Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Evo nekoliko pitanja od mene.

1. Da li stavite nešto u ekspres lonac ispod staklenki da staklenke ne bi dirale vruće dno lonca?
Ja sam probao staviti kuhinjsku krpu i 2 puta je bilo ok ali druga 2 puta je izgorila. Što je najbolje staviti?

2. Kad uzgajam na raži recimo da koloniziram 4 tegle obično ih ekipa stavi u 4 male plastične kutije za sladoled ili nešto. Da li 4 mogu sve 4 staklenke uliti u 1 veliki plastični kontejner?

3. Koliko treba tim staklenkama da se ohlade od kad ugasim ekspres lonac? 6 sati? 12, 18, 24?
Avatar
Kimera
rank4
Postovi: 104
Pridružen/a: 17.04.2012, 19:26
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 18 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Kimera »

Krpa ti je izgorila jer je expres lonac ostao sa premalo vode, količina vode ovisi o vremenu sterilizacije. Možeš sve tegle staviti u veliku posudu recimo neku tacnu, samo moraš imat prikladno velik box. Tegle je najsigurnije ostaviti 24 sata u expres loncu da se polako hlade, takva je najbolja sterilizacija, možeš ih i izvaditi prije ali računaj da tegle mogu biti na dodir hladne ali unutar njih može da bude viša temperatira, pa zašto onda riskirati da ubiješ spore. Samo polako i budi strpljiv 24 sata nije nikakav problem.
slika
Avatar
sometimes
rank13
Postovi: 554
Pridružen/a: 10.01.2012, 12:45
Ima zahvala: 232 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la sometimes »

@leo montes.........

pa ja mislim, kako je ovo malo zahladilo da idu sporije, meni isto tako, u biti mislim da ce ti narasti ali mi nije jasna ova jedna sta se otvorila vec, cisto sumnjam da je kolicina zamjenila velicinu, a 80 pinova dobro zvuci :D

kod mene se spustila temp. za 10 stupnjeva

gotov summer
....it didn't make any sense.....
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Hvala. Imam još jedno pitanje: dati ću tim teglama 5 dana. Ako se pokaže da je toplina ubila spore da li onda mogu samo ponovno sterilizirati tu raž, pričekati 24 sata i ponovo staviti spore?

Ne vidim zašto bi trebao bacati raž i opet sve ponovo.
Avatar
Leo montes
rank3
Postovi: 70
Pridružen/a: 03.11.2010, 10:39
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 20 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Leo montes »

@shroomko
-ne vidim zasto nebi mogao, dobro steriliziraj u svakom slucaju i ovaj put sacekaj :)

Neka iskusniji svakako daju svoje misljenje...

Jedini problem koji bi ti se mogao javiti jest da dvostrukim steriliziranjem pretjerano osusis supstrat. Provjeri kakva ti je kondenzacija na staklu nakon steriliziranja i usporedi, ako se sjecas, kakva je bila prvi put.

U svakom slucaju, ja bih na tvom mjestu pripremio još jednu, dvije nove teglice... za svaki slucaj ;)


Sretno :thumbsup:

@sometimes
ma nije mi temperatura prob. kad sam se namucio na puste izolacije i grijanje, tako da mi je uvijek konstantna, u stupanj.

Evo danas sam gledao opet... ostale su se poduplale i preshisale ovu koja se otvorila... a ta, ko da je zavrsila rast, stoji kakva je i bila, malo ide u sirinu i klobuk se siri i ispravlja. Bit ce da mi je to srodna dusa... ranozrela i neshvacena od vecine :D
Nature will persist without us. Will we without her?
Avatar
Kimera
rank4
Postovi: 104
Pridružen/a: 17.04.2012, 19:26
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 18 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Kimera »

shroomko je napisao/la:Hvala. Imam još jedno pitanje: dati ću tim teglama 5 dana. Ako se pokaže da je toplina ubila spore da li onda mogu samo ponovno sterilizirati tu raž, pričekati 24 sata i ponovo staviti spore?
Probaj im dato malo više vremena 7 - 10 dana, možda se nešto desi jer nije rečeno da su spore mrtve. Miceliju treba malo vremena da krene pogotovo na nižim temperaturama.
slika
Avatar
sometimes
rank13
Postovi: 554
Pridružen/a: 10.01.2012, 12:45
Ima zahvala: 232 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la sometimes »

@leo montes....

pa znas sta kazu, kakve gljive-takav gazda,hahahahahaaaaaaaa (ili je to za pse ;) )

pa znaci da su ti pocele rasti i ove druge - super :thumbsup:

ja sam ubacio u kontejner prije par dana polovicne kejkove, kako mi nisu uspjeli kako treba, micelij je ipak nesto napravio i sad kejkovi nemaju oblik valjka ili ti staklenke nego izgledaju kao neke polovicne piramide ili nesto slicno(ubacit cu sliku kasnije) i ipak su poceli pinovi....

nitko sretniji :D
....it didn't make any sense.....
Avatar
Leo montes
rank3
Postovi: 70
Pridružen/a: 03.11.2010, 10:39
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 20 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Leo montes »

Ma je, krenule su, sretan sam ... al uz puno nelogicnosti :P

Eto vidis , a mene kejkovi nece i nece... ko da sam uklet. Cetiri kejka odradio, trebala im je cijela vjecnost da se koloniziraju (dobro tu sam ja kriv zbog premalo inokulata), em razbijaj tegle... uglavnom, 1 se uopce nije kolonizirao, jednog poklonih prijatelju i 2 sat stoje vec 5 dana u FC-u bez promjena.

U medjuvremenu sam uzo suspenziju koja mi je ostala nakon inokulacije (bilo previse) i cisto iz zajebancije, bez nekog recepta, uzo proso, PREkuhao ga (lol slucajno) , bez susenja extra vlage, upucao preostalu suspenziju u 2 teglice tog supstrata.
I gle cuda, mica krenula vec nakon 2 dana, razvila se potpuno 3x brze nego ovi BRF kejkovi, 4 dana nakon induciranja pocela davat pinove i sad ih ima poprilicno... a kejkovi i dalje stoje i stoje :questionn: :questionn:

Enivejz, puno i tebi srece sa prinovama , evo ja veceras otvaram log book pa cu nabaciti koju fotku...

Lp !
Nature will persist without us. Will we without her?
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Koliko je bitno da se te staklenke raži protresu svakih par dana? Pretpostavljam da mogu sterilnom vilicom nagrabiti iz staklenke u plastične posude kad ih budem stavljao u fruiting fazu?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Red »

ne treba tresti svakih par dana, eventualno koji put tijekom procesa, kad se mica već fino ojačala, netko nikad niti ne protrese...

prije nego izvadiš sve, promućkaš snažno teglu i pomogneš si s nečim sterilnim;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori