Stevija (Stevia rebaudiana)

Općenito o ljekovitim biljkama i uzgoju
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Stevija (Stevia rebaudiana)

Post Postao/la Red »

ajme koji uzas, znam da sjeme bas nema neku klijavost ali opet, ovo je uzas :-o bas mi je zao...
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
bokte
rank2
Postovi: 36
Pridružen/a: 27.04.2012, 23:21
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Stevija (Stevia rebaudiana)

Post Postao/la bokte »

yo.

vidio sam da CAM priča o nekoj gerilskoj sadnji po šumama. da li je to urodilo čime? ili stevia treba malo više pažnje?

druga stvar, da li se negdje sjeme prodaje i pošto? ono, kad smo već kod gerile, pade mi seed balls na pamet?
Opširnom djelu (mnogo opširnijem, na pretpostavljiv užas nakladnika!, negoli se, tijekom rada na ovom skupnom projektu, moglo i zamisliti) ne priliči dugačak predgovor.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Stevija (Stevia rebaudiana)

Post Postao/la HypnoToad »

Imaš sjemena po ebayu i raznim webshopovima. Cijene variraju, vidio sam 100 sjemenki za 10 dolara i 16,000 za 5 dolara. I računaj na to da je postotak germinacije užasno nizak.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Stevija (Stevia rebaudiana)

Post Postao/la Red »

u ovo vrijeme možete naći steviu na tržnicama, ljudi prodaju reznice. kod mene znaju biti po 20-25 kn što mislim da je zbilja previše. ali netko je jednom neki link spomenuo gdje se reznice bile ko 3 kn... sjeme, zbilja ima losu klijavost.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
bokte
rank2
Postovi: 36
Pridružen/a: 27.04.2012, 23:21
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Stevija (Stevia rebaudiana)

Post Postao/la bokte »

evo baš brijem po steviahr.com i kužim zašto cijene sjemena variraju: zato što se od oka može procijenit koje sjeme će vjerojatno proklijat, a koje vjerojatno neće. evo šta kažu:

"Sjeme mora biti crno, ne smije biti bijelo , zeleno ili sivo-žuto.

Može biti takvih raznih boja ali tada se klijavost sjemena rapidno smanjuje."

nadalje, kažu da je klijavost sjemena koje nije crno oko 10%, dok je klijavost crnog sjemena oko 85% u dodiru sa svjetlom, a ispod 60% ako je prekriveno zemljom. čini se da je seed ball friendly, samo opet pitanje da li bi izrasla biljka u divljini.

da ne prenosim sad previše stvari sa stranice, posjetite http://steviahr.com/ ako vas zanima uzgoj, mislim da ima korisnih informacija koje nisu navedene ovdje na forumu.
Opširnom djelu (mnogo opširnijem, na pretpostavljiv užas nakladnika!, negoli se, tijekom rada na ovom skupnom projektu, moglo i zamisliti) ne priliči dugačak predgovor.
Pelikan
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 29.08.2012, 23:54

Re: Stevija (Stevia rebaudiana)

Post Postao/la Pelikan »

Imam jedno pitanje nadam se da već nije postavljeno pa da nisam vidio...
Evo kupio sam sjeme stevije i zanima me dali je mogu uzgajat u stanu pod umjetnim svjetlom točnije CFL žaruljama (štednim) od 23W, znači kontrolirani staklenik...
Imao bi 6 od 23w to bi bilo 138w šta bi po meni moglo biti dosta za neki manji prostor tj. dovoljan da im zamjenim suce donkle..
Dali je netko imao iskustva sa time i dali je moguće tako uzgojiti ovu biljku?
Avatar
drevni
rank2
Postovi: 17
Pridružen/a: 31.07.2016, 18:18
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Stevija (Stevia rebaudiana)

Post Postao/la drevni »

Jooj moze se oporaviti iz korjena..da sam bar to znala. Vec dvije godine ih pokušavam uzgojit i nikako. Jedne g mi mama sabotirala naš rast jer se naljutila na mene (jedna od nasih prije uobicajenih kucnih tragedija), a prosle godine sam ih krivo posadila, bile su preuzne dok ih nsm presadila i premjestila u dvorište, tamo su doslovno nikle iz pepela, dragi i ja smo ih feniksima zvali :D i na kraju ih je netko ukrao ..eto misterija i dan danas. Imamo jos sjemenki pa probamo ove g opet, bas me zanima kako ce sad bit
Odgovori