Kako razmnoziti ovaj kaktus?

Upoznajte magične kaktuse i sukulente te kako ih uzgojiti
Avatar
kaktus54
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 12.04.2012, 07:51
 pohvaljen: 1 put

Kako razmnoziti ovaj kaktus?

Post Postao/la kaktus54 »

Zdravo svima!
Novi sam na ovom vasem lijepom forumu, zato pozdravljam sve vas!
Inace od pre godinu dana posto sam vjeliki ljubitelj kaktusa gajim neke kaktuse. Izmedju ostale je i ovaj kaktus koji bas nisam siguran kako se zove?! :-?
E sada interesuje me kako se on razmnozava i sa kojim djubrivom da ga hranim?
Hvala na suradnji!
Privitak/ci
Evo ga ponovo sa dva cveta.
Evo ga ponovo sa dva cveta.
Kako se zove ovaj kaktus i kako on se moze razmnozavati?
Kako se zove ovaj kaktus i kako on se moze razmnozavati?
Kaktus (F).JPG (92.13 KiB) Pogledano 4018 puta.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Kako razmnoziti ovaj kaktus?

Post Postao/la Red »

nazalost nismo neki veliki poznavaoci kaktusa na ovom forumu, pa se u identifikaciju necu mijesat jer nemam pojma. mogla bi prelistavat knjige ali sumnjam da bi tocno odgovorila.

osobno razmnozavam kaktuse iz izbojaka koje izbaci tokom rasta, male kuglice koje krenu nicat sa strane, otkinem i stavim dalje na klijanje. medutim ako nema mladih izboja, onda izrezem kaktus i pola stavim u drugu teglu a stari krene radit nove mlade kaktuse.

procitaj ovdje o brizi, presađivanju i ostalom srodnom...
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kako razmnoziti ovaj kaktus?

Post Postao/la HypnoToad »

Mislim da je nešto iz Ferocactus roda.
Za njih piše da se razmnožavaju isključivo sjemenom, rijetko puštaju izbojke nakon dosta godina, a kod ovih 'bačvastih' kaktusa rezanje na pola nije rješenje jer ne rastu u vis, tj. doljnji dio se neće više oporavit.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Kako razmnoziti ovaj kaktus?

Post Postao/la Red »

da, zato kazem da ja tako radim sa svojima, ali to radim samo sa onima koje znam da mogu tako rezat, da ne bude zabune :P

nazalost sjeme je isto tesko dobiti, nabaviti, posto su kaktusi koji se prodaju neki hibridi koji ne daju sjeme, mada bi po pravilu to tako trebalo ici, sjeme ili reznica :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Kako razmnoziti ovaj kaktus?

Post Postao/la mr. gljiva »

Dobih službenu potvrdu, ostatak ću napisati na drugoj temi... ovdje se radi o Hamatocactus-u po novijoj literaturi Ferocactus setispinus.

"Popularan je jer njegov polen izaziva stimulaciju kod ostalih kaktusa pa se nakon stimulacije kaktusi mogu samooprašiti (inače za razmnožavanje putem sjemena kaktusi moraju biti iste vrste,ali uzgojene iz sjemena kao dvije zasebne biljke). Može se razmnožavati izbojima, ali nema ih baš puno. Dakle najbolje sjemenom. Od sjemena do cvijeta 5 godina otprilike. Iz meksika je. Btw ako se ferocactusu sreže vrh oporavit će se izbijanjem više glava. To je trik kako dobiti višeglave primjerke, ali nije nešto čime se trebaju baviti amateri jer nemaju dobre uvjete za oporavak i optimalan rast. Osim toga bolje ga pustiti da raste normalno i da se tako razvija."

prijatelj je to znao napamet čim je vidio kaktus :D nadam se da je pomoglo ;)
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
kaktus54
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 12.04.2012, 07:51
 pohvaljen: 1 put

Re: Kako razmnoziti ovaj kaktus?

Post Postao/la kaktus54 »

Odgovor kako se razmnozava ovaj kaktus (dat gore na fotografiji), nije mi mnogo jasan?!
Ako se razmnozava sjemenom kako doci do sjemena, posto on cvjeta jednom godisnje negde na pocetku lijeta. Kada pusti cvijet on traje jedan, max do dva dana a potom ovene! Zato pitam kako i kada se stvara sjeme za razmnozavanje? :-?
Hvala i zivjeli!
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Kako razmnoziti ovaj kaktus?

Post Postao/la mr. gljiva »

Znači izboji su ti one mladice koje izbijaju pri površini tla iz starijeg kaktusa, što se u ovom slučaju događa rjeđe. Za razmnožavanje sjemenom (očito nisam dobro objasnio?), znači da bi dobio sjeme trebaju ti dva primjerka iste vrste,ali svaki od njih mora biti "unikatna" biljka različitih gena dobivena iz sjemena da bi došlo do uspješne oplodnje jer se on ne može oploditi vlastitim polenom/peludom. Uzme se neki mekši kist i lagano se polen jednog kaktusa prebaci na njuške tučka drugog kaktusa i priča gotova :)
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
kaktus54
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 12.04.2012, 07:51
 pohvaljen: 1 put

Re: Kako razmnoziti ovaj kaktus?

Post Postao/la kaktus54 »

Ja sam ovaj kaktus kupio iz cvecare. E sada dolazi problem posto lijepa prodavacica mi je rekla da ona mnogo ne razumese u kaktuse, pa nezna da objasni koji je "unikatan" itd! ;)
I evo kako pred on da cveta kako izgleda. On je mali, no zato daje veliki lijepi cvet! :thumbsup: :lovee:
No ipak mr.gljiva veliko hvala na pomoci! :thumbsup:
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Kako razmnoziti ovaj kaktus?

Post Postao/la mr. gljiva »

Ajmo ovako, imaš li dva takva kaktusa??
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
kaktus54
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 12.04.2012, 07:51
 pohvaljen: 1 put

Re: Kako razmnoziti ovaj kaktus?

Post Postao/la kaktus54 »

Nemam,...
Odgovori