Reishi (Ganoderma lucidum)

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Reishi (Ganoderma lucidum)

Post Postao/la Red »

REISHI GLJIVA-GANODERMA LUCIDUM

slika

Više od 2000 godina Reishi gljive (Ganoderma Lucidum) su zauzimale prestižni status kod Kineskih medicinskih stručnjaka kao izuzetno ljekovito sredstvo i bile su veoma široko korištene u Kineskoj tradicionalnoj medicini kao alternativni pristup i kao sredstvo za tretiranje mnogih bolesti. Reishi gljive su legendarno čudo od svih medicinskih ljekovitih biljaka zbog svoje očigledne superiorne ljekovitosti i zbog toga sto nema nikakvih nuspojava i toxina prilikom korištenja. Reishi se u prirodi veoma teško nalazi pa je stoga i bila rezervirana za Azijske kraljeve i bogataše sve do druge polovine 20-tog vijeka kada se počelo sa organiziranim uzgojem crvene Reishi gljive u Japanu i kada je ta čudesna gljiva postala dostupna populaciji cijelog svijeta.

Za Ganodermu Lucidum, Ling Zhi Reishi - japanski naziv, se zna da je ljekovita 4.000 godina. Stari Kinezi su je obožavali.

Bolujete li, bez obzira od čega, Kinezi će vam preporučiti Ling Zhi ili nebesku travu.
Zvali su je drvetom života i biljkom dugovječnosti.

Vjerovalo se da samo posjedovanje gljive Ganoderme Lucidum produžava život vlasnika. Vijekovi korištenja donijela su joj niz imena: nebeska ili rajska trava, lijek kraljeva, biljka sreće (prije pojave modernog intenzivnog uzgoja, gljivu je bilo prava sreća pronaći u prirodi)...
No ma kako je zvali, riječ je o gljivi iz porodice Ganoderma koja raste na panjevima drveća, a najcjenjenije su one ubrane sa šljive i hrasta.

slika

Doktor Shi-Jean Lee, najslavniji doktor dinastije Ming u svojoj knjizi Ban Chao Gang Moo, piše da dugoročno uzimanje Ganoderme Lucidum omogućava formiranje zdravog tijela i postizanje dugovječnosti. Ganoderma Lucidum se može uzimati svakodnevno bez ikakvih nuspojava, a dugoročno korištenje dokazano osnažuje imunološki sistem ljudskog organizma a bez ikakvih neželjenih utjecaja po ljudski organizam.
S obzirom da je drvenastog sastava, ne može se koristiti u ishrani, ali se zato od nje pripremaju čajevi, razni ljekoviti preparati u kombinaciji sa drugim ljekovitim vrstama.

U poslednjih 20 godina testirano je djelovanje Ganoderme lucidum preparata i potvrđeno da ova gljiva liječi neurosteniju, nesanicu, prehladu, razna crijevna oboljenja, hepatitis, kronični bronhitis, liječi jetru, i pankreas (samim tim pomaže kod dijabetesa)izuzetno poboljšava imunitet, liječi srčana oboljenja i alergije

Polisaharidi ove gljive imaju jak antikancerogeni efekat i u svijetu se koriste kao zvanično sredstvo u borbi protiv zloćudnih tumora.
Ganodermna kiselina, još jedan njen sastav, liječi razne vrste alergija.
Gljiva ima izrazita antivirusna i antibakterijska svojstva, pa se može koristi i kao prirodan antibiotik. Prvi su je počeli uzgajati Kinezi, a u poslednjih nekoliko desetljeća njen uzgoj je sve popularniji širom svijeta.

slika

Ganoderma lucidum se danas umjetno uzgaja, u strogo kontroliranim uvjetima, a pokazalo se da su uzgojene gljive daleko ispred prirodnih po ljekovitim osobinama.

Polisaharidi iz reiši zaustavljaju rast tumora i to je njeno najznačajnije ljekovito djelovanje. Oni deluju i kao imunostimulatori, kardiotonici, a bitni su i za smanjenje nivoa šećera u krvi. Drugi ljekoviti sastojci smanjuju krvni pritisak, kolesterol u krvi i zaustavljaju stvaranje krvnih ugrušaka. Različiti polisaharidi su bitni i za liječenje neurastenije, nesanice, kroničnog hepatitisa, bolesti bubrega, koronarnih i srčanih bolesti, kroničnog bronhitisa i bronhijalne astme, čira na želucu i dvanaestopalačnom crijevu. Takode sprečavaju oštećenja jetre od štetnih metaboličkih produkata. Reiši ima i izrazito antibakterijsko i antivirusno djelovanje, pa se koristi i kao prirodni antibiotik.

U ispitivanjima je dokazana izuzetno mala toksičnost i alergija na ovu gljivu, a i to samo u slučajevima dugotrajnog i neprekidnog korištenja. U svijetu, fabrike lijekova, od ove gljive, njenih spora i micelijuma prave injekcije, tablete, sirupe i praškove, a makrobiotičari je koriste u ishrani kao čaj.

Djelovanje Ganoderme Lucidum na imunološki sistem

Možda najveća potencijalna ljekovita korist je njegova mogućnost da jača imuni sistem ljudskog organizma. Reishi - Ganoderma Lucidum sadrži visoku koncentraciju organskog Germanijuma, polisaharide i tripertene. Ove aktivne komponente dokazano jačaju naš imuni sistem. Konzumiranje Reishi gljive vode računa o preventivi i povećavaju imunitet. Reishi gljive imaju veoma široku primjenu. Prema tradicionalnoj kineskoj medicini Ganoderma lucidum pomaže u boljem funkcioniranju i služi za tretiranje bolesti pet ključnih organa kod ljudi - srce, pluća, jetra, pankreas i bubrezi. Ganoderma lucidum se može koristiti za liječenje raznih bolesti ljudskog organizma uključujući : respiratorna oboljenja, kardiovaskularna, digestivna, neurološka, endokrinološka oboljenja itd. Sve ove navedene bolesti a i mnoge druge Ganoderma uspješno liječi zahvaljujuci najvažnijem efektu "podrška općem sistemu i obezbjeđuje vitalnosti ljudskog organizma" - poboljšanjem imuniteta ljudskog organizma. Ganoderma gljive pomažu regulaciji cijelog tjelesnog mehanizma i metabolizma - osigurava da svi organi rade normalno.

Djelovanje Ganoderme Lucidum na kardiovaskularni sistem

Vjekovima je Ganoderma poznata kao kardiovaskularna biljka pa je tako rutinski prepisana u staroj Kini i Japanu pacijentima sa “bolovima u grudima", sa stresom i/ili kroničnim arterijskim oboljenjima. Kinski znanstvenici su otkrili da Ganoderma poboljšava krvotok i da sadrži kiseline tripertene koje snižavaju visok krvni tlak, smanjuju kolesterol i samim tim sprečavaju srčana oboljenja – infarkt.

Šestomjesečna klinička istraživanja na medicinskom fakultetu u Tokiju su pokazala da je skoro polovina od 53 pacijenta sa povećanim krvnim tlakom imala značajno sniženje krvnog tlaka poslje uzimanja extrakta Ganoderme a slične rezultate su dobili Kineski znanstvenici u svojim obilnim istraživanjima djelovanja extrakta Ganoderme na pacijente sa visokim nivoom kolesterola kod kojih je nivo kolesterola znacajno opao poslije samo 1-4 mjeseca svakodnevnog konzumiranja extrakta (kod 68% od 90 pacijenata).

Značajno je još napomenuti da je gljiva Ganoderma neotrovna, da se može uzimati svakodnevno bez ikakvih neželjenih djelovanja.
Kada se konzumira u preporučenim količinama Ganoderma vraća stanje organizma na normalno stanje. ona je imunomodulator – regulira i “fino podešava “ imunološki sistem.

Djelovanje gljive Ganoderme Lucidum na tumor

Glavni uzrok razvoja tumora kod ljudi je slab tjelesni imunitet. Najbolji efekat u borbi protiv tumora Ganoderma Lucidum postiže regulacijom i aktivacijom imunog sistema, naročito povećavanjem tjelesnog imuniteta - povećavanjem sposobnosti samoodbrane ljudskog organizma protiv tumora.

Ganoderma Lucidum sadrži visoku koncentraciju organskog Germanijuma, Polisaharide i Tripertene. Ove aktivne komponente dokazano jačaju naše imunološke ćelije i poboljšavaju naš imuni sistem.
Najveći dio istraživanja antitumornih efekata gljiva sprovedena je u Japanu. U Istraživačkom institutu Nacionalnog centra za rak u Tokiju, Ikekawa i suradnici ispitali su već davne 1969. na miševima kojima su prethodno presadili sarkom 180, antitumorno djelovanje ekstrakata jestivih gljiva, što su 5 godina kasnije potvrdili i proširili Hamuro i Chihara u zajedničkom istraživanju toga instituta i poznate prehrambene kompanije Ajinomoto.
Gljive Ganoderma Lucidum zapravo preko svojih antitumornih spojeva pokreću imunobiološke reakcije kojima organizam mjenja svoje funkcioniranje kako bi ozdravio. Od 1980. za takve je spojeve u upotrebi izraz "biomodulatori", odnosno "modifikatori biološkog odgovora”. Ti spojevi jačaju i/ili ponovno uspostavljaju imunološke funkcije organizma, kako one generalne, tako i specifični imunitet protiv tumora. Osim toga, ti spojevi koče razvoj tumornih ćelija, neposredno ih uništavaju, modificiraju tumorne ćelije, tako da ih odbrambeni sistem organizma može lakše prepoznati kako bi ih uspješnije uništavao, a u nekim situacijama i ubrzavaju sazrjevanje tumorskih ćelija, koje se time od malignih ponovno pretvaraju u benigne.

Ganoderma može biti korištena kao dopuna za vrijeme kemoterapije i radioterapije za smanjenje neželjenog djelovanja kao što je umor, gubitak apetita i rizik od infekcija. Takodje može smanjiti toksične neželjene efekte i može ublažiti bolove za vrijeme kemoterapije i radioterapije naročito kod pacijenata koji su u krajnjoj fazi bolesti, za produžavanje njihovih života i poboljšanje kvaliteta života.

Djelovanje Ganoderme Lucidum na alergije i na upalne procese

Sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog vjeka antialergijsko djelovanje Ganoderme je bilo predmet istraživanja naučnika u Kini i Japanu. Istraživanja su pokazala da extrakt Ganoderme značajno koči sve četiri vrste alergijskih reakcija, uključujući i pozitivne efekte protiv astme.

Istraživači u zdravstveno znanstvenom centru na univerzitetu u Teksasu su otkrili da se Ganoderma može efikasno koristito za tretiranje Konjuktivitisa, Bronhitisa, Reumatizma a da pritom značajno poboljšava imuni sistem kod ljudi.

Pripremanje sušene gljive Ganoderme Lucidum

Reiši - Ganoderma lucidum, je sigurno najpoznatija ljekovita gljiva Dalekog istoka. U Kini i Japanu je upotrebljavaju oko 4000 godina. U Japanu je zovu Reiši, u Kini Lingci, kod nas se ponekad zove hrastova sjajnica. Stanovnik je šuma, uglavnom hrastovih. Drvenasta je i zbog toga se ne koristi za klasično pripremanje jela, već za pripremu čajeva, tinktura ili juha. Reiši ima veliki broj različitih ljekovitih komponenti, kao što su polisaharidi, alkaloidi, steroidi, triterpeni, nukleotidi. Sadrži i proteine, aminokiseline, vitamine, minerale i oligoelemente.

Najkvalitetnije se priprema kada je već isjeckana u listiće kako je i pakirana u kutije od 100 grama

slika

Kineska tradicionalna medicina preporučuje upotrebu 3-5 grama sušene Ganoderme dnevno za održavanje dobrog zdravstvenog stanja organizma i 10-12 grama za ozbiljna oboljenja. Ganodermu je najbolje konzumirati sa vitaminom C koji pomaže organizmu da bolje absorbuje ljekovite sastojke gljive.
Ganoderma je drvenasta gljiva pa prema tome se priprema isključivo kuhanjem i potapanjem a čuva se na suhom mjestu – nikako u frižideru.

Čaj
Ganoderma čaj je tradicionalan način pripremanja gljive na dalekom istoku.

Način pripreme: Isjeći Ganodermu na male komade, što manje to bolje, potopiti u vodu i ostaviti je preko noći. Kuhati je na slaboj vatri 30 min., nakon čega se može konzumirati.

Napitak pripremiti za najviše 3 dana, obavezno je držanje u frižideru a preporučuje se da se napitak zagrije prije kozumiranja. Preporučuje se konzumiranje prije jela osim za osobe sa želučanim problemima koji bi trebali napitak koristiti poslije jela.
Napitak začiniti medom i iscjeđenim limunovim sokom za bolji ukus napitka, nikako rafiniranim šećerom.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Reishi (Ganoderma Lucidum)

Post Postao/la mandelbrot »

Da li se mogu negdje nabaviti spore od ove vrste?
z = z*z +c
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Reishi (Ganoderma Lucidum)

Post Postao/la HypnoToad »

A znaš da mogu, al kod nas teško. S druge strane, naše šume su ih pune u ovo doba godine, pa se može pokušat klonirat divlju. Ja ću dat sve od sobe da je nađem i napravim dobar klon, pa ako netko bude zainteresiran, šaljem dalje.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Reishi (Ganoderma Lucidum)

Post Postao/la mandelbrot »

Ja bih rado ali nemam iskustva s branjem gljiva u divljini. Ja sam zainteresiran ako nades... :D
z = z*z +c
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Reishi (Ganoderma Lucidum)

Post Postao/la sinnerman »

Našao sa spore u šprici za reiši, 5 ml 14 eura, negdje blizu. Pitanje je koliko mogu inokulirati sa tom količinom? Je´l to previše skupo?
Mogu li onda od reišija raditi printove ili moram klonirati?
A frka mi je klonirati zbog kontaminacija.
Nadalje, uzeo bih istovremeno i gljivu zec (Grifola frondosa).
Upute za uzgoj ću probati izvući iz knjiga koje ste prikačili. Za oboje.
Imate li možda kakve posebne upute/napomene.
Istovremeno bi uzeo i vrećice za sterilizaciju supstrata. 1 EUR komad
Znate li možda ako ima negdje jeftinije?
Spore i gljive su legalne naravno, ali hoću li imati sranja na granici?
Ja mogu unositi tako i bilo koje spore i tvrditi da su te od legalnih gljiva?
A i ne bi volio da mi MUP dojde doma zbog legalnih stvari. :-ss
A mogu naručiti i poštom ali opet ista frka? :-ss
:mushroom:
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Reishi (Ganoderma Lucidum)

Post Postao/la HypnoToad »

A ono, dosta je skupo za to što daju, ali nećeš nać puno jeftinije. Šprica ih dođe manje od pola eura, a jedan primjerak ove gljive baci dovoljno spora za minimalno 200 takvih šprica. Pa ti računaj kolika im je zarada.
S tim možeš inokulirati 5 tegli, i onda svaku transferom micelija proširiti na još 100.
Možeš uzet spore ali performanse nikad nisu kao kod klonova.
Ako naručiš poštom imat ćeš problema na granici. Ne toliko zbog samih spora koliko zbog šprice. Mene su pred par godina drilali na carini zbog shiitake šprice.
Vjerojatno ista priča ako s tim prelaziš granicu.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
sakymus
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 02.05.2011, 22:49
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Reishi (Ganoderma Lucidum)

Post Postao/la sakymus »

Imaš funghi perfecti kod nas koji daje micelij ove gljive (na sjemenkama), ako se dobro sjećam najmanje pakiranje je 4 litre i košta oko 200 kuna... Cijena toga je malo velika, ali barem si siguran da je micelij 100% čist i vitalan jer ljudi točno znaju što rade...
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Reishi (Ganoderma Lucidum)

Post Postao/la sinnerman »

Ok, znam da ispadam neznalica, ali volio bih to usporediti sa špricom i onime što HypnoToad kaže sa sistemom transfera micelija. Mislim na usporedbu onoga što mogu dobiti u krajnjoj liniji.
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
sakymus
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 02.05.2011, 22:49
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Reishi (Ganoderma Lucidum)

Post Postao/la sakymus »

Svi smo mi neznalice u odnosu na šaptača gljivama :)

A čuj, da ti ukratko objasnim, inače ti je najbolje pregledati "lets grow mushrooms" filmiće jer puno toga objašnjavaju...
Klonirani micelij znači da je dosta generacija gljiva uziman micelij koji se najbrže širio, koji je dao najbolje gljive i sl. ukratko, micelij s najboljom genetikom. Kloniranjem gljive koje narastu budu jako slične jedne drugima, iste su veličine i rastu istom brzinom.
Kada koristiš soluciju spora onda ti je sve kockanje, tj. iz spora nastaje puno različitih micelija, iz nekih je čak nemoguće da se rodi gljiva, neke su manje i sl. Uglavnom, korištenje spora znači da će ti ukupan prihod biti sigurno manji nego sa kloniranim micelijem.
Ako hoćeš moj savjet, ukoliko ne želiš se previše opterećivati s sterilnim uvjetima, kloniranjem i uzgajanjem micelija u petrijevim zdjelicama najbolje ti je uzeti tu 4 litrenku micelija i nasaditi to u sterilizirani supstrat.
Ako se baš hoćeš zezati s time, oboružaj se strpljenjem i kloniraj taj klonirani micelij najbolje. Ja sam mislio sebi to uzeti kad budem imao malo više vremena, pa mislim to klonirati i isprobati kak radi moj novi glovebox :)
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Reishi (Ganoderma Lucidum)

Post Postao/la sinnerman »

Ma ja sam totalno zabrijao zadnje vrijeme na neke stvari tipa što teže i složenije, što više čitanja i učenja o tome tim bolje :thumbsup: , ali nisam da sad baš fejlam stalno jer nikoga ne želim slušati. ;)
Tako mi je žao što sam tako zauzet zbog svog posla da se ne mogu posvetiti ničemu previše.
A i kad imam malo vremena, imam neke stvari koje će mi u životu ipak biti na prvome mjestu ( :heartbeatt: :grouphugg2: )
Ali način na koji priroda funkcionira, ma obuzelo me, nemam baš u svojoj okolini s kime pričati, pa onda radije čitam o tome.
Ali znajte da ću probati izvesti ovo sa ganodermom, kako-tako, kad-tad.
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Odgovori