj osjecaj kad idete po livadi i skupljate konjska govna, a covik na vas pusti njemackog ovcara, i tek kad pobjednete ko muha bez glave skuzite da postoji znak PRIVATAN POSJED i OSTAR PAS =)) zakljucak > gljive nisu opasne ali psi jesu >
Odgovori