Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
sometimes
rank13
Postovi: 554
Pridružen/a: 10.01.2012, 12:45
Ima zahvala: 232 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la sometimes »

kad radis sa perlitom koji je kazu najbolji za odrzavanje vlaznosti, onda pokriješ cijelo dno sa perlitom i visine nekih 7 cm, znači dno kontejnera ti mora biti kompletno popunjeno i cca. visine dlana.....

a za ove svjetlece elemente ti nebi znao pomoc, a sta ne mozes nigdje pokraj prozora uvalit taj kontejner?
....it didn't make any sense.....
Avatar
sysw0rm
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 28.07.2012, 22:59

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la sysw0rm »

a ono malo mi problem to uvalit kod prozora.. Imam 3 stedne zarulje, jedna od 15W ali je toplina 2700k, druga je od 8W al ne pise toplina svijetla i imam Led zarulju na kojoj isto ne pise. Dal mogu pokrit dno sa vermikulitom sa obzriom da ga imam preko 100 litara?
High speed, low drag
Avatar
Mary Jane.
rank9
Postovi: 387
Pridružen/a: 31.07.2010, 14:06
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Mary Jane. »

Stavi dole na cijelu površinu kontejnera ili perlit ili zemlju, svejedno, snađi se kako znaš samo da ima proces isparavanja, mora biti nešto na dnu što će se isparavati prema gore, svaki puta kad otvoriš i mahneš poklopcem par puta događa se taj proces isparavanja od dolje prema gore i to je ključna stvar za pin, dok toga nema možeš čekati mjesec dana neće pinat samo ti micelyj raste u vis. Žarulja ti ne treba, plavi spektar ne odgovara, imaš temu di piše kakve žarulje koristit već ako želiš, to je ne bitno, minimalno svijetla ce bit sasvim dovoljno da krene pinati, bitnije je ono gore što sam napisao. Ako ima još nešto ne jasno slobodno pitaj ;)
"If you only knew the magnificence of the 3, 6 and 9, then you would have a key to the universe.”
- Nikola Tesla
Avatar
sysw0rm
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 28.07.2012, 22:59

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la sysw0rm »

Naci nemoze vermikulit?

btw Hvala na pomoci svima
High speed, low drag
Tengu
rank3
Postovi: 67
Pridružen/a: 21.08.2012, 15:36
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Tengu »

Pozdrav,

kroz koi dan dobivam Mazatapec spore ( alternativa za Philozopher Stone koji nisam uspio naći :(( ). Pošto mi je to prvi uzgoj imam par pitanja za koja nisam siguran da uopće tu pripadaju pa se unaprijed ispričavam. Dakle zanima me ;

-Dali se može koristiti plastične tegle umjesto staklenih za kolonizaciju, ili čak sam vidio one plastične posudice u obliku kvadrata koje svakodnevno mame koriste po kuhinji (Tupperware ili kako se već piše) ?!

- Zato nije dovoljna sterilizacija na cca 100 stupnjeva kada manje više sve loše ode pri vrenju ;)?!

- Imam konjski gnoj (dali i njega treba "sterilizirati"?!), ali nemam slamu :( savjet svezi glede dostojne zamjene, i dali je moguće i koliko teško bez gnoja at all ( na podlozi na kojoj raste Golden Teacher recimo?!)

- Mjere mog terarija su 70cm- duljina,45cm-širina i 30cm- visina, koliko trebam Vermakulita za to?!

- I konačno na kraju zanima me zašto su komentari o Golden Teacheru toliko podjeljeni, zbog čega ga mnogi hvale a isto tako mnogi pljuvaju da je "slab", ne razumijem kako i zašto slab?! Nije li to jedino do "prehrane" koju je koristio tjekom rasta, ako je ona ok onda nebi trebao biti "slab" ili ?!

P.s Oprostite na ovoliko pitanja, i hvala unaprijed na odgovorima, i naravno nema ljutnje ako i ne odgovorite :)


Pozz. Tengu
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

1. Ne baš jer ih većina neće izdržati sterilizaciju. Treba na njima pisati da su od posebnog materijala (PP). Staklene tegle su daleko jeftinije i praktičnije.

2. Nije dovoljna jer bakterijske endospore bez problema prežive 100 stupnjeva. Znači ubit ćeš sve živuće, a endosporama će trebati čak 12 sati da se pretvore nazad u bakterije i počnu razmnožavat.

3. Konjski gnoj je odličan u mješavini s vermikulitom. NJega trebat pasterizirat, ne sterilizirat, jer tu ustvari želiš da dobre bakterije prežive!

4. Ne razumijem baš pitanje... Pojasni malo što misliš raditi s vermikulitom.

5. Zaboravi sve one gluposti koje pišu na FSRE stranici o 'strejnovima', i koje ljudi pišu. To je sve ista vrsta, Psilocybe cubensis, ljudi su im davali nazive po tome gdje su pronađene, ili jednostavno zato jer su smislili 'zanimljiv' naziv koji znači bolju prodaju spora. Ljudima treba dat izbor i napisat hrpu bulšita, tko bi inače kupio 20 različitih 'strejnova' kada bi znao da je sve praktički isto. Naravno, genetika se razlikuje, ali se razlikuje u svakom printu, nikad nećeš od istog 'strejna' dobiti sva ista svojstva. Tako da genetski isti strejn može nevjerovatno varirati, a ovisi i o supstratu i uvjetima. Jedino bitno svojstvo strejna je koliko je dugo u uzgoju, što je više generacija uzgajan u umjetnim uvjetima, to će tebi bit lakše. Postoje i neki mutirani strejnovi koji su izolirani zbog jednog određenog svojstva, ali oni su druga priča.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Tengu
rank3
Postovi: 67
Pridružen/a: 21.08.2012, 15:36
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Tengu »

HypnoToad je napisao/la:1. Ne baš jer ih većina neće izdržati sterilizaciju. Treba na njima pisati da su od posebnog materijala (PP). Staklene tegle su daleko jeftinije i praktičnije.

2. Nije dovoljna jer bakterijske endospore bez problema prežive 100 stupnjeva. Znači ubit ćeš sve živuće, a endosporama će trebati čak 12 sati da se pretvore nazad u bakterije i počnu razmnožavat.

3. Konjski gnoj je odličan u mješavini s vermikulitom. NJega trebat pasterizirat, ne sterilizirat, jer tu ustvari želiš da dobre bakterije prežive!

4. Ne razumijem baš pitanje... Pojasni malo što misliš raditi s vermikulitom.

5. Zaboravi sve one gluposti koje pišu na FSRE stranici o 'strejnovima', i koje ljudi pišu. To je sve ista vrsta, Psilocybe cubensis, ljudi su im davali nazive po tome gdje su pronađene, ili jednostavno zato jer su smislili 'zanimljiv' naziv koji znači bolju prodaju spora. Ljudima treba dat izbor i napisat hrpu bulšita, tko bi inače kupio 20 različitih 'strejnova' kada bi znao da je sve praktički isto. Naravno, genetika se razlikuje, ali se razlikuje u svakom printu, nikad nećeš od istog 'strejna' dobiti sva ista svojstva. Tako da genetski isti strejn može nevjerovatno varirati, a ovisi i o supstratu i uvjetima. Jedino bitno svojstvo strejna je koliko je dugo u uzgoju, što je više generacija uzgajan u umjetnim uvjetima, to će tebi bit lakše. Postoje i neki mutirani strejnovi koji su izolirani zbog jednog određenog svojstva, ali oni su druga priča.
Kao prvo puno ti hvala za informacije!

- Nemam EXpress L. koja mi je alternativa ?! Nemam nikakve šanse za uspjeh ako samo prokuham tegle?! :/

-- Kako pasaterizirati gnoj ?!


--- Što se tiče Vermakulita, pa iskreno neznam šta želim raditi, vidio sam da je to jedna od The Stvari bitnih za održavanje vlage u terariju, pa namjeravam to kupiti samo neznam koliko mi ga je dovoljno s obzirom na gore navedene mjere moga inkubatora?!


-- Znači Golden Teacher će biti dobar koliko se potrudiš oko njega, tj. ako ga "dobro hraniš" nebi trebao biti "slab" hvala ti puno ;)


Pozz
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Vermikulit ti ne služi za održavanje vlažnosti, za to je perlit, vermikulit ti je najbolji rezervoar vode u supstratu.
Ako nemaš ekspress lonac, onda malo prouči 'rižine kolače'. Nešto je jednostavnije, može se u običnom loncu, ali ti je vermikulit neophodan.
Što se tiče pasteriziranja gnoja, imaš detaljan opis tamo u 'metodama uzgoja'.
Golden teacher će ti bit dobar na dobrom supstratu, i uz malo sreće u genetici koju dobiješ.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
sometimes
rank13
Postovi: 554
Pridružen/a: 10.01.2012, 12:45
Ima zahvala: 232 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la sometimes »

jučer sam ponovno isao raditi kejkove, ustvari jucer sam ih inokulirao, i sta se desava.....

ovo mi je druga tura, sa novim vermikulitom sta sam kupio, da mi je propala, radio sam par puta kejkove do sad po videu BRF cake i uvijek je sve bilo ok, znaci uvijek sam koristio isti omjer brasna, vermikulita i vode ali zadnja dva puta kad ih izvadim iz lonca sa sterilizacije primjetim da se sve unutra urusi nekako i spusti prema dole, suhi vermikulit sta stavim na vrh isto padne....

prvi put sam mislio da nisam uopce sabijao mjesavinu u staklenkama(tako je pravilno po videu) pa sam sad malo vise tuckao onako da sve padne ljepo i sabije se - i opet isto

da li moze to bit radi vermikulita (cini mi se sitniji)????

ili ima mozda neki drugi razlog??????

:ymhug:
....it didn't make any sense.....
Avatar
Mary Jane.
rank9
Postovi: 387
Pridružen/a: 31.07.2010, 14:06
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Mary Jane. »

@Tengu
Meni je uspjela sterilizacija teglica u običnom loncu, nisam imao pri puci express. Možda sam imao sreće ali ne znači da se ne može...još k tomu taj lonac što sam koristio je bio pre plitak za visinu teglice 720ml, pa sam ih polegnuo na dno i stavio žlicu unutra da dio teglice di je poklopac bude na povišenom da nije uronjeno u vodu...i uspjelo je :)) :ymhug:
Možeš pokušati s običnim loncem no ishod nije osiguran, za takvu metodu je express lonac prijeko potreban!

@Sometimes
Ja ti nebih znao odgovor, nisam kolače nikad radio tako da neznam, možda netko drugi...
iako mislim da verm može imati nekakvu ulogu u tome svemu, ako se on ne veže dobro onda ni kolač neće...
"If you only knew the magnificence of the 3, 6 and 9, then you would have a key to the universe.”
- Nikola Tesla
Odgovori