Depresija, anksioznost i teski panicni napadi

Proširimo horizonte
Avatar
prozerpina00
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 02.09.2012, 11:55

Re: depresija, anksioznost i teski panicni napadi

Post Postao/la prozerpina00 »

Evo da se nadovežem na ovu temu,jer sam isto to sve prošla kao i horos i jos mnogi drugi. (nisu ukljucene m.gljve). Nakon teške obiteljske tragedije gdje sam ostala bez oba roditelja u jako kratkom roku, 4 godine sam se borila sa teskim napadima,anskioznošću. Netko tko to nije prošao, ne može jednostavno shvatiti kakvo je to stanje uma, šta tvoj mozak tebi moze napraviti, i što si sve mozes u takvom stanju umisliti. Jako se tesko s tim boriti,ali ima nade za sve koji od toga pate. Vidim da je zadnji post bio u veljači 2012., pa ne znam kako si sada, ali nadam se da je bolje :)
Kroz te 4 godine naučila sam kako "zgaziti" taj glupi napad kad te krene. Prvo bih ti preporučila da prestaneš konzumirati sva psihoaktivna sredstva(ako ih naravno koristis),kako je već netko i spomenio i to ODMAH! Meni su se teski napadi javljali od trave i to sam odmah izbacila i prekrizila. Isto tako sto vise fizicke aktivnosti,ako ti se nekad neda na trcanje,fitness, setnja prirodom isto pomaze. Kad te uhvati ta nervoza ili osjetis da ces dobiti napad, uzmi brzo nesto i na to se fokusiraj. To konkretno mislim na neku radnju, npr. uzmi usisavaj, peri suđe,upali si neki film,nazovi najboljeg prijatelja i pričaj s njim. Znači bilo šta što će ti odvratiti pažnju od toga kako ne možeš disati ,kako ti se vrti u glavi i slično. U pravu si kad kažeš da mislis da težina u grudima dolazi od nervoze želuca. Bol i težina u želucu imaju slične simptome kao srčani udar, znači otežano disanje,kratki udah i sl. Znaj da većina bolova koje osjećaš u svome tijelu tijekom dana i kad nemaš napade dolazi,nebi vjerovao, od anksioznosti. Isto tako vrtoglavica koju spominješ ili osjećaj da ćeš pasti u nesvjest, ako se ujutro budiš sav u bolovima, pun masnica to je sve od toga! Mene je jako boljela vilica mjesecima da bih na kraju shvatila tj .rekao mi je dečko da jako noću škrgučem zubima što je naravno posljedica svega toga. Ja sam na sve te simptome reagirala tako da sam mislila da bolujem od nečega,da mi je nešto,a zapravo ti nije ništa. Znam da je to sad sve teško napraviti u jednom danu ,u tom stanju se ne možeš sjetit onoga sto bi ti pomoglo,nego samo mislis na to kako ne možes disati,kako umires i sl.ali najbitnija ti je vježba ovih stvari,svaki dan po malo i uspjet ćeš. :thumbsup:
Ne znam da li ti tako, ali ja sam za vrijeme napada stalno odlazila do kupatila i gledala se u ogledalo. Ako to radiš,prestani! Svaki put kad se pogledaš u ogledalo,samo vidis svoje lice izbezumljeno,u strahu, pa ti se čini da ti lice plavi,jer kao nemaš zraka i još više počneš paničariti.
I nekako zadnje po meni možda najbitnije od svega, je da kraj sebe imas nekog tko će biti uz tebe svaki dan ,biti ti potpora ,netko tko će ti odvratiti pažnju na neke druge stvari ili teme, nekog tko razumije i tvoj dobar i tvoj loš dan. Potpora bliske osobe ,po meni je najvažnija. Puno ljudi se povuče u sebe i misli mogu ja to sam,ali najvažnije je sam sebi priznati "da ja patim od napada,aksiozan sam " ,jer i tebi je onda lakše a i ljudi kojima je stalno do tebe će ti moći pomoći i biti ti potpora. :) Svaki put kad te to krene,kad ti se javi napad ,samo si reci "nije mi ništa,već sam to 100 puta doživio i poslije toga uvijek sam bio dobro"Kad to shvatiš i kad si to ponoviš onoliko puta koliko tebi bude trebalo,biti ćeš dobro! :) Probaj što manje,koliko možeš razmišljati o prošlosti i gledaj naprijed i bori se. Teško je znam,ali opet kažem ako se budeš borio,napretka mora biti :)
Sad bi ja tu mogla još danima pisati,jer o toj temi bi se dalo raspravljati,ali nadam se da sam ti bar malo pomogla :) Ako ništa drugo znaj da nisi sam i da ima nas koji smo to isto ili slično prošli,a živi smo i dobro smo :) Eto javi se, da vidimo kako napreduješ :)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Depresija, anksioznost i teski panicni napadi

Post Postao/la Red »

Hvala draga :ymhug:

Horos nam nije bio dugo na forumu, nadam se da će navratiti koji dan da nam kaže kako je i što ima novo kod njega. nadam se najboljem! slika
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Depresija, anksioznost i teski panicni napadi

Post Postao/la Bamakhepa »

Ne mogu previse govoriti o psihodelicima niti psihologiji, ali cu probati objasniti iz jogicke perspektive. Naime i u nekim skupinama koje prakticiraju jogu se koriste ponekad odredjene substance, a i neke tehnicke joga prakse imaju odredjene zajednicke crte u smislu ove teme.

Ne ulazeci previse u ezotericna i ajurvedska teorijska objasnjenja za koja nemamo vremena recimo da se smatra kako psihoaktivne supstance (barem neke, svakako marihuana, ne mogu govoriti za sve) kao i vecina asketskih vjezbi snazno poticu odredjene procese koji su u istoj kategoriji u kojoj su poremecaju poput anksioznosti. Odnosno ajurvedskim rijecnikom oni pogorsavaju/jacaju vatta elemente. vatta je jedan od glavnih konstitutivnih elemenata u aju i djelom jogickoj teoriji, a karakterizira ju "vjetar", suhoca, intelekt, nemir, anskioznost, nervoza, ceste i velike promjene itd.

Zato marihuana svakako, a vjerujem i mnoge druge supstance mogu izazivati poremecaje tipicne za vattu poput anskioznosti i panicnih napada.

Naravno kako to obicno biva slicno nas privlaci, pa kao sto u depresiji ljudi vole depresivnu glazbu tako i konstitucije cesto biraju sto je u skladu sa njihovim raspolozenjem, ato cesto znaci i ono sto potencira vec u startu previse izrazene sklonosti, pa je tako nasa tipicna slika isusenog dugokosog napusenog hipija u stvari slika osobe tipicne fizicke vatta konstitucije. Naravno, to je klise, ali opet i klisei su tu sa nekim razlogom. S druge strane upravo oni ljudi za koje mislim da bi im takva iskustva najvise koristila, koji su zabarikadirani u svojim mentalnim okovima, strahovima i inerciji najvise zaziru od bilo cega sto ce ih iz tog filma izbaciti, a upravo je njima najpotrebnije.

No sto sa tom situacijom kada ju vec imamo. U jogi se prije intenzivnih praksi koje psnazno iritiraju vata elemente preporuca jacanje odredjenih drugih karakteristika. Ajmo usporediti sa time da prije paljenja vatre sakupljamo kvalitetno gorivo koje moze tu vatru i odrzavati, u suprotnom bi mogli izgoriti. To se radi odredjenom prehranom i zivotnim navikama. Detaljnije se ne moze preko neta posto ljudi imaju previse razlika ali nekakvi globalni savjeti: prestati sa psihoaktivnim supstancama kako je vec receno. To ukljucuje i kavu i cigarete. Ici sto ranije na spavanje (21,22). Redovno vjezbati, ali umjereno i po mogucnosti u jutarnjim satima, nikako nakon 17. Izbjegavati previse culnih podrazaja, previse informacija, previse raznolikih kontakata sa ljudima i tome slicno. Izbjegavati sve ekstreme, izbjegavati preveliku izlozenost vjetru, suncu ili hladnoci (ali i imati bar sat vremena prirodnog dnevnog svjetla). Izbjegavati previse seksa (ukljucujuci masturbaciju). Izbjegavati suhu i hladnu prehranu, postove, prejedanja i neredovitu prehranu. Korisni su ghee (kravlje maslo), mlijeko (prirodno, netretirano), bademi, basmati riza, med, avokado, datule itd. Od ajurvedskih biljaka pripravaka mogu koristiti ašvaganda, amalaki, šatavari, ćjavanpraš isl. ALi to ne bih uzimao na svoju ruku bez konzultacija, bez obzira sto su relativno benigne.
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Depresija, anksioznost i teski panicni napadi

Post Postao/la shroomko »

Ako razumiješ engleski ja bi preporučio da nađeš torrent Shinzen Young - Break Through Difficult Emotions i da radiš tu meditaciju.
Avatar
safe1
rank2
Postovi: 14
Pridružen/a: 29.08.2010, 12:54
Ima zahvala: 4 puta

Re: Depresija, anksioznost i teski panicni napadi

Post Postao/la safe1 »

pozzdrav.. več sam nekoliko godina u svijetu psihodelika.. a u zadnje vrijeme me počela zabrinjavat psihoza uzrokovana konzumacijom istih. dali psihoza može okinut i od pozitivnog tripa ili je to isključivo od bad tripa?
Avatar
sometimes
rank13
Postovi: 554
Pridružen/a: 10.01.2012, 12:45
Ima zahvala: 232 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Depresija, anksioznost i teski panicni napadi

Post Postao/la sometimes »

zdravo safe1, sta tocno podrazumjevas pod psihozom i zasto mislis da ti je ta "psihoza" uzrokovana konzumacijom psihodelika, sta ti se tocno desava i koji su simptomi te nelagode koju dozivljavas?

sto se tice okidaca, opet ti ne mogu odgovoriti jer neznam sto ti se desava......

pokusaj malo pojasnit o cemu se radi pa cemo ti mozda moci udjelit i neki savjet, ovako je tesko

:thumbsup:

i ne brini, to je mozda samo takva faza.... :-o
....it didn't make any sense.....
Avatar
safe1
rank2
Postovi: 14
Pridružen/a: 29.08.2010, 12:54
Ima zahvala: 4 puta

Re: Depresija, anksioznost i teski panicni napadi

Post Postao/la safe1 »

ne dogada mi se nista, samo me zanima radi cega dolazi do psihoze dali su to bad tripovi koji ostavljaju traume ili može doči i od idiličnog tripa?
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Depresija, anksioznost i teski panicni napadi

Post Postao/la shroomko »

Bad tripovi ne ostavljaju traume već stare traume izlaze na površinu. To ekipa ne kuži i ne kuži kako se riješiti tih starih trauma pa onda to nazivaju bad trip. To nema nikakve veze sa psihozom, osim u glavama zaostalih psihijatara koji sve "liječe" "lijekovima", uključujući i 10-godišnju djecu kojoj daju speed (pardon adderall koji je čisti speed).

Ono što nazivaju dobar trip je jednostavno u trip u kojem se to ne dogodi. Tako odgovor je ne - ne može nastati nikakva psihoza od dobrog tripa, a i ono što ti zoveš psihozom defintivno nije psihoza već emocionalno čišćenje. Psihoza je stavljanje djecu na spid zato da bi dobili bolje ocjene u školi. :sad:

A vjeruj mi ima puno takvih. Evo jednoga koji javno priznaje:
http://www.nytimes.com/2012/10/09/healt ... d=all&_r=0
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Depresija, anksioznost i teski panicni napadi

Post Postao/la Psychonaut »

Ja poznajem momka koji je dozivio tesku spiritualnu krizu (na zapadu se to zove psihoza) bez loseg tripa, dan nakon sto je pio ayahuascu, i to u Ecuadoru, pod vodstvom samana. A i prije toga je imao puno iskustva, i ne mislim da je imao "lose tripove". Skroz OK momak, naizgled savrseno stabilan, miran i jak.

Tamo su ga dva mjeseca pokusavali "sastaviti", od samana do psihijatara, nije mu bilo dobro, i niko nije znao sta sa njim. Spontano se oporavio nakon povratka u Evropu i kratkog boravka u psihijatrijskoj ustanovi, i sada je skroz OK. Cuo sad da to nije tako rijedak fenomen, i da puno ljudi dozivljava slicne epizode, pogotovo nakon "povratka" u svoj ego i svoje svakodnevno okruzenje. Oni sretni i jaki se izvuku.

Jednostavno, covjekove mentalne sutrukture su kao balon - mogu se puniti do neke mjere, ali ako je pritisak prevelik, balon jednostavno pukne. Kap koja moze preliti casu ne mora biti negativno i traumaticno iskutvo kao sto je los trip, puno ljudi dozivljava psihoze i bez psihodelika.

Kada mentalni okovi padnu, covjek postaje slobodan. Sloboda bez odgovornosti je ludilo. Sloboda sa odgovornoscu je misticizam.
Pozivam te da budes moj ucitelj
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Depresija, anksioznost i teski panicni napadi

Post Postao/la sinnerman »

:ohnoo:
Zadnja izmjena: sinnerman, dana/u 14.10.2015, 10:19, ukupno mijenjano 1 put.
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Odgovori