Psihodelici i vegeterijanstvo

Mmmmmm...što se to u kuhinji sprema?
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Psychonaut »

Rekao bih da je čovjek biljojed koji je zlorabio svoj um u korist svojih čula i tako postao svejed. (Boldana rečenica u mom zadnjem postu.)Osim bezizlaznih situacija kada se moralo jesti meso kao kod Eskima, tada je to opravdano. Imaš i dokaza koji tvrde da su prvi ljudi bili voćojedi. Ovisi šta se ubraja pod ljude. Imaš i teoriju da su psilocibe potaknule evoluciju naše svijesti, a ne meso. Ali to su sve samo teorije. Uzmi u jednu ruku jabuku, a u drugu krvavi teleći mozak pa se odluči (kuhanje ne dolazi u obzir). Tako ćeš saznati što je prirodno. Meni je prirodnost odličan kriterij.
To naravno moze biti tvoje misljenje, ali cinjenice ukazuju na suprotno. Konzumiranje mesa je rasireno u skoro svim ljudskim drustvima. Ne kaze se bez razloga da su ljudi iz prvobitnih plemenskih zajednica, prije osvita "velikih" civilazacija, bili lovci i sakupljaci (hunters and gatherers). Cak i ako danas pogledas na urodjenicke populacija, npr. u amazonskim dzunglama ili na Novoj Gvineji, vecina se bavi lovom.
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la extranoize »

Psycho, istina je što kažeš. Ali poljoprivreda koja je potaknula razvoj civilizacije je ipak evolucijski iznad društva lovaca i sakupljača. Ti lovci i sakupljači nisu imali baš neka kulturna, znanstvena ili umjetnička dostignuća, zar ne? Njihov način života nije bio loš, već samo takav kakav je. Prema tome, smatram da je jedenje mesa jedan atavizam iz tog nomadskog perioda ljudske povijesti. Danas to više nema nikakvog smisla, osim onog hedonističkog. To što je nešto rašireno posvuda ne dokazuje korisnost ili istinitost toga. Svjesni pojedinac je važan jer on donosi vlastite odluke na temelju razumne prosudbe, a tu raširenost i tradicija itd nisu neki argumenti. Plemena iz Gvineje nemaju nikakve veze s našim načinom života, to je jedan drugi svijet.
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Psychonaut »

Psycho, istina je što kažeš. Ali poljoprivreda koja je potaknula razvoj civilizacije je ipak evolucijski iznad društva lovaca i sakupljača. Ti lovci i sakupljači nisu imali baš neka kulturna, znanstvena ili umjetnička dostignuća, zar ne? Njihov način života nije bio loš, već samo takav kakav je. Prema tome, smatram da je jedenje mesa jedan atavizam iz tog nomadskog perioda ljudske povijesti. Danas to više nema nikakvog smisla, osim onog hedonističkog. To što je nešto rašireno posvuda ne dokazuje korisnost ili istinitost toga. Svjesni pojedinac je važan jer on donosi vlastite odluke na temelju razumne prosudbe, a tu raširenost i tradicija itd nisu neki argumenti. Plemena iz Gvineje nemaju nikakve veze s našim načinom života, to je jedan drugi svijet.
Svidja mi se sto se tvoj argument razvija u "pravom" pravcu.
Transformacija ljudskih drustada od lovaca i sakupljaca do poljoprivrednih (agrarnih) drustava je zapocela prije nekih 10000 godina. Orjentira radi, ljudi su zivjeli kao lovci i sakupljaci od kako su se pojavili (prije nekih 200000 godina), a neki tako zive i danas. To je ocigledno "najprirodnija" zajednica, sa "najprirodnijom" ishranom, i ta ishrana ukljucuje meso. Znaci,argument da je meso neprirodno ljudskoj ishrani jednostavno nije tacan.
Medjutim, kao sto si napisao, ljudi uglavnom vise ne zive kao lovci i sakupljaci.

Jednostavno, drusto je evoluiralo, stvari su se promijenile. Promijenio se i nacin zivota ljudi. Ranije su se ljudi borili da prezive, i svaki izvor hrane je bio dobar. Danas vecina, barem u drustvima iz kojih mi poticemo, ima kakav takav izbor nad tim sta cemo jesti. Obzirom da imamo izbor, postavlja se pitanje koji je dobar izbor? Da li svi imamo iste potrebe? Npr, meni se cini da muske i zenske potrebe nisu u potpunosti iste, cemu svjedoci cinjenica da okusi spolova razlikuju(npr. muskarci u prosjeku vise jedu meso).
Da li je najbolja prirodna ishrana(koja, kao sto smo se uvjerili ukljucuje meso)? Zbog cega bi bila? Nasi predci su se morali prilagoditi okolini, i zajedno sa njom evoluirati, sto je kakva takva garancija da nam prirodna hrana (koja ukljucuje i meso) odgovara. Svjedoci su brojne generacija koje su opstale zahvaljujuci takvoj hrani. Sa druge strane, mozemo i moramo iskoristiti prednosti koje nam moderna tehnologija koristi kako bi popravili tu ihranu, a ne kako bi je pokvarili. Ja mislim da je to itekako moguce.

I jos nesto. Mislim da je dobro znati kako nam odredjene namirnice uticu na stanje svijesti, odnosno na to kako se osjecamo. Postoje suptilne razlike u mentalnim stanjima i ponasanju nakon konzumiranja mesa, i kad se meso ne konzumira. To mozete sami na sebi analizirati, i ne samo za meso vec i za druge namirnice. Kada postanete svjesni ovih mali oscilacija i razlika u ponasanju, onda mozete svjesno odabrati ishranu za koju mislite da je za vas najbolja.
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Devil'sChase »

Društvo je evouluiralo? Kad se to desilo, mora da sam to propustio, šteta...
extranoize je napisao/la: Ti lovci i sakupljači nisu imali baš neka kulturna, znanstvena ili umjetnička dostignuća, zar ne? Njihov način života nije bio loš, već samo takav kakav je.


Nemojte govoriti kakav je bio život ljudi tako davno, jer na temelju svih mogućih "znanstvenih istraživanja" nitko nema pravo reći da zna kako se onda živjelo, kako je život izgledao i kakvi su ljudi bili i što su radili, te kakva su dostignuća imali, ili ne imali.
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Devil'sChase »

Da, jedna stvar, čovjek nije jedini koji pije mlijeko kroz cijeli život.(ako ga pije)
Avatar
Tihomir
rank2
Postovi: 42
Pridružen/a: 03.07.2012, 03:04
Ima zahvala: 34 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Tihomir »

Devil'sChase je napisao/la:Da, jedna stvar, čovjek nije jedini koji pije mlijeko kroz cijeli život.(ako ga pije)
:questionn: tko još?
Live Long, Active and Psychoactive.
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Devil'sChase »

Mačke i mačori? Štakori, svinje, čak psi...? Psi i svinje naravno možda nemaju potrebu za mlijekom nego ga jednostavno piju ako im daš, također i štakori koji ga piju ako im daš. Mačke, što im je finije od mlijeka? Možda ovo ne spada u ono, tko je ovisan o mlijeku cijeli život, kao možda neki čovjek, ako ima takvih, no ipak i te životinje ga isto piju, isto tako kako i čovjek. Čovjek možda može bez mlijeka, ali ga pije, zašto, ne znam, pijem ga jer mi je fino! Hedonizam, jbg, ali nigdje ne piše da je to neispravno! Možda je a ja to ne vidim, a možda i nije...
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1578
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Beyond Le Fov »

teorija ima beskonačno mnogo, jedino je mašta granica, i sve su to samo teorije koje netrebaju imati veze s vezom iako sasvim logično zvuče. Čak je postanak svemira i čovjeka teorija, postoje modeli koji su nekom više uvjerljivi a nekom manje. Nemojte se zavaravati, znanost nezna evolucijsko stablo čovjeka, nepostoji, nije otkriveno. Preci današnjeg čovjeka su nagađanja, put čovjekove evolucije su nagađanja. Postoje arheološki nalazi koji idu u prilog tvrdnji da je čovjek živio već za vrijeme dinosaura (više o tome u knjizi Forbidden Archeology od M. A. Cremo). Konsenzus večine odlučuje koje će se mišljenje smatrati istinom, i onda ta "istina" postaje puzla u našem modelu "stvarnog" činjeničnog svijeta a samo je skup teorija, još jedna priča.

Što je prirodno a što nije? Čovjek je izumio bezbroj toga što se nemože smatrati prirodnim a čini mu život neusporedivo lakšim nego da toga nema. Ovaj kompjutor npr. nevjerojatna je stvar koja toliko toga omogučuje čovjeku.

Pravo pitanje je kako se čovjek osjeća prema nećemu, i u skladu s tim osjećajem (i naravno mogučnostima) nek bira svoje puteve. Za svakog od nas taj put je različit jer su osjećaji različiti, jer je svijest različita i svi oni silni programi u našem umu, sve one teorijice za koje se čvrsto držimo da nas ovaj magični svijet ne proguta u svoju beskonačnu magiju.


Postoji i nešto kao karma, princip kako je unutra tako je izvana, kakve se akcije događaju u nečijem umu, takav put se manifestira i u čovjekovom životu, i genetika igra važnu ulogu. Kakvi smo prema svemiru takav je svemir i prema nama. Mnogu ljudi ovo smatraju osnovnim principom života. A ako je to točno onda se u naše krilo sljeva ogromna odgovornost za sve što mislimo i radimo. A ako želimo mir, ljubav i harmoniju u našim životima ona mislim da takvi moramo biti i prema svemiru da bi manifestacija bila moguća.


Bilo bi svakako zanimljivo i brutalno strašno da postoji vrsta mnogo pametnija i snalažljivija od nas ljudi s kojima moramo djeliti prostor na kugli zemaljskoj. A ta vrsta se hrani ljudima, naprosto obožavaju ljudsko meso, love nas, uzgajaju, i rade delicije od nas. A mi si nemožemo pomoć jer im nismo ni do koljena da se borimo protiv njih, jer eto, prirodni poredak je takav. Mi smo zapravo prema njima kao svinje prema nama.

I mislim da to nije neka SF zamisao već je moglo biti vrlo lako moguće s obzirom na prirodu kakava jest i karmičke zakone. Al eto, po našu sreću to nije istina... ili ipak je?
Svatko tko je čitao kastanedu upoznat je s "los voladoresima" iliti "letačima", i u drugim kulturama postoje imena za ta bića. I kao, to su "bića koja nemaju organizme ali imaju nevjerojatnu svijest koja se hrani nama kao pilićima. Oni ne proždiru mišiće ili organe, nego sjaj svijesti."

"Ako čarobnjak vidi čovjeka - pošto su čarobnjaci sposobni da vide energiju kako struji u univerzumu – oni vide čovjeka kao skup energetskih polja. “Prije našeg vremena, ona (svjetlosna jaja) su bila izduženija, i ličila su na jaja-ovalna. Danas su kao lopte. Te lopte su pokrivene sjajem koji liči na plastični omotač i koji ih čini još sjajnijim, i to je sjaj koji Letači jedu sve do ovog nivoa (pokazuje na svoja stopala). Ono što mi vidimo sada je neprozirno jaje sa nožnim prstima koji sjaje. Ostalo je mrtvo u poređenju sa tim (sjajnim dijelom). Tako je sva naša svijest od nožnih prstiju – i jedino o čemu se mi brinemo jeste – JA, JA, JA."
"Letači i mi imamo simbiotsku vezu; mi im dajemo hranu, a oni nama naša vjerovanja. Sljedeće što treba da privuče našu pažnju je činjenica da, na primjer, jedan inženjer, briljantan suvremen čovjek, ima ista vjerovanja koja ljudi imaju vjekovima. Tu nema nikakve misterije – Letači nas drže na tom nivou.
Sposobni smo za zapanjujuća dostignuća. Don Juan kaže da nije naša greška što se odričemo tih svojih uspjeha. Postoje okolnosti koje to diktiraju. Sada smo jedino sposobni da gledamo sami sebe. Niko nikog ne sluša – samo sačekamo da neko kaže što ima, a onda počnemo da pričamo o sebi."
kastaneda
foculusater
rank2
Postovi: 18
Pridružen/a: 01.10.2012, 12:24
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la foculusater »

Devil'sChase je napisao/la:Mačke i mačori? Štakori, svinje, čak psi...? Psi i svinje naravno možda nemaju potrebu za mlijekom nego ga jednostavno piju ako im daš, također i štakori koji ga piju ako im daš. Mačke, što im je finije od mlijeka? Možda ovo ne spada u ono, tko je ovisan o mlijeku cijeli život, kao možda neki čovjek, ako ima takvih, no ipak i te životinje ga isto piju, isto tako kako i čovjek. Čovjek možda može bez mlijeka, ali ga pije, zašto, ne znam, pijem ga jer mi je fino! Hedonizam, jbg, ali nigdje ne piše da je to neispravno! Možda je a ja to ne vidim, a možda i nije...
Rapitaj se malo,prouči malo..
to o mačkama i mlijeku je običan mit..
mlijeko uopće nije zdravo za mačke,niti za pse...u biti,izaziva im proljev ..niti im je toliko ekstra fino..


Btw kad toliko spominjete eskime,
poznato je da oni imaju jako kratak zivotni vijek,za razliku od drugih naroda koji se hrane iskljucivo na biljnoj prehrani koji imaju medju duzim zivotnim vjekovima..
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Psychonaut »

teorija ima beskonačno mnogo, jedino je mašta granica, i sve su to samo teorije koje netrebaju imati veze s vezom iako sasvim logično zvuče. Čak je postanak svemira i čovjeka teorija, postoje modeli koji su nekom više uvjerljivi a nekom manje. Nemojte se zavaravati, znanost nezna evolucijsko stablo čovjeka, nepostoji, nije otkriveno. Preci današnjeg čovjeka su nagađanja, put čovjekove evolucije su nagađanja. Postoje arheološki nalazi koji idu u prilog tvrdnji da je čovjek živio već za vrijeme dinosaura (više o tome u knjizi Forbidden Archeology od M. A. Cremo). Konsenzus večine odlučuje koje će se mišljenje smatrati istinom, i onda ta "istina" postaje puzla u našem modelu "stvarnog" činjeničnog svijeta a samo je skup teorija, još jedna priča.
Istina je da postoje razne naucne teorije. Na primjer, i teorija da je zemlja stara 6000 godina, i da je sve nastalo odjednom je u sustini naucna teorija(zato sto je provjerljiva), ali nije prihvacena jer joj dokazi ne idu na ruku. "Vladajuca teorija" jeste stvar koncenzusa, ali se u nauci koncenzus formira oko "najsnaznije" teorije, odnosno one za koju postoji najvise dokaza, koja moze objasniti najvise stvari, i iz koje se daju izvesti zakljucci koji objasnjavaju sto vise stvari. Istina je da ne znamo sve stvari vezane za evoluciju covjeka, ali daleko od toga da ne znamo nista. Uvijek se moze znati vise, ali nikada nismo znali vise nego danas. Tomu posebno doprinosti analiza gena u ljudskoim populacijama, cime se evoluciono stablo moze rekonstruisati prilicno precizno. Mada uvijek stoji ona da sto vise znamo, spoznajemo koliko malo u sustini znamo :)
Rapitaj se malo,prouči malo..
to o mačkama i mlijeku je običan mit..
mlijeko uopće nije zdravo za mačke,niti za pse...u biti,izaziva im proljev ..niti im je toliko ekstra fino..
Na sta tacno mislis? Valjda smo svi vidjeli da macke rado piju mlijeko. Ne znam kolko im je fino, al uglavnom ga piju ako imaju izbor.
Btw kad toliko spominjete eskime,
poznato je da oni imaju jako kratak zivotni vijek,za razliku od drugih naroda koji se hrane iskljucivo na biljnoj prehrani koji imaju medju duzim zivotnim vjekovima..
Ako je tako, moguce je da postoje brojni drugi razlozi koji to objasnjavaju. Npr. ekstremni klimatski uslovi u kojima zive, razlike u kulturi itd. Da bi izvukla valjan zakljucak te prirode, trebas porediti dvije zajednice koje su sto slicnije, samo im se ishrana razlikuje u tome da li jedu meso ili ne.
Pozivam te da budes moj ucitelj
Odgovori