Smisao života je/nije u novcu

Svakog dana, novo otkriće
Avatar
Mary Jane.
rank9
Postovi: 387
Pridružen/a: 31.07.2010, 14:06
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 39 puta

Smisao života je/nije u novcu

Post Postao/la Mary Jane. »

"Kad sam bio mlad, vjerovao sam da je novac najvažnija stvar u životu. Sad kad sam ostario - to znam." Oscar Wilde
slika

Otkad je čovjek u svojoj svijesti stvorio pojam vlasništva, posjedovanja materijalnih stvari,
vrijednost svoga života mjeri upravo materijalnim "bogatstvom". Koliko posjedujem, toliko
vrijedim, što je u stvari iluzija jer čovjek u stvarnosti nije sposoban ništa posjedovati. Zemlja je ta koja posjeduje njega, a svi njeni resursi tu su za korištenje, a ne za posjedovanje, što nije isto.

Međutim, čovjek je iluziju posjedovanja pretvorio u svoju stvarnost u kojoj živi. I kada je izmislio novac kao sredstvo razmjene materijalnih dobara, taj novac postao je najveća vrijednost u njegovom životu, bez koje je život nezamisliv. Iako i danas postoje zajednice ljudi koji ne koriste novac, te su zajednice okarakterizirane kao primitivne, dok se pojava i korištenje novca smatra civilizacijskim napretkom.

Bernard Shaw rekao je:"Pohlepa za novcem izvor je svega zla.". Ja na ovo dodajem kako je sam pojam vlasništva izvor svega zla. To materijalno bogatstvo, posjedovanje novca i imovine, predstavlja najveću društvenu vrijednost i čovjeku daje moć, a istodobno je izvor svega zla i ilegalnog kriminala, jer je sasvim logično da ljudi u takvoj situaciji posežu za krađama i drugim oblicima ilegalnog kriminala kako bi stekli novac i imovinu. Zašto spominjem ilegalni kriminal, a ne samo kriminal? Zato što je kriminal stjecanje materijalnih dobara na osnovi tuđeg rada, a to je upravo ono što čini politička i ekonomska "elita".

Takav sustav vrijednosti neizbježno je i uzrok nasilja na svim razinama društva, čiji je cilj održavanje moći i dominacije nad nekim ili nečim, počevši od države koja je sama po sebi represivni aparat i ima monopol nad nasiljem, te ga putem hijerarhije i ekonomske neravnopravnosti promovira kao način funkcioniranja društva. Ako država ima pravo mene prisiljavati da nešto činim ili ne činim, zašto ja ne bih imao isto pravo nad nekim ili nečim drugim. Krajnji oblik tog nasilja je rat koji je sredstvo obračuna između država ili skupina s ciljem stjecanja i održavanja vlasti i moći. Poanta je da društvo koje je čovjek stvorio na osnovi vlasništva kao vrijednosti, neminovno uzrokuje svu patnju čovječanstva (izuzev patnje koju uzrokuju bolesti i prirodne katastrofe), te da je time sva vlast zla. Društvo koje se ne bi baziralo na vlasti i moći zasnovanoj na vlasništvu je društvo solidarnosti i ravnopravnosti, koje je naravno utopija, ali i ostati će utopija ako ljudi nastave podržavati sadašnji sustav i služiti mu.

Ne bih htio da me se krivo shvati, ne govorim o komunističkoj ideologiji jer ona podrazumijeva društveno vlasništvo, a ja govorim o organizaciji društva u kojem pojam vlasništva ne bi postojao. Anarhizam je blizak ovakvoj koncepciji društva, jer "ruši" državu i uspostavlja društvo solidarnosti u kojem svaka osoba zadovoljava sve svoje potrebe, a da pritom ne radi na štetu drugih, da živi svoj život potpuno slobodno uz punu odgovornost prema tuđoj slobodi.

Zamislite društvo u kojem vlasništvo ne postoji, a svakome je dostupno sve što mu treba. "Sanjar sam, ali nisam jedini." - kaže John Lennon. Takvo društvo ne može se ostvariti revolucijom, već radikalnom promjenom ljudske svijesti od pojedinca do pojedinca, a ta promjena je dugotrajni proces, koji neće niti moći zaživjeti, ako ne počne. A počinje od pojedinaca. Ljudi danas razmišljaju na način da sami ne mogu ništa promijeniti, ali upravo pojedinci svojim načinom života podržavaju ili ne podržavaju sustav u kojem žive. Jedna pahulja snijega nikada se ne smatra odgovornom za lavinu, niti se jedna kap vode smatra odgovornom za poplavu, iako jest. Takav način razmišljanja je teško prihvatiti u društvu u kojem je novac gospodar. Da, novac je naš gospodar, i naš smisao života. Francis Bacon je rekao:

"Novac je odličan sluga, ali najgori gospodar.". Ali novac nije sluga, jer dok god naš život ovisi o novcu, a ovisi, on je naš gospodar. Što ga više imamo, više o njemu ovisimo. A što ga manje imamo, to više osjećamo potrebu da ga imamo, jer nam uistinu treba da bi preživjeli. I zato Robert Kiyosaki kaže:

"Svatko tko kaže da novac nije važan očito nije bio bez njega jedno dulje vrijeme.
" Kaže se da je zdravlje najveća sreća, ali i ono ovisi o novcu, jer čitav naš život ovisi o novcu, ako želimo živjeti moramo imati novaca, naravno, ne svi (mislim na one zajednice koje žive bez novca, poput Bušmana recimo), ali velika večina da. Novac je apsolutni gospodar ovoga svijeta koji smo sami stvorili i bez njega ne možemo živjeti, a time niti ostvariti sreću, pa čak niti ljubiti. Svoj život kupujemo novcem.

Ako želimo to mijenjati, moramo mijenjati svoju svijest, a ako to ne želimo svijet će biti sve gori i gori, dok nas naš gospodar kojeg smo sami stvorili ne uništi. Bušmani će u tom armagedonu sigurno preživjeti.

Za kraj moja najomiljenija uzrečica velikog Stevea Martina: "Mislim da je seks nešto najljepše i najprirodnije što možete dobiti za novac."

slika

Source: fx-files.com
"If you only knew the magnificence of the 3, 6 and 9, then you would have a key to the universe.”
- Nikola Tesla
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Smisao života je/nije u novcu

Post Postao/la Red »

ne znam jel vi imate momente kada vas uhvati depresija zbog nedostatka para. meni se to cesto desi kad zelim nesto a to jednostavno nije moguce.
ovdje ne govorim o tome kako mi trebaju pare da si kupujem robu i tange, vec da si koji put priustim odlazak na pizzu, put neki mali ili bogati rucak. kad shvatim da nista od navedenog nije moguce, pomislim, pa jel trazim puno?!. ne, ne trazim, ali niti nemam pa frustrira.

nikada mi pare nisu dirigirale srecu, ali priznajem da me zna ponekad financijska situacija bacat u ocaj. ne jer zelim izgradit kucu, vec zato sto ta kuca izgleda kao fikcija i nesto sto je danas zbilja tesko ostvariti iz nicega, tj bez neke podloge.

zanimljivo je da sada kad ne radim, financijski sam u takvoj banani da je strasno, ali nekako nisam toliko ljuta i nervozna sto je tako, jer nije ni cudno kada nemam primanja.
Ono sto mene najvise baca u ocaj je situacija koja nije uopce logicna. dakle radim 8 sati svaki dan, dobijam bijednu paru i onda OPET ne mogu nista sa tim parama jer sve nestane na racune i rezije i stan i hranu i zivotinje. pa pogledas u novcanik, nema niceg, pitas se- radim, al nemam, ne radim, nemam, dakle sto sada?!
e tu me dusa boli...

kad bi svi imali taman toliko da nas pokrije kroz mjesec dana, bez rasipanja, da si mozemo poplacat sve sto moramo i nakon toga da nam ostane ipak neka para da si priustimo i neku sitnicu za dusu, svi bi bili sretniji i zadovoljniji. to je idealna situacija. ali nerelana. oni koji imaju trose nemilice oni koji nemaju ne trse uopce, a oni koji su sirotinja i odjednom imaju para polude i trose vise nego sto trebaju. uzas :D

sa kolikim buđetom baratate kroz mjesec dana i jel vas to pokrije?
sada dobijam oko 2.000 kn a to ce se uskoro smanjit na 1000, prije sam imala 3000 i jedva sam se krpala, a onda mozete zamislit kako je sada :-ss
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Mary Jane.
rank9
Postovi: 387
Pridružen/a: 31.07.2010, 14:06
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: Smisao života je/nije u novcu

Post Postao/la Mary Jane. »

Neznam što da ti kažem, nisam pametan, ode ovaj svijet u tri p... materine :ymdevil:
Ponekad se znam svašta upitat, pogotovo u zadnje vrijeme i onak kad malo gledaš to sve al s jednog drugog, neutralnog, položaja tek vidim zapravo šta to je. Nekad si zamišljam kako bi funkcionirao život kad nebi bilo novaca, da ne vrijedi ništa materijalno, jednostavno da je komadić papira, al nemoš opet kad su ljudi sjebani i nebi to tak moglo da se dijeli i da jedni drugima pomažemo, nema simbioze, nema zato i jesmo gori nego životinje.
Želim ti Red svu sreću svijeta da nađeš NORMALAN posao koji voliš i s kojim ćeš si moći nešto priuštiti, da ne moraš razmišljati kako ću platit vodu i koliko je trošim(al treba paziti! :D ) šta sutra jest i da ne govorim o nekim 'željama', tj nisu želje nego neke osnovne stvari koje trebaju bit ispunjene svakom čovjeku, zar je to previše?
"If you only knew the magnificence of the 3, 6 and 9, then you would have a key to the universe.”
- Nikola Tesla
Avatar
Frenzy
rank6
Postovi: 224
Pridružen/a: 21.03.2010, 16:57
Ima zahvala: 17 puta
 pohvaljen: 31 put

Re: Smisao života je/nije u novcu

Post Postao/la Frenzy »

Pa sve mi se čini da je previše, imam osjećaj da će ove godine masa ljudi imati jako oskudan božični ručak i večeru. Naravno da u pravilu ne bi smjelo biti tako, hrana i te nekakve osnovne stvari bi trebale biti dostupne svima ali nažalost nisu. Imam susjede koji žive 2 kuće od mene, dragi i dobri ljudi međutim samo žena radi, muž inače radi kao bauštelac i sad su trenutno neke zimske pauze pa je doma i ne dobiva nikakva primanja. Zakasnili su s ratom struje i bam neki dan su im isključili struju. Sad jesu li je platili ili ni su ne znam ali se nadam da hoće? Možete si to zamislit, provest Božić doma bez struje? :rolleyes:

A kaj se buđeta tiče raspolagao sam kao i ti Red sa cca 3000 kuna koji mjesec više ali u pravilu manje :) Pošto još uvijek živim sa starom onda sam uspio izdržati cijeli mjesec ali sam doslovce morao planirati trošenje svake lipe jer sam doma davao za režije, špeceraj i te sve stvari. Pošto sam dobio otkaz bivši šef mi je isplatio 1800 kuna koje sam dobio prvi tjedan u prosincu i sad moram s tim izdržati dok ne nađem novi posao i ne dobim prvu plaću :) Neki dan po knjižari škicam knjige i vidim jednu koju si već jako dugo želim (Stephen King-It) za 50 kuna na engleskom i nisam ju mogao kupiti jer znam da će mi faliti tih 50 kuna. To mene najviše dotuče, te neke sitnice koje bi na nekoj osobnoj razini puno značile a ne smiješ si udovoljiti. [-X

Sve u svemu pare su grda stvar i sve bi bilo puno lijepše da ih nema. Međutim ima ih i trebaju nam da bi mogli živjeti iz dana u dan. Iako je i živjeti relativna stvar jer živjeti u RH sa 2500 kn je ravno Bear Grillsu i njegovoj emisiji Ultimate Survival. :ohnoo:
Misli se čiste dok je svijet u magli, koraci su lagani...
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Smisao života je/nije u novcu

Post Postao/la 314 »

Frenzy odi sutra i kupi si knjigu.
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Smisao života je/nije u novcu

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Novac je energija, odnosno u njemu je spremljena "potencijalna energija" jer nečija energija radom je trebala stvoriti vrijednost tog novca. Dobra paralela se može povuć s "gravitacijskom potencijalnom energijom", a to je energija koju predmet dobiva promjenom položaja tj. udaljenosti od tla (recimo podižući kamen rukom s tla). Ta energija je potencijalna zato jer nije realna sve dok predmet ne počne padati zbog gravitacijske sile. A vrijednost novca nije realna sve dok nebude zamjenjen za realnu energiju (predmet, uslugu...).
Dakle mi svojim radom pumpamo vrijednost novcu, i on je vrlo praktičan izum. Ali kao što pogađate elite koje upravljaju monetarnim sistemom kradu našu energiju koju smo uložili u novac u toliko ogromnom omjeru da je to strašno. Oni kroz korporacije gomilaju sve realne vrijednosti k sebi, ljudima na kraju neće ostati apsolutno ništa, i svi ćemo morati robijati za njih ako ćemo htjeti preživjeti.

Razmjena energije je ključna za život ljudi, novac nije problem, on je praktično sredstvo razmjene energije, problem je korupcija, pohlepa, neravnopravnost i manjak ljudskosti.


Upravo sada u Hrvatskoj postoje realni projekti od stručnih ljudi, od ekonomista koji imaju potrebno znanje, veliku volju i moć ispraviti stvari u Hrvatskoj. To su stručni ljudi koji preuzimaju odgovornost za društvo čiji su neraskidiv dio i o kojem ovise. Ljudi koji žele da njihova djeca mogu nać posao u budućnosti i živjeti ugodan život.
Sve šta njima još treba je tvoja podrška, TVOJE preuzimanje odgovornosti za TVOJ vlastiti život.

Vjerojatno je svima jasno da su večina političara nesposobni trolovi željni vlasti koji slušaju naređenja iz vana kao neka mala jadna djeca svoje zle roditelje.

Danas se svako dijete u Hrvatskoj rađa s 18.000 eura duga. Elite su porobile čitave države i sve ovise o njima. Teorijski spas kojem se političari nadaju je procvat gospodarstva nerealnih razmjera, i to je fikcija, nerealnost. Jedini način za vratiti dug je prodaja realnih vrijednosti resursa države, odnosno predaja svoje duše i slobode korporacijama. A to se upravo sada dešava u mnogim državama u ogromnim razmjerima.


Pogledajte što ekonomski pokret Zajedno ima za reč....

http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/7 ... istva.html

Znamo da 'elite' 2013. kreću u akciju preuzimanja sve imovine hrvatskog stanovništva!
Osnivač ekonomskog pokreta 'Zajedno' govori o planu elita da doktrinom šoka pokradu sve resurse, blokiraju Hrvatsku narodnu banku, te nam otmu i krov nad glavom, podsjeća da smo izdani jer imamo veleizdajničke elite 'koje pucaju od smijeha jer su proveli sve što su zamislili', te objašnjava kako se provođenje zločinačkog plana može spriječiti.

Je li moguće da je Hrvatska u zadnjih dvadesetak godina gospodarski i demografski uništena samo slučajno, isključivo zbog neznanja i loših ekonomskih politika dosadašnjih vlada, a bez plana sustavne pljačke i razaranja nacionalnog gospodarstva? Sve više građana uvjereno je da se to nije dogodilo spontano, zbog čega se pitanjem 'kako se suprostaviti planskom uništavanju Hrvatske' odnedavno bave mnoge udruge i pokreti. Tim pitanjem sustavno se već mjesecima bavi i ekonomski pokret 'Zajedno', čiji je osnivač Dinko Bartulović, ekonomist i trgovac na svjetskim burzama.

Što je to 'Zajedno' i što vam je cilj?

- 'Zajedno' je pokret otpora elitama s ciljem postavljanja strategije razvoja Republike Hrvatske, jer strategija je rješenje koje postavlja opće dobro iznad interesa klanova i elita. Zajedno je i ekonomski tim koji narodu nudi ključ u ruke i rješenja za budućnost. Tri naša ekonomska tima bave se sistemom i putem kojim Hrvatska treba krenuti. Ne zaboravimo da su mnogi prije više od dva desetljeća govorili da je: 'Hrvatska bogata zemlja jer ima puno resursa na malo stanovništva, te da će, kada se odvojimo od SFRJ i prestanemo slati novac u Beograd, postati zemlja blagostanja i visokog životnog standarda. I što se u međuvremenu dogodilo? Privatizacijska pljačka i blokada Hrvatske narodne banke, zbog čega se danas svako dijete u Hrvatskoj rađa s 18.000 eura duga. 'Zajedno' upozorava da elita nije imala mandat naroda za privatizaciju, za blokadu HNB-a, za početak pregovora s EU, niti za ulazak u EU, niti je imala mandat da RH postane članica NATO saveza. Za sve to 'elita' nema mandat jer nije provela valjane referendume.

Tko su sve osnivači pokreta 'Zajedno' i možete li poimence nabrojati stručnjake koji sudjeluju u radu tog pokreta?

- Osnivači su ekonomski savjetnici u ambasadama, ekonomisti koji rade na svjetskom financijskom tržištu, ili u realnoj ekonomiji, doktori te magistri ekonomije, ovlašteni revizori sa licencom HNB-a, dakle ekonomisti raznih profila. Naši članovi ne žele, međutim, biti javno eksponirani jer bi u tom slučaju isti tren izgubili posao. Među nama ima i zviždača, koji su ispričali što se njima dogodilo nakon što su prijavili kriminal: doživjeli su sustavni progon od elite protiv koje se bori i 'Zajedno'. Znamo dobro da su svi zatrpani parnicama i da se, nakon primanja kod predsjednika Josipovića, progon na njih još i pojačao. Isto bi se dogodilo i stručnjacima koji bi javno obznanili da djeluju u pokretu Zajedno. Kod nas, naime ima i stručnjaka koji sjede u upravama banaka i koji bi odmah dobili otkaz da se dozna za njih. Nije, stoga, ni bitno tko je sve član 'Zajedno' nego je bitno ono što 'Zajedno' nudi. A mi nudimo rješenje problema izdaje naroda od strane ekonomske elite.

Na koji način djelujete i kako se problem izdaje naroda može riješiti?

- Prvo smo otvorili Ekonomsku školu Zajedno u kojoj smo objašnjavali ekonomsku i pravnu povijest svijeta, od Cezara naovamo, te način na koji su se ekonomski sistemi porobljavanja razvijali i s kojim ciljem. Posebno smo obradili Rimsko pravo, Kanonsko prvo, 1932. godinu i koncept nacista kojim se ljudska rasa pretvara u ljudske resurse, gdje su i roditelji i djeca vlasništvo države, a na čemu se i danas temelji kamatarenje Republike Hrvatske, jer vanjski dug uzima u zalog budući rad svih nas i naplaćuje se porezima. Također smo održali predavanja o kreiranju kriza od strane obitelji bankara povlačenjem likvidnosti s ciljem preuzimanja vlasništva, te smo objasnili 'Chicago boys Doktrinu šoka', kao i mnoge druge skrivene tajne elite. Dotaknuli smo i temu programiranja masa lažima koje proizvode mediji, pogotovo u dnevnim vijestima ili u dnevnim novinama.'Zajedno' je nakon osnivanja obećao članovima da će okupiti sve nezavisne ekonomske stručnjake koji slobodno govore o problemima koji su prisutni kod nas, te da će ponudili moguća rješenja, odnosno gotove planove za izlazak Hrvatske iz krize.

S kojim stručnjacima ste razgovarali i čija rješenja smatrate najboljim?

- Razgovarali s profesorom Slavkom Kulićem, s mr. Karino Hromin Sturmom i mnogim drugim ekonomskim stručnjacima u potrazi za najboljim ekonomskim sistemom i rješenjem krize. Ubrzo smo ustanovili da od naših ekonomista najkvalitetnija rješenja nudi mr. sc. Karino Hromin Sturm u svojoj Strategiji razvoja Republike Hrvatske. Nakon toga smo u višesatnim razgovorima s autorom pokušali oboriti njegove teze, osporiti njegovu strategiju, no nismo uspjeli. Gospodin Hromin Sturm na sva naša pitanja odgovarao je u djeliću sekunde, na sve je imao spreman odgovor, što znači da njegova strategija, prema našem mišljenu, nema slabih točaka. Punih šest sati i osobno sam razbijao njegovu strategiju i nisam je mogao razbiti ni u jednom dijelu. Karino je na sva pitanja odgovarao s lakoćom, te se pokazao kao pravi ekonomski monstrum. Na kraju je sve nas 'Zajedno' oduševio jednostavnošću s kojom je obranio svoju ekonomsku misao odgovarajući na pitanja koje na televiziji nikada nećete čuti. Njegova strategija je, naprosto, ekonomski Mozart! Nakon toga, 'Zajedno' smo krenuli objavljivati i predstavljati ekonomski sistem mr. sc. Karino Hromin Sturma i dogodilo se čudo: u kratkom razdoblju došli smo do 11.000 članova na internetu.

Što znači imati jedanaest tisuća članova? Nije li to još uvijek premalo ljudi, da bi se pokrenule promjene?

- Jedanaest tisuća nije puno, no iz dana u dan rastemo, pa se taj broj u međuvremenu povećao na preko 12.000 članova. No, tih jedanaest ili dvanaest tisuća sada znaju kako su pokradeni od elita, zbog čega elite napadaju resurse i zbog čega ti resursi prestaju biti društveno vlasništvo i predaju se korporacijama i klanovima, zašto su elite blokirale Hrvatsku narodnu banku 1994. godine i zbog čega sada proizvode 16 puta skuplji novac, novac koji se naplaćuje porezima i zašto nas elite tjeraju u EU-ropsku Uniju, te kako se treba boriti protiv elita koje su nas izdale... Kada smo detaljnije analizirali sve te događaje došli smo do zapanjujućeg podatka da 0,8 posto obitelji i 1,2 posto stranaca posjeduju sve nas, odnosno 98 posto ostalog stanovništva. Krenuli smo okupljati sve opljačkane u pokret 'Zajedno', s ciljem da stvorimo većinu. Jer ako zaobiđemo strategiju elita koja nas kontrolira metodama 'podijeli pa vladaj', daleko smo jači od njih, jer nas je 98 posto, a njih samo dva posto! Kad su ljudi shvatili da imamo pedeset puta više glasova od elita, u ZAJEDNO su počeli ulaziti u velikom broju. Ljudi su postali svjesni tranzicijskih prevara, shvatili su da ni HDZ ni SDP nisu ništa drugo nego dva CK SKH, odnosno ekipe koje garantiraju elitama da ostaju na vlasti. Razotkrivena je lažna podjela na crvene i crne, podjela napravljena u interesu elite jer je većinom opljačkanih građana lakše vladati ako su podijeljeni i ako se međusobno sukobljavaju.

Što to nudi Hromin-Sturmova strategija, da vas je toliko oduševila?

- Kad su ljudi vidjeli Strategiju koja jamči opće dobro i poštene odnose u društvu, zaposlenje, besplatno zdravstveno osiguranje i školovanje, te rast standarda bili su oduševljeni. Lako je kroz tu Strategiju dokazati kako se stvari odvijaju i kako se zemlja pokreće, jer sve je jednostavno i logično objašnjeno, što znači da je sve jasno i lacima, a kamoli stručnjacima.

U čemu je bit te strategije? Koja su osnovna polazišta?

- Zaključili smo da postoje dva uzroka problema koji proizvode milijune posljedica i zabranili smo raspravljati o tim posljedicama, jer uzroci su bit kao i njihov menadžment. Prvi uzrok problema je nelegalna privatizacija, a drugi blokada Hrvatske narodne banke. Zato je nužno, kao prvo, poništiti privatizaciju i vratiti imovinu u društveno vlasništvo. Jer država je otela naše vlasništvo i dodijelila ga elitama za 3-7 posto vrijednosti, a one nisu učinile ništa drugo, nego su počele iznositi profite u inozemstvo. Najbolje se to može vidjeti na primjeru podaje banaka koje su 'prodane' za 7 posto svoje vrijednosti iako svi ekonomisti znaju da se banke ne prodaju po trenutnoj vrijednosti, nego po projekciji profita, odnosno od 150 do 200 posto iznad cijene vrijednosti banke. U bescjenje 'prodane' banke danas imaju 300-500 posto dobiti koje iznose iz zemlje. 'Zajedno' je dobio puno informacija od Pašk Kačinarija koji je specijalist za privatizaciju naših banaka.

Što bi trebalo učiniti s Hrvatskom narodnom bankom?

- Nakon poništenja privatizacije, treba deblokirati Hrvatsku narodnu banku. Svi naši članovi, naime, znaju da se novac proizvodi iz ničega, jer je zlatni standard napušten zbog troškova SAD-a u ratu u Vijetnamu. Već je 1990. godine postojao plan da se blokira Hrvatska narodna banka jer narodu su izdani novi dokumenti, koji su bili upravo onakvi kakvi moraju biti da bi se zemlja zaduživala u inozemstvu. Ti dokumenti su dobri za garanciju vanjskog duga. Naši članovi znaju da je kreacija novca nacije dar od stvoritelja i da se on nikada ne smije prepustiti nekom drugome. Unatoč tome, HNB je praktički zatvoren odlukama bivešeg guvernera Škreba, koji je za tu izdaju i nagrađen.

Kako su elite blokirale Hrvatsku narodnu banku? Tko su te elite?

- Hrvatska narodna banka je do 1994. kreirala novac samostalno, baš kao i SFRJ prije toga. No, odlukom guvernera Škreba HNB se pretvara u najobičniju mjenjačnicu bez prava kreacije novca, a Hrvatska se nakon toga zadužuje ili na vanjskom ili na domaćem tržištu uz velike kamate. Za nagradu je Škreb dobio mjesto direktora MMF-a u Albaniji, a danas je glavni ekonomski savjetnik u PBZ-u. Svi znamo da je u realnoj politici guverner Škreb samo izvršioc. Kako je Rohatinski smijenjen? Odlukom Zorana Milanovića u pet minuta, zar ne? Prilikom privatizacije banaka koju je obavio bivši ministar Borislav Škegro dogodila se još drastičnija pljačka. Kršenjem zakona RH banke su prodane za samo sedam posto svoje vrijednosti. Oni kojima su te banke poklonjene počeli su iznositi od 300 do 500 posto dobiti van zemlje.

Na koji način bi trebalo deblokirati HNB?

- Većinom glasova u Saboru se banka blokirala i na isti način se može vratiti u funkciju kakvu je imala do 1994. godine. Radimo po 20 sati kako bi ljudima pojasnili ove stvari. Većini ljudi treba vremena da shvati da u ovom igrokazu elita, koje metodom zavrnute opće likvidnosti i visokih poreza zbog blokirane narodne banke, svi ostajemo bez imovine i da više za nas nema budućnosti. Samo primjena Strategije razvoja RH i djelovanje za opće dobro je izlaz iz klopke elita. Koristim stoga priliku da pozovem sve građanke i građane da nam se pridruže da zajedno stvorimo to opće dobro.

Možete li na osnovu vaših analiza predvidjeti što nas čeka u budućnosti?

- Po našim projekcijama u periodu od 2013. do 2019. godine kreće akcija elita da se stanovništvu za male novce preuzme sva njihova imovina, Na to nas upozoravaju kretanje kamata na obveznice, porezni zakon, ovršni zakon, broj nezaposlenih i broj blokiranih građana!

Što činiti da spriječimo katastrofu koju najavljujete?

- Treba djelovati i treba se boriti. 'Zajedno' pokreće borbu u kojoj ne možemo izgubiti jer smo već sve izgubili. Ovom borbom možemo samo dobiti mir i dobro za sebe i svoje obitelji. Svi smo vjerovali elitama jer nitko nije govorio da je njihov plan da doktrinom šoka pokradu resurse u miru i blokiraju Narodnu banku i na kraju nam otmu i krov nad glavom. Izdani smo jer imamo veleizdajničke elite koje pucaju od smijeha jer su proveli sve što su zamislili. Zato ljudima poručujemo da prestanu samo čekati, jer 22 godine čekanja je 22 godina krađe svih nas. Stoga ćemo pokrenuti referendum na kojem ćemo tražiti raspuštanje Sabora i prijevremene izbore. Referendumsko pitanje trebalo bi glasiti: 'Da li ste za, ili protiv, da se zbog teškog ekonomskog stanja RH, raspusti SABOR RH i raspišu prijevremeni parlamentarni izbori? Oni koji žele sudjelovati u našem radu i poduprijeti nas, mogu to učiniti dolaskom na stranicu pokreta Zajedno, na adresi 'www.facebook.com/groups/ZAJEDNOzaHR/'

http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/7 ... posto.html
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
Zeleni Palac
rank4
Postovi: 142
Pridružen/a: 18.08.2010, 16:00
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 26 puta

Re: Smisao života je/nije u novcu

Post Postao/la Zeleni Palac »

Novac je samo posrednik. Mislim da sam na nekoj temi vec nasrao da je to jedan od najboljih izuma covjecanstva. Zasto bi trampao svoje piceke za necije svinje ako ja ne jedem svinjetinu.
Nije cak niti problem u kriminalu. Trenutno sam u poziciji di da nemam familiju pokraj sebe bi umro od gladi, i naravno, uletjelo mi je u glavu par nacina brze i "lake" zarade. I sad, mozda sam idiot, al odlucio sam se na posten nacin izvuc iz govana. Ima nesto u tome da mozes rec da sve ono sto si stvorio, stvorio si na posten nacin.
Ako izuzmemo ocajnicke nacine zarade poput pljacki i slicno, kriminal je punokrvni posao kao i svaki drugi. Pace, cak i slozeniji i tezi od postenog. Tak da nebih rekao da su kriminalci ocajni ljudi. Stvar je u moci. Opasnosti. Da ga jebes, sexu. Ili ti ga psihi.
Ljudi (opcenito) imaju gadan problem, iako si ogroman dio to ne zeli priznat. Jednostavno, ne znaju baratat s novcem.
Uvjek ce prije okrivit druge nego sebe. Uvjek ce drzava bit kriva, susjed, neki drugi kolega koji ga je zajebao za radno mjesto, zenska na blagajni nije vratila 5 lipa.... nastavi niz.....
Priznajem, ima sigurno ljudi kojima su jednostavno podjeljene lose karte, i sto god napravili, zavrsi lose, ali takvih je promil.
Rijetko tko razmislja unaprijed. Rijetko tko se zeli pomaknut i pokrenut. Ne naprave posao kako treba. Fusera ima ko u prici. Samo se ceka netko da rijesi sve probleme i da moze zivot nastavit dalje normalno. Nece to tako ic. Kak bi moj frend rekao, budi promjena koju zelis vidjet.
Nisam vjernik, ali ima jedna biblijska prica koja je po meni najbolji pokazatelj stanja ljudskog uma. Stara je tisucama godina, a i dan danas se moze primjenit. Prica o dva brata. Kainu i Abelu.
Abel je bio marljiv. Radio je, trudio se i zato je bio uspjesan. Dok je njegov buraz Kain fusao di god je stigao. Na kraju je ubio Abela zato jer je ovaj bio uspjesniji i marljiviji. Jedino kaj u toj prici se nalazi i bog koji sve vidi i sve zna, pa prijevara nije prosla.
Zato postoji vlasnistvo. Zato postoji novac. Nek se zna koliko sam ja napravio i zelim bit nagradjen za svoj trud. I to sto sam ja stvorio sigurno necu samo tako prepustit nekoj budali koja ce se budit u 3 popodne, zdrkat kitu i otic nazad spat. Zelim da se moj mukotrpan rad zastiti.
Naravno, i sam sistem koji je osmisljen da bi sami sebe i svoj rad zastitili, su drugi nasli nacin kako eksploitirsti i prevariti. Glavno da je na tudju stetu...
Naivno bi bilo ocekivat da kad bi sve bilo besplatno i dostupno da bi ljudi bili jednako produktivni kao sad.
So let them say we can't do better. They are the rules that we can break.
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Smisao života je/nije u novcu

Post Postao/la Beyond Le Fov »

http://www.dnevno.hr/pozitiva/75008-dav ... ubavi.html

davor pavuna rulz

Primjetite u kojim ogromnim razmjerima se vrši pljačka država putem privatizacije apsolutno svega, šuma, vode, svega. Uskoro će sve biti u rukama korporacija, odnosno elite, sva realna vrijednost svijeta masovno se sakuplja u svjetske banke. razmislite malo o tome. kako mogu svi svima biti dužni? kako mogu sve države biti u toliko dubokim govnima da rasprodaju vlastitu dušu i svaku i najmanju vrijednost koju posjeduju? kao slučajno? kao jebiga, recesija je? ne, situacija je nerealna i nikad se prirodno takvo nešto nije moglo dogoditi, i to znaju svi ekonomisti.
Situacija je u potpunosti bezizlazna sa sustavom kakav je sada, i to znaju svi ali stavljaju ruke na oči, i uzdaju se u svoju moć ignoriranja i slijepe nade da ovi "gore" znaju šta rade. Znaju oni jako dobro šta rade, a to šta rade ide u korist jedino njima. Neće biti bolje s trenutnim sustavom jer nema teorijske šanse da će biti bolje, gospodarstvo nemože iz ničega počet cvast.

Sustav će morat past, morat će bit nuliran, poništen, zamjenjen novim koji je za razliku od starog održiv i realan. I to će se dogoditi jer je neizbježno.
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Smisao života je/nije u novcu

Post Postao/la pecurko »

Svaka naša izumljena stvar je propala, tako će propasti i državna ustrojenja i novac i jedino je pitanje da li će nas u tom trenutku biti 7 milijardi ili 500 miliona...
Mi smo umna i radna bića...
Da ujtru ustanes, popijes kavu, kresnes nesto, popijes nesto...sledece bi bilo sto sad da radim? I uzeo bi i radio nešto, jer ti je takva proroda, nešto bi radio šta god da ti je gušt...i tvoj bi rad doneo dobra i drugima. Isto tako je kavu koju si jutros popio neko uzgajio zato što voli da gaji biljke, pretovario je neko ko po celi dan voli da jaše svog dorata, otac je učio sina kako radi točak mlina, te samleše istu tu kavu...
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Smisao života je/nije u novcu

Post Postao/la Gorda »

Točno se pronalazim o postu koji je red napisala... Radim, nemam dovoljno za neke SITNE željice, onako iz duše. Ne radim (trenutno) i jednako nema...e sad, ko tu koga...jel.

Inače smatram novac kao nešto apsolutno nevašno u usporedbi sa pravim vrijednostima, a mislim da ih ne moram puno nabrajat, svi imamo nekog koga volimo, prijatelje i slične stvari, svi imamo neke svoje strasti i interese koji se ne mogu niti u jednom segmentu uspoređivati s novcem.

Ali, opet, s druge strane gledano, živimo u takvom društvu gdje ni prdnut bez love ne možeš...

Jedino što me veseli kod novca je to da ga nikad ne "skladištim" već sve uredno, u ekspresnom roku, potrošim na one oko mene, na ono što nas tada veseli...

slika
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
Odgovori