Lov na Psilocybe u divljini

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Morpheus »

U ovo doba godine,na nasem podrucju samo Panaeolus Cinctulus, cini mi se :)
Psilocibinske gljive sve imaju (sad nek me ispravi Hypno ako gresim) tamne spore, tako i tamnije listice. Cim vidis da su listici zrele gljive tako svetli kao sto su na ovima koje si nasao, sanse su minimalne da je neka aktivna.
Sada samo traziti Panaeoluse, mislim da je par ljudi s foruma vec imalo srece s njima :psy
swib
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 09.04.2012, 16:37
Ima zahvala: 2 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la swib »

Hypno, jel moguće da se kod nas još uvijek mogu naći psilocibe? Skoro mjesec dana je padala kiša i sad je već zatoplilo, a ja sam bio glup i nije mi palo na pamet da bi gljive mogle na onoj zimi i vlazi niknuti (jesu li mogle niknuti u onom razdoblju kiše i zime?)... jel treba sad čekati do jeseni?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

Sada je idealno vrijeme za Panaeolus subbalteatus. Znači nakon kiše po pašnjacima, uglavnom konjskim. Sve Psilocybe kod nas rastu tek u kasnu jesen, 10 i 11. mjesec.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
swib
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 09.04.2012, 16:37
Ima zahvala: 2 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la swib »

Daj mi reci jel se njihov klobuk na rubovima zna "pokidati" tj, nije cijeli ravan nego kao da je netko kidao komadiće? Ja sam takve, sa na rubovima pokidanim klobucima, male i tamne znao viđati blizu vrta, npr. prošle godine, a znaju nekad i onako sitne narasti u dvorištu...

evo, pokidano u ovom stilu, ali gljive su tamnije (slika sa interneta): slika
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Morpheus »

Ma,ima ih u svim oblicima, i iskidanih i ne. Jednom kad ih nadjes, nema sanse omasis vise ikada. :D Jako su specificne.
Samo sto sam ja,naravno,nasao neaktivne. =))
Avatar
Kzfn
rank3
Postovi: 76
Pridružen/a: 11.03.2011, 21:11
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Kzfn »

Vraćam se nakon sto godina. Valjda se sjećate mojih gljiva. Uglavnom, završile su u šumi. Neke sam komadiće stavio okolo, a valjda i taj vjetar učini nešto sa sporama. Na svom mjestu nisam našao ništa, ali u blizine su bile ove. Čine mi se vrlo slične. Ovdje pišete da nije još vrijeme za njih, ali možda sam ja nešto poremetio, stavio sam ih u šumu za vrijeme ljeta.
slika
slika
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

Neznam koje gljive si razbacao, niti za koje misliš da im sada nije vrijeme, ali ove na slici su vrsta iz velikog roda Cortinarius.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Kzfn
rank3
Postovi: 76
Pridružen/a: 11.03.2011, 21:11
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Kzfn »

Hvala na eskpresnom odgovoru.
Zar je već izblijedilo sjećanje na mene i moje paranoidno growanje? :)
Prenio sam PC iz kutije u šumu i tamo su uspjele, a u međuvremenu su se povukle s površine. Kako sam nešto kopao i sređivao, znao sam slučajno istrgati komadiće micelija i to zakopati okolo. Šta se tiče vremena i nevremena, pisao si da nije vrijeme za psilocibinske gljive. Uglavnom, guglao sam Cortinarius, ovo je neaktivno i možda otrovno, zakopat ću ih negdje.
Je li moguće da ih vidim iznad površine prije jeseni pošto sam ih stavio tamo u ljetnim mjesecima? Osim toga, nije autohtona vrsta, nego PC. Hoće li se uopće pojavljivati više?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

Da, sad sam pogledao tvoje starije postove i taj šumski grow je bio nakon što sam ja bio otišao na radni godišnji pa nisam vidio. :D
Uglavnom, cubensis je tropska vrsta i micelij nemože prezimiti, ne podnosi temperature ispod nule, tako da ih ne očekuj. Jer zamisli samo koliko ljudi po cijelom svijetu zakopava svoje stare supstrate u ljeto, pa na cijelom svijetu bi jedina gljiva bila cubensis! :D I uz to, i da imaju uvjete za rast, nebi rasle u šumi nego direktno na konjskom dreku.
Ja sam govorio da sada nije vrijeme za šumske vrste koje rastu kod nas, po svijetu ima na stotine psilocibinskih vrsta i rastu na svim temperaturama i u svim godišnjim dobima.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
dead_or_alive
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 05.07.2012, 13:45

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la dead_or_alive »

Otkad sam vidio prije par dana ovaj link http://en.wikipedia.org/wiki/Psilocybe_cyanescens zivim u uvjerenju da tih kod mene ima na iljade i da ih svake godine vidim i vishe puta misechno u shumi di izvodim psa, ma to su 99% te po kojim sam volio gazit kad sam bio mali.
#-o
Nisam imao pojma jos do prije par tjedana da su to psilocybe, i sad kad sam ih vidio na navedenom linku prepoznao sam ih odmah, i kad ih buden isao trazit s namjerom, tesko da ce mi se posrecit da ih nadjem... screw you Murphy
Jeli moguce da bash ova vrsta raste u Hrvatskoj - wiki kaze da ih ima Central Europe...
Mislim da sam neshto slichno vidjao po shumama podno vrhova juzhnog Velebita s morske strane ispod 1300mnv, ali tamo ima stvarno jako jako puno raznolikih vrsta, a ja se bash i ne zhimku u gljive, ali mogu primjetit raznolikost...
The more you educate yourself the more you understand where things come from the more obvious things become and you begin to see lies everywhere. You have to know the truth and seek the truth and the truth will set you free. - Joradan Maxwell
Odgovori