Indijski ašrami

Gdje ste bili, šta ste radili, vidjeli...
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Indijski ašrami

Post Postao/la shroomko »

extranoize je napisao/la:shroomko taj tečaj mi se jako dopada samo ne znam bih li mogao sjediti 11 sati...
inače mi je vrh 20 min :-s
jesi ti imao nekog iskustva u praksi meditacije ili si došao kao totalni početnik?
Imao sam iskustva na nečim sličnim prije. Što se tiče meditacije isto bi mogao 15 minuta dnevno maksimum.

Kad dođeš tamo ponese te ta energija grupe. Svi ozbiljno rade na sebe i kad mogu svi možeš i ti. Druga stvar je što nemaš distrakcija, nema interneta ni ničega, ni ne možeš ništa raditi osim meditirati. I treća stvar učitelji očekuju da ćeš uspjeti to mi je isto nekako dalo snage. Teško je, ali i jako korisno.
Avatar
tea
rank3
Postovi: 62
Pridružen/a: 27.07.2012, 13:27
 pohvaljen: 11 puta

Re: Indijski ašrami

Post Postao/la tea »

hm.. malo mi je čudno da strancima početnicima daju 11 sati meditacije dnevno, to je zaista previše za početnika, teško da bi to netko mogao izdržati...
We are not human beings having a spiritual experience. We are spiritual beings having a human experience.
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Indijski ašrami

Post Postao/la shroomko »

Izdržali su svi osim jednog od nas 20-tak novih i 20-tak starih studenata.

Objasnili su zašto je tako. Uče te 3 meditacije - anapana, vipassana i meta. Potrebno je vrijeme da se ovlada time. Taj tečaj traje već 2500 godina i u početku je trajao 100 dana. Danas nitko nema 100 dana da odvoji od svog života za duhovnost i saželi su ga što su više mogli. Probavali su i sa manje dana i vidili su da je 10 dana neki minimum da ljudi ovladaju tim tehnikama.

Meni je bilo teško, ali ne preteško. Drago mi je da ima toliko rada, kad već odvojim 10 dana iz svog života želim maksimalnu moguću korist.
Shanti
rank7
Postovi: 256
Pridružen/a: 28.07.2010, 01:23
Ima zahvala: 189 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Indijski ašrami

Post Postao/la Shanti »

Mislim, možda malo iščašena perspektiva gledanja na to...
To što se "radi" možemo nazvati medaitacija, no u biti je "idenje prema" meditaciji, proces, koncentracija....a Meditacija je nešto sasvim drugo...

Izdržati meditirat neko vrijeme :-? Tko je taj koji meditira?!
Gdje ima Meditacije, nema meditanta, gdje postoji "onaj koji meditira" (meditant), nema Meditacije.. :)
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Indijski ašrami

Post Postao/la shroomko »

Shanti je napisao/la:Mislim, možda malo iščašena perspektiva gledanja na to...
To što se "radi" možemo nazvati medaitacija, no u biti je "idenje prema" meditaciji, proces, koncentracija....a Meditacija je nešto sasvim drugo...
Ne znam šta je tebi meditacija onda, ali "proces prema" meditaciji zna biti jako težak kad ga radiš 11 sati dnevno. A opet i božanstveno dobar, pa opet jako težak itd.
Shanti je napisao/la:Izdržati meditirat neko vrijeme :-? Tko je taj koji meditira?!
Gdje ima Meditacije, nema meditanta, gdje postoji "onaj koji meditira" (meditant), nema Meditacije.. :)
Dok meditiram ne razmišljam. Kad pišem post na forumu o meditaciji onda postojim ja tj onaj koji meditira.

Pretpostavljaš da ti pričaš o meditaciji ili stanju svijesti kad se pitaš "tko sam ja?" i shvatiš da nisi ni tijelo ni um... Nisam nikad radio tu vrstu meditacije. Probao sam to jednom prije nekoliko godina i nisam imao nikakve koristi od toga pa sam prestao. Od vipassane imam koristi odmah - jačam snagu volje, čistim um od negativnosti itd. Volio bih da mogu shvatiti da ja nisam tijelo itd, ali zadnji put kad sam probao nije uspjelo i ne osjećam neki poziv prema tome. Sad kad razmišljam o tome osjećam neki pritisak u leđima, otpor, a ni ne znam koje bi konkretno koristi bile od te meditacije tako da ću to ostaviti na popisu "možda jednog dana".
Avatar
tea
rank3
Postovi: 62
Pridružen/a: 27.07.2012, 13:27
 pohvaljen: 11 puta

Re: Indijski ašrami

Post Postao/la tea »

Apsolutno nisam mislila pod time što sam napisala ''izdržat meditirat'' na neko forsiranje meditacije, nego sveukupno kao cijeli proces da je za početnika možda naporan, odnosno program, ako sam se krivo izrazila za one koji me nisu shvatili ja se ispričavam. :) al sada kada je shroomko razjasnio kako to ide mislim da nije naporan. :)
We are not human beings having a spiritual experience. We are spiritual beings having a human experience.
Avatar
tea
rank3
Postovi: 62
Pridružen/a: 27.07.2012, 13:27
 pohvaljen: 11 puta

Re: Indijski ašrami

Post Postao/la tea »

jeeeeij ! sve sređeno putujem u 4. mjesecu, a vraćam se taman na lost theory!! :D :D
We are not human beings having a spiritual experience. We are spiritual beings having a human experience.
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Indijski ašrami

Post Postao/la shroomko »

Odlično. A di ideš?
Avatar
Sophia
rank8
Postovi: 306
Pridružen/a: 23.03.2010, 23:13
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 106 puta

Re: Indijski ašrami

Post Postao/la Sophia »

shvačam da ashrami imaju jednu divnu enerrgiju, jer su posvećeni, u njima semeditira etc, al zar je potreban ashram da bi se radilo na sebi? zar je potrebno toliko daleko otići na toliko dugo da bi se radilo na sebi? što te koči da SADA staneš doma i meditiraš, učiš, radiš na sebi? možda su tu misli, ja ču otić tamo i tamo če me naučit meditirat, razne tehnike, ovog onog,, inicijacije ovakve, onakve,, prije neko vrijeme i sama sam brijala da su mi potrene inicijacije, ovakve, onakve, prijateljica koja je inicirana u svašta nešto indijski :D pričala mi je kak je sve to super , koliko joj je pomoglo u osobnom rastu, o svom učitelju etc,, al na kraju se sve svodi na RED RAD I DISIPLINU koju ti nijedan učitelj, inicijacija, ashram nemože dat,, na internetu ima toliko divnihz i korisnih podataka, sve možemo saznati i do svega sami doći, al opet razumijem tu potrebbu za nekime višim, učiteljom koji če nas voditi, iliti autoritetom(jer i sama sam željela, tražila učitelja, al onda shvatiš da su svi oko tebe učitelji)... ali čemu ta potreba? to je pitanje,,
no s druge strane osijetila sam i snagu grupne meditacije, rituala, inicijacija etc,,, ali baš nakon svega toga shvbatila sam da sve možemo sami , sve dok je čista ljubav u srcu i dok je namjera ljubav,,,

ps, imaš u zgu meditaciski centar park božanske enregije gugl it ;) i znam da Đuro Despot također vodi intenzivne meditacije u rijeci,,,
vjeruj i dalje u čvrste zakone materijalne stvarnosti.ti su zakoni potrebni da bi mogao živjeti.ali nemoj ograničiti svoje vjerovanje samo na njih.prihvati činjenicu da postoje i druge stvarnosti u koima vrijede drugačija pravila i zakoni...pan
Avatar
Sophia
rank8
Postovi: 306
Pridružen/a: 23.03.2010, 23:13
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 106 puta

Re: Indijski ašrami

Post Postao/la Sophia »

i nadodala bih.. Lijepo je imati gurua no još je ljepše bit samsvoj guru. Samoguruizam je jedini mogući način pomoću kojega možemo zablistati u sjaju početnog,prirodnog istinskog Čovjeka. Dakle : prosvijetliti se možete jedino VI!! VI SAMI ♥ one love ♥
vjeruj i dalje u čvrste zakone materijalne stvarnosti.ti su zakoni potrebni da bi mogao živjeti.ali nemoj ograničiti svoje vjerovanje samo na njih.prihvati činjenicu da postoje i druge stvarnosti u koima vrijede drugačija pravila i zakoni...pan
Odgovori