Lov na Psilocybe u divljini

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Red »

Dragi moji,

ja znam da su neki od vas vrlo nadobudni i napaljeni da nadu ili pronadu neku gljivu koja ima magično djelovanje, i znam da se takvi upuštaju u Lov na gljive bez imalo predznanja ili još gore nemaju nikakvo opce znanje o gljivama i koliko one mogu biti otrovne.

Zato vas molim da prije bilo kakvog Lova na gljive prvo procitate Osnovne podatke o gljivama a onda to primijenite u praksi. http://themajka.com/viewtopic.php?f=25&t=39

Takoder bi zamolila sve da ne beru nepoznate gljive osim ako nisi sigurni što beru i da takve gljive NE JEDU .

jedna od glavih karakteristika Psilocibinske gljive je "Bruzanje" ilitiga plavljenje kada je stisneš ali ni TO ne mora znaciti nista, jer ne plave sve :)

slika

* Agaricus bisporus (white button mushroom) - Usually bruises pinkish. Stick your thumb into a grocery store-bought one to test.
* Boletus campestris - Bruises blue or blue-green. Many yellow-pored boletes bruise blue.
* Psilocybe cubensis - The stems bruise blue or blue-green. This is a hallucinogenic mushroom, but note that not all hallucinogenic mushrooms bruise blue.
* Russula rubescens - Bruises reddish, and then slowly turns to black.
* Mycena haematopus - Bleeds purplish.
* Lactarius helvus (maple syrup milky cap) - Bleeds colorless latex that smells like maple syrup.
* Lactarius chrysorrheus - Bleeds white latex that dries to a deeper yellow.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Takoder prilazem dvije knjige za sve vas Frikove koji zelite ici u divlji lov na Psilocibinske gljive. Skinite si ove dvije korisne knjige, proucite slike i karakteristike, procitajte o staništu i kada naletite na neku gljivu u divljini a nemate pojma sto je- prvo provjerite tamo jel postoji bilo kakve slicnosti sa mogucom trazenom gljivom i onda jos dodatno pitajte nekog strucnog da vam pomogne.

Znam, vecina nije zainteresirana za takvo istrazivanje, svi bi najdraze da prosetaju sumom i naberu gljive i pojedu...ali to je vrlo neodgovorno i opasno. To je kao da idete u Lov na Jelena ali u biti nemate pojma gdje on zivi i kako izgleda, evo to tako blesavo meni izgleda :D

I zato MUDRO i pamet u glavu, knjigu ko bibliju pod ruke i istrazujte i onda mozda, mozda i nesto nadete, kada znate sto trazite, ima logike zar ne? ;)

Magic Mushrooms Around The World - Jochen Gartz
slika
http://www.divshare.com/download/10948104-fa5

Psilocybin Mushrooms of the World - Paul Stamets
slika
http://www.divshare.com/download/10948160-396

Vaša Red :x
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
triptonite

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la triptonite »

a jel neko od vas vech nesto nalazio... :)
recimo ovih ima:
http://www.morchella.com.ba/conocybe_pubescens.htm

pozz
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Red »

vidiš ove nisam vidjela kod sebe nigdje ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Echoes »

ja sam ove viđao kod mene na livadi

slika


http://en.wikipedia.org/wiki/Psilocybe_semilanceata
tišina je najbolji jezik
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Red »

Hm..i kod mene neke slicne rastu, vrlo slicne, ali nisu to te :D tko zna..ako si ih vidao, onda super, puno su jace po potenciji od ovih standardnih psilociba ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la extranoize »

headonist je napisao/la:ja sam ove viđao kod mene na livadi
http://en.wikipedia.org/wiki/Psilocybe_semilanceata
jesi ih probao...
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
ckola
rank3
Postovi: 91
Pridružen/a: 13.04.2010, 08:19
 pohvaljen: 1 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la ckola »

ova tema mi je jako interesantna moram priznati...proljeće je stiglo i kako moji pokušaji još nisu dali željene rezultate u uzgoju a kako vidim nekima to ide od ruke pa mislim da možda ja nisam "rođen baš za to"
što naravno ne znači da ih neću uzgojiti...kad tad. kako živim na selu i u okruženju ima farmi konja i krava
ja ču lijepo dat si truda da to malo proglavinjam i potražim tu čaroliju.
što ih više gledam na tim svim razno raznim slikama i po internetu i u knjigama nekako se nemogu otet dojmu da sam ih već viđao u prirodi i da sam možda prije "rođen baš za ovo". znam da to nije "samo tako" i ne mislim sad,ono,požderat sve živo pa šta bude, nego lagano šetnja po prirodi je sama po sebi čarolija pa ako naletim na nešto uberem i...tu sad dolazi ono dali je, šta li je? pa sam mislio ako slučajno bude nešto da to dobro prvo poslikam i stavim sličice ovamo pa oni koji se već dobro razumiju u gljive malo to pogledaju
pa kažu svoje mišljenje. koliko sam do sada vidio naša draga "crvena" zna puno o ovoj temi a i ostali koji se kuže mogu pomoći.
i odma jedno laičko pitanje; rastu li već sada u prirodi u kontinentalnom dijelu Hrvatske?
unapred hvala! %%-
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Red »

Ako ti naletis na nesto sto po tebi izgleda zanimljivo, moze naravno sliku ovdje okaciti. pa cemo vidjet..mada sam vec nesto o tome na drugoj temi govorila pa da ponovimo :)

Mislim da ljudi ni neznaju koliko gljive mogu biti opasne i da teorija o JEDNOj pojedenoj i nece ti biti nista, pada u vodu, jer neke gljive su vrlo vrlo otrovne. :ymsick:

Procitaj malo o trovanju gljiva i o gljivama općenito da bi bolje upoznao njih a i da znas za ubuduće kako te svari jedenja nepoznatih gljiva nije igra. Dali znas da neke gljive otruju tijelo i tek nakon 2-3 tjedna ubiju svojeg domacina??? :D skerij šit zar ne? pa si sada zamisli...

Domaća zadaća: procitajte osnovne inofrmacije o gljivama, jer imam osjecaj da neki to jos nisu :D
http://themajka.com/viewtopic.php?f=25&t=39

ljudi, psilocibinske vrste ne rastu kod nas. bar ne ove znane. jedine koje mogu navest da rastu na divlje a mogu se pronaci u sloveniji i srbiji jesu Psilocybe semilanceata, psilosiba serbica, Psilocybe bohemica ali i to smo vec zakljucili i naucili da ih bas nema na bacanje vec treba znati gdje su, ako i rastu uopce negdje. za hrvatsku do sada nisam dobila nikakve informacije TOCNE na koje bi se mogla osloniti... pa ih necu ni davati.

Psilocybe bohemica
slika

Psilocybe semilanceata
slika

psilosiba serbica
slika
nisam našla kvalitetnu sliku, ali dobro...

Za sve koje zanimaju moguce psilocibinske gljive: Prvo se raspitaj jel uopce raste nesto na tvojem prostoru, ako raste dobro prouci karakteristike odredene gljive, jer neke su vrlo vrlo slicne. kreni u pohod na gljive ali opet sa rezervom. provjeri sto jedeš, ne trpaj sranja u sebe...

najvjerojatnije umrijet neces, mozda povracanje i proljev ali opet, opreza nikada dosta.

*** Nikada, nikada ne savjetujte nekome da jede nesto ako sam nisi 100% siguran da je bezopasno! ***

a moram ti reci, da nije uzgoj neka misija nemoguca, meni je zao ako do sada nisi imao dobre rezultate, ali zbilja to nije toliko komplicirano ako znas sto ti je ciniti i sta ti treba. pogotovo sada kada je napokon toplije vrijeme, ne moras vise skoro ni grijat te tegle, jedan posao manje... samo pomalo :D i sretno!

MUDRO ljubljeni moji, mudro! :ymhug:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
ckola
rank3
Postovi: 91
Pridružen/a: 13.04.2010, 08:19
 pohvaljen: 1 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la ckola »

ma stara moja sve mi je jasno, samo kažem da ču proglavinjat pa ono...ako ih ima u sloveniji i srbiji nevidim razlog zašto ih nebi bilo i ovdje.
normalno da ču pije nego nešto progutam dobro razmislit, tj. dobro se informirat a ovo mjesto mi je do sada
najbolje što se tiče informacija...nisi škrta za odgovore i na svako pitanje si mi odgovorila na čemu sam ti zahvalan naravno pa ako naletim na nešto u prirodi...zašto ne? daj bože!!
znam da je tebi totalno jednostavno uzgojit unutra, vjerovatno če jednog dana i meni biti tako(kad uspijem prvi puta) a dotle...
sad mi je jedna tegla već bila pri kraju...skoro sva pobijelila i onda mi se pojavila neka pizdarija...neznam..počelo sivit, valjda ta neka plijesan, pa sam i tu bacio.
sutra inoukulacija nove 2 i ajmo opet iz početka...valjda če sada bit nešto.da sada je i vrijeme toplije pa če i to ubrzat stvar.
učim polako i ne odustajem, naravno...dobit čete slike mog uspijeha kad tad a dotle...pozdrav i opet hvala na svemu!
stara moja, stvarno si prva liga cura, prava rijetkost!!!! sreča naša da još ima takvih nesebičnih ljudi...
sve manje ali eto ipak ima!!! ako ikada nešto zatrebaš volio bi da ja mogu nešto učiniti za tebe, pa eto...
možda ti se jednog dana i odužim za sve.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Red »

:ymhug: hvala puno i rijeci ovakve su savim dovoljne!

sretno i javi napredak :ymcowboy:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori